+ Reply to Thread
Page 8 of 78 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 58 ... LastLast
Results 141 to 160 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #141 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    nha rasko eu zic sa astepti un raspuns...intr'adevar cam asta pare...dar poate i le-a dat cam la acelasi pret sau a facut schimb cu ceva jocuri ..atunci nu mai e bisnita
    plus mai e o problema: tu nu ai scris un pret ptr fiecare joc in parte, asa ca poate el sa le fi vandut cu 200 ron de ex si sa zica.."de ce bisnita? nu le-am dat cu mai mult cat mi-ai cerut tu, atat faceau ele..restul era diferenta"
    intr'adevar e aiurea ce a facut [banuiesc ca acum iti doreai sa le fi dat la altcineva], dar din pacate nu poti sa il iei de mustati decat de le-o fi dat cu 350 [si ma indoiesc]

  2. #142 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Am vandut 6 jocuri cu pretul de 350 RON, adica 58,33 RON/joc. Da, daca suntem naivi intr-adevar credem ca nu e cazul ca a dorit sa faca repede profit de pe urma mea. Oi fi eu fraier, dar prenumele meu nu e Casa Bunei Sperante!

  3. #143 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    cum am zis...nu e deloc frumos ce a facut...dar din pacate ca si portitele alea din lege prin care scapa cei cu avocati buni desi sunt clar vinovati...asa e si aici [nu sunt date clare...de ex: bioshock 1 +2 = 150 de ron si el le-a dat cu 250]
    oricum, repet : not good

  4. #144 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Din cate mi-a zis Raul a dat 250-270 pe Bayonetta+Bioshock 1+Bioshock2..Oricum mai Rasko la pretul la care le dai tu e cam inevitabil sa faci bisnitalol

  5. #145 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Nu sunt de acord cu tine. Faptul ca cineva ofera un pachet la un pret rezonabil si e baiat de comitet asta nu inseamna ca incurajeaza bisnita.

  6. #146 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Nu sunt de acord cu tine. Faptul ca cineva ofera un pachet la un pret rezonabil si e baiat de comitet asta nu inseamna ca incurajeaza bisnita.
    Corect, dar sa zicem ca achizitionezi un asemenea pachet de jocuri. Si le joci pe toate. Le termini. Nu esti colectionar deci dupa o luna, doua, te gandesti sa le dai mai departe pentru ati cumpara altele. Ce faci? Le vinzi la 53,88 Ron/ joc ?

    Caz concret, am cumparat un bundle EyePet (joc + camera) la pretul de 120 Ron. Eu aveam deja un PS3Eye. Cu cat puteam vinde o camera pentru a nu se considera bisnita?

    In cazul de fata wampirash a fost intr-adevar nesimtit pentru ca el le-a vandut mai departe dupa nici o zi, clar le-a cumparat cu gandul de a face bisnita, dar din cate stiu asta fac majoritatea de pe bazar (ex Bandito), cumpara pachete de jocuri la reducere si apoi le vand separat la pretul pietei.

  7. #147 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Eu nu am spus niciodata ca Rasko incurajeaza bisnita.Eu chiar am ajuns la concluzia ca el si ffocus vand jocurile doar ca sa incurajeze pe altii sa cumpere jocuri originale,ca nu vad cu ce se aleg ei prea mult dupa ce le vand.

  8. #148 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Raskolnikov1944, hai sa vedem cum se numea thread-ul tau... : Vand pachet jocuri Playstation 3 la super pret pentru oportunisti!!!

    Deci chiar tu recunosti ca e oferta pt oportunisti. Asta 1. Si e PACHET. Asta e 2. Poate cel care a cumparat de la wampyras nu era interesat oricum decat de anumite jocuri si nu vroia sa le cumpere toate. Poate cineva vinde 5 jocuri la 500 lei (sa zicem). Eu sunt interesat doar de 3, s-ar putea sa prefer sa dau 450 pe 3, pt ca restul chiar nu ma intereseaza. Deci, daca unul le vinde la 500 si cumparatorul le revinde la 450 (doar 3), tu sari ca face bisnita ? De ce ? Daca mie (care le cumpar la 450) imi convine, ce are ?

    Nu iau apararea nimanui, dar hai sa nu facem pe cineva bisnitar doar pt ca a revandut rapid niste jocuri. Ca le-a dat mai scump ? Sa-i fie de bine, nu l-a obligat nimeni pe cumparator sa le cumpere, daca le-a cumparat inseamna ca i-a convenit. Eu am vandut de multe ori tot asa - componente hardware la pachet, dadeam memorii, placi video, placi de sunet, etc cu o suma si le vedeam revandute pe bucati la suma totala mult mai mare. So what ? Eu le-am dat rapid, era interesul sa scap rapid de ele si sa primesc banii, ala care le-a cumparat le-a dat incet mai scump. Ala a castigat ceva, eu am castigat (ca le-am dat toate repede), cei care le-au luat de la "bisnitar" pe bucati nu se plang nici ei...Care e problema ?

  9. #149 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Da man, esti rational. Dar la mijloc e bunul simt. De exemplu eu am cumparat niste jocuri la niste preturi incredibile de la nameless_fear(God bless him lol) iar cand m-am saturat de ele am refuzat sa le vand si am ales alternativa: schimbul. Parca si din respect pentru gestul lui dar si din propriul simt de corectitudine. Adica omul stiu ca a preferat sa dea 2 jocuri ieftine ca sa cumpere unul nou pe care la randul lui il va da ieftin cand va aparea altul nou iar eu profit de aceasta sansa si abuzez de compromisurile lui. Pentru ca in final stim cu totii ca majoritatea jocurilor pe care le dam ne lasa cu un resentiment. Asadar aceasta problema poate avea o tenta si subiectiva si obiectiva. Cel putin pe mine ma intereseaza ce face seamanul si incerc sa nu fiu un profitor. Deci Rasko, I kinda agree with u...

  10. #150 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ai oferit un pret redus pentru 6 jocuri. E incorect sa incepi acum dupa vanzare sa judeci la bucata. Si eu cand vand un pachet de multe jocuri pretul e mai mic cu cat iei mai multe jocuri de-odata.

    Doi la mana, mi se pare greu de crezut ca si-a postat cumparaturile la "Ce ne-am cumparat azi" ca sa faca bisnita cu ele. WTF? De ce ar face cineva asa ceva?

  11. #151 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Khan, nu ma deranjeaza ca le vinde sau ca le-a vandut. Conform contractului de vanzare-cumparare dintre mine si el, Wampiras a devenit proprietarul acelor bunuri.
    Modul in care a procedat si anume sa vanda 2 dintre acele jocuri cu aproape 200 RON a 2-a zi este impardonabil si m-am simtit lezat deoarece am avut "vaga" impresie ca se doreste profit de pe urma mea. Atata tot. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu sa fie sanatos.

  12. #152 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Situatia este cat se poate de simpla. http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/ spune:

    4. Este interzisa comercializarea produselor achizitionate de pe aria de Publicitate/Bazar la preturi mai mari decat la cumparare. CG nu incurajeaza si nu va incuraja niciodata bisnita !
    Pretul platit de Muthu Raoul a fost de 180 de lei pentru doua jocuri, pe care wampirash, daca stam sa impartim pretul pachetului la numarul de jocuri, a dat putin sub 60 de lei. Acum vor veni argumente cum ca sunt jocuri cu valori diferite si nu trebuie facut asa calculul.

    Spuneam insa ca treaba sta destul de simplu. A fost cumparat un pachet de jocuri, cu intentia clara de a se face specula. Se poate vedea din faptul ca au fost vandute imediat dupa cumparare. Asa cum am spus mai sus, acest forum nu incurajeaza specula, deci wampirash este sanctionat.

    Aviz pe viitor amatorilor de astfel de practici.

  13. #153 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ipotetic vorbind, daca lua jocurile si le termina in 2 saptamani sa zicem, nu avea voie sa vanda BioShock 2 + Dante's cu mai mult de 120? In cazul de fata a fost clar specula, dar intreb ipotetic.

  14. #154 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Tocmai am vorbit cu un amic din Oradea care a cumparat Dante's Inferno de la userul Wampirash de pe consolegames cu 140 RON.

    I rest my case.

  15. #155 SP
    Member wampirash's Avatar
    Cum poti sa zici ASA ceva ? Care e amicul acela ? sunt curios si eu? Incredibil ce fel de oameni. Sa ajungi sa minti pentru ce? Nu am v�ndut dante's inferno la nimeni. Dar in fine. Scriu de pe mobil si nu prea am timp sa scriu prea multe , in plus nu am cu cine. Dar asta e.

  16. #156 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Hit us with a pic then

  17. #157 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Tocmai am vorbit cu un amic din Oradea care a cumparat Dante's Inferno de la userul Wampirash de pe consolegames cu 140 RON.

    I rest my case.
    Rasko, let it go. Crede-ma ca este mai bine. Macar de acum stii ce ai de facut, avand in vedere ca nu le-ai vandut din nevoie de bani.

  18. #158 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    o poza cu un mesaj scris pe o hartie in spate...de genu "poza de verificare pentru rasko"
    si nu dupa 5 zile..cand reusesti sa imprumuti altul

  19. #159 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by wampirash View Post
    Cum poti sa zici ASA ceva ? Care e amicul acela ? sunt curios si eu? Incredibil ce fel de oameni. Sa ajungi sa minti pentru ce? Nu am v�ndut dante's inferno la nimeni. Dar in fine. Scriu de pe mobil si nu prea am timp sa scriu prea multe , in plus nu am cu cine. Dar asta e.

    Prietene pentru mine e un subiect incheiat. Oamenii care ma cunosc au analizat problema si au tras concluziile de rigoare.

    Totodata ai grija cum jignesti. Nu voi permite unui naparstoc sa ma faca mincinos!

    Numai bine si sa folosesti jocurile cu placere!

  20. #160 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Domnule wampirash, considerati cumva ca sanctiunea primita pentru bisnita (Bioshock ring a bell?) a fost prea usoara? Se poate recurge instant la ban.

+ Reply to Thread
Page 8 of 78 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 58 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts