Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: The ballad of.......? Use your imagination!

  1. #1 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

    The ballad of.......? Use your imagination!

    Hai sa va explic ce m-am gandit sa incerc prin crearea acestui topic: fiecare dintre noi are melodii preferate, melodii rare, melodii obsesive ascultate la nesfarsit in tot felul de momente ale vietii. Asta se intampla bineinteles daca muzica poarta un rol important in viata voastra de zi cu zi, asa cum se intampla in cazul meu.
    Consider jocurile video o forma de arta, la fel de importanta precum altele precum muzica, pictura etc. De multe ori o anumita forma de arta se intrepatrunde cu alta formand un tot unitar care ne incanta simturile in moduri nebanuite.
    Vreau sa ne folosim imaginatia aici si sa vedem cum muzica poate patrunde in lumea fabuloasa a jocurilor video, lume care isi face simtita prezenta in vietile noastre...
    Am sa incep eu cu un exemplu si am sa va rog sa incercati sa va expuneti ideile intr-un mod asemanator cu al meu:

    - melodie: Blind Guardian - Bard Song



    - joc: Castlevania: Lords of Shadow



    - motiv: am ascultat melodia in aceasta seara dupa cateva luni in care am uitat de ea. Fiind Winamp-ul in "shuffle mode", la un moment dat am auzit acordurile de chitara care in cateva secunde inconstient mi-au dus gandul, imaginatia inspre jocul amintit mai sus: Castlevania:Lords of Shadow. Desi inca nu este lansat, musteste a lume de mister, iar numele biblic al lui Gabriel, termenii de bard, vitejie, singuratate, personaje de basm - ei bine toate acestea m-au dus cu gandul la joc ascultand aceasta balada superba a trupei Blind Guardian.


    Astept cu foarte mare interes exemplele voastre. Eu probabil voi mai expune cateva...
    Sper sa vi se para interesanta ideea.

  2. #2 SP
    Member dogdan's Avatar
    in primul rand falicitari pt thread ,ft frumos.
    -melodie:faunts-m4 (part II)



    -joc Mass Effect
    de fiecare data cand aud melodia asta ma gandesc la univers,metalul rece al navei "the Normandy" ,viitorul sumbru sub auspiciul caruia se afla galaxia si drumul pe care trebuie sa il parcurga comandatul Shepard si echipa sa ca sa o salveze. pe langa toate astea imi place beatul melodiei

  3. #3 SP
    Member MultiAmSaPopesc's Avatar
    Hell march din Red Alert 1.



    De fiecare data cand aud melodia asta imi aduc aminte cum am explodat de bucurie cand am aflat ca apare C&C Red Alert. Ahh .. ce frumoasa era atunci revista Game Over

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    este melodia din primul joc pe care l-am jucat pe primul meu PC. cate amintiri cand ascult melodia asta...


    si o melodie dintr-un joc mai recent: gtaIV


  5. #5 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Baieti, mai exista "n" threaduri unde putem posta melodii care ne plac sau ce ascultam in materie de muzica etc. Ideea acestui topic este cu totul alta si am incercat sa fiu cat mai explicit cand l-am inceput. Mi se pare foarte interesant modul in care o melodie si un joc care in principiu nu prea au multe in comun se pot asocia si pe ce baza....

  6. #6 SP
    Member dogdan's Avatar
    -melodii.



    -joc Freedom Fighters
    back in 2004 cand a ajuns pe mana mea, nu stiam ce sa cred despre el , pana cand am inceput sa joc primele 10 minute m-a captivat cu totul in special coloana sonora.
    gameplay-ul si story-ul acestui joc sunt amplificate de coloana sonora a jocului, dandui acestuia un aer de grandoare.de fiecare data cand ascult melodiile ma cuprinde un sentiment de patriotism,de grandoare(epic stuff!!),de a fi pregatit sa lupti pentru tara,patrie si sa iesi invingator , dar ma curinde si un usor sentiment de melancolie provocat de razboi desigur.
    Pentru mine este jocul cu ce-a mai buna coloana sonora jucat pana in prezent.

    jocul are 19 melodii(pacat ca nu erau toate pe youtube):
    01. Main Title (5′02)
    02. Invasion of the Empire (0′56)
    03. March of the Empire (5′12)
    04. Isabella - Leader of the Resistance (4′47)
    05. Betrayal at Rebel Base (1′53)
    06. The Battle for Freedom (4′07)
    07. Nightfall (3′53)
    08. Flag of Freedom (1′03)
    09. Freedom Fighters (5′11)
    10. Choir of Liberty (0′37)
    11. Rebel Base (4′18)
    12. Infiltrator (4′51)
    13. Sabotage (5′52)
    14. Snow Battle (3′08)
    15. Governor’s Island (3′56)
    16. Final Battle (4′01)
    17. Zero Hour (Bonus Track) (4′36)
    19. Flag of Freedom (Original Version) (2′04)
    ps:melodiile au fost inregistrate in Ungaria.

  7. #7 SP
    Diesel k1du's Avatar
    Bastian - People Change - N-am gasit-o pe Youtube...

    -imi aminteste de jocurile cu Mario s-au cu avioane(cele care ii plac lui RonanN)si altele, muzica din jocuri era asemanatoare

  8. #8 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by k1du View Post
    Bastian - People Change - N-am gasit-o pe Youtube...

    -imi aminteste de jocurile cu Mario s-au cu avioane(cele care ii plac lui RonanN)si altele, muzica din jocuri era asemanatoare

  9. #9 SP
    Member slabunator's Avatar
    nu sunt sigur daca am inteles bine ideea asa ca mai bine intreb: sa luam o melodie oricare ar fii ea si s-o asociem, s-o "potrivim" cu un anume joc? la asta te refereai?

  10. #10 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Luati o melodie care va place foarte mult si pe care instinctiv o puteti asocia cu un anume joc...Dupa care ar fi minunat sa descrieti motivele care v-au dus la aceasta asociere.

  11. #11 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Aage of Conan. Ce sentiment unic cand dai primul combo in primul tau pvp si aceasta melodie este la maxim.

  12. #12 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar

    The ballad of Gothic

    Nightwish- The Islander + Gothic 3(pentru cei care au jucat jocul si stiu)= o combinatie destul de buna zic eu Desi muzica jocului oricum e geniala, eu zic ca se potriveste si cu aceasta melodia destul de bine dat fiind ca jucatorul chiar se afla pe o insula iar atmosfera din joc chiar se potriveste cu flow-ul melodiei.
    De preferat ar fi fost o varianta instrumentala, dar nu am dat de ea pe youtube...



  13. #13 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    cativa dintre cei care au postat nu au habar despre ce este vorba si stricati topicul omului parerea mea,omul v-a cerut o melodie care sa nu aiba legatura cu un joc video dar sa se potriveasca ca un joc anume adica postati un trailer la un joc un gameplay ceva si o melodie si vizionarea ar veni cam ceva de genul : deschizi amandoua videourile si la joc inchizi sunetul si videoul cu melodia ramane deschis si iese ceva formidabil cred ca asta a vrut sa zica rasko daca nu a zis-o (my bad if i said something wrong)

    - Melodia se numeste Remember me de Josh Broban din filmul Troia - nu am reusit sa gasesc alt video cu melodia in format mai calumea deci nu bagati in seama piratii din caraibe

    - God of War 3 -PS3

    -motiv : pur si simplu imi place cum se combina cele 2 idei aproape asemanatoare ma refer la Greek Mithology hope you like it

  14. #14 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    The Ballad Of Chasey Lane!- Bloddhound Gang!


    ah asta a fost ca sa fie o balada.

    DnB-Duane and Brandon au recreat melodiile din megaman 2(NES) si le-au transpus...zic ca video-ul e cool .

    pure coolNES!.

  15. #15 SP
    Junior Member Schizoid's Avatar
    The Ballad of Fallout
    The Ink Spots - Maybe


    Reuseste de fiecare data sa ma transporte instant in acel univers dezolant unde fiecare zi e o lupta pentru supravietuire. The Vault, The Steel and The Evil Government.. instant classic

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 23-07-2011, 10:25
  2. Don�t use unauthorized Xbox 360 Storage Devices By vlad2006 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 5 Last Post: 29-10-2009, 15:47
  3. Replies: 1 Last Post: 15-10-2009, 08:31
  4. The Ballad of Gay Tony primeste data de lansare By erik95 in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 09-09-2009, 05:26
  5. Replies: 13 Last Post: 28-05-2009, 10:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts