Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 72

Thread: Gaming Job

  1. #21 SP
    Banned Mircea Badea's Avatar
    Eu sunt lead game designer la I-play Bucuresti, unde e posibil sa avem nevoie de un nou game designer. Daca cineva ma convinge ca este apt pt un asemenea post, l-as putea recomanda si sa-i bag CV-ul. Experienta minima in domeniu este obligatorie (insa doar ca tester e putin) sau cu multe proiecte personale, redactor revista/site gaming etc.

  2. #22 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Scoli care sa te invete programare nu prea sunt in Romania, iar cele care se lauda ca au profesori care predau programarea la un nivel ridicat sunt facultati la care inveti C++ si Pascal, libaje care nu se mai folosesc. Cei care imi zic ca programeaza in C++ sunt probabili niste angajati la o firma mica ce produce alrme de masini.
    Cei care cred ca au o inclinatie spre programare va sugerez sa incepeti la voi acasa sa luati tutoriale si sa incepeti sa lucrati iar daca sunteti buni o sa primiti slujba chiar daca nu aveti 7 facultati. Eu am fost la facultatea din Oradea (inginerie) si acum sunt la spiru haret (informatica) in ambele cazuri profosorii de programare (c++) imi spuneau lucruri care le stiam sau nu aveam la ce sa le folosesc.

    E adevarat, sunt niste algoritmi care ar trebuii ca toti sa ii invatati, dar acestia se invata in momentul in care incepi sa programezi, daca ii inveti cum am facut eu(am inceput sa ii invat ca am auzit ca is folositori) nu vei intelege mare lucru.

  3. #23 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Off: Klaus, tu in fiecare post aproape spui ce dăunătoare e pirateria și ce ne-oameni sunt cei care o fac. Mai ho, ca am inteles toti ce vroiai sa zici.

  4. #24 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Off: Klaus, tu in fiecare post aproape spui ce dăunătoare e pirateria și ce ne-oameni sunt cei care o fac. Mai ho, ca am inteles toti ce vroiai sa zici.
    Ai dreptate! Multumesc

  5. #25 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Eu am lucrat ca game reviewer si pot spune ca mi-a placut foarte mult. Salariul nu era enorm, dar nici minimul pe economie nu era, si munca era foarte foarte placuta
    LE: MirceaBadea, trebuie neaparat sa fii din Bucuresti pt postul de tester?

  6. #26 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Razorel citeste primele posturi din thread. Nu exista 'lucru de acasa' in domeniu.

  7. #27 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nu strica sa intrebi.

  8. #28 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pai nici sa citesti posturile dinainte nu strica

  9. #29 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nu cred ca poti generaliza asa. Din moment ce nu lucrezi la aceeasi firma ca Mircea Badea, poate informatia data de tine nu se aplica.

  10. #30 SP
    Banned Mircea Badea's Avatar
    Da, trebuie sa fii din Bucuresti, insa eu vorbeam de un post de designer, nu de tester.

  11. #31 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Khan, exista si lucru de acasa in domeniu, am uitat sa precizez, dar se bazeaza pe niste NDA-uri solide.

  12. #32 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si in Romania unde avem atat de mare incredere unii in altii sigur ar veni o companie si si-ar asuma riscul
    Exista intr-adevar.. si eu stiu pe cineva care facea modelari 3D pentru personaje la jocurile Disney.

    Eu lucrez la mobile. Chiar si fara "lucru de acasa" mai vine cate un destept care se gandeste sa plece cu un telefon acasa si sa nu mai dea pe la servici.

  13. #33 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    In Romania din pacate nu prea merge... Cand lucram ca review-er abia am primit dreptul sa scriem cateva paragrafe despre un MMO ce trebuia sa se lanseze in curand, si asta numai dupa ce am semnat o tona de hartii si le-am trimis prin fax. Asta cu plecatul cu obiecte de la lucru si apoi sa nu te mai intorci e veche Se practica prin o gramada de service-uri de pe la noi, fie de mobile, fie de calculatoare. Deh, daca se poate...

  14. #34 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Eu am lucrat ca game reviewer si pot spune ca mi-a placut foarte mult. Salariul nu era enorm, dar nici minimul pe economie nu era, si munca era foarte foarte placuta
    LE: MirceaBadea, trebuie neaparat sa fii din Bucuresti pt postul de tester?
    am si eu cateva intrebari:

    unde ai lucrat ca reviewer ? site? revista?
    faceai si video reviewuri sau scriai articole?
    trebuie neaparat sa joci toate genre-urile? de ex eu nu am nici o treaba cu MMO-urile si RTS-urile.
    primeai jocurile pt review inainte de lansare?
    mai sunt locuri libere? banuiesc ca trebuie sa iti placa jocurile sa stii engleza si sa ai un spirit critic bine dezvoltat + carisma si talentul de a capta atentia cititorului/ascultatorului
    in rest trebuie sa ai o anumita varsta/studii (bac)?

  15. #35 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Am lucrat la un site, si review-urile erau exclusiv text, si in limba Engleza. Partea de screenshots, videos si banners imi ramanea mie de asemenea. In general puteam sa-mi aleg ce vreau sa joc, nu imi bagau jocurile pe gat, si de obicei aveam de unde alege. Din pacate nu primeam jocurile inainte de lansare, decat daca erau de la diferiti producatori (mai mici) care bagau in seama si Europa si ne trimiteau un cont si o parola de FTP ca sa luam versiunea full. Marii producatori nu prea ne baga in seama, dar mai primeam jocuri de la gameshop, pt review, si apoi le trimiteam inapoi.
    Cat despre locuri libere, as zice ca nu, si nu cred ca se mai angajeaza pe vremurile astea de "criza". Eu eram student cand m-am angajat, am dat vreo 4-5 interviuri si probe practice, in principal de limba Engleza si cunostinte de jocuri. Iti urez succes insa

  16. #36 SP
    Member MateRiaLLo's Avatar
    Eu acum fac liceul pe profilul mate-info engleza intensiv... pasiune pentru jocuri cat curpinde.

    Cea mai mare problema este ca nu are nici o firma de jocuri sediu la mine in oras, anume Tulcea.


    Pentru cunoscatori - este sediul unei firme mari in apropierea mea? Gen Constanta, Galati... ?? As dori sa lucrez pe timp de vara, chiar daca nu e platit prea bine postul, dar ma pasioneaza.

  17. #37 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu va inteleg comoditatea asta. Pe de-o parte spuneti ca va pasioneaza, ca ati vrea sa lucrati in domeniu si asa mai departe.

    Pe partea cealalta - vreti sa fie totul insa oferit "ca la botu calului". Nene daca ai un vis il urmezi pana la capatul pamantului.. nu stai sa te tocmesti ca poate vine o firma de jocuri la parter la tine la bloc si poate iti conecteaza si tie PC-ul la reteaua lor sa mai dai si tu o joaca pe bani cand te plictisesti de la Yahoo si p0rn.

    Orice vis cere sacrificii, iar daca nu sunteti dispusi sa le faceti inseamna ca de fapt ceea ce vreti voi se cheama moft.

  18. #38 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    excelent spus! eu si acum regret, dupa un car de ani, ca nu m-am dus la westwood studios. fusesem acceptat in urma unor mici demo-uri de modelare si animatie, facute in 3d studio.

    so, GO FOR YOUR DREAM

  19. #39 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    PS: Exista undeva in Bucuresti/Romania, firme care ofera training-uri pentru 3ds? Stiu ca pot invata de acasa dar stiu la fel de bine ca e mai usor sa inveti cand iti arata cineva si iti poate explica.

  20. #40 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    3D Studio Max

    Incep pe 9 septembrie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2014, 09:07
  2. Replies: 0 Last Post: 04-03-2012, 02:23
  3. Replies: 0 Last Post: 04-10-2011, 14:55
  4. Ghid: Lost Planet 2 - Good Job Award List By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 13-09-2010, 02:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts