Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Problema router wireles

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Question Problema router wireles

    Am un router wireless D-link 524 de app 1 an. din prima zi, mi-a facut probleme cu wireless-ul, in sensul ca, de pe telefon (iphone) din 2 in 2 min imi pica si sunt nevoit sa-l inchid si sa-l redeschid (pe tel). am crezut ca e router-ul prea slab, ca nu a fost nici prea scump si m-am obisnuit cu ideea.
    aseara, a venit un prieten cu laptop-ul la mine si s-a conectat la net, wireless si a mers perfect si inca merge. l-am tinut incontinuu pe site-uri si download si merge perfect, nu se intrerupe deloc.

    aveti idee de la ce poate fi ?

    am incercat reinstalare, am facut si update de firmware, dar tot la fel face, pe tel.

  2. #2 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Am un router wireless D-link 524 de app 1 an. din prima zi, mi-a facut probleme cu wireless-ul, in sensul ca, de pe telefon (iphone) din 2 in 2 min imi pica si sunt nevoit sa-l inchid si sa-l redeschid (pe tel). am crezut ca e router-ul prea slab, ca nu a fost nici prea scump si m-am obisnuit cu ideea.
    aseara, a venit un prieten cu laptop-ul la mine si s-a conectat la net, wireless si a mers perfect si inca merge. l-am tinut incontinuu pe site-uri si download si merge perfect, nu se intrerupe deloc.

    aveti idee de la ce poate fi ?

    am incercat reinstalare, am facut si update de firmware, dar tot la fel face, pe tel.

    Si eu folosesc tot un D-link 524 dar nu chiar de asa multa vreme insa pana acum sunt super multumit de el. Il folosesc la PC, PS3 si Laptop si chiar de foarte multe ori am fost conecta cu toate 3 in acelasi timp si nu am avut pb deloc.Poate totusi pb ta e de la tel...eu ti-as recomanda sa mergi la cineva (un prieten ceva) care are acelasi router ca si tine si sa incerci telu la el sa vezi daca se comporta la fel si in felul asta iti dai seama daca e de la tel sau pur si simplu nu-i place wireless-ul de la D-link 524.Incearca si asa sa vezi ce si cum. Bafta

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    nu mai am nici un prieten care sa aiba router la fel ca mine. dar am mai fost la prieteni si la multe hot-spot-uri si merfe perfect...

  4. #4 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Are DMZ pus pe ON?

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    sincer, nici nu stiu unde as putea sa vad lucru asta...

  6. #6 SP
    Member Imperatore's Avatar
    probabil in vreo sectiune la el acolo la security sau firewall ia vezi

  7. #7 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Are DMZ pus pe ON?
    este bine sa fie enabled?sau disabled?

  8. #8 SP
    Member Imperatore's Avatar
    pt ip-ul consolei e ok sa fie pe DMZ

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    am refacut setarile la router si nu am gasit nici o optiune pt DMZ. nu stiu ce as putea sa mai fac. any ideas ?

  10. #10 SP
    Member Imperatore's Avatar
    la tabul advanced nu ai acolo in stanga optiune de DMZ?

    http://support.dlink.com/emulators/d...v_virtual.html

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    am reincercat in seara asta, ca mi s-a pus pata pe el si tot nimic. in schimb, am reusit ceva "extraordinar". am cautat sa fac update de firmware la ultima versiune, 3.13 si nu am gasit decat pe un site german si l-am instalat in germana si acm nu mai sunt in stare sa fac absolut nimic.

    oricum, pana sa fac "minunatia" asta, am incercat toate optiunile posibile si imposibile, si cu DMZ si fara DMZ si cu si fara toate optiunile din el si tot la fel face. dupa 1-2 min pica. faza e ca dispare si din lista lui. am pus chiar IP static si tot la fel. nu stiu ce sa mai fac.

    pe iphone face asa, iar pe un laptop merge perfect

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    dupa lungi incercari, am reusit sa=l fac sa mearga. acum nu ma mai deconecteaza de pe wireless, dar, am o alta problema. am viteza mica si pe calc si pe tel. in conditiile in care eu downloadam cu aoo 10mps, acum nu trece de 200k pe calc si mult mai putin pe tel. mi-am luat o aplicatie de 800k in app 1.5 min. aveti idee cum si de unde pot impartii banda ? as vrea sa aloc maxim 2 mb pt tel si restu pt calc...

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In primul rand, cand vorbesti de un produs cu probleme, e bine sa pui numele real al acelui produs. Dlink are diverse produse cu codul 524, dar presupunand ca vorbesti despre DI-524, iti recomand sa-ti fac update cu firmware-ul care trebuie. La D-link nu e vorba doar de language, ci si de regiunea pt. care e routerul tau (hardware revision). Din cate vad pe Europe ultimul firmware este totusi un 2.06, nicidecum un 3.13: DI-524: 802.11g Wireless Broadband Router - Find an ADSL modem or a wireless router for wireless networking at home from D-Link, from D-Link Home

    De aici pot aparea o groaza de probleme... Also, pe un astfel de router nu pot "imparti" banda dupa cum doresti (as in 2mb pt. tel si restul pt. calculator). Poti insa sa te joci cu Quality of service - Wikipedia, the free encyclopedia@@AMEPARAM@@/wiki/File:Question_book-new.svg" class="image">Question book-new.svg, insa n-am idee cat de ok e facut pt. acest model.

  14. Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    ciudat este ca merge wireless-u bine doar cu 3.13. modelul este DI-524 G2G. ce ma deranjeaza este, ok, inteleg ca nu pot imparti netul, dar, nu ar trebui sa ramana aceeasi latime de banda (respectiv 10 mb la down) si sa se imparta automat cand este folosit unu sau altu ? acum si daca le folosesc pe ambele si daca folosesc doar calcu, pe calc nu trece de 2 mb, iar la site-urile gen gametrailers, stau cel putin 10 min sa incarce un video

    mentionez ca am incercat cu 2.06 si tot imi facea probleme wireless-u pe iphone.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti sa imparti daca routerul are QoS. Ai verificat ?

    Si nu, nu e normal sa nu treaca de 2Mb... incearca sa faci un test pe Speedtest.net - The Global Broadband Speed Test pe acelasi server cu PC-ul si iPhone-ul (vezi ca e aplicatie dedicata pe iPhone). Oricum iPhone-ul nu are cum sa ia prea multa banda, pentru ca nu poate fizic.

    Eu as zice sa te intorci la 2.06 unde iti mergea ok pe PC, si sa te jocu ci setarile la wireless. Incearca sa-l setezi fie doar in G mode, fie sa schimbi canalul, fie sa te joci cu setarile de wifi (si nu in ultimul rand, da un reset la iPhone )

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu as zice sa te intorci la 2.06 unde iti mergea ok pe PC, si sa te jocu ci setarile la wireless. Incearca sa-l setezi fie doar in G mode, fie sa schimbi canalul, fie sa te joci cu setarile de wifi (si nu in ultimul rand, da un reset la iPhone )
    am incercat asta de zeci de ori si tot la fel. m-am intors si la 3.12 si la 2.06 si doar la 3.13 imi merge wirelessu bine. faza e ca la restu, imi merge pe calc super bine, chiar si pe wireless merge super bine, doar ca pica

  17. #17 SP
    Member MSlv's Avatar
    si eu am probleme cu un routern de la belkin (N150), pe wireless pica intruna, la intervale variate de timp (are momente cand merge brici, apoi pica din minut in minut...). Cand pica imi da limited access si daca las un ping sa mearga, cand incepe sa pice imi da request timed out apoi destination unreachable... si de multe ori pana nu resetez placa sau routerul, o tot tine in limited access...

    L-am schimbat o data, dar face la fel. I-am facut un update de firmware (1.00.03->1.00.05) si parca pica mai rarutz, dar tot pica wirelessul. legat prin cablu merge brici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema Router By CloserHuh in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 03-04-2013, 14:34
  2. Problema router By FPS Marius in forum Software
    Replies: 5 Last Post: 02-07-2011, 09:54
  3. Problema router By Walkman in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 07-09-2010, 15:43
  4. Problema router! By Mario in forum Hardware
    Replies: 10 Last Post: 05-02-2010, 12:25
  5. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts