Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Peninsula 2010

  1. #1 SP
    Member verde's Avatar

    Peninsula 2010

    Deci presupunand ca toata lumea stie ce e Peninsula .In caz ca nu stiti va luminez eu:

    Festivalul Peninsula se apropie vertiginos de schimbarea de prefix, ajung�nd anul acesta la cea de a VIII-a ediţie! Evenimentul aduce an de an la T�rgu Mureş nu doar concertele celor mai �n vogă artişti, dar şi o serie de programe culturale, sociale şi ecologice care, aşa cum ştiu şi peninsularii noştri, suna mai plictisitoare dec�t chiar sunt.



    Ce am reuşit să facem cu Peninsula, �ncă din 2003, este să oferim tinerilor din Rom�nia un loc �n care pot să vină pentru c�teva zile, să �şi pună cortul, să se uite la filme dacă vor, sau la spectacole live de comedie, să facă bungee-jumping sau alte sporturi trăznite, toate �n aşteptarea concertelor de seară, care sunt continuate, fără excepţie, de petrecerile găzduite de cei mai fierbinţi DJ-i ai momentului.



    Ştim că nu toţi au �buget de distracţie" nelimitat, astfel că an de an ne-am străduit să răsplătim tinerii care au adunat deşeurile reciclabile de pe teritoriul festivalului, Peninsula transform�ndu-se �ntr-un teritoriu de care vizitatorii au grijă.



    �ncă de la prima ediţie, din 2003, Peninsula s-a evidenţiat ca un festival total, adică participanţii nu erau aşteptaţi doar seara la concerte, tinerii prefer�nd să se mute, �n adevăratul sens al cuv�ntului, pe teritoriul festivalul. De aici a venit şi porecla lor: peninsulari, adică om care locuieşte la Peninsula. Şi pentru că plictiseala nu este tolerată la Peninsula �n timpul zilei, pe l�ngă o gamă variată de m�ncare şi băuturi, vizitatorii noştri au putut alege �ntre zeci de activităţi �n aer liber, fie că e vorba de sporturi extreme, vizionare de filme, spectacole de stand-up comedy sau alte programe distractive oferite de ONG-urile cu care colaborăm.



    Fiind organizat �n toiul verii, ne-am asigurat an de an ca peninsularii să aibă posibilitatea de a se răcori, asigur�ndu-le acces gratuit la ştrandul Complexul Weekend, aflat �n imediata apropiere, celor care au ales să petreacă alături de noi toată perioada evenimentului.



    �n 2003 circa 20.000 de vizitatori au venit la Peninsula pentru a vedea concertele formaţiilor din Rom�nia şi Ungaria. La cea de a doua ediţie vestea că există un adevărat festival �n Ardeal se răsp�ndise deja, astfel că 35.000 de tineri au venit la Peninsula, iar la ediţia a treia şi a patra numărul lor a urcat la 40 - 50.000. Anul trecut au venit aproape 60.000 de persoane la concertele festivalului. Am făcut un calcul: peste 300.000 de persoane au fost atrase de ceea ce a �nsemnat Festivalul Peninsula de-a lungul celor 7 ediţii precendete.



    Dacă la �nceput oferta muzicală s-a limitat la formaţii din Rom�nia şi Ungaria - majoritatea de talie internaţională, �nsă - am ajuns, de la ediţie la ediţie, să atragem nume din ce �n ce mai răsunătoare. De la Freestylers, Gogol Bordello, Kosheen, the Rasmus, Ferry Corsten, Pendulum, Tiesto, ATB, Parov Stelar, Apocalyptica, Goldie, Morcheeba, Chumbawamba sau Prodigy, artiştii care c�ntau la festivalurile internaţionale erau prezenţi an de an şi la T�rgu Mureş.



    Mai mult, anul trecut, �n premieră pentru Rom�nia, la Peninsula au concertat cei de la Nine Inch Nails, aflaţi �ntr-un turneu mondial de adio, iar anul acesta e r�ndul unei alte trupe americane să păşească pentru prima oară �n ţara noastră: idolii unei generaţii, regii nu-metalului, Korn vor concerta pe 29 august pe malul Mureşului.

    copyrigh site peninsula.


    Deci cine vine? Eu Ma duc neaparat pentru noisia si subfocus

  2. #2 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    +1

    Si eu mi-am luat abonamentul chiar zilele trecute, deja nu mai am rabdare.
    Deci cred ca o sa ne vedem pe acolo....

    Si un mic + la ce ai spus tu, aici gasiti tot ce vreti sa stiti despre festival (trupe care vin, pret bilete etc...)

    F�lsziget - Peninsula - T�rgu Mures - Marosv�s�rhely

  3. #3 SP
    Member verde's Avatar
    da.un lucru minor ce l-am observat pe site: Trupele ce apar si-au confirmat deja participare ,deci e probabil sa vin si altele in plus.

  4. #4 SP
    Member verde's Avatar
    yooo! vine puya! se anunta batai pe cinste.mai ales ca e in seara cu korn

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Festivalul Peninsula Targu Mures By I-Ray in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 20 Last Post: 19-09-2010, 22:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts