Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 20 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 ... LastLast
Results 261 to 280 of 387

Thread: Sekiro: Shadows Die Twice

  1. #261 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Pentru mine a fost o adevarata placere sa il joc de 4 ori, insa pot intelege ca pentru unii poate deveni plictisitor sau chiar enervant. Sa te lupti de 3 ori cu Isshin The Sword Saint si o data cu Isshin Ashina, nu reprezinta cel mai bun mod de recreere.

  2. #262 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu am jucat toate jocurile From Software de la Demon Souls si pana la Sekiro. Am platina la multe din ele si nu am avut nici un boss nebatut (si fara cheese) in intreaga serie. Nu ma consider f bun la jocurile astea, mai alea dupa ce am vazut ce fac altii pe youtube, dar macar decent joc.

    Sekiro abia il asteptam, preorder de cum l-au pus in shop si tot asa.

    Bai, deci nu am putut sa-l termin. La Owl am renuntat. E super faina verticalitatea jocului, environment, story etc Combatul in schimb m-a terminat. Initial recunosc ca intrasem in joc ca si intr-un alt Dark Souls, dupa ce mi-am luat bataie de imi era jena de mine am luat pauza si m-am fortat sa uit tot ce stiam pana acum din celelalte jocuri din serie.

    Eh, am facut ceva progres dar chiar si asa, ceva nu a facut click la mine. Si ma oftic de nu mai pot ca nu imi place si ca nu pot sa-l termin dar efectiv combatul in jocul asta nu am reusit sa-l stapanesc. Nu credeam asa ceva posibil dupa ce am jucat toate celalte jocuri, plus Nioh, Surge 1 si 2 si alte jocuri soulslike.

  3. #263 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Eu am jucat toate jocurile From Software de la Demon Souls si pana la Sekiro. Am platina la multe din ele si nu am avut nici un boss nebatut (si fara cheese) in intreaga serie. Nu ma consider f bun la jocurile astea, mai alea dupa ce am vazut ce fac altii pe youtube, dar macar decent joc.

    Sekiro abia il asteptam, preorder de cum l-au pus in shop si tot asa.

    Bai, deci nu am putut sa-l termin. La Owl am renuntat. E super faina verticalitatea jocului, environment, story etc Combatul in schimb m-a terminat. Initial recunosc ca intrasem in joc ca si intr-un alt Dark Souls, dupa ce mi-am luat bataie de imi era jena de mine am luat pauza si m-am fortat sa uit tot ce stiam pana acum din celelalte jocuri din serie.

    Eh, am facut ceva progres dar chiar si asa, ceva nu a facut click la mine. Si ma oftic de nu mai pot ca nu imi place si ca nu pot sa-l termin dar efectiv combatul in jocul asta nu am reusit sa-l stapanesc. Nu credeam asa ceva posibil dupa ce am jucat toate celalte jocuri, plus Nioh, Surge 1 si 2 si alte jocuri soulslike.
    Nu te da batut, sincer si mie dintre toate jocurile enumerate de tine ,mi au facut cele mai multe probleme ultimii 2 bosi din sekiro.Efectiv am avut nevoie de pauza de 1 zi intre ei ca sa ma reculeg, dar se poate, mi se pare ca e mai important sa inveti boss ul, la ce poti face parry/dodge cat de lung e combo ul,etc,de prosthetics si alte artificii in final nu prea mai ai nevoie (strict parere personala).

  4. #264 SP
    Member Syni's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Eu am jucat toate jocurile From Software de la Demon Souls si pana la Sekiro. Am platina la multe din ele si nu am avut nici un boss nebatut (si fara cheese) in intreaga serie. Nu ma consider f bun la jocurile astea, mai alea dupa ce am vazut ce fac altii pe youtube, dar macar decent joc.

    Sekiro abia il asteptam, preorder de cum l-au pus in shop si tot asa.

    Bai, deci nu am putut sa-l termin. La Owl am renuntat. E super faina verticalitatea jocului, environment, story etc Combatul in schimb m-a terminat. Initial recunosc ca intrasem in joc ca si intr-un alt Dark Souls, dupa ce mi-am luat bataie de imi era jena de mine am luat pauza si m-am fortat sa uit tot ce stiam pana acum din celelalte jocuri din serie.

    Eh, am facut ceva progres dar chiar si asa, ceva nu a facut click la mine. Si ma oftic de nu mai pot ca nu imi place si ca nu pot sa-l termin dar efectiv combatul in jocul asta nu am reusit sa-l stapanesc. Nu credeam asa ceva posibil dupa ce am jucat toate celalte jocuri, plus Nioh, Surge 1 si 2 si alte jocuri soulslike.
    Exact la fel și eu așa cum am zis. Pe Owl l-am rezolvat dar la ultimul frate, 6 luni l-am lăsat deoparte cu diverse mici încercări între și muream de ciuda ca nu pot. Dar și când l-am terminat ....


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  5. #265 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Eu am jucat toate jocurile From Software de la Demon Souls si pana la Sekiro.

    Bai, deci nu am putut sa-l termin. La Owl am renuntat.
    Toatā admiraţia pentru sinceritatea ta. Pāreri oneste precum cea de mai sus sau cea a lui @raduadelin, mā fac sā cred cā jocul nu meritā timpul si banii. Am vizionat zeci de clipuri cu si despre joc.

    De la un capāt la altul, jocul, practic vorbind, e format dintr-o adunāturā de momente QTE, pe stil parry, dodge, jump - infinite button mash. Iar asta în combinaţie cu dificultatea artificial-excesivā nu poate sā ducā decât la un singur rezultat: frustrare. Oamenii au anumite probleme în viaţa de zi cu zi, mai ales în perioada asta. Chiar nu vād rostul unor nervi suplimentari.

    Jocurile se presupune c-ar trebui sā fie fun, nu rage inducing. Tot respectul pentru gamerii care gāsesc plācere în a muri de zeci/sute de ori doar ca sā învingā un sistem de joc.

  6. #266 SP
    Member codpin's Avatar
    Posibil sa fi inteles gresit. Mie imi place jocul, nu-l consider o insiruire de QTE in nici un caz. Doar ca stilul de combat efectiv nu l-am putut stapani.

    Il mai las ceva timp sa uit mai multe din el si apoi cred ca ii mai dau o sansa. Pana vine Elder Ring trebuie sa-mi satisfac cu ceva pofta de soulslike...

  7. #267 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Am īnţeles perfect cã-ţi place jocul. Si de ce. Cum la fel de bine am īnţeles ce-au spus si @raduadelin sau ceilalţi colegi.

    Doar ziceam cā admir sinceritatea. Ai fi putut foarte bine sā afirmi cā l-ai terminat de enspe mii de ori, sau cā e "foarte usor", asa cum fac din pācate foarte mulţi, denaturând adevārata faţã a jocului.

  8. #268 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @KurtKnispel Fara suparare, cred ca tu ai venit pe thread incercand sa cauti validare fata de parerea ta asupra unui joc pe care nu l-ai incercat first hand. Voiai, cumva, sa iti solidifici ideea ca jocul nu e bun si ca nu merita investitia. Diferiti oameni ti-au raspuns, dar cumva, nu te-a multumit pentru ca tu tot ai aceasta parere. Pai atunci...ce mai e de zis? Nu e ca si cand te-a obligat cineva sa il cumperi, nu? Au fost doar niste sfaturi intre colegi forumisti. Nu toate jocurile trebuie sa fie pe toate gusturile, nici eu nu gust alte genuri, dar nu ma stresez pentru asta.


    Nu cred ca a zis nimeni ca este "foarte usor" jocul, s-a facut doar o comparatie ca ar fi foarte usor fata de un DS sau BB. It's all about perspective.

  9. #269 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    @KurtKnispel Fara suparare, cred ca tu ai venit pe thread incercand sa cauti validare fata de parerea ta asupra unui joc pe care nu l-ai incercat first hand. Voiai, cumva, sa iti solidifici ideea ca jocul nu e bun si ca nu merita investitia.
    Nu pot sā-mi dau seama ce e asta. Analizā psihologicā, sau introducere în ciclul românesc consacrat "de ce sā dezbat subiectul, când pot sā sā fac flame"?. Discutā coane jocul, lasā-mā pe mine.

  10. #270 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Daca atat ai inteles din ce ti-am scris, este destul de clar.

  11. #271 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
    Nu pot sā-mi dau seama ce e asta. Analizā psihologicā, sau introducere în ciclul românesc consacrat "de ce sā dezbat subiectul, când pot sā sā fac flame"?. Discutā coane jocul, lasā-mā pe mine.
    Kurt... Păi tu chiar flame faci și ai spus că accepți sinceritatea. Sunt de aceeași părere cu Khufu: ai venit pe un thread dedicat unui joc să prezinți argumentele tale de ce n-ar trebui jucat. Nu aduci nimic constructiv. Doar îți exprimi părerea de ce n-ar trebui jucat Sekiro. Nu te obligă nimeni să-l joci și ți-am înțeles opinia, poate când ajunge la 5E o să-l cumperi.

    Nici mie nu-mi place Fifa, dar nu intru pe thread-ul dedicat să îi întreb pe cei din acel thread de ce ar juca un joc care mie nu-mi place...

  12. #272 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Kurt... Păi tu chiar flame faci și ai spus că accepți sinceritatea. Sunt de aceeași părere cu Khufu: ai venit pe un thread dedicat unui joc să prezinți argumentele tale de ce n-ar trebui jucat. Doar îți exprimi părerea de ce n-ar trebui jucat
    Vreau sā vād und am spus cā "nu trebuie jucat". Apoi discutām despre cine face flame. De la a zice cā nu meritā banii (mei) si pānā la "nu trebuie jucat" e cam mult.

  13. #273 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
    Vreau sā vād und am spus cā "nu trebuie jucat". Apoi discutām despre cine face flame. De la a zice cā nu meritâ banii (mei) si pānā la "nu trebuie jucat" e cam mult.
    Nu ai folosit fix acele cuvinte dar asta induci prin remarci precum:

    "O sā vād pe viitor, deocamdatā zic pas."
    "cred cā jocul nu meritā timpul si banii"

    Tu iti spui parerea 'de ce tu consideri ca nu-l vei juca si ca nu merita' ca raspuns la intrebarile lui Xander cum sa treaca de boss-ul X.

    Si scopul unui thread dedicat unui joc nu este acela ca diversi vizitatori sa spuna de ce nu ar juca ei jocul respectiv - parerea mea.

    Inteleg - freedom of speech - si ti-am inteles punctul de vedere. Dar nu inteleg insa de ce insisti sa ti-l impui.

    P.S. Nu sunt vreun fan hard-core Sekiro. L-am incercat putin, dar nu am timpul necesar de trial & error. Dar avand in vedere cate GoTY a luat cu siguranta voi investi timp in el cand timpul imi va permite.

    Happy weekend!

  14. #274 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    O singurā rugāminte am. Discutā despre joc, nu despre persoane.

    Nu-ţi place opinia mea? Combate civilizat prin a spune cā jocul e minunat. Nu cu atacuri.

  15. #275 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by SeCeX View Post
    de prosthetics si alte artificii in final nu prea mai ai nevoie (strict parere personala).
    Nu sunt de acord. Cred ca te vei chinui foarte mult fara sa folosesti itemele din joc. Pe langa combatul cu sabia, un element foarte important il constituie strategia particulara pentru fiecare inamic in parte.


    Ca sa dau un exemplu despre cat de puternice sunt prostethics si itemele in jocul asta, vezi aici Owl Father in 16 secunde:

  16. #276 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ma bate Genichiro acum ca pe fasole dar tot am facut progres bun azi. De la primele 30 de minute in care nu ii luam nici jumatate de viata, dupa aproximativ 2 ore ii fac prima faza fara sa ma atinga.
    Ma sparge apoi pentru ca ma surprinde insa eu sunt extrem de multumit de learning curve. Este un joc special, cu care trebuie sa ai rabdare.

    Un singur lucru e clar, evoluez, eu ca si gamer.

  17. #277 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu sunt de acord. Cred ca te vei chinui foarte mult fara sa folosesti itemele din joc. Pe langa combatul cu sabia, un element foarte important il constituie strategia particulara pentru fiecare inamic in parte.


    Ca sa dau un exemplu despre cat de puternice sunt prostethics si itemele in jocul asta, vezi aici Owl Father in 16 secunde:
    Sunt de acord ca prostethics/tools au un rol foarte important de a lungul jocului, eu zic strict cum a fost la mine,la final, sincer , metoda aia in 16 secunde mie mi se pare putin cheese , nu judec daca foloseste cineva strategia aia, dar eu unul nu as fi fost multumit daca nu il faceam ca la carte.

    Quick ps: sa nu intelegi gresit, inteleg ca video ul e menit sa arate utilitatea tools/etc, dar mie mi se par mai mult ajutatoare decat elementare ( din nou, strict subiectiv)

  18. #278 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    ''Alta intrebare"

    La Genichiro faza a 3-a, cand se transforma in Way of Tomoe (sper sa faca zona zoster designerul), se poate face lighting reversal la toate formele cu care da el?
    Ma refer nu doar la faza clasica cand umple ecranul de fulger si e clar ca cere lighting reversal, dar mai are un swing cu sabia cand arunca niste fulger si la care de obicei fac dodge si inca o faza cu arcul parca.
    Merge facut lighting reversal si la alea?

    Mi se pare un bossfight foarte greu nu ca si mecanica, ci datorita factorului psihic, pentru ca daca faci fail la faza 3 o iei de la capat. Acum fac primele 2 faze flawless dar cand ajung la Way of Tomoe sunt deja obosit, ma doare degetul de la parry si intru in panica. Sub nici o forma nu imi iese Jump+RB(R1) ala momentan, ma corenteaza mereu si ma da jos in 10 secunde...
    Daca erau domni te lasau sa faci putin practice la light reversal ala undeva pe un mob/miniboss, ca e deprimant sa o iei mereu de la capat cu 2 faze pe care le faci mereu si mereu, dar sunt time consuming.

  19. #279 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Mi se pare ca merge sa le faci reversal la toate, dar recomand sa incerci doar la ala mare, restu try to dodge, stiu ca la faza a 3 a ii se umple posture ul destul de usor, poti incerca sa ti pastrezi din prosthetics ( axe ul e o idee buna), also, asteapta pana dispare simbolul rosu si fix atunci sari, alternativ poti sa dai dodge spre el si sunt sanse mari sa treaca peste tine atacul. Iti mai recomand sa incerci sa recunosti cand face thrust si sa ii faci mikiri counter ( ii da posture damage in draci). O ultima chestie, ai grija cand iti dai heal ca devine foarte violent si incearca sa te extra rupa. Keep tryin , o sa reusesti.

  20. #280 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Gata si cu Genichiro, foarte greu dar gata. Vreau sa fac o remarca totusi.
    Nu ma intereseaza ce ma asteapta mai departe in joc, insa mizeria pe care au facut-o la acest boss a impins limitele nesimtirii la un alt nivel.
    Ok, e un joc greu si trebuie sa inveti patterns, de acord, INSA, dupa ce imi pui un 2 phase fight obositor (cu care sunt de acord, l-am invatat, il bateam fara sa iau damage), decizi sa mi-l arunci in faza a 3-a pe ala cu bashina aia de lighting la care niciodata nu voi fi in stare sa dau reverse. Punct.

    Indiferent ca e FromSoftware, nu exista sa fi atat de nesimtit si sa-mi arunci o functionalitate complet noua intr-o faza a 3-a.
    Pur si simplu ajungeam acolo si ma panicam, imi transpirau mainile si imi batea inima tare de frica, dupa care in 95% din cazuri ma pierdeam cu firea de tot si muream in 15 secunde, stiam ce am de facut insa mi se blocau mainile de panica, doar pentru ca stiam ca daca dau fail trebuie sa o iau de la capat cu Genichiro normal, 2 faze.

    Proasta decizie, sincer, daca nu ma ajuta un prieten renuntam la joc din cauza acelei faze a 3-a de la Genichiro way of tomoe.

    Introdu in joc functionalitati noi, 100% de acord, dar pune-le in pastele matii intr-un phase 1 PRIMA OARA cand se intalneste playerul cu asta, nu ma pui sa joc faza 1 si faza 2 de 500 de ori ca sa ajung la ala iar si iar si iar sa il invat.

    Gust amar, ma duc pe Ape.
    Am vizionat toate boss fight-urile ce urmeaza si din fericire nu mai exista astfel de nedreptati. Sunt mai grele unele dar sunt fair din cate am vazut.
    Repet, prefer sa fie un boss de 3* mai challenging decat Genichiro, dar sa fie acelasi boss cu patterns cat de cat similare, nu bam in faza a 3-a umple ala ecranul de fulger pentru prima oara.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 20 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 ... LastLast

Similar Threads

  1. Let it Die By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 04-12-2017, 07:57
  2. 7 Days to Die By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 07-04-2016, 20:12
  3. Zombie Apocalypse 2: Never Die Alone By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 27-10-2011, 23:43
  4. Orcs Must Die anuntat By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 28-02-2011, 15:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts