Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 194

Thread: Pro Evolution Soccer PES 2015

  1. #41 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Enemyz0r View Post
    Bineinteles ca e praf daca nu poti sprinta pe benzi pe langa toata echipa adversa si daca nu poti marca 6 goluri pe meci. PES nu e un simulator de fotbal pe care un jucator de fifa il poate juca ca pe fifa. E plictisitor pentru ca nu e asa rapid ca fifa, si nu poti marca pe banda rulanta. Fiecare cu ale lui, dar anul asta e imposibil sa spui ca PES e praf.
    Eu cred ca o iei prea personal.

    Crede-ma, pot spune ca PES e praf anul asta. De ce ? Pentru ca ma joc inca de pe PS1 cand ii zicea ISS. Cred ca am "reusit" sa ma joc fiecare editie, cea din 2012 (sau 2011) mai mult decat oricare, pentru modul Be a Player (sau cum ii zic ei) in care am trecut lejer de 15 sezoane.

    Nu cred ca este cazul sa stau sa dau explicatii pentru ce spun, cat timp argumentez mereu de ce consider ca e praf.

    Anul asta, in mod clar a pierdut batalia (pe xbox one) cu FIFA 15 la absolut toate capitolele (mai putin la trecerea dintre animatii, dupa cum spuneam).

    DA, FIFA este un produs mai comercial, dar una e sa fac un produs mai comercial si alta este sa faci unu mai bun. Daca nu-ti place FIFA in forma pe care o primesti la achizitionare, ii poti scoate toate assist-urile si sa-i dai o sansa.

  2. #42 SP
    Junior Member Enemyz0r's Avatar
    Iti inteleg parerea. Dar nu ma poti face sa imi schimb propria parere. Cele doua jocuri nu se pot analiza decat subiectiv din partea unor amatori ca noi. Pentru tine fifa e the way to go. Mult success

  3. #43 SP
    Member ramusg's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu cred ca o iei prea personal.

    Crede-ma, pot spune ca PES e praf anul asta. De ce ? Pentru ca ma joc inca de pe PS1 cand ii zicea ISS. Cred ca am "reusit" sa ma joc fiecare editie, cea din 2012 (sau 2011) mai mult decat oricare, pentru modul Be a Player (sau cum ii zic ei) in care am trecut lejer de 15 sezoane.

    Nu cred ca este cazul sa stau sa dau explicatii pentru ce spun, cat timp argumentez mereu de ce consider ca e praf.

    Anul asta, in mod clar a pierdut batalia (pe xbox one) cu FIFA 15 la absolut toate capitolele (mai putin la trecerea dintre animatii, dupa cum spuneam).

    DA, FIFA este un produs mai comercial, dar una e sa fac un produs mai comercial si alta este sa faci unu mai bun. Daca nu-ti place FIFA in forma pe care o primesti la achizitionare, ii poti scoate toate assist-urile si sa-i dai o sansa.
    Foarte multi de pe forum sunt pro Fifa pt ca e usor sa castigi, e predictibil, daca esti un jucator slab la tipul asta de joc, gameplay-ul fifa te ajuta enorm sa ai satisfactia victoriei.
    Am jucat cu multi de pe forum , curios fiind sa vad cat de profesionisti sunt, asta se observa din stilul de joc, majoritatea , daca nu toti, erau pe acelasi scenariu, fara dribling sau pase cu viziune doar alergat pe aripi si centrat, pase cu triunghi chiar din propria jumatate pt ca sunt super asistate si aproape perfecte daca ai prins cat de cat tehnica,etc.

    Cand ii intrebam de ce nu joaca si ei mai mult pe manual sau semi, sa se bazeze mai mult pe dribling nu doar apasand L1,L1,si celelalte, raspundeau ca e cam greu, e mai simplu sa te ajute gameplay-ul. In ciuda acestui fapt foarte multi se pricep la analiza jocului, probleme de gameplay, animatii dar ei au nevoie de ajutor sa castige un intr-un joc video. Esti si tu unul de genul? La PES e mai greu sa dai gol, prost sau mai bun, in functie de ani , la PES a contat priceperea, SKILL-ul, mai mult decat asistul.

    De asta foarte multi prefera FIFA , e usor de castigat prin asisturi si scenarita, si ti-o spune unul care are level peste 89, nu mai retin exact daca am mai crescut, in FIFA, cu enorm de multe jocuri castigate fara sa faca abuz de asisturi, ci dribland si pasand simplu.

    PES-ul asta nou se apropie de PES 10 si 11, care mi-e mi-au placut foarte mult, cu un plus de grafica enorm.

  4. #44 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte frumos mi-ai raspuns si apreciez asta.

    Da, uneori si eu sunt unul din aceste persoane, din cauza oboselii si a timpului limitat.
    Uneori, cand am chef sa joc, dezactivez tot si ma bucur cu adevarat.

    Trebuie sa recunosc si faptul ca efectiv nu-mi mai pot da seama cum se face un dribling in acest PES. Nu inteleg de ce continua cu schema de control clasica, cand toata lumea e obisnuita cu (ASD din copilarie) lob (intrare prin alunecare), pasa (pressing), sut (intrare normala) - nu mai zic de alergare pe alt buton - si cat timp pierzi sa te acomodezi, dispare placerea.

  5. #45 SP
    Member ramusg's Avatar
    Da, cu schema de control ai dreptate. Eu imi amintesc de faze ,in 10 sau 11, nu mai pot face diferenta bine, cand ramaneam cu gura cascata de ce gol am reusit si asocierea lui cu o faza de gol din fotbalul real rarisima, asta imi lipseste in abele jocuri.Parca simteai balonul, miscarea, sutul, aveai raspuns, ca la o masina sport clasica, aveai senzatia aia ca simti pasa sau sutul.

    Sper ca in jocul full sa am trairi apropiate , macar, pt ca in demo e ceva asemanator dar nu cum trebuie. De cumparat o sa le cumpar pe amandoua, un iubitor al acestui tip de joc nu poate sa reziste fara sa le incerce pe ambele.

    Driblingul se executa tanand apasat si miscand stick-ul din dreapta + r2, sunt cateva driblinguri fenomenale si executii din drop pe care nu le vezi in fifa.

  6. #46 SP
    Banned asperas's Avatar
    @ ramusg Te astept in pes si in fifa daca nu esti pe l1 + crap!

    o s' iau id tau

    Pes is back!

  7. #47 SP
    Member ramusg's Avatar
    Sigur, sincer, e mult mai bine sa joci si sa castigi cu skill decat abuzand de asisturi. Nu m-am ofticat ,sa spun asa , cand am pierdut in fata unui adversar ( vb de fifa cu precadere) care practica un joc frumos, cu dribling si jocul per ansamblu era o placere chiar daca eram condus, dar asta s-a intamplat foarte rar, din cateva mii( cam doua , cred) de jocuri in fifa 14 UT+ sezon doar 3 sau patru mi-au dat sentimentul asta ( asta spune multe).

    La PES oftica asta nu era asa mare,(ca la FIFA )in trecut , nu stiu de ce, gameplay-ul in PES era imprevizibil, mai putin repetitiv si nu aveai amareala ca ai luat gol pe o faza scriptata si care se poate repeta identic si prolific.

    PES 15 si FIFA 15 o sa le iau pe PS4 impreuna cu PS4. Bafta

  8. #48 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cand apare demo pe PS4?

  9. #49 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu stiu ca e deja, acum voiam sa-l iau si eu

  10. #50 SP
    Banned asperas's Avatar
    Tudy este deja demo PES 2015 pe Psn Uk !

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Credeam ca inca e nebunia cu HK. A aparut si pe EU, acum il iau.

  12. #52 SP
    Junior Member Enemyz0r's Avatar
    Aștept parerile voastre. Recunosc ca in timpul demoului simteam nostalgia erei ps2...si tocmai de aceea sunt nerabdator sa inhat varianta full in noiembrie.

  13. #53 SP
    Member AlexG's Avatar
    Am jucat si eu acum 2 meciuri grafica nu arata asa bn ca la fifa aici vb de xbox360 nu stiu cum arata pe xone sau ps4...asa din demo mie unu imi place ... oare in full o sa bage toate transferurile ?

  14. #54 SP
    Junior Member Enemyz0r's Avatar
    Da, toate transferurile vor fi acrualizate. Cat despre grafica,fata de fifa pe X360 /ps3 arata mult mai bine pes.

  15. #55 SP
    Member sollo's Avatar
    O sa-l incerc si eu cand imi cumpar ps4. Cand am primit pes14 full pe ps3, am jucat cateva meciuri si imi place, ca e ceva diferit. Problema e la modul online (care eu unul numai acolo joc fifa), asteptam 10 minute sa ma conectez cu adversarul, si din 2 meciuri, 1 se intrerupea. Aici pierde foarte mult pes-ul, modul online e inexistent.

  16. #56 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am încercat si eu varianta demo...Mingea nu are nicio treaba cu legile fizicii, jucătorii se misca intr-un fel...Un lucru știu sigur, anul asta pas pt ambele "simulatoare" de fotbal, trec la baseball

  17. #57 SP
    Banned asperas's Avatar
    Cel mai bun joc de sport la Gamescom a fost declarat Pes 2015..! Lasati vrajeala ca nu tine ce are acest joc de nu e bun? De cand am luat demo prima oara (psn hk) nu am marcat doua goluri identice

  18. #58 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am încercat si eu varianta demo...Mingea nu are nicio treaba cu legile fizicii, jucătorii se misca intr-un fel...Un lucru știu sigur, anul asta pas pt ambele "simulatoare" de fotbal, trec la baseball
    cu faza asta m-am convins ca esti un hater pes si un mare fanboy fifa. cum poti sa zici ca in fifa mingea se misca natural (nu discutam aici de ce se intampla in pes)? acolo daca trece unu de portar si da usor la poarta, in cazul in care ai un fundas care sa urmareasca mingea, aceasta isi mareste viteza pe masura ce alergi mai tare cu fundasul doar ca sa nu o prinzi. pasele cu triunghiul la fel isi maresc sau scad viteza fix cat sa ajunga exact la atacant. aia e miscare realista a balonului?

  19. #59 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Mai citeste inca o data, dar atent, daca nu înțelegi limba romana sau nu vezi prea bine ma anunti, o sa încerc cu majuscule

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Spike View Post
    cu faza asta m-am convins ca esti un hater pes si un mare fanboy fifa. cum poti sa zici ca in fifa mingea se misca natural (nu discutam aici de ce se intampla in pes)? acolo daca trece unu de portar si da usor la poarta, in cazul in care ai un fundas care sa urmareasca mingea, aceasta isi mareste viteza pe masura ce alergi mai tare cu fundasul doar ca sa nu o prinzi. pasele cu triunghiul la fel isi maresc sau scad viteza fix cat sa ajunga exact la atacant. aia e miscare realista a balonului?
    Pai stai ma omule, ca are perfecta dreptate. EA a bagat multi bani sa faca fizica in FIFA, iar in PES aceasta lipseste cu desavarsire.

    Nu inteleg de ce va atacati in halu asta. Sunt doar parerile unor oameni care au incercat produsul. E normal sa nu placa tuturor, mai ales daca vin cu argumente.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Pro Evolution Soccer PES 2018 By ConuGeo in forum Console Club
    Replies: 35 Last Post: 06-03-2022, 22:59
  2. Pro Evolution Soccer PES 2019 By nutzule in forum Console Club
    Replies: 56 Last Post: 01-11-2018, 18:14
  3. Pro Evolution Soccer PES 2017 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 129 Last Post: 24-03-2017, 12:18
  4. Pro Evolution Soccer PES 2010 By AndRewqp in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 101 Last Post: 06-12-2009, 10:38
  5. Pro Evolution Soccer PES 2009 By richardm27 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 14 Last Post: 14-10-2008, 00:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts