Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 51 of 51

Thread: Xbox Kinect VS PS3 Move

  1. #41 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by PSPGo View Post
    Da, si eu as opta pentru PS3 datorita jocurilor foarte bune, atat move cat si jocuri normale. Pe cand xbox 360, atat kinect cat si jocuri normale nu au niste exclusivitati atat de bune. Pe deasupra, la move este urat deoarece stai cu el in mana, pe cand la 360 totul este simplu -> iti folosesti mainile/picioarele. Mai am o mica serie de intrebari ->

    1. Daca imi prind Move-ul de mana oare mai merge ? Daca joc Fighting va fi greu sa ma bat cu alea in mana.
    2. Daca sa zic ca am 4 move-uri -> doua pentru picioare+doua pentru maini: Camera Eye ar vede cand dau cu piciorul ? Daca dau in cadrul ei desigur...
    3. Momentan pentru PS3: Shooterele se joaca 50% move - 50% butoanele dupa move. Correct ?

    Pe mine ma intereseaza jocuri serioase, cum ar fi: Resident Evil 5, MAG, Killzone 3, Heavy Rain, insa si cele de: fotbal etc. Sunt un mare fan al fotbalului, insa nu mi-as lua Kinect pentru cateva jocuri, numite 'tiripliciuri'. La PS3 am observat acele jocuri 'serioase', pe cand la xbox -> mi-am facut o parere foarte proasta in ceea ce priveste exclusivitatile.

    erik95, darkpaul13 -> va multumesc pentru raspunsuri.

    EDIT: SINGURA SANSA CA SA MI LE IAU PE AMBELE AR FI: SA-MI IAU LUNA ASTA XBOX+KINECT/PS3+MOVE+Camera Eye, iar peste 2-3 luni sa-mi iau cealalta consola sau la anul.
    pfai ce intrebari ciudate mai ai omule. Hai ca incerc sa raspund si eu la intrebarile alea desi sincer sunt foarte confuz: 1.Nu inteleg ce vrei sa zici prin: daca mi le prind de mana. Manetele sunt facute sa fie tinute in mana. Tu zici ca daca le-ai putea prinde cu scoci de incheieturi in loc sa le tii in palma? Nu inteleg de ce ai face asta pt ca si in realitate cand te bati tu tii pumnii stransi(asta daca nu faci karate )

    2.Vad ca iti plac jocurile cu fotbal si tu esti hotarat sa il joci cu Move sau Knect. Da din moment ce nici un joc de acest nu s-a anuntat sa fie Move/Knect compatible, cum crezi ca o sa te poti juca? Si la jocurile cu batai gen The Fight: Lights out tu trebuie sa tii controlerele DOAR in mana. Nu ti le legi si la picioare si la cap si la talie sau in orice alta parte. Jocul a fost facut cu cap (sau asa ar trebui) si el isi da seama ca atunci cand te apleci sau sari sus chiar daca nu ai controlere la picioare.

    3.La shootere o sa apara cateva on-rail(cum ar fi Dead Space: Extraction) care se joaca doar cu un singur controller(tot ce trebuie sa faci e sa impusti) si mai sunt alte shootere la care trebuie sa folosesti atat controlerul cu bec cat si acea maneta secundata (sub controler sau cum se numeste ).

    Si un lucru e sigur: daca vrei jocuri mai "hardcore" atunci ar trebui sa iti cumperi un Ps Move. La acesta s-au anuntat mult mai multe jocuri iar o mare parte din acestea nu sunt deloc casual(Dead Space Extraction, No more heroes: Heroes Paradise, Killzone 3, SOCOM 4..etc) iar pe langa acestea care trebuie sa para mai ai si RE5, MAG, Heavy Rain si inca cateva.

    La Knect nu s-au anuntat asa multe jocuri si in orice caz nu erau prea multe non-casual. Un singur joc mi-a atras atentia si acela era ceva horror game pt Knect (aveti aici un trailer:
    ) si despre care nu stim mai nimic. Se nume Rise of nightmares si a primit un trailer lung de 1 minut.

    Oricum daca vrei jocuri hardcore, atunci cel mai bine e sa ramai la maneta clasica. Knect si PS Move in mare au fost facute ca sa atraga casual gamerii care se gandesc ca manetele normale sunt mult prea complicate si au prea multe butoane...

  2. #42 SP
    Junior Member PSPGo's Avatar
    Am facut o deosebire intre Kinect VS Move:

    > In ceea ce priveste jocurile: pentru move au aparut deja o serie destul de larga, iar jocurile bune sunt compatibile si cu Move. Pentru Kinect sunt putine jocuri, insa ma atrage fotbalul, bowling, pingpong (de asemenea acestea sunt si pe PS3 - mai putin Soccer). Dar acum sa fim seriosi doar nu imi iau o consola pentru cateva jocuri (xbox kinect), cand concurenta are o gama mult mai buna pe piata.

    > Tehnologia: este mult mai buna pe Kinect, ei bine si functiile 'Voice' si 'Controll Xbox with you hand', insa iar nu l-as lua doar pentru asta. De asemenea, kinect te introduce intr-un spatiu de ne mai vazut cu o tehnologie de ultima ora, pe cand la PS3 au facut ceva 'wii' si nu au venit cu nimic nou, insa nu este o tehnologie care strica, de asemenea este foarte buna

    > Pe viitor: nu cred ca vor aparea mari jocuri pentru Kinect, desi creatorii ar trebui sa ia in calcul ca odata cu aparitia unei tehnologii mai noi, ar trebui sa apara si jocuri de asa natura, dar nu cred...

    > Consolele: Xbox 360 VS PS3 -> ambele au calitati si defecte, in concluzie ~ ambele sunt cam la fel.

    CONCLUZIE: inca nu stiu ce sa-mi iau . Este foarte dificil de ales... Insa 80% optez PS3 datorita exclusivitatilor, dar 20% xbox datorita tehnologiei revolutionare a lui kinect.

    @Tudoran - vroiam sa-mi pun mansetele pe mana deoarece, atunci cand ma bat nu stau mereu cu pumnii stransi, mai fac anumite faze din maine, astfel mi-ar scapa mansetele din mana. Nu il iau neaparat pentru hardcore, dar pe kinect am vazut ca poti lovi si cu picoarele, pe cand aici e strict doar cu pumnii, la kinect poti face si lupta corp la corp, iarasi la PS3 nu poti . Si sunt mai multe: spre exemplu datorita kinect -> poate eu vreau sa ma bat cu genunchii, la ps3 nu pot, poate vreau sa ii dau un cap in gura, la ps3 nu cred ca pot, etc. Intradevar exclusivitatile sunt mult mai bune pe PS3.

    PS3 EXCLUSIVITATI FOARTE BUNE, XBOX 360 KINECT -> TEHNOLOGIE FOARTE AVANSATA. CE AI FACE TU ? CE AI LUA ? TEHNOLOGIA VS JOCURILE.

  3. #43 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    La cat de haotic esti, sigur nu te vei putea hotara ce sa cumperi. Ce mansete vrei sa-ti pui pe maini? Gandeste un pic inainte de a scrie ceva si la urma reciteste inainte de a posta.

  4. #44 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Ia-ti frate PC de Gaming. Si un Artex.

  5. #45 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Da frate, hai sa iti zic eu de tehnologia asta super avansata. La Kinect ai 300ms lag in timp ce la Move ai doar 70ms. Si de jocuri sa nu mai vorbim. Jocurile multiplatform care apar pe Kinect sunt versiuni mult mai slabe decat cele care apar pe Move sau pe Wii. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa astepti sa apara Gears pe Kinect si atunci sa iti iei consola.

  6. #46 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Unde ai vazut tu jocuri in care dai genunchi in gura? Pentru Kinect, desigur...

  7. #47 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Mie personal mi se pare mai interesant Kinect decat Move,dar din pacate ce a aparut pana acum pentru Kinect nu e genu meu ( sa mangai animale,zbenguit intr-o barca virtuala,prins mingii,dansat ).Ce a aparut acum pe Kinect e pentru un gamer ocazional / joaca in familie.

    Daca vrei sa dai genunchi in gura...cel mai probabil e ca o sa le dai la animalele din kinectimals.

  8. #48 SP
    Junior Member PSPGo's Avatar
    Pentru Kinect este The Fight - am vazut ca poti da cu picioarele: ce faci tu face si ala in joc, adica daca ai da un genunchi ar trebui sa mearga... pe kinect !

  9. #49 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by PSPGo View Post
    Pentru Kinect este The Fight - am vazut ca poti da cu picioarele: ce faci tu face si ala in joc, adica daca ai da un genunchi ar trebui sa mearga... pe kinect !
    The Fight: Lights out e defapt pt ps3 . Acuma am cautat pe youtube ceva fighting game-uri pt knect si nu am gasit nimic (nu a aparut nimic si din cate cred nu au anuntat nimic de genu)

  10. #50 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    PSPGo cred ca se referea la Fighters Uncaged. Joc cu batai pentru Kinect, lansat deja in Noiembrie. Din pacate, este si un mare fail; are o medie a notelor de 3.2 pe Metacritic.


  11. #51 SP
    Junior Member PSPGo's Avatar
    Da la acela. Nu prea imi placea...

    ---------- Post added 03-01-2011 at 04:21 PM ----------

    Cred ca imi iau ps3 datorita exclusivitatilor care sunt anuntate. Chiar daca tehnologia este mai tare pe kinect, PS3 rupe gradul (rrferitor la jocuri)

    ---------- Post added 03-01-2011 at 08:41 PM ----------

    Am gasit o lista cu jocurile care vor aparea in anul 2011 ->

    Code:
    January
    1/4 - Lost In Shadow (Wii)
    1/11 - Ghost Trick: Phantom Detective (DS)
    1/18 - LittleBigPlanet 2 (PS3), Mass Effect 2 (PS3)
    1/25 - Dead Space 2 (PC, PS3, Xbox 360)
    
    February
    2/8 - Test Drive Unlimited 2 (PC, PS3, Xbox 360)
    2/15 - Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds (PS3, Xbox 360), Conduit 2 (Wii), LEGO Star Wars III: The Clone Wars (DS, PC, PS3, Wii, Xbox 360)
    2/22 - Killzone 3 (PS3), Bulletstorm (PC, PS3, Xbox 360), de Blob 2 (PS3, Wii, Xbox 360)
    
    March
    3/1 - Fight Night Champion (PS3, Xbox 360), The Sims Medieval (PC)
    3/8 - Dragon Age II (PC, PS3, Xbox 360), Homefront (PC, PS3, Xbox 360), MLB 2K11 (PC, PS3, Wii, Xbox 360)
    3/15 - Shogun 2: Total War (PC), Yakuza 4 (PS3), Okamiden (DS)
    3/22 - Crysis 2 (PC, PS3, Xbox 360), F.3.A.R. (PC, PS3, Xbox 360)
    
    April
    4/12 - Brink (PC, PS3, Xbox 360)
    4/19 - Portal 2 (PC, PS3, Xbox 360)
    TBD - Mortal Kombat (PS3, Xbox 360)
    
    May
    5/10 - Hunted: The Demon's Forge (PC, PS3, Xbox 360)
    TBD - Red Faction Armageddon (PC, PS3, Xbox 360), LEGO Pirates of the Caribbean (DS, PC, PS3, PSP, Wii, Xbox 360)
    
    June
    TBD - Shadows of the Damned (PS3, Xbox 360)
    
    July
    
    August
    TBD - Madden NFL 12 (TBD)
    
    September
    9/6 - Resistance 3 (PS3)
    9/13 - Rage (PC, PS3, Xbox 360)
    
    October
    
    November
    11/1 - Uncharted 3: Drake's Deception (PS3)
    11/11 - The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, Xbox 360)
    
    December
    (don't expect much)
    
    Call of Duty (TBD), 
    The Last Guardian (PS3), 
    Mass Effect 3 (PC, PS3, Xbox 360), 
    SSX: Deadly Descents (PS3, Xbox 360),
    Gears of War 3 (Xbox 360), 
    Max Payne 3 (PC, PS3, Xbox 360), 
    Ratchet & Clank: All 4 One (PS3),
    Batman: Arkham City (PC, PS3, Xbox 360),
     Forza Motorsport 4 (Xbox 360)
    Acum citesc si eu si voi trage o concluzie. Insa am mai spus: Kinect Tehnologie - Move Jocuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Ai Move sau Kinect ? Lasa o parere By PSPGo in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 04-01-2011, 11:17
  2. Kinect/Move - Some Questions By PSPGo in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 04-01-2011, 10:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts