Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 96

Thread: A luat-o razna RDS-ul?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    A luat-o razna RDS-ul?

    Well guys, cei care aveti internet de la RDS probabil ati observat in ultima vreme ca este o problema cu uploadul pe CG precum si pe alte site-uri hostate in Romania (si care nu sunt la randul lor hostate pe RDS). Mai exact, de aproximativ 3 saptamani (cam de pe la 1 Septembrie) cei de la RDS au inceput sa taie peeringul pe upload cu toti ceilalti provideri. Astfel m-am trezit (inclusiv pe abonament business) cum UL de la 8MB/s a scazut la 80KB/s...

    Gurile rele spun ca la RDS se intampla nu stiu ce lucruri "mari" si ca este posibil sa vedem noi tipuri de abonamente prin care sa platim si banda de UL asa cum se intampla si pentru DL.

    Personal cred ca intentia lor ar fi sa doboare toate firmele "de cartier", punand taxe de peering pe care acestia sa nu si le poata permite. Insa nu inteleg de ce un astfel de lucru ar incepe prin a-si lovi proprii clienti.

    Nu am nici cea mai mica idee cat va dura aceasta "operatiune" a lor... nu exista nimic oficial... nici chiar angajatii RDS nu vor (sau nu au voie) sa vorbeasca despre asta... cei de la tech support spun ca RDS-ul nu are ce comenta in privinta UL-ului (pentru ca in niciun contract sau abonament RDS-ul nu-si asuma nimic legat de asta)... Deci e complicat.

    Daca aveti alte surse... daca aflati ceva, postati va rog aici. Personal mi-as cere scuze pentru cei care au RDS si intampina ceva probleme legate de UL, insa cred ca ar trebui sa-si ceara scuze cei de la RDS... care au decis asa ceva fara ca macar sa anunte, sau sa mearga pe o perioada de proba.
    Attached Images Attached Images rcs-rds.jpg

  2. #2 SP
    Member raptorscream's Avatar
    Nu am avut probleme asa grave ca si tine, iar acum fac upload cu 1 mb/s. Dar am observat si io o scadere a vitezei de upload, nu prea mai trece de 1.3-1.5 mb/s

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by raptorscream View Post
    Nu am avut probleme asa grave ca si tine, iar acum fac upload cu 1 mb/s. Dar am observat si io o scadere a vitezei de upload, nu prea mai trece de 1.3-1.5 mb/s
    Daca faci RDS - RDS, peeringul de UL nu e taiat. Daca faci spre alti provideri (Mediasat, UPC, Romtelecom, etc.) atunci se vede. Si oricum, am observat ca au inceput sa taie pe zone. De exp. pana acum o saptamana era ok in zona Doamna Ghica... dupa care, taiata si zona aceea la un maxim 80KB/s.

  4. #4 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Meanwhile in Galati...


    P.S: Screenshot-ul nu-mi apartine.
    Attached Images Attached Images untitled.png

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Meanwhile in Galati...
    Eu am conexiunea de 2GB/s la PC... nu vad care e legatura/relevanta cu taierea peering-ului pe RDS?

  6. #6 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    L-am pus doar cu rol informativ.

  7. #7 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Eu anul acesta am avut o perioada de vreo 2 luni in care a mers foarte prost RDS-ul. Pica mereu, nu mi se incarcau o gramada de pagini, viteze foarte mici etc dar pana l-a urma s-a rezolvat, iar acum merge la fel ca inainte, poate chiar un pic mai bine pe extern.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RDSMonky View Post
    Eu nu am nici o problema, e de la tine
    Ai fost foarte haios. Bye bye!

  9. #9 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    RDS a ajuns cam "cel mai prost din curtea scolii", ofertele sunt la pamant, pe partea de TV singura lor grija a ajuns sa ofere reduceri doar celor care vin de la alti provideri, nu au receivere, telefoane de dat la abonati..etzetera...se vede ca vor sa adune doar cat mai multi abonati in speranta ca reusesc sa vanda tot la kil.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    RDS a ajuns cam "cel mai prost din curtea scolii", ofertele sunt la pamant, pe partea de TV singura lor grija a ajuns sa ofere reduceri doar celor care vin de la alti provideri, nu au receivere, telefoane de dat la abonati..etzetera...se vede ca vor sa adune doar cat mai multi abonati in speranta ca reusesc sa vanda tot la kil.
    Mai rau e ca detin intre 30-50% din piata (nimeni nu stie exact... acum 2 ani aveau 32% din piata de cablu)... adica sunt cam majoritari
    Ma gandesc daca reuseau sa achizitioneze UPC-ul, ce s-ar fi intamplat? Pe langa monopol...

  11. #11 SP
    Member Aquashark's Avatar
    si eu am observat ieri upload foarte slab facand un test pe speedtest.net
    am crezut ca am nimerit numai servere ciudate pentru test

    sper sa fie doar niste probleme tehnice (eventuale upgrade-uri) :/

  12. #12 SP
    Member raptorscream's Avatar
    Daca fac si io ceva teste de viteza (cel mai des pe NY) nu exceleaza la upload (desi am vecini care imi arata down de 50mb si upload de peste 8), oricum stiam ca peering-ul la rds e de 2 lei. Din cate am observat UPC are cel mai bun peering cu externul, cel mai bine vazandu'se in Multiplayer unde numai cu US era mai slab semnalul

  13. #13 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    RDS a ajuns cam "cel mai prost din curtea scolii", ofertele sunt la pamant, pe partea de TV singura lor grija a ajuns sa ofere reduceri doar celor care vin de la alti provideri, nu au receivere, telefoane de dat la abonati..etzetera...se vede ca vor sa adune doar cat mai multi abonati in speranta ca reusesc sa vanda tot la kil.
    Cred ca depinde de zona, in Oradea cam au deja monopol si sunt super ok, eu platesc cam 100 lei/luna si am TV, Internet nelimitat (prin cablu, stick usb si pe mobil) si telefonie (si vorbesc foarte mult in toate retelele). Netul pica foarte, foarte rar (cand e ceva avarie) si se remediaza in o ora-doua max.

    Dar asta e in Oradea, nu stiu cum e in Bucuresti. Cat despre partea cu upload-ul care nu e trecut in contract e cam marlaneasca treaba, la ce bun sa ai nspe mb/s la download daca te pot limita cand vor ei la juma de kb/s la upload ?

  14. #14 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Sunt varza la relatii clienti. Doamne fereste de o problema ca pana se rezolva mai bine te apuci singur si lucrezi pe scara

  15. #15 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    RaverX, iti fac o comparatie, in mom. asta cu 102 RON la UPC primesti : absolut toate canalele TV posibile, inlcuzand HBO-urile, 12 canale HD + 1 canal HD 3D, receiver DVR HD ..nu stiu de cat are hdd-ul intern dar am o gramada de filme/seriale hd salvate si cred ca tot am 50-60% liber, net de 120 mb, router wireless Cisco, telefonie 100 minute oriunde in tara(mobil&fix)/straintate fix lunar, telefon DECT Philips.

    La RDS sunt probleme f. mari cu chestiile care ar trebui primite de client, gen receiver/telefon, vin echipele acasa si iti instaleaza servicii triple play si tu trebuie sa pierzi timpul dupa aceea pe la casierii ca sa iti ridici echipamentele care sunt rareori pe stoc, in Bucuresti cel putin.

  16. #16 SP
    Senior Member FuriaAlba's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cred ca depinde de zona, in Oradea cam au deja monopol si sunt super ok, eu platesc cam 100 lei/luna si am TV, Internet nelimitat (prin cablu, stick usb si pe mobil) si telefonie (si vorbesc foarte mult in toate retelele). Netul pica foarte, foarte rar (cand e ceva avarie) si se remediaza in o ora-doua max.

    Dar asta e in Oradea, nu stiu cum e in Bucuresti. Cat despre partea cu upload-ul care nu e trecut in contract e cam marlaneasca treaba, la ce bun sa ai nspe mb/s la download daca te pot limita cand vor ei la juma de kb/s la upload ?
    Pai din Oradea s-a extins RDS...cel putin asta stiu.

  17. #17 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    muggs, probabil difera de la oras la oras, aici serviciile UPC sunt oribile, viteza la net e execrabila. Insa eu sunt extrem de multumit de ce-mi ofera RDS si daca tot ai adus vorba si mie mi-au dat telefon mobil si receiver HD de la ei, sa nu crezi ca am cumparat eu. Plus stick Internet USB (poti sa-l folosesti oriunde au ei acoperire pe lapotop sau computer), plus Internet 3G gratuit. Minutele de telefonie nu stiu exact cum sunt, parca 500 in retea si 50 in alte retele, ideea e ca depasesc cu mult (vorbesc si 3-4 ore/zi cateodata) si nu platesc mai mult de 100-110 max pt tot.

  18. #18 SP
    Member muski's Avatar
    Si eu am probleme mari cu RDS-ul , imi pica zi de zi de vreo 2 saptamani , si nu e din cauza routerului cu siguranta. Nu stiu ce sa mai zic.....

  19. #19 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Si eu is la RDS in Timisoara de vreo 3 ani si mi-a mers f bine pana de curand,cum a zis si muski, in ultimele saptamani a inceput sa faca ceva figuri si a inceput sa ma deconecteze de pe PSN aproape zilnic seara cand intru.Eu ma gandeam ca fac ceva upgrade nu downgrade.Daca se agraveaza problemele renunt la ei si gata.

  20. #20 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Nu intelegeam eu ieri de ce creeam party pe live si nu putea nimeni sa join....Vb lui Kobayashi, daca vor continua asa, schimbam providerul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Televiziunea HD de la RDS By MonkY in forum HiFi
    Replies: 45 Last Post: 27-10-2015, 22:44
  2. Nu booteaza - O iau razna By zinodaur in forum Hardware
    Replies: 27 Last Post: 14-09-2012, 20:04
  3. Am facut o prostie ca mi-am luat PSP GO?:-S By alin18 in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 5 Last Post: 06-09-2011, 10:55
  4. EndWar merita luat ? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 26-02-2009, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts