Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 83

Thread: Arcania: A Gothic Tale

  1. #61 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Asteptam impresii, poate chiar comparatii cu seria Gothic sau alte RPGuri de top.

  2. #62 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Arcania: Gothic 4 delayed for PS3 until 2011; Xbox 360, PC still October | Joystiq
    Following up on a tip that GameFly had shifted the date for both console versions of Arcania: Gothic 4, we spoke to a representative for the publisher JoWood, who clarified the release schedule. The game is currently scheduled to launch on October 12 in North America (Oct. 15 in the UK) for Xbox 360 and PC. The PS3 version has been delayed until "early 2011."

    A demo for Arcania is available now on Xbox Marketplace. Amazon, GameStop and Walmart currently have the PS3 version with a March 2011 release date.



  3. #63 SP
    Senior Member Nash's Avatar



  4. #64 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Arcania: Gothic IV Review - PC Review at IGN

    [SPOILER=NOTA]7.5 / 10[/SPOILER]

  5. #65 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    A mai jucat cine demo-ul. Personal mi-a placut foarte foarte mult, lasand la o parte micile bug-uri si glitch-uri vizuale. Mi-a adus aminte de Gothic 2.

  6. #66 SP
    Junior Member mamutu's Avatar
    o prostie de joc

  7. #67 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by mamutu View Post
    o prostie de joc
    argumenteaza te rog . If not then GTFO . seria gothic e una dintre preferatele mele din toate timpurile x . Vreau niste pareri de la alti useri care au jucat demo-ul si de la cei ce si-au cumparat jocul pt xbox/pc .

  8. #68 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Excelent din demo!

  9. #69 SP
    Member blondutzu's Avatar
    si eu am jucat demo-ul si mi-a placut la nebunie...dar halo reach, fifa 11, alan wake mi-au luat banii luna asta ...luna viitoare daca nu iau castlevania si enslaved sunt cel mai prost

  10. #70 SP
    Member esop's Avatar
    am jucat demo-ul chiar zilele trecute. sincer sa spun din ce urmarisem pe acest topic, aveam indoieli daca o sa mi placa sau nu.

    prima data, jucand gothic 1, am fost atras in acel univers cum nici un alt joc sau rpg nu reusise pana atunci. apoi a aparut gothic 2 si a ridicat nivelul de awesomeness peste orice ma asteptam in acel moment. am jucat acele jocuri cred ca de 2-3 ori fiecare. pentru mine mult timp oricine ma intreba ce inseamna un rpg in adevaratul sens al cuvantului spuneam seria gothic!. apoi a aparut gothic 3. nu stiu ce nu a mers la el, poate pc-ul slab care il aveam atunci, poate bug-urile de care te tot loveai, poate ca nu mai aveam eu timp sa l savurez, nu stiu. chestia e ca nu mi a prea placut. apoi la ceva timp dupa am incercat sa l rejoc. doar ca deja batea risen la poarta. era pe cale sa se lanseze. am pus mana pe el si am avut instantaneu o senzatie de deja vu a universului gothic. recunosc ca pe parcurs a avut unele dezamagiri dar tot a fost un joc frumos.

    acum in cele din urma am reusit sa joc demo ul gothic 4 pe x360. am fost placut surprins de grafica si ambient. muntii, plaja si marea, padurile. frumos lucrate. stilul de lupta s a schimbat. e mai simplu. povestea pare interesanta. pot spune ca nu am pus controllerul jos pana nu am terminat dintr o suflare demo ul. 2 ore si ceva. sincer, mi a placut. daca e sa ma plang au fost vocile, care nu pareau ca se muleaza cu personajele din joc.. si poate putin din atmosfera sinistra din caverne a mai disparut. in rest. sunt multumit de ce am jucat.

    gothic 1 - 9/10
    gothic 2 - 10/10
    risen - 8/10
    gothic 4 demo - 8/10

  11. #71 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    abia il astept pe ps3. la fel ca si esop am jucat cu mare placere celelalte jocuri din serie. cel mai mult mi-a placut Gothic 2, dar si celelalte jocuri mi s-au parut extrem de placute. imi pare rau ca nu am terminat gothic 3 dar cu aceasta ocazie o sa o fac.

  12. #72 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Impressions- ArcaniA: Gothic 4 | Rock, Paper, Shotgun
    prea multe impresii ca sa pot sa dau quote

  13. #73 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sincer Gothic 4 e mult mai fain ( ca sa zic asa) fata de 3. In schimb din punctul meu de vedere ca si grafica pe consola este mult sub Gothic 3 pe PC si spun asta cu parere de rau deoarece povestea merita cu siguranta. Am sa iau demo-ul de Gothic 4 pt. PC numai pentru a vedea diferenta la detalii - curiozitatea ma mananca, dar jocul il voi termina cu siguranta pe xbox.
    PS - adceasi curiozitate obsesiva o am si referitor la MoH - vreau sa vad ce inseamna detalii High pe rezolutia de 1360x768 PC vs. xbox.
    PPS - stati linistiti nu ma intorc la PC, vreau sa imi demonstrez doar ca nu au fost producatorii atenti la detalii, de ce alte jocuri POT arata minunat pe console (ex. Mass Effect, Fable...) si altele nu!!!

  14. #74 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Il joc si eu de cateva zile pe Xbox. intr-adevar. Arata destul de uratel pentru sfarsitul anului 2010, pe Xbox si nu inteleg exact de ce tufisurile si copaceii, dispar pe masura ce te apropii de ei, in loc sa fie invers...

    Ca mecanica de joc si poveste, pot sa spun ca m-a prins. Nu sunt genu care sa joc RPG-uri, am jucat putin Gothic 3, am terminat Oblivion, Fallout, dar doar povestile principale. Eu le joc pentru poveste, nu pt customizare sau personaj si desi G4 nu are cine stie ce poveste, momentan m-a prins.

  15. #75 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Am jucat si eu ceva din el asa... la "negru" si pot spune ca e destul de ok. Nu va asteptati totusi sa fie un gothic veritabil pentru ca seria bate in alta parte de acum; jocul insa pe langa elementele negative are si parti bune care sa il faca placut. Pentru inceput, celor care il cumpara le recomand sa il joace pe dificultatea hard sau chiar pe gothic daca vor sa aiba parte de ceva actiune, restul fiind prea usoare.
    Elementele negative pe langa trecerea spre casual ar fi de asemenea si voice actingul care in majoritatea timpului nu il pot cataloga decat cel MULT acceptabil + deja renumitele si "mult iubitele" invisible walls ce iti vor lasa un gust amar si lipsa de explorare directa a plansei(aici ma refer ca vei avansa in joc spre o alta zona, doar atunci cand vei termina questurile de baza din acea zona). Pe langa astea pot sa adaug lipsa interactiunii directe cu npc-urile(nu le mai poti da la moaca sau sa ii faci sa se bata intre ei; exemplu ar fi ca atunci cand atragi un animal intr-o tabara toti vor sta si se vor uita de parca nimic nu s-a intamplat, iar animalul se va retrage spre zona sa de provenienta).
    Ca puncte forte as enumera:
    - dungeon-urile
    - noul meele combat system(care desi il trage spre casual, il face interesant; nu ma pot hotara nici eu de ce imi place lol) + arcul ce mi se pare satisfacator; vrajile parca nu ma satisfac asa cum ma asteptam, dar efectele arata ft bine
    - atmosfera lumii din punct de vedere grafic
    - muzica(parca o versiune mai soft fata de ceea ce a fost in G3, dar isi face treaba foarte bine)
    - grafica in general + itemele foarte aspectuoase(imi doream demult asa ceva)
    - animatiile/miscarile net superioare fata de ce faceau/fac cei de la PB(zici ca te plimbi cu caramida in jocurile precedente).
    Puncte pe care eu le consider "neutre" adica nici rele dar nici zuper-duper ar fi sistemul de crafting, sistemul de stamina, sistemul de avansare in skill, story-ul(ce nu pot spune ca exceleaza, dar e ok) si functiile mini-jocurilor/actiunilor ce nu mai produc nici un rezultat(alchemy, sleeping, mining, forging etc; toate astea sunt acum doar de forma pentru ca produsele obtinute din astfel de activitati in jocurile precedente, acu le poti face direct de pe caracter; spre exemplu daca vrei sa faci o sabei, nu mai e nevoie sa te duci sa incalzesti metalul si sa il bati pentru ca il poti face direct din meniul caracterului daca ai toate ingredientele necesare).
    Cam astea imi trec acum prin minte... parerile "la cald". Restul tine de voi
    Nu am vrut sa postez aici pana acum, fara sa am o parere formata si pana sa dau comanda la joc(eu jucandul piratat) din respect pentru voi si pentru developeri.

    PS: Eu tocmai am dat comanda pentru varianta de pc la gameshop (118 lei cu codul de reducere)
    Celor care au macar un 8800 gt, procesor dual core, 2/4 gigei ddr2 si vor jocul, le recomand lafel. Nu stiu exact cum e pe X360 dar puteti sa va formati o parere dupa ce jucati demoul.

  16. #76 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    a ajuns
    Attached Images Attached Images arcania1.jpg

  17. #77 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Arcania: Gothic 4 Review for Xbox 360 - GameSpot

    Nu ma asteptam sa se compare cu Gothic 1 sau 2 (poate cu 3 ) da chiar asa nota mica ? Oh come on . Jowood , ati ruinat seria asta de cand nu mai lucreaza Piranha Bytes . Bine ca ei au facut Risen (da din pacate versiunea de PS3 nu e existat niciodata ) si celelalte vanzarile au fost foarte foarte slabe (0.10 mil de exemplare pe Xbox ....si jocul a aparut de peste 1 an...de versiunea de pc nu stiu nimic da ma indoiesc ca s-a vadnut mai bine decat versiunea de pe consola) .

    In orice caz , o sa cumpar Arcania cand o sa se ieftineasca sau dupa ce o sa incerc un pic versiunea de PC si o sa imi dau cu parerea. Da pana atunci tot ce pot sa zic e ca sunt extrem de dezamagit de cei de la Jowood si ...Deep Silver ii cheama pe ceilalti care au lucrat la joc?

  18. #78 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post


    Bine ca ei au facut Risen (da din pacate versiunea de PS3 nu e existat niciodata ) si celelalte vanzarile au fost foarte foarte slabe (0.10 mil de exemplare pe Xbox ....si jocul a aparut de peste 1 an...de versiunea de pc nu stiu nimic da ma indoiesc ca s-a vadnut mai bine decat versiunea de pe consola) .
    E posibil sa se fi vandut mult mai bine pe PC. Risen nu a fost un joc creat pentru consola, este genul de joc care prinde bine la jucatorii hardcore de PC, nu a fost foarte mediatizat (cel putin nu versiunea de X360) si, din ce am citit prin diverse review-uri, versiunea de consola a fost foarte proasta (optimizare si grafica). Deci sunt sanse foarte mari ca Risen sa aiba vanzari bune pe PC.

    Legat de Arcania... sunt dezamagit de review-urile de pana acum, dar mai astept. Daca versiunea de PS3 se dovedeste doar o portare de proasta calitate, cred ca spun pas.

  19. #79 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Au facut review si cei de la Zon@ IT


  20. #80 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Un review cam subred. Nu mai am demult incredere in baietii astia la cate gafe scot...
    In mare parte sunt de acord cu nota totusi. Dupa parerea mea jocul se invarte undeva intre 7.0-7.8, in functie de gusturi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Arcania - Gothic 4 PC By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 29-11-2010, 19:18
  2. ArcaniA: Gothic 4 Videos By Nash in forum Videos
    Replies: 4 Last Post: 01-10-2010, 10:34
  3. Replies: 8 Last Post: 17-06-2009, 01:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts