Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 61 to 72 of 72

Thread: Gaming Job

  1. #61 SP
    Member adio's Avatar
    Quote Originally Posted by reborn2603 View Post
    Scoli care sa te invete programare nu prea sunt in Romania, iar cele care se lauda ca au profesori care predau programarea la un nivel ridicat sunt facultati la care inveti C++ si Pascal, libaje care nu se mai folosesc. Cei care imi zic ca programeaza in C++ sunt probabili niste angajati la o firma mica ce produce alrme de masini.
    Cei care cred ca au o inclinatie spre programare va sugerez sa incepeti la voi acasa sa luati tutoriale si sa incepeti sa lucrati iar daca sunteti buni o sa primiti slujba chiar daca nu aveti 7 facultati. Eu am fost la facultatea din Oradea (inginerie) si acum sunt la spiru haret (informatica) in ambele cazuri profosorii de programare (c++) imi spuneau lucruri care le stiam sau nu aveam la ce sa le folosesc.

    E adevarat, sunt niste algoritmi care ar trebuii ca toti sa ii invatati, dar acestia se invata in momentul in care incepi sa programezi, daca ii inveti cum am facut eu(am inceput sa ii invat ca am auzit ca is folositori) nu vei intelege mare lucru.
    Pai ce ar trebui sa invete unu care se apuce de programare mai exact? Nu C++?

  2. #62 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    C++ e bun sa-l inveti un pic, la inceput cat sa prinzi miscarea si cu ce se mananca limbajele de programare. Dar nu trebuie aprofundat sub nicio forma, mai bine treci la alte limbaje de programare atunci cand te crezi in stare si incepi sa le aprofundezi pe alea. Eu deja m-am saturat de C++ la scoala, vreau sa trecem mai departe la chestii gen HTML, JAVA sau mai stiu eu...dar daca asa e programa scoalara, ce sa-i faci.

  3. #63 SP
    Member adio's Avatar
    Aha. Dar jocurile in ce limbaje sunt scrise?

  4. #64 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Daca tu crezi ca jocurile AAA din ziua de azi sunt in c++... In c++ se faceau Starcraft, Warcraft, Diablo, intr-adevar jocuri, dar vechi.

  5. #65 SP
    Member adio's Avatar
    Enlighten me! Alea vechi in c++, astea noi?

  6. #66 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Daca tu crezi ca jocurile AAA din ziua de azi sunt in c++... In c++ se faceau Starcraft, Warcraft, Diablo, intr-adevar jocuri, dar vechi.
    /facepalm

  7. #67 SP
    z3n
    Junior Member z3n's Avatar
    Gresita parerea ca titlurile AAA nu se fac in C++. Orice developer cauta programatori cu experienta in C++, pentru ca se foloseste strict in partea de algoritmi al jocului, pentru structura "logica" , nu pentru grafica sau pentru interfata, ci pentru ce e in" spate", pentru ca e rapid si stabil (nu are nevoie de masini virtuale si alte chestii , vezi JAVA , e foarte tare si Java dar pentru alte chestii, cu totul alta discutie ) .
    PS: C++ == OOP , nu doar cin/ cout

  8. #68 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am searchuit pe net si mi-am dat seama ca eu confundam C++ cu C simplu. Mea culpa.
    In orice caz, eu fac C la scoala si nu C++ deci tot in pestera sunt.

  9. #69 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Revista LEVEL (iunie 2011) are un articol interesant intitulat: Vreau să fac un joc!

    Vi-l recomand

    *p.s.

    L-am scanat pentru cei care interesați/pentru cei care n-au acces la revistă.
    multumim ronan pentru scanari . Da am o intrebare: cine a scris articolu (cine e Locke?)? au luat un interviu de la ceva designer roman care recent a aplicat la Jagex? Is destul de confuz... articolul nu a fost extrem de enlightening da a o fost ok

    Btw: cat costa o revista level?

  10. #70 SP
    z3n
    Junior Member z3n's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Am searchuit pe net si mi-am dat seama ca eu confundam C++ cu C simplu. Mea culpa.
    In orice caz, eu fac C la scoala si nu C++ deci tot in pestera sunt.
    C e "mama si tata lor" cum se spune. Toate limbajele contemporane s-au "cladit' pe C , ex: java , python etc .
    Baza este este algoritmica buna(se poate face in aproape orice limbaj , C, C++, Pascal ) + conceptele OOP solide.

  11. #71 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da, doar ca C++ e mult mai avansat si iti ia mult mai mult sa faci un program in C decat in ++. Si e stresant cand stai sa scrii de mama focului cand stii ca in C++ scriai mult mai putin.

  12. #72 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    multumim ronan pentru scanari . Da am o intrebare: cine a scris articolu (cine e Locke?)? au luat un interviu de la ceva designer roman care recent a aplicat la Jagex? Is destul de confuz... articolul nu a fost extrem de enlightening da a o fost ok

    Btw: cat costa o revista level?
    Locke e un redactor de la LEVEL.
    Si revista costa 15 lei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2014, 09:07
  2. Replies: 0 Last Post: 04-03-2012, 02:23
  3. Replies: 0 Last Post: 04-10-2011, 14:55
  4. Ghid: Lost Planet 2 - Good Job Award List By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 13-09-2010, 02:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts