Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 182 of 244 FirstFirst ... 82 132 172 180 181 182 183 184 192 232 ... LastLast
Results 3,621 to 3,640 of 4862

Thread: Ultimul film vizionat / Recomandari filme

  1. #3621 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Here comes the Boom -Here Comes the Boom (2012) - IMDb"target="_blank">Here Comes the Boom (2012) - IMDb
    O comedie ok ...nimic care sa ma faca sa mor pe jos de ras , dar a fost indeajuns de bun incat sa nu ma plictiseasca si sa ma faca sa zambesc si sa rad la majoritatea fazelor .
    Nota :7.5/10
    Attached Images Attached Images here_comes_the_boom_1353656875_2012.jpg

  2. #3622 SP
    Member TheSpider's Avatar
    The Hobbit 9/10
    mi-a placut mult filmul, desi la un moment dat devine un pic plictisitor fiind prea multa vorbaraie si povestire, dar asa e cartea... nu mi s-a parut ca au fost scene de umplutura pt al face mai lung ba chiar au scos multe scene care erau in carte.

  3. #3623 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pune si tu spoiler ca nu au vazut toti filmu.

  4. #3624 SP
    Member TheSpider's Avatar
    scz. oricum nu cred ca am zis ceva important acolo...

  5. #3625 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    The Hobbit - 10/10!!!

    Incredibil filmul. Mai intai vreau sa spun ca a durat mai mult decat ma asteptam (ca fir epic), probabil pentru ca au pus foarte multe scene care nu apar in carte, ci sunt luate din alte lucrari ale lui Tolkien si pt asta pot spune: I LOVE YOU Peter Jackson!!! Si nu mi se pare ca a fost prea multa vorbarie sau ca a tras mai mult decat trebuie din film, la inceput chiar urmeaza cartea si este foarte fidel. Acum vreau sa spun de treaba asta cu HFR ca, desi pare ciudat rau de tot la inceput, te obisnuiesti si arata absolut superb, e ca si cum ai redescoperi HD-ul . Totul e mai clar si mai fluid si in scenele de actiune, cand in mod normal s-ar aglomera ecranul si nu ai mai intelege nimic, totul se misca frumos si este foarte vizibil, a fost o alegere buna HFR-ul asta, desi eram foarte sceptic la inceput (si se imbina perfect cu 3D-ul).

    Oricum, nu ratati filmul, mai ales daca sunteti fan universului Tolkien si neaparat sa-l vedeti in 48 de cadre. Indraznesc sa spun ca mi-a placut mai mult decat prima parte a trilogiei LOTR, The Fellowship Of the Ring. Chiar daca am citit cartea The Hobbit, sunt foarte curios cum vor fi urmatoarele doua filme din moment ce sunt multe scene noi.


  6. #3626 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    The Hobbit - nu-i dau nota, e pleonasm sa dai nota capodoperlor. Fenomen cinematografic!!


  7. #3627 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Ultimul film vizionat

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    The Hobbit: An Unexpected Journey 7/10

    Yeeey premiera. Chiar am fost bucuros ca am prins bilete a doua zi de la lansare. Sala plina, toate cele.

    Nu vreau sa fac spoilere pentru nimeni, dar mi s-a parut un fel de parodie la inceput. Prima jumatate de ora as zice ca a fost un dezastru. Dialog prost, pacing tampit, a fost chiar dureros sa ma uit. Erau si altii in sala care gandeau la fel, WTF? Dar dupa prima jumatate de ora parca si-a mai dat drumul si abia spre sfarsit am realizat ca e un Lord of The Rings. Povestea mi s-a parut interesanta, dar din nou, inceputul a fost aiurea. A fost prea ca la prosti. Prea pentru americanii prosti, nu au existat subtilitati.

    Un lucru care m-a surprins au fost multe momente de Hollywood. Nu explozii and stuff, dar momente care nu sunt credibile. Imi aduc aminte de faza din Pirates of the Carribean cand Capt Jack fugea in roata unei mori. Au fost momente de genul asta care eu am considerat ca nu au ce cauta in filmul asta. Cea mai reusita parte din film este cea cand apare Smeagol.

    Nu mi-a placut de Martin Freeman (Bilbo Baggins) in Sherlock. Adica nu ca nu mi-a placut, dar fata de colegul sau de platou, mi s-a parut mai slab si aveam dubii daca va reusi o performanta buna in filmul asta. A fost mult peste asteptari si mi s-a parut ca a avut cea mai buna performanta dintre toti actorii prezenti in film.

    Nu imi sariti in cap ca nu ii dau 10 din 10. Mi-a placut filmul, dar e departe de prima trilogie. Iar sfarsitul a adus mult cu sfarsitul din Halo 2.
    Noroc ca sunt la cinema cu amicii( la fel de plictisiţi), daca il vedeam acasa �nchideam tv-ul, o ora jumate si sunt plictisit...Dar poate nu �nţeleg eu filmul...yeah right. Ft dezamăgit de ce am văzut p�nă acum, revin cu o concluzie...

  8. #3628 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    sa intru si eu in trend: The Hobbit 10/10 mi-a placut mult, ca si Rasko nu cred ca mai este ceva de zis 10 la toate punctele de vedere, mai ales coloana sonora, care este...

    The Hobbit are un mare plus de la mine, deoarece este singurul film in care 3D-ul nu m-a deranjat deloc, chiar mi-a placut foarte mult de data aceasta, de obicei zic pas variantelor 3D. din pacate la ora la care am fost nu era varianta HFR, dar poate mai merg inca o data saptamana viitoare, dupa ce revad trilogia . oricum, sunt doar cateva pareri contra, trebuie sa tinem seama de ele, dar va promit, nu o sa mergeti dezamagit de la film

  9. #3629 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    poate suna a super noob, dar ce inseamna varianta HFR? Recunosc ca de data asta nici pe mine si nici pe sotia mea nu ne-a deranjat ca a fost 3d filmul.

  10. #3630 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Ultimul film vizionat

    Am promis ca revin cu o concluzie, sunt dezamăgit, slab in comparaţie cu trilogia LOTR...l-am văzut la Pitesti, Cinema City, efectele 3D mi s-au părut ft slabe, dar cum majoritatea oamenilor de pe forum spun ca e bun, mergeti la film si �ncercaţi sa va creaţi propria părere! Vizionare plăcută si rabdare multa, eu am avut nevoie...

  11. #3631 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    poate suna a super noob, dar ce inseamna varianta HFR? Recunosc ca de data asta nici pe mine si nici pe sotia mea nu ne-a deranjat ca a fost 3d filmul.
    e noua tehnologie pe care incearca s-o implementeze Peter Jackson, in loc de 24 de cadre pe secunde, filmul a fost filmat cu 48 !

    ''High Frame Rate, often abbreviated to HFR, is a motion picture format where a higher frame rate than the industry standard 24 frames per second is used. Proponents of the format say that the use of a higher frame rate improves the image quality – particularly that of 3D films – by reducing strobing and motion blur. Criticisms of the format include assertions that the "cinematic look" is lost with the use of high frame rates. Specifically, film critics have complained that 3D HFR looks like video games, HDTV, live theater or a cheap home movie.[1]""

    insa parerile sunt impartite despre aceasta noua tehnologie.

  12. #3632 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Inseamna ca de fapt in fiecare secunda vezi 48 de cadre, nu 24. Adica vezi 48 de poze in loc de 24. Si atunci logic si calitatea sa fie mai buna. Cred ca e o chestie de obisnuinta, dar mi se pare un progres, imaginea fiind clara ca un diamant.

  13. #3633 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Nu te-ai jucat niciodata un joc la 60 FPS? E cam acelasi lucru imaginile curg mult mai lin.

  14. #3634 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Prima oara ai impresia ca e pe fastforward

  15. #3635 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Prima oara ai impresia ca e pe fastforward
    Nu doar prima oara. Tot filmul ai impresia asta. Nu inteleg ce v-a placut atat. Am fost la 48 fps/3D si sincer, inca stau in dubii daca sa-i dau 7 sau 3. Dar in mod clar, vazut la 48fps, filmul nu merita mai mult de 3. Vazut 3D, pentru alea 2 efecte, filmul ar merita un 5. Si sincer, daca voi mai avea vreodata rabdarea sa-l vad normal, eventual acasa, poate ii voi da mai mult.

    Sincer, inafara de coloana sonora si de unii actori, filmul e chiar praf. Majoritatea scenelor CG (exceptie facut 2-3) sunt pur si simplu oribile si se vad clar (diferenta fff mare de iluminare). Per total, efectiv da senzatia de film de buget. Prea multe close-up-uri esuate (din cauza vitezei) si efectiv la majoritatea scenelor mai alerte, te simti de parca a apasat cineva acolo pe 2x la viteza si a uitat sa mai opreasca. SIngurele momente cand nu e asa, e cand vorbesc ei. Machiajul personajelor, perucile, recuzita (e cel putin o scena in care se vede clar ca alea sunt de cauciu/plastic), 3D-ul obositor si inutil, foarte multa vorbarie inutila si momente "de respiro" chiar inaintea unei scene mai importante... Nu stiu.

    Momentan tind spre 3. Momentan...regret sincer banii dati.

  16. #3636 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Jack Reacher - 8.5/10

    Foarte bun filmul, sincer sa fiu ma asteptam sa fie mai slabut, din moment ce romanele lui Lee Child sunt geniale, dar filmul se ridica deasupra asteptarilor. Replici inteligente si unele amuzante, un film ce tinde mai mult spre genul politist decat spre actiune a la Hollywood cu batai si explozii, ceea ce nu e un lucru rau. Ii scad putin pentru unele scene in care Tom Cruise nu ma prea convinge si bineinteles, ca n-are "replay value" (mereu scad un punct pentru asta ). Dar e frumos realizat si pus in joc, merita sa va uitati!

    ---------- Post added 21-12-2012 at 12:09 AM ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu doar prima oara. Tot filmul ai impresia asta. Nu inteleg ce v-a placut atat. Am fost la 48 fps/3D si sincer, inca stau in dubii daca sa-i dau 7 sau 3. Dar in mod clar, vazut la 48fps, filmul nu merita mai mult de 3. Vazut 3D, pentru alea 2 efecte, filmul ar merita un 5. Si sincer, daca voi mai avea vreodata rabdarea sa-l vad normal, eventual acasa, poate ii voi da mai mult.

    Sincer, inafara de coloana sonora si de unii actori, filmul e chiar praf. Majoritatea scenelor CG (exceptie facut 2-3) sunt pur si simplu oribile si se vad clar (diferenta fff mare de iluminare). Per total, efectiv da senzatia de film de buget. Prea multe close-up-uri esuate (din cauza vitezei) si efectiv la majoritatea scenelor mai alerte, te simti de parca a apasat cineva acolo pe 2x la viteza si a uitat sa mai opreasca. SIngurele momente cand nu e asa, e cand vorbesc ei. Machiajul personajelor, perucile, recuzita (e cel putin o scena in care se vede clar ca alea sunt de cauciu/plastic), 3D-ul obositor si inutil, foarte multa vorbarie inutila si momente "de respiro" chiar inaintea unei scene mai importante... Nu stiu.

    Momentan tind spre 3. Momentan...regret sincer banii dati.
    Incerc sa-mi dau seama ce te-a necajit in asemenea hal de ii dai nota 3... lumea chiar nu intelege ca momentele alea de respiro si vorbaria sunt IN CARTE si sunt multe detalii minore care bat inspre viitoare intamplari. In fine, eu sunt mega-fun Tolkien si probabil de-aia nu mai sunt asa obiectiv incat sa fiu prea atent la recuzita, daca ati fi citit carti/lucrari de-ale lui ati fi realizat cata munca a depus Jackson si cat de atent este la detalii infime... presupun ca nu-i pentru spectatorul de duzina.

  17. #3637 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poate ai dreptate, cartile poate sunt mai bune. Dar eu nu le-am citit, si nu am fost fan de carti de genul asta niciodata, deci slabe sanse sa ajung sa le citesc. Trilogia LOTR mi-a placut. Dar la filmul asta, daca te uiti la el ca la oricare film, uiti numele, cine l-a facut, faptul ca seamana cu niste carti, ramai cu foarte putine. Cu cine am mai vorbit si eu mari fani ai cartilor au avut aceasi parere cu tine. Dar repet, uita-te la film ca la un film obisnuit facand abstractie de toate cele, nu ramai cu mare lucru.

  18. #3638 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da, asa poate ai dreptate, de-aia spun ca mi-e greu sa fiu obiectiv in momentul asta... dar chiar si-asa, tot nu i-as fi dat un 3, macar un 7 acolo pentru efort

  19. #3639 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si inca o chestie. Am mers la film pentru ca au tras colegii de mine. Eu chiar nu vroiam sa-l vad la cinema. SI aveam niste steptari fff scazute si speram sa fiu putin impresionat, dar nici macar pe alea nu le-a atins/depasit.

    De ce i-am dat 3 ? E foarte simplu. Inafara de univers si personaje (si inceputul mi-a placut, ca a fost exact LOTR), totul...TOTUL mi s-a parut foarte prost.

    Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Ador LOTR. Am vazut trilogia de cel putin 10 ori si ma uit cu placere la ea, varianta extended.

    Dar sunt sigur ca la asta (ca la twilight) nu voi vedea continuarile (sau poate doar acasa, la framerate normal si sa pot pune pauza) - Asta daca nu se sfarseste lumea azi si nu mai prindem nimic

  20. #3640 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Aici e cu dute-vino in functie de ce preferi mai mult.

    In principiu, daca ti-au placut mult cartile lui Tolkien o sa iti placa mai mult Hobbit decat LotR (care a avut multe fail-uri din punctul acesta de vedere). De asemenea, daca ti-au placut filmele din trilogia LotR nu o sa fii foarte impresionat de Hobbit.

    In cazul meu (care sunt fan al universului creat de catre Tolkien), filmele LotR imi par bune din punct de vedere al personajelor, actorilor costumelor/machiajului, coloanei sonore si a lumii transpuse, dar din punct de vedere al ecranizarii cred ca este foarte prost filmul. Tot din acest motiv ador cat de bine a fost ecranizat the Hobbit care are toate calitatile lui LotR dar cu un accent mult mai pare pe povestea originala (exceptand cateva scene exagerate sau mai grabite - scenele cu Radagast si intalnirea dintre Bilbo, Gollum in principal).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 182 of 244 FirstFirst ... 82 132 172 180 181 182 183 184 192 232 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ultimul serial vizionat / Recomandari seriale By Mika in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 1604 Last Post: 30-05-2021, 00:56
  2. Ultimul serial vizionat! By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 75 Last Post: 17-02-2015, 22:06
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  4. Recomandari filme cu vampiri sau werewolves please. By Strike105X in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 14 Last Post: 03-12-2011, 23:50
  5. Recomandari: Filme Horror By trickz in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 24 Last Post: 03-12-2009, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts