Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 75 of 88 FirstFirst ... 25 65 73 74 75 76 77 85 ... LastLast
Results 1,481 to 1,500 of 1757

Thread: Clubul colectionarilor

  1. #1481 SP
    Banned Templier's Avatar
    haters gonna hate!
    noru poate mai pui niste poze


    P.S. ai PM

  2. #1482 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Se numeste invidie.

    Eu daca nu am , vecinul de ce sa aiba ? Oricum felicitari pentru ce ai acolo , eu numai colectionez de ceva vreme dar pot aprecia ceva frumos.

  3. #1483 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Cum era aia :

    I need some new haters. The old ones are starting to like me

    Dupa ce a postat AndRewqp m-am uitat si eu la comenturile de acolo si am vazut numai de astea :

    - la ce-ti trebuie atatea ?
    - cati bani ai frate ?
    - le vinzi ?
    - nu-mi dai si mie nus'ce ?

    Constat ca retardul asta se propaga mai ceva ca pelagra .

    ---------- Post added 17-02-2015 at 21:27 ----------

    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Se numeste invidie.

    Eu daca nu am , vecinul de ce sa aiba ? Oricum felicitari pentru ce ai acolo , eu numai colectionez de ceva vreme dar pot aprecia ceva frumos.
    Se numeste pizma

  4. #1484 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    mie imi place colectia lu noru si il astept aici ->

    http://www.consolegames.ro/forum/f60...ele-de-jocuri/

  5. #1485 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Voi incerca sa le numar zilele astea dar nu garantez ca vor fi 100% corecte numerele.. Am incercat cat mai mult sa le tin pe categorii dar sunt unele jocuri care pur si simplu nu vor sa stea in locul lor

  6. #1486 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Coltul colectionarilor

    Pentru ca m-a rugat Templier o sa postez colectia mea de console (atat cat se poate) in batch-uri

    Incepem cu

    Nintendo Game & Watch
    imageuploadedbytapatalk1424557293.138187.jpg
    GBA SP
    imageuploadedbytapatalk1424557284.418133.jpg
    GBA micro
    imageuploadedbytapatalk1424557265.627310.jpg

    GBA (doar cateva )

    imageuploadedbytapatalk1424557276.547039.jpg

  7. #1487 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Colectia de game & watch-uri e superba

  8. #1488 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Tot pentru Templier
    Colectii:
    - Gameboy Pocket
    - Gameboy (Am uitat un gameboy gri)
    - Game & Watch (destul de saracuta in cumparatie cu a lui Darkone)
    - Miscellaneous
    - Gameboy Color
    - Gameboy Advance SP (Cele care par dubluri sunt defapt AGS 101)
    - DS-uri/3DS (Curand sa soseasca si Majora's Mask 3ds edition )

    + 6 gameboy micro-uri (3 roz/verde/gri/albastru)
    Attached Images Attached Images dsc01507.jpg dsc01508.jpg dsc01509.jpg dsc01517.jpg dsc01518.jpg dsc01519.jpg dsc01520.jpg

  9. #1489 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Ce imi place felul cum iti protejezi consolele. De unde iei pack-urile alea ?

  10. #1490 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Pungutele ziplock? Se gasesc la pachete de 50 sau 100 cu preturi intre 8-15 lei pe pachet (depinde de marime) in Piata Obor (asta daca esti din Bucuresti). Te plimbi prin hala la cei care vand produse de bucatarie si intrebi daca au 'pungute auto sigilante' . Daca nu sigur se gasesc de comandat pe undeva. Sunt super pentru casete (in special cele care nu fac contact bine daca sunt prafuite)

  11. #1491 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    bun filmuletul, chiar m-am delectat. frumoasa si colectia.

  12. #1492 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai grija cu ziplock-urile... sunt ok pentru a proteja de praf, insa daca le tii undeva unde se schimba temperatura, poti avea parte de condens in timp si dupa niste ani le scoti ruginite sau nefunctionale. Iti recomand sa iei un capsator, si sa le faci macar o gaura pt. "respiratie". Si daca vrei sa fii 100% sigur, bagi si o mini-pungulita de silicon inside.

  13. #1493 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Nunu, le tin in casa, in camera mea, doar ca mi-e lene sa le sterg mereu atent asa de praf. Ce nu fosesc mereu, jap intr-o punguta si tot se vede la display si e si dust safe

  14. #1494 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    mare atentie la pungulite - am mai zis de 100 ori - stiu ca este bine pe moment, insa pe termen lung daca plasticul nu este acid free (de obicei nu e pentru ca toate pungile trebuie sa fie biodegradabile) acidul emanat in timp poate distruge:

    1. ecranele (practic devin mai opace)
    2. cutiile de carton (intra in reactie chimica cu vopseaua folosita la print)
    3. cu label-urile jocurilor (pentru cei care au vazut labelurile piratate GBA si reactia pe care o are plasticul folosit la carcasele jocurilor care distruge labelul )

  15. #1495 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Merci Darki de sfaturi ! Si in ce sa le bag eu sa fie safe complet, daca in pungulitele alea nu pot ?

  16. #1496 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Acum si eu sunt curios. Pungile Low-density polyethylene (LD-PE) cat de periculoase sunt?

  17. #1497 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    In curand cred ca plec in UK si deja am inceput sa imi impachetez consolele in folie stretch. O fi vreo problema? Editiile de colectie nu au nimic, dar consolele? Pe cele cu acumulator le-am descarcat complet si le-am incarcat dupa. Sfaturi?

  18. #1498 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Din ce am citit pe wikipedia, LDPE, MDPE, si HDPE par sa fie acid free.

  19. #1499 SP
    Member adistir90's Avatar
    Am citit nu demult ceva articol pe tema asta (cand mi-am comandat cutiutele din PET pt. casetele de SNES si cutiile de NES/SNES/N64).
    Asa tin minte si eu, ca LDPE si PET sunt absolut ok, in sensul ca nu elibereaza compusi care sa afecteze abtibildurile/plasticul/cartonul.
    Atentie in schimb la PVC, mai ales cand este expus la razele UV, este total contraindicat pt. asa ceva.
    Ce zice MonkY mai sus este de asemenea de bun simt, inclusiv pungulitele originale in care veneau casetele de NES (in interiorul cutiei de carton) aveau o gaura mare pe mijloc, tocmai pt. a fi aerisite.

  20. #1500 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ok - sa eliminam panica

    1. ilie11 - nu are nimic daca le tii o perioada limitata (de ex transporti din punctul X -> Y) eu inca am jocuri impachetate de acum 1 an pentru ca mi-a fost lene sa le despachetez ideea e sa nu le tii mereu (2-3-5 -10 ani in pungulite)
    2. sincer nu stiu exact compusii (de cele mai multe ori nici macar nu sunt specificati pe ambalaj) insa stiu ca astea functioneaza -> http://www.containerstore.com/shop/c...uctId=10005416

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 75 of 88 FirstFirst ... 25 65 73 74 75 76 77 85 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  2. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57
  3. Clubul de narghilea By Uziwood in forum Offtopic
    Replies: 36 Last Post: 25-10-2015, 20:11
  4. Clubul F.C. Steaua By octav in forum Health, Food & Sports
    Replies: 366 Last Post: 21-10-2011, 00:19
  5. Retro - Topul colectionarilor By rageone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 22 Last Post: 07-08-2009, 23:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts