Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 413 of 452 FirstFirst ... 313 363 403 411 412 413 414 415 423 ... LastLast
Results 8,241 to 8,260 of 9023

Thread: GameShop.ro - informatii, noutati, sugestii

  1. #8241 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: GameShop.ro - informatii, noutati, sugestii

    Bo2 nu aduceti?

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

  2. #8242 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Salut,

    daca te referi la Black Ops 2, nu aducem.

  3. #8243 SP
    Member Hazer's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    Da, acum si pentru PC: Noutati
    Perfect! Am facut comanda. Sper sa nu existe probleme la livrare sau altceva.

  4. #8244 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    De ce nu se face topic-ul acesta sticky?

  5. #8245 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    nu vi se pare ca aveti o disfunctionalitate grava?

    sa fiti voi singurii care aduceti Hitman si sa-l vindeti pe site-ul propriu cu 110 ron (nu vb de reducerile pentru vip-uri, dar tot mare e pretul)
    si sa-l dati la Altex si Emag sa-l vanda ei cu 89.99 ron.

    nu mai zic ca aveam precomanda la voi, bineinteles ca nu m-a sunat nimeni sa confirm nimic... deci nicio sansa sa mai pot avea jocul macar maine...
    dar am iesit din casa si m-am dus si l-am luat de la Altex cu 89 ron... la care cu o zi inainte de lansare era pe toate rafturile!

    eu i-as da afara pe cei ce se ocupa cu marketingul prin firma voastra

  6. #8246 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu inteleg ce atata tevatura...cumperi de unde iti convine tie mai mult,e o economie de piata,punct.ce mai conteaza ce si cum ?

    pana la urma ai jucat Sniper Challenge pe moca(avand in vedere ca nu-l mai iei de la ei)

  7. #8247 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    era o parere si o nedumerire de ce ti-ai sabota propriul site si preferi sa castigi mai mult de la retaileri.
    retaileri ce cumpara jocul de la tine, platesc chirii la spatiile unde afiseaza jocul... iar tu cu un site antic, nu esti in stare sa-l oferi la un pret competitiv din propriul depozit?

    nu face nimeni nicio tevartura, treaba lor ce fac... e o afacere pana la urma, doar am zis ca ceva e foarte ciudat.

  8. #8248 SP
    Member Hazer's Avatar
    Altex cumpara de la ei MULT mai mult decat ar vinde ei singuri. De aici si pretul mai mic..

  9. #8249 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    teorie. nu e chiar asa.

    poate sa vanda aia si 100 de bucati/min.

    tine de pozitionarea ta pe piata si de preturile practicate.
    e chiar mult de explicat

    nu cred ca ai vazut tu ca un produs sa fie mai scump la poarta fabricii decat cumparat din mall.

  10. #8250 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    teorie. nu e chiar asa.

    poate sa vanda aia si 100 de bucati/min.

    tine de pozitionarea ta pe piata si de preturile practicate.
    e chiar mult de explicat

    nu cred ca ai vazut tu ca un produs sa fie mai scump la poarta fabricii decat cumparat din mall.
    De la poarta fabricii nu, dar de la unic distribuitor da(cum e si cazul de fata), am patit asta cand am cumparat o centrala de apartament pt. un amic, am cumparat centrala mai ieftin decat la distribuitor si asta datorita discoutului pe care il face distribuitorul magazinului respectiv.

    Altex cumparand multe produse de la gameshop primeste un anume discout astfel isi permite sa aibe un pret mai mic.
    Exemplu: eu cumpar direct de la un producator un produs in 500 de exemplare, acel produs are pretul de 100 lei in caz normal, daca eu cumpar 500 de exemplare pot primi un discout de 30% deci pot vinde cu 70 lei, dar adaug si eu 10% sa nu muncesc de pomana si vind produsul linistit la 80 lei > mai ieftin decat la producator chiar.

  11. #8251 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    facem analiza de marketing acum? come on...

    pai uite cum e la exemplul tau:
    daca tu ai ai chipurile pret de 100 ron, dar iti permiti sa-l vinzi la retailer cu 70... inseamna ca produsul tau costa sa zicem 60-65.
    drept si prin urmare, de la 60-65 pana la 100 e cuantificata prostia din capul unora si rezultatul unor politici proaste si paguboase pentru firma producatoare.
    atat financiare cat si de imagine.

    am semnalat doar o disfunctie care este ilogica, indiferent de cum o iei.
    este un exemplu stupid si lucrurile sunt mult mai complexe, insa oricum o privesti rezulta intr-un prejudiciu.
    nu cred ca este in interesul gameshop, indiferent de politica lor de pret, ca cineva sa cumpere de la altex si nu de la ei, un produs pe care gs il aduce pe piata...

    daca era firma mea, anumite persoane aveau niste explicatii serioase de dat in momentul asta.


    daca stam sa facem afaceri dupa ureche, fara sa mai punem si mana pe un pix si pe o hartie... asta e. "biznis"

  12. #8252 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Poate este mai ieftin sa distribuie in toata tara prin intermediul altor retailerilor decat sa creeze un intreg departament de distributie national.

    Poate ei isi permit sa puna preturi mult mai mici decat Altex, dar asta l-ar elimina pe Altex si toti ceilalti care nu-si permit sa puna preturi competitive din reteaua de difuzare. Tot fluxul de clienti ramane la baza, iar acestia trebuie sa faca fata fluxului de clienti prin redimensionarea departamentului comenzi/difuzare si logistica.

    In balanta ei prefera sa tina aproape distribuitori, carora le acorda un comision in functie de dimensiunea comenzilor(cat isi pastreaza distribuitorul din acest comision este calculul lui). In acest mod pastreaza un departament de comenzi/distributie si logistica foarte mic.
    Sa sti ca uneori este mai putin costisitor sa vinzi 500 ex catre un distribuitor caruia ii dai comision decat sa distribui 500 ex catre 500 clienti.

  13. #8253 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    Sa sti ca uneori este mai putin costisitor sa vinzi 500 ex catre un distribuitor caruia ii dai comision decat sa distribui 500 ex catre 500 clienti.
    eu vorbeam de pretul de 110 ron, fara transport inclus, asa cum e pentru orice client obisnuit de pe site-ul gameshop.
    nu reduceri de membru si alte chestii.

  14. #8254 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Nu vorbeam de nici o reducere de membru acolo...

  15. #8255 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    oricum o dam banii tot la Best Distribution ajung..ori ca iei de la gameshop ori ca iei de la altex ..deci despre ce vorbim ?

  16. #8256 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    In loc sa vedem faptul ca am reusit sa avem exact produsul de care se discuta - Hitman Absolution PC la preturi incredibile pe piata romaneasca - 30-40% mai ieftin decat in afara..... Mie asta mi se pare mai important, produs disponibil in ziua lansarii aproape peste tot in tara, la preturi incredibile. Editii de colectie de toate felurile disponibile de asemenea la super preturi....

    In mod paradoxal, mi se pare ca oamenii ar fi mai multumiti daca era mai scump in piata, adica sa fie de exemplu 120 lei peste tot si 110 lei la Gameshop. Cum ar fi asta bine pentru piata noastra? Nu e bine sa ai disponibilitate peste tot in tara la raft la un pret foarte bun + disponibilitate pe site pentru comenzi online? Totul cu 30-40% mai ieftin decat in alte parti?

    Daca e scump nu e bine, daca e ieftin nu e bine ?

    ---------- Post added 20-11-2012 at 10:55 AM ----------

    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    nu mai zic ca aveam precomanda la voi, bineinteles ca nu m-a sunat nimeni sa confirm nimic...
    Din informatiile pe care le am au fost contactati toti clientii. Daca imi dai un PM cu adresa ta de email poti sa verific la ce ora si in ce zi s-a intamplat asta.

  17. #8257 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Razvan, iar te faci ca nu intelegi.
    e treaba voastra cum va conduceti afacerea, chiar nu mai are rost discutia.

    intradevar e foarte bine ca altex il are de la voi si-l da cu 89.99. va multumesc si de acum am sa iau de la ei.
    ieri l-am luat de la altex pentru ca de la voi nu am primit niciun tel.
    am fost sunat in dimineata asta pentru confirmare, ceea ce era deja tardiv.

    din partea mea a fost doar o simpla observatie facuta in calitate de client, cu asta cred ca am spus tot.
    puteti sa-l dati si cu 300 ron pe site si la altex sa fie 10 ron. fiecare e liber sa faca ce vrea.

    sper ca am fost clar inteles si te rog nu lua nimic ca pe un afront, pentru ca nu asta a fost intentia.
    o zi buna.

  18. #8258 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Sigur ca da, multumesc pentru comentarii. Nu am fost niciodata impotriva ideii de a primi comentarii, de aia este si acest thread.

    Referitor la comanda ta, ai fost sunat prima data la 14:00 pe 16.11 si apoi pe 19.11 la 12:03. Imi pare rau ca nu am reusit sa discutam ca sa confirmam comanda, dar ma bucur ca ai putut achizitiona jocul cu 40% mai ieftin decat in alte parti, in conditiile in care avem de dat si 24% TVA

  19. #8259 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    Referitor la comanda ta, ai fost sunat prima data la 14:00 pe 16.11 si apoi pe 19.11 la 12:03.
    aveti atunci o problema cu telefoanele.
    sa inteleg ca s-a sunat si nu a raspuns nimeni?
    eu nu am primit niciun tel. asa cum s-a sunat in dimineata asta, si am vorbit cu fata de la voi, se putea vorbi si alta data.

    oricum, nevermind... astept precomanda la far cry3.
    macar sa spui pe aici cand e in stoc ca sa confirmam daca e cazul pe forum, sau sa sun personal la voi ca sa confirm.
    thx.

  20. #8260 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Ok, sigur, Far Cry 3 va fi in stoc in jur de 28, precomenzile se vor confirma intre 26 si 28. Sper sa fie totul ok si sa ne gasim la telefon. Toate cele bune.

    ---------- Post added 20-11-2012 at 03:41 PM ----------

    Ati intrebat despre Black Friday- vom avea produse in ziua de vineri cu reduceri de pana la 90%. Nu sunt foarte multe produse, dar sunt si cateva care s-au lansat de curand. Vom avea informatii exacte vineri dimineata, cand se va afisa promotia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 413 of 452 FirstFirst ... 313 363 403 411 412 413 414 415 423 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gamers.ro - informatii, noutati, sugestii By GamersRO in forum Console Club
    Replies: 142 Last Post: 06-01-2023, 10:50
  2. LED TV - sugestii, informatii By erik95 in forum HiFi
    Replies: 11 Last Post: 02-01-2011, 23:51
  3. Sugestii? By reven in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 5 Last Post: 28-09-2009, 22:41
  4. Parteneriat ConsoleGames.ro & GameShop.ro By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 34 Last Post: 01-05-2009, 00:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts