Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 119 of 381 FirstFirst ... 19 69 109 117 118 119 120 121 129 169 219 ... LastLast
Results 2,361 to 2,380 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #2361 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Welcome to globalization! Se cumpara de unde e mai ieftin, se sprijina cel care face cea mai buna oferta, ca e in UK, US, AU, JP etc. etc...mai conteaza in ziua de azi unde locuiesti si de unde cumperi? Fizic locuiesc in Romania, intre 9-18 sunt la lucru si scriu acest mesaj de pe IP german si seful meu direct nu stie romana...

  2. #2362 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Felicitari - din pacate companiile folosesc aceelasi principiu cand vine vorba despre Romania, ei prefera sa te plateasca pe tine 10 % din cat ar plati un neamt pe aceelasi job si sa nu iti ofere servicii online pentru acestea sunt LOCALIZATE in nici un caz GLOBALIZATE.

  3. #2363 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Ce chestie, povestea lui Gugu e similara cu a mea, si a multor altora de aici.....si adevarul este spus fara ocolisuri de Rodarkone.

  4. #2364 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Portile sunt deschise - cine te opreste sa mergi in Europa sa lucrezi cot la cot cu neamtul pe acelasi salar si sa ai PS Store? Aaaa....pregatirea profesionala, educatia... arata-mi-l pe cel care are educatia, pregatirea si posibilitatea s mearga dincolo si sa-si intretina familia pe salarul ala de 3-5000 EURo si prefera sa seta aici. Pentru astia vin companiile cu 10%.

  5. #2365 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Halo 3 a vandut doar in USA - 6 mil de exemplare la launch - este in guiness book

    PS: cred ca am exagerat -

    On the day before its official release, 4.2 million units of Halo 3 were in retail outlets

    Insa oricum a fost jocul cu cel mai mare volum de vanzari day one - o sa caut acum datele exacte


    later edit:

    Microsoft's Halo 3 racked up $170 million in sales on its first day of availability, making it the hottest-selling title in video game history.

    deci aproximativ 3.000.000 exemplare vandute in prima zi - imi cer scuze pentru ce am scris mai sus cu 6 mil.
    Eu ma refeream strict la Romania, nu am realizat ca vb worldwide.

    ---------- Post added 18-05-2011 at 03:07 PM ----------

    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Portile sunt deschise - cine te opreste sa mergi in Europa sa lucrezi cot la cot cu neamtul pe acelasi salar si sa ai PS Store? Aaaa....pregatirea profesionala, educatia... arata-mi-l pe cel care are educatia, pregatirea si posibilitatea s mearga dincolo si sa-si intretina familia pe salarul ala de 3-5000 EURo si prefera sa seta aici. Pentru astia vin companiile cu 10%.
    Te opreste in primul rand cota de piata, apoi pregatirea si educatia.

    Daca ai pregatirea neamtului cu care candidezi, intotdeauna angajatorul il va lua pe neamt, chiar daca jobul e in Franta(sau poate mai ales ).Si de cele mai multe ori il alege chair daca e usor mai nepregatit ca tine. Deci vezi....sansele nu sunt tocmai egale. Dar propun sa revenim ontopic.

  6. #2366 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    In Romania cred ca cifrele sunt minore - imi pare rau ca revistele de profil (level si chip) nu prezinta statistici de acest gen, poate vreodata un reprezentat gameshop, sau orice alta companie distribuitoare de soft din Romania va fi amabila sa prezinte niste cifre clare - pana atunci google is our friend

    Ca un lucru interesant, daca nu ma insel (si sper sa nu ma insel - cel mai bine vandut joc din Romania la ora actuala este World of Warcraft si este urmat de Starcraft 2 - oare de ce nu ma mir)

    later edit:

    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Portile sunt deschise - cine te opreste sa mergi in Europa sa lucrezi cot la cot cu neamtul pe acelasi salar si sa ai PS Store? Aaaa....pregatirea profesionala, educatia... arata-mi-l pe cel care are educatia, pregatirea si posibilitatea s mearga dincolo si sa-si intretina familia pe salarul ala de 3-5000 EURo si prefera sa seta aici. Pentru astia vin companiile cu 10%.
    Eu chiar asta am facut - insa nu as recomanda nimanui sa faca la fel -

  7. #2367 SP
    Junior Member BlkHrt's Avatar
    Darkone, e in regula ce spui tu si am citit atent. Eu sunt mai egoist din fire insa. I-am raspuns punctual lui ffocus care se intreba de ce multi dintre noi cumpara din UK. Pret mai mic cu 50-70% la ce cumparam. De-aia.

    Nu am de gand sa ma autodistrug pe plan financiar ca sa sustin piata autohtona. Sunt constient ca discutia e mult mai imbarligata, dar pana una-alta ma gandesc la buzunarul meu, pe termen scurt, si calculul e f simplu.

  8. #2368 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Un singur lucru ar fi interesant de mentionat. Stiti de ce au anumite firme din "UK" sunt pe micuta insula Guersney (Guernsey - Wikipedia, the free encyclopedia) ? Asta explica partial diferentele de pret.

    Totusi, nu intotdeauna sunt diferente foarte mari de pret. Jocurile mentionate sunt de obicei la promotie pe acele site-uri, in stoc limitat. Daca le iei din gameshop concept store la jumatate de pret sunt mai ieftine decat acolo si le ai in brate in 5 minute, fara sa astepti dupa posta.

    Sunt insa de acord cu exemplele date, se lucreaza la acest aspect. Iata de multe ori preturile la precomenzi. Daca sunt facute din timp pe site, bat orice pret din EU. Plus bonusuri de DLC-uri, coduri, beta access etc. aproape la fiecare lansare mare.

  9. #2369 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    corect..unde mai gasim AC Brotherhood PC la 100 ron la lansare ?Sau tot Brotherhood de PS3/Xbox cu bonus-uri mai bune decat la Gamestop ?

    P.S.E adevarat ca unele preturi sunt foarte mari..dar daca nu ne convin sunt atatea site-uri..

  10. #2370 SP
    Junior Member razvitim's Avatar
    Ma scuzati pentru greseala de gramatica,se mai intampla.

  11. #2371 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Eu am vrut sa comand Alan Wake, care era 10 lire pe Zavvi, si pe Gameshop e 300 de RON. Pentru o diferenta de 10% nu ma complic, dar deja aici e o diferenta de 600%. Si la jumatate de pret, tot nu-mi vine sa dau 150 de RON pe el cand il pot gasi pe Ebay sigilat cu 12 lire. La mana a doua unele jocuri nu merita luate, cum sunt cele cu online pass sau cele care vin cu DLC gratis (cum este si cazul Alan Wake) si unde codul sigur este folosit. O sa iau din tara de fiecare data, daca preturile sunt apropiate, dar la asemenea diferente...

  12. #2372 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Normal ca daca la noi diferenta de pret e de 20-30 lei, pe-acolo, o sa iau de la noi. Dar nu pot sa dau pe un joc de 2-3 ori mai mult doar ca "sa fiu patriot"... E adevarat ca daca s-ar cumpara multe jocuri la noi, poate si preturile ar scadea.

    Ca sa se intample asta, sunt 2 solutii:
    - ori suporta cumparatorii niste preturi mari, atat timp cat este nevoie, pana incepe sa se imbunatateasca ceva .. doar ca nu toti au posibilitatea asta .. mai ales ca au si alternative mult mai ieftine
    - ori se risca firmele care comercializeaza jocuri sa scada din preturi si sa-i faca pe oameni sa cumpere, dar asta presupune un efort din partea tuturor, nu numai Gameshop, care au mai bagat reduceri si oferte speciale din cand in cand ... e adevarat ca este un risc pe care ar trebui mai intai sa si-l asume magazinele care au venituri mari din alte parti, gen Carrefour, Altex, Domo etc., nu magazinele care se ocupa strict cu nisa asta.

    Mai degraba vad varianta 2, ca ei isi castiga painea din vanzari. Si pana la urma, decat sa ramai cu stocurile pline, mai bine iti recuperezi din pierderi si vinzi mai ieftin. D-aia nu pot sa inteleg cum vezi teancuri intregi de jocuri gen UEFA Euro 2008 la 200 lei in marile magazine..

  13. #2373 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Trecand peste euforia ta, la citirea cuvantului "dispatched", pot sa te intreb ce diferenta este intre LA Noire-Shopto si LA Noire-Gameshop + codul de reducere?

  14. #2374 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Lasand la o parte cei 30 de lei (by the way, acum am aflat si eu de codul ala), sunt sanse mari ca jocul sa ajunga vineri, luni cel tarziu.. Gameshop il estimeaza pe joia-vinerea viitoare. Nu ca n-as putea rezista cateva zile, dar asa ca idee.. bani mai putini si ziua lansarii sau bani mai multi si candva la o saptamana dupa?

    Iti dau alt exemplu: Mortal Kombat. Lansarea a fost intr-o joi. Eu l-am primit miercuri, 155 lei. De la Gameshop s-au livrat incepand de vineri, pret cu discount 230 lei cred. Pret normal, intalnit si in magazine, 270 de lei.

    N-am nimic cu Gameshop, i-am folosit ca exemplu "negativ" doar ca a venit vorba de ei. Ma bucur ca ei incearca sa puna lucrurile in miscare in domeniul asta, sunt cam singurii care se straduiesc...

  15. #2375 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    - ori se risca firmele care comercializeaza jocuri sa scada din preturi si sa-i faca pe oameni sa cumpere, dar asta presupune un efort din partea tuturor, nu numai Gameshop, care au mai bagat reduceri si oferte speciale din cand in cand ... e adevarat ca este un risc pe care ar trebui mai intai sa si-l asume magazinele care au venituri mari din alte parti, gen Carrefour, Altex, Domo etc., nu magazinele care se ocupa strict cu nisa asta.

    Mai degraba vad varianta 2, ca ei isi castiga painea din vanzari. Si pana la urma, decat sa ramai cu stocurile pline, mai bine iti recuperezi din pierderi si vinzi mai ieftin. D-aia nu pot sa inteleg cum vezi teancuri intregi de jocuri gen UEFA Euro 2008 la 200 lei in marile magazine..
    In ultimul timp (de mai bine de un an) chiar s-au miscat foarte bine lucrurile in marile magazine. A inceput Altex/Media Galaxy cu o gramada de jocuri PC excelente la 29.9 lei (inclusiv Collector's Edition). Jocuri mai vechi, dar foarte bune. Am cumparat Borderlands de exemplu (versiune originala, cu o coperta de carton) la 29.9 lei.

    Au urmat Real si Carrefour. Din Real am cumparat NFS Underground cu 19.9 lei (doar un exemplu). Carrefour au avut si ei mai multe jocuri la promotie, celebrele jocuri PS3 la 24.90 sunt deja intrate in legenda. Chiar si in Diverta am prins niste ocazii (imi vine in minte Metro 2033 la 19.9 lei).

    Pe de alta parte e intr-adevar ciudat sa vezi tot in aceleasi magazine jocuri vechi la preturi halucinante - inca am vazut Alan Wake in Altex la peste 300 lei. Sau Uncharted 2 la aproape 200 lei. Probabil ca pe managerii magazinelor nu-i intereseaza prea mult acest segment si e de inteles, se castiga mult mai bine din televizoare si alte chestii decat din jocuri.

    Insa ma intreb ce-s cu promotiile : oare sunt lichidari de stoc ? Sunt experimente sa vada cum se vand jocurile la pret bun ? Sunt produse pe care magazinul le-a gasit in cantitate mare la pret de dumping ? Ar fi super daca am avea niste useri care stiu cate ceva despre chestiile astea...

  16. #2376 SP
    VIP Member RvsS's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Eu am vrut sa comand Alan Wake, care era 10 lire pe Zavvi, si pe Gameshop e 300 de RON.
    Alan Wake este, din pacate, cel mai putin reprezentativ exemplu pentru ca MS nu vine oficial in RO si are intr-adevar o politica de preturi diferita. Unele produse raman la noi la preturile de lansare mai mult timp (nu a fost nicaieri 10 lire la lansare, este vorba despre o promotie ulterioara si limitata ca si cantitate). Acest lucru se intampla in principal pentru ca in afara producatorul sustine modificarea de pret. La noi se intampla acest lucru pe anumite produse, de la anumiti producatori. Noi incercam sa ii convingem pe toti sa faca acest lucru, dar este nevoie de timp si de rezultate (adica vanzari in Romania). Cu unii am reusit deja, cu altii nu am reusit dar se lucreaza la asta.

    Totusi, nu ati verificat ce am scris mai sus, de ce se trimit pachete din UK de fapt din Guersney

    ---------- Post added 19-05-2011 at 08:20 AM ----------

    Quote Originally Posted by AndyZ View Post
    Iti dau alt exemplu: Mortal Kombat. Lansarea a fost intr-o joi. Eu l-am primit miercuri, 155 lei. De la Gameshop s-au livrat incepand de vineri, pret cu discount 230 lei cred. Pret normal, intalnit si in magazine, 270 de lei.
    Pret 199,9 lei la precomanda, transport gratuit, DLC gratuit la alegere. Nu te contrazic, dar sa fie faptele clare. Nu poti compara preturile unui magazin online cu unul fizic. Daca te duci in Germania sau chiar in Anglia in magazinele fizice, preturile sunt diferite fata de ce vezi pe unele site-uri.

  17. #2377 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Vad ca deja threadul se transforma intr-un fel de GS vs. UK stores si e pacat, pentru ca nu asta e scopul sau. Atat timp cat avem de unde alege /de la GS, de la UK stores, de la vanzatorii consacrati de pe forum sau de la EA guys, din magazinele retail la promotii etc./ eu zic ca nu ar trebui sa ne plangem sau sa ne intepam reciproc pentru alegerea de shopping facuta. De ambele parti exista avantaje si dezavantaje.

    Cu toate ca eu sunt in principal adeptul UK stores, n-am cum sa nu remarc si sa nu salut progresul, aproape la toate capitolele, facut de GS de la inceputul acestui an. Concept store-ul e de nota 10. Dar pana cand baietilor astia de la stat care mi-au taiat 25% si au marit si TVA-ul nu o sa le vina mintea la cap, mi-e putin cam peste mana sa nu optez pentru variantele cele mai ieftine. My two cents.

  18. #2378 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    In ultimul timp (de mai bine de un an) chiar s-au miscat foarte bine lucrurile in marile magazine. A inceput Altex/Media Galaxy cu o gramada de jocuri PC excelente la 29.9 lei (inclusiv Collector's Edition). Jocuri mai vechi, dar foarte bune. Am cumparat Borderlands de exemplu (versiune originala, cu o coperta de carton) la 29.9 lei.

    Au urmat Real si Carrefour. Din Real am cumparat NFS Underground cu 19.9 lei (doar un exemplu). Carrefour au avut si ei mai multe jocuri la promotie, celebrele jocuri PS3 la 24.90 sunt deja intrate in legenda. Chiar si in Diverta am prins niste ocazii (imi vine in minte Metro 2033 la 19.9 lei).

    Pe de alta parte e intr-adevar ciudat sa vezi tot in aceleasi magazine jocuri vechi la preturi halucinante - inca am vazut Alan Wake in Altex la peste 300 lei. Sau Uncharted 2 la aproape 200 lei. Probabil ca pe managerii magazinelor nu-i intereseaza prea mult acest segment si e de inteles, se castiga mult mai bine din televizoare si alte chestii decat din jocuri.

    Insa ma intreb ce-s cu promotiile : oare sunt lichidari de stoc ? Sunt experimente sa vada cum se vand jocurile la pret bun ? Sunt produse pe care magazinul le-a gasit in cantitate mare la pret de dumping ? Ar fi super daca am avea niste useri care stiu cate ceva despre chestiile astea...
    Am vazut ca pentru PC, au scazut mult preturile la unele jocuri. Si pe PS3 vad preturi OK, la Platinum-urile unor jocuri bune. Pentru Xbox am gasit Borderlands la 50 de lei, Just Cause si Army of Two: 40th Day la 30 de lei.. Intr-adevar apar pe ici pe colo super preturi, dar e ciudat sa vezi cum la astea se poate, iar celelalte raman cu preturi exagerate.. Nu stiu ce determina scaderile astea doar la diverse produse.

    Quote Originally Posted by RvsS View Post
    Pret 199,9 lei la precomanda, transport gratuit, DLC gratuit la alegere. Nu te contrazic, dar sa fie faptele clare. Nu poti compara preturile unui magazin online cu unul fizic. Daca te duci in Germania sau chiar in Anglia in magazinele fizice, preturile sunt diferite fata de ce vezi pe unele site-uri.
    Da, intr-adevar intr-o perioada era 200 lei precomanda (asa cum sunt multe preorder-uri la voi in ultima vreme), dar pana m-am decis eu sa comand, MK la voi a crescut pretul la cel normal - deja era diferenta prea mare. Asta a fost doar un exemplu, stiu ca in alte situatii la precomanda facuta din timp ati avut preturi mai bune decat ce e in afara.

    --

    E adevarat si ca in afara, in magazinele "fizice", sunt cam aceleasi preturi. Peste tot pe unde am umblat, am intrat in magazine de jocuri, gandindu-ma ca poate gasesc niste preturi bune, dar tot pe-acolo sunt.
    Doar ca una e sa dai 280 lei, la un salariu mediu de 1500 de lei, alta e sa dai 40 de lire, la un salariu mediu de 2000 de lire.. Poate ar trebui publisherii sa umble la preturi, in functie de piata de desfacere.
    Oricum, lucrurile par a se indrepta incet-incet in directia buna.

    Quote Originally Posted by boga View Post
    Vad ca deja threadul se transforma intr-un fel de GS vs. UK stores si e pacat, pentru ca nu asta e scopul sau. Atat timp cat avem de unde alege /de la GS, de la UK stores, de la vanzatorii consacrati de pe forum sau de la EA guys, din magazinele retail la promotii etc./ eu zic ca nu ar trebui sa ne plangem sau sa ne intepam reciproc pentru alegerea de shopping facuta. De ambele parti exista avantaje si dezavantaje.

    Cu toate ca eu sunt in principal adeptul UK stores, n-am cum sa nu remarc si sa nu salut progresul, aproape la toate capitolele, facut de GS de la inceputul acestui an. Concept store-ul e de nota 10. Dar pana cand baietilor astia de la stat care mi-au taiat 25% si au marit si TVA-ul nu o sa le vina mintea la cap, mi-e putin cam peste mana sa nu optez pentru variantele cele mai ieftine. My two cents.
    N-a fost intentia mea sa ma iau de Gameshop, eu am dat niste exemple doar pentru ca a adus ffocus in discutie GS-ul. Da, ca oferta si initiative, GS este peste restul magazinelor din Romania. Doar ca au o concurenta puternica din partea UK stores, care pana la urma e benefica pt consumatori, pentru ca-i forteaza pe cei de la GS sa vina cu oferte competitive si lucruri noi, gen Concept Store (care sper eu ca va avea succes). Cand ofertele sunt bune, comenzile vin de la sine. Cred ca s-au vandut jocuri ca painea calda o data cu reducerile din zilele astea din Concept Store.

  19. #2379 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Mie nu mi se pare ca s-a intepat nimeni, chiar a venit fiecare cu exemple valide si a vorbit civilizat.Daca ar fi discutiile asa pe fiecare thread, am fi un pic mai fericiti fiecare.

  20. #2380 SP
    Member novi's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 119 of 381 FirstFirst ... 19 69 109 117 118 119 120 121 129 169 219 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts