Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 45

Thread: Babesioza !

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tudy, poate ai noroc pt. faptul ca nu stai in Romania... si or fi mai putine capuse (sau deloc - ca sa fii tu mai sigur, intreaba la cabinetul veterinar la care mergi, daca au avut cazuri recente). Cert e ca anul acesta e invazie in Romania si in special in Bucuresti. Si maica-mea gaseste aproape saptamanal capuse pe al ei... dar are avantajul ca e un caine mic de statura, in cateva minute l-ai verificat cap-coada. Uita-te si tu ce diferenta este intre ei (atasez poza).

    Oricum, astazi i-a fost mai bine lui Aldo si doua dintre simptome i s-au ameliorat (temperatura - care nu mai e mare si urina mai deschisa la culoare - de la atacul acelor paraziti devenise foarte inchisa la culoare). Ba chiar a vrut sa-si ia jucaria sa se joace si a mancat putin... deci e cu mult mai bine. Sper sa fie bine, mai ales ca saracutul a mai trecut printr-o operatie grava (unde a avut 50/50 sanse sa traiasca). Of of, parca ai copil... nu caine.
    Attached Images Attached Images fraggy_si_aldo.jpg

  2. #22 SP
    Junior Member cosmina's Avatar
    Hello,

    Avem vesti bune in legatura cu Aldo
    Acum ne-am intors de la doctor, unde i au mai facut un set de analize ca sa stim sigur in ce stadiu este cu anemia , dar si cu ficatul si rinichii. Asteptam rezultatele si in functie de asta vom sti ce avem de facut in continuare. Temperatura a scazut, are pofta de mancare si a baut o tona de apa .
    Maine este practic ultimul test de care trebuie sa trecem, deoarece la 48 de ore de la primul tratament, se repeta analiza pentru a vedea daca a mai ramas vreo urma de infectie in sange. ( Sper sa am vesti bune si maine ... )
    Va mai povestesc ce si cum, dupa ce ne vom intoarce de la doctor...

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ieri a fost molesit maxim, de-abia se misca... Am inteles ca inca mai sunt paraziti din aceia in sange, dar doctorii au spus ca nu il vor mai chinui cu otrava si vor incerca cu antibiotice. Din fericire a mancat cate ceva si a baut multa apa (asta e un lucru bun). Azi mai face o serie de antibiotice si maine se repeta analiza.

    Inca odata, cei cu catei... aveti mare grija cu capusele astea nenorocite. Nu doar ca e un chin pt. animalutz, dar si tratamentul e al naibii de scump. In principiu sub 2000 RON nu cred ca scapati. Stiu ca in cazuri de genul asta banii nu conteaza, dar cand nu-i ai, e extrem de complicat.

    Hai sa mai pun niste poze cu el, in diverse ipostaze (e fan Wii, btw)
    Attached Images Attached Images aldo_the_golden_retriever_40.jpg aldo_the_golden_retriever_39.jpg aldo_the_golden_retriever_38.jpg aldo_the_golden_retriever_37.jpg aldo_the_golden_retriever_30.jpg aldo_the_golden_retriever_31.jpg aldo_the_golden_retriever_32.jpg aldo_the_golden_retriever_33.jpg aldo_the_golden_retriever_34.jpg aldo_the_golden_retriever_35.jpg aldo_the_golden_retriever_29.jpg aldo_the_golden_retriever_28.jpg aldo_the_golden_retriever_27.jpg aldo_the_golden_retriever_26.jpg aldo_the_golden_retriever_25.jpg aldo_the_golden_retriever_24.jpg aldo_the_golden_retriever_23.jpg aldo_the_golden_retriever_21.jpg aldo_the_golden_retriever_20.jpg aldo_the_golden_retriever_41.jpg

  4. #24 SP
    Junior Member cornel's Avatar
    Salutare, am avut si eu aceeasi problema acum trei luni cu un rottweiler de 3-4 luni. A facut babesioza din greseala mea dar cred ca cea mai mare greseala o are veterinarul, ii terminasem toate vaccinarile, deparazitare interioara etc dar eu chiar am uitat de deparazitare exterioara si nu m-am gandit ca pe timpul iernii face capuse si el nu mi-a zis nimic nici macar nu a adus in discutie deparazitarea exterioara catelul avand carnet de sanatate...
    Am avut noroc ca prietena mea si-a dat ca e molesit si nu mananca a fost diagnosticat repede cu babesioaza a facut icter si a avut mai multe simptome nu a fost nevoie de analize etc.
    In prima zi de tratament Doctorul mi-a zis ca are sanse de 50% sa supravietuiasca a vomat toata ziua si am crezut sincer ca o sa moara dupa vreo 3 zile de antibiotice si-a revenit.
    Tratamentul l-am facut in mediul rural nu in Bucuresti pentru ca acolo am catelul la curte unde a fost mult mai ieftin undeva la 150ron/vaccinul deci m-a dus maxim 500 de ron.
    Acum ii cumpar Advantix la inceput ii puneam la 4 saptamani o fiola de advantix si spre stupoarea mea cand l-am controlat chiar acum o luna am gasit vreo 4-5 capuse pe el am ramas masca daca si cu advantix si tot are acum ii pun la 3 saptamani o fiola si recomand pentru cine sta la curte sa cumpere o fiola speciala se face cu 10L de apa si se stropeste prin curte contra capuselor.
    Mare atentie e o boala dificila pentru catel si pentru stapan si financiar si sentimental(sansele de supravietuire sunt undeva la 50%) si chiar daca e ii trece nu este imun poate sa faca iar babesioza.
    Nu exista un tratament sau injectie preventiva din cauza tratamentului cu antibiotice din cate am inteles ii afecteaza foarte tare ficatul eu i-am dat niste pastile pentru ficat ceva de genu.

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda, sa le ia naiba de capuse... am un feeling ca au capatat imunitate la Advantix & co.

    Cat despre injectie preventiva, am inteles ca ar exista in Franta, dar e singura tara din lume care permite acel vaccin. Cred ca motivul de interdictie peste tot este acela ca atunci toti crescatorii de animale (ovine, porcine, etc.) si le-ar vaccina si chestia asta e toxica pt. om.

    La noi Aldutzu maine afla daca mai are nebuniile alea in sange. E un picut mai vioi, dar mai are de tras (momentan face antibiotice si ia vitamine). A primit si un spray special pt. capuse... care miroase destul de groaznic (cel putin pentru mine)... dar, ce sa-i faci?

  6. #26 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, mai stii ceva detalii despre vaccinul din Franta? Sunt toata ziua pe acolo, la ce frica am in ultima vreme chiar as vrea sa stiu. Aici se foloseste tot Frontline, dar cica nu au mai fost probleme de peste 15 ani. Dar cum la vara o sa fiu in tara as face orice sa stau mai linistit ca potaia mica nu pateste nimic.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudy: sincer nu stiu nimic exact, dar o sa o rog pe Cosmina sa intrebe medicul veterinar azi cand ajunge pe-acolo. Sincer daca ai putea face rost, m-ar interesa si pe mine. Si la naiba, poate faci un bine si faci o mica "afacere" din asta si trimiti la toti doritorii... Ma indoiesc sincer ca nu ar exista posesor de patruped sa nu vrea asa ceva.

  8. #28 SP
    Junior Member Frenchie's Avatar
    A scapat de acei paraziti din singe?De cand am citit acest subiect tot cu morcovul in c.. stau cand imi scot catelul la plimbare.Oricum inainte sa-l aduc in casa il periez bine.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da! Gata, a scapat! Nu mai are nebuniile alea in sange... dar se mai repeta analiza peste o saptamana (pt. siguranta). Phew... A mai vomitat azi-noapte, dar... raul cel mare cred/sper ca a trecut.

    O astept pe Cosmina sa posteze despre vaccinul acela. Oricum, am inteles ca si acela ajuta catelul pentru perioade de 6 luni or so, nu e forever.

    Da, e nebunie cu capusele astea. Ne povestea cineva ca i se urcase una pe copil, in tramvai! WTF?!?

  10. #30 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Abia acum am vazut threadul, ma bucur foarte tare ca a scapat cu bine catelul. Si eu traiesc intr-un stres constant din cauza acestor nenorociri de capuse, orasul in care locuiesc e efectiv invadat vara. Si pe Sasha al meu l-a muscat una cand a fost mic, acum vreo 2 ani, dar am descoperit la cateva minute dupa ce s-a intamplat si a fugit nevasta-mea cu el la veterinar. Din fericire nu s-a intamplat nimic grav.

    Tudy, daca mai afli detalii despre acel vaccin din Franta te rog posteaza. Soacra-mea locuieste in Franta si fac orice sa pun mana pe el. Mi-e frica insa sa nu fie alergic la vreun component al acestuia, micutul meu e foarte sensibil din pacate.

    Cum spunea Monky, sfatul meu este acelasi: dupa orice fel de plimbare pe afara, verificati din cap pana in picioare palpand usor si daca se simte undeva o umflatura cat de mica, fuga la veterinar. Pe Sashalicul meu l-a muscat sub botic.

  11. #31 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce am aflat pana acum a fost ca se administreaza doar de veterinari, deci nu se poate cumpara. Pe langa asta, se administreaza doar la inceput de an prin ianuarie. Asta am aflat la telefon. La sfarsitul lunii ajung in Franta si va anunt daca reusesc sa rezolv ceva. Pretul e pe la 120€.

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tudy, sa scrii te rog si cum se numeste... poate mai vor si altii. Cu scuzele de rigoare, eu nu am reusit inca sa aflu...

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Din cate am inteles la telefon este acel Advantix care se administreaza drept injectie si e mult mai puternic. Cu nivelul meu de franceza mi-a fost putin greu sa inteleg 100% corect, dar la sfarsitul lunii am deja programare si aflu tot atunci. Injectia asta are niste efecte secundare, fiind toxica in anumite situatii. Nu am inteles exact. Revin cu info dupa ce vorbesc fata in fata cu veterinarul. Oricum vin in tara apoi si speram sa pot ajuta pe cine doreste.

    Va anunt cand stiu ceva concret. Am evitat sa spun ceva pentru ca nu sunt 100% sigur de informatiile pe care le am.

  14. #34 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Legat de vaccinul din Franta... se numeste PIRODOG fabricat de firma Merial.
    Aici aveti detaliile despre el: Merial - Mentions Légales
    Doctorita care l-a tratat pe Aldo a spus ca e cel mai bun.

    Din pacate, daca il aduci in tara si te prinde cu el, pe langa faptul ca ti-l confisca, iti face si dosar penal pentru trafic de substante interzise pentru ca la noi nu s-a legalizat folosirea lui.

    Am inteles ca motivele ar fi multiple, dar nu din cauza ca nu este sigur pentru caine ci in principal din cauza politicilor de marketing.... nu s-ar mai vinde toate pipetele, zgarzile si tratamentele, foarte costisitoare, pentru combaterea capuselor / a babesiozei.

    Daca mai aflati voi alte informatii, spuneti-ne si noua.

  15. #35 SP
    Junior Member cosmina's Avatar
    Oricum vaccinul este si foarte greu de transportat, deoarece am inteles ca trebuie tinut la o anumita temperatura...

  16. #36 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mbon, am fost si la doctor. Din pacate, mi s-a confirmat exact ce stiam si eu, exista un vaccin care nu se poate insa face la orice tip de caine, doar unii mai mari, si nu poate fi cumparat, doar administrat de un veterinar.

    Veterinarul mi-a recomandat sa ii cumpar pipeta tot de la Advantix, care el a spus ca este extrem de buna, in special la cainii de talie mica. Efectul este de 4 saptamani. El vindea 4 pipete cu 30EUR, insa am gasit pe net la aproape jumatate din pret. Eu voi lua un set de 4 pentru vara asta. Daca mai e cineva interesat, preturile sunt cam asa:

    Intre 4-10kg, 4 pipete: aprox. 15-16 eur
    Intre 10-25kg, 4 pipete: aprox 20-25 eur
    Intre 25-40kg, 4 pipete: aprox 25-30 eur

    Exista si seturi de 6 pipete, cu probabil inca 5eur in plus.
    Preturile inca nu le stiu exact, daca insa este cineva care doreste, pot sa revin cu pretul exact pentru combinatia de kg si numarul de pipete dorit, mai sus am pus de orientare.

    Eu vreau sa comand maine-poimaine incat sa ajunga pana la sfarsitul saptamanii, eu in saptamana cu E3-ul ajungand in Ro.

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti sa dai si cu mama Advantix-ului... cel mai sigur il cauti tu singur de capuse de fiecare data cand il scoti afara. Aldo avea si din pipeta si spray... si tot au gasit fetele o capusa pe el. Cei care erau tratati de babesioza aveau si zgarda anti-purici/capuse si tot degeaba. Am asa un feeling ca au dezvoltat imunitate ale naibii capuse...

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da man, cred. Aici in vest nu exista problemele de la noi si astfel nici veterinarii nu sunt speriati si nu isi fac griji pentru chestii de genul. In Olanda nu au mai avut cazuri de 15 ani, iar in Franta nu exista cazuri decat in zonele rurale. Asta este. Sper ca advantix sa fie mai bun decat frontline. Mai mult nu as stii ce sa zic.

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iti dai seama... la asa tara saraca... normal ca sunt mai ale dracu' capusele

  20. #40 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cred ca si substanta e de fapt aceasi doar ca vanduta sub alt nume decat frontline. Daca as fi sigur ca e altceva as sta mai linistit, fiind ceva nou pentru capusele romanesti probabil ca nu sunt imune la ea. Asta e, vedem la vara cum isi face treaba advantix. Ma voi feri de parcuri si plimbarile vor fi scurte.

    Vara trecuta imi spunea un vecin de bloc ca a vazut pe peretii blocului din complex capuse foarte multe, adunate precum furnicile. Daca nici in curtea blocului nu mi-l pot plimba in siguranta, eu chiar nu stiu ce sa mai fac. Noroc ca am potaie mica si cu parul scurt, poate e mai usor de cautat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts