Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: User Review: Juiced 2

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User Review: Juiced 2

    Jocul a aparut in toamna lui 2007 pe mai multe platforme, creat de Juice Games si lansat de THQ. Este urmasul jocului din 2005, Juiced si este probabil ultimul joc din serie. A adus cateva inovatii, cel putin vizuale, la capitolul modificarilor masinilor. Cand vine vorba de story, acest joc este pierdut definitiv. Ai la dispozitie un story extrem de complex: esti un pilot incepator care ajunge pilot avansat, cumpara masini noi, tuneaza si isi injura partenerii de cursa in timpul depasirilor. Foarte interesant, nu?

    Game design

    Jocul incepe intr-un club unde iti alegi personajul si masina. Imediat ce ai facut decizia primesti o lista de curse din care trei sunt necesare pentru a trece la urmatorul nivel. Personal am ales Nissan 200sx, masina perfecta pentru orice eveniment, pana la deblocarea unui Nissan Skyline. Din start pot spune ca am jucat acest joc impresionat fiind de Juiced 1 si de posibilitatile pe care le oferea. Aveai sute de posibilitati diferite de customizare. Jante, kituri, piese pentru motor, toate de la producatori adevarati. Toate au ramas si in Juiced 2 dar sunt aduse la zi.

    Alt punct de interes au fost cursele de tipul Pink Slips - cel ce castiga pleaca cu masina invinsului. In Juiced 1 erau foarte amuzante. Ei bine, in Juiced 2 au o mare problema: cand castigi, AI-ul adversar sare instant in fata ta ca si punctaj sau viteza. Chiar daca era cu aproape o tura in urma, pana treci tu de al doilea viraj e langa tine. Foarte frustrant, mai ales cand stii ca iti poti pierde masina.

    Cursele de Drift sunt extrem de amuzante. Mai ales pe split-screen. Easy win dar in acelasi timp foarte fun. Partea trista este ca poti scoate punctaj mai mare cu FWD si AWD decat scoti cu RWD. Nu neg ca este posibil in realitate sa faci drift cu tractiune diferita de cea spate dar totusi... Pentru a ajunge cel mai important racer trebuie sa urci pana la HIN Elite. Nu e greu, ai nevoie doar de timp si rabdare. Poti ajunge linistit cu Nissan Skyline cu piese prototip. Oricum vei ajunge cu destui bani incat sa cumperi cel putin jumatate din masinile din joc. Ai de trecut prin curse de circuit, drift, pink slip, pariuri, spookuri si curse cu echipa.

    Juiced 2 ofera aproape 90 de masini din clase diferite ( Exotic, JDM, Euro, Old Muscle, Modern Muscle ) si circuite imaginare din Alpi, Londra, Paris, Roma, San Francisco, Sydney, Tokyo. Traseul meu preferat este cel din Paris, varianta de Drift. Excelent pentru combo-uri mari.

    Gameplay

    Juiced 2 este arcade. Nu se asteapta nimeni de la un handling exceptional, simulare perfecta si damage realist. Daca il compari cu Juiced 1 este chiar MAI arcade. Diferenta intre tractiune (FWD, RWD, AWD) este aproape insesizabila pe cand in Juiced 1 o simteai clar. La capitolul damage, nu sta nici bine, nici rau. Vizual, este ok. Din pacate (sau fericire) nu iti prea afecteaza cu nimic directia sau viteza. In Juiced 1, dupa 4-5 parapeti, nu mai putea lua o curba cu usurinta, masina tragea intr-o anumita directie. Ei bine, aici nu exista asa ceva. In Juiced 1 trebuia sa platesti pentru reparatia masinii, acesta fiind un factor de stres/ realism, la un moment dat chiar fiind probleme intre a repara o masina sau a cumpara o piesa pentru alta. In Juiced 2... nu iti faci aceasta grija.

    Buguri majore nu am intalnit. O singura problema am de reclamat: cand atingi usor un zid, te impinge automat, cu forta mare, in alt zid sau in alta masina. Daca lovesti acelasi zid cu viteza mare nu patesti nimic, iti continui drumul doar cu o mica pierdere de viteza. Desigur, acest joc contine NOS. Exista in varianta prototype si in varianta normala. Daca alegi genul clasic, ti se va incarca in urma drifturilor sau aplauzelor. Daca alegi varianta moderna, in anumite curse se va reumple constant, singura conditie fiind sa nu atingi peretele.

    Game Look

    Stilul grafic al jocului este de nota 10. Fetele propuse de HIN arata superb pe fundal, mai ales Ursula Mayes ( coperta, in-game ). Animatiile dintre curse sunt dinamice si cool. Grafic, jocul este ok (parere subiectiva) pentru anul 2007. Masinile au destule poligoane, atat exterior cat si interior. Detaliile aduse mediului nu sunt din cele mai variate sau polishate. Nici macar miscarile personajelor nu sunt naturale dar cui ii pasa? Este un arcade si nu vrem decat distractie rapida. Eu cel putin asta vreau de la acest joc.

    De remarcat vocea ce se aude la start. Daca aia nu este arcade, eu nu stiu ce e. Am ramas placut surprins prima oara cand am auzit si al fel sunt si acum. Un alt plus al jocului este coloana sonora. Aproximativ 50 de piese licentiate, perfecte pentru starea de spirit a tunerului din tine.

    Concluzii

    Am fost putin dezamagit, avand asteptari prea mari dupa Juiced 1. Dupa ce am trecut de acel moment, am ramas placut surprins de inovatiile aduse de acest joc precum si de faptul ca este un arcade pur, perfect. Nu stiu un joc racing care sa fie mai distractiv decat Juiced 2 (poate seria Burnout dar alea sunt toal alt gen...). Daca nu aveti ce sa faceti seara sau in weekend, merita acest joc. Daca vreti sa va jucati cu prietenii ceva relaxant, acesta este jocul potrivit. Daca vreti sa vedeti continuarea lui Juiced 1, merita jucat. Este unul din jocurile la care m-am enervat cel mai putin.

    Note

    Grafica: 8
    Sunet: 9
    Story: 4
    Gameplay: 8

    Total: 7.25
    Attached Images Attached Images juiced_1.jpg juiced_2.jpg

  2. #2 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Juiced este raspunsul celor de la THQ contra NFS sau Midnight Club.Intotdeauna l-am considerat inferior,dat fiind ca nici macar nu este capabil sa-ti ofere o oarecare satisfactie.Review-ul este bun,nu va recomand totusi sa va pierdeti timpul cu acest joc.

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Juiced a incercat ( asa cum scria intr-o revista LEVEL de foarte demult ), sa copie tot ce au facut bun celelalte jocuri cu masini si sa le puna intr-un singur ambalaj, si bineinteles, nu prea le-a reusit asa de bine.

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    De ce? Doar pentru ca nu a fost primul?

    Ce a avut Juiced 1 inovator? Aveai piese de tuning aftermarket reale pe vremea cand NFS lucra cu "Upgrade pack 1",etc. Avea curse pink slips pe vremea cand la NFS castigai masina celuilalt din stickere, dupa boss fight.

    Juiced 2 a lucrat pe ce avea Juiced 1 si a venit, sincer, cu o alaturare inedita: HIN. Exact cand toata lumea critica departarea NFS fata de cursele ilegale, Juiced 2 venea exact cu solutia: underground racing. Cand NFS se chinuia cu un story rasuflat, Juiced 2 se vindea drept ceea ce este: un arcade si atat.

    Precum am zis si in review, eu cred ca le'a iesit foarte bine acest joc. Este fun, addictive, ai masini de unde alege si nu progresezi greu in cariera. Grafica mediului este destul de ok si masinile sunt facute din destule poligoane. Mediul este realizat ok si nu intampini probleme precum la NFS: "uuu, uite un con pe drum... uuu, masina mea s'a oprit de la 200+ mph instant in acel con..".

    Luigi, ai incercat jocul?

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Sincer sa fiu, nu l-am incercat. Nu pentru ca n-am vrut, doar ca atunci cand am imprumutat de la cineva Juiced 2, nu-mi mergea din cine stie ce motiv ( lipsa de spatiu pe HDD parca ? nu mai stiu ) si i l-am dat inapoi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Vanquish By Walkman in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 08-05-2011, 21:16
  2. User Review: inFamous By Merdiso in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 26-04-2011, 10:36
  3. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  4. User Review: Killzone 2 By h0stile in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 21 Last Post: 17-03-2009, 00:54
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts