Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Atentie la stapanii prosti!

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Leni: Bucurestiul din pacate e plin de ceva vreme de neciopliti. Dar ce sa le faci, ca isi traiesc "visul american"... se muta toti de la tara la oras si vin dupa ei cu toate obiceiurile proaste. Daca unii toata viata au fost invatati sa se usureze in curte, sa arunce doza pe oriunde, mucuri de tigari, etc... cand ajung aici in loc sa se dezvete de obiceiurile proaste, fac exact la fel.

    Chiar am avut niste nesimtiti care s-au mutat in bloc la mine... si in loc sa mearga 10m pana la cosul de gunoi de pe scara, isi aruncau resturile direct de pe balcon. Unii chiar au ajuns sa fie evacuati cu politie si tam-tam, pentru ca se debransasera de la caldura si gaze si faceau focul in casa cu lemne... Ei au incercat sa explice ca nu au bani. Hai sa fim seriosi, vinzi apartamentul cu 2 camere de aici (se vand cu 40-50.000 EUR), iti iei frumos casa la tara cu 10.000 si de restul traiesti linistit pana la adanci batraneti (curte cu legume, animale, livada, etc.). Dar nah, mai bine traiesti in "muncipiu" ca vai de tine decat sa traiesti boiereste la tara...

    Btw, Aldo nu e labrador, e golden retriever. Stiu ca seamana... insa sunt diferiti ca rasa. Iti poti da seama repede care este labrador si care e golden dupa blana - labradorii au foarte scurt parul pe cand goldenii sunt "flocosi" rau.

    EspiritusSanctus: eu n-am timp si bani pentru avocati, dar cu siguranta data viitoare nu se va mai intampla la fel. Chiar ma gandesc ce usor scapam (si fara probleme) cu un simplu electrosoc. Cristina are o chestie de speriat cainii cu ultrasunete... insa jucaria aceea in principiu functioneaza doar pe cainii maidanezi, ma indoiesc ca l-ar fi afectat pe asta care a atacat.

    P.S. Pentru noi Aldo nu e un caine, ci un membru al familiei. De fapt, as putea spune ca e cel mai rasfatat membru al familiei. Si desi la cei 5 ani s-ar spune ca e echivalentul a varstei de 30-35 de ani la oameni, el tot un copil de 3-4 ani ramane. Mie imi pare rau ca ei nu traiesc mai mult...

  2. #22 SP
    Banned Templier's Avatar
    daca iti iei electrosoc ar trebui sa fii atent ca daca e calare pe Aldo si il folosesti cred ca il electrocutezi si pe el

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu din cate am inteles electrosocul nu functioneaza chiar asa... adica da, se transmite prin sistemul nervos si in restul corpului, insa el afecteaza in special zona "tintita". Nu mai stiu unde gasisem un articol ca si daca te ia in brate agresorul poti sa-i aplici electrosocul. Da, o sa simti si tu ceva, insa nu atat de mult precum cel care l-a luat in plin. Din pacate nu ma pricep chiar atat de bine, nu am folosit decat odata la un amic...

    Later edit: de fapt uite ca scriu si cei de pe site-ul de unde am luat link-urile:
    Curentul descarcat in atacator va trece si prin cel care tine electrosocul?

    Curentul descarcat in atacator nu va afecta si persoana care tine electrosocul. Efectul se localizeaza in suprafata de contact cu electrosocul si nu trece prin corp. Chiar daca tu sau atacatorul sunteti uzi sau stati pe o suprafata uda, nu vei fi electrocutat.

    Electrosocurile folosesc curentul continuu (DC) care este folosit si in banalele baterii pentruu autoturisme. Curentul alternativ (AC) este folosit in electricitatea din casa ta.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ia uitati ce simplu e pe-afara:
    Attached Images Attached Images london_rules.jpg

  5. #25 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Da, MonkY, si la noi sunt amenzi pentru aruncarea gunoaielor (desi nu exista ceva specific pentru resturile de la catei, din cate stiu). Problema e ca nu se agita nimeni din cale-afara cu aplicarea amenzilor. Si chiar si asa, prin alte parti exista alt nivel de educatie, nu cred ca se oosesc sa stranga resturile animalelor de companie doar pentru ca exista amenzi.

  6. #26 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    daca iti iei electrosoc ar trebui sa fii atent ca daca e calare pe Aldo si il folosesti cred ca il electrocutezi si pe el
    Electrosocul e pentru stapan.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merg si la caini electrosocurile... ba chiar foarte eficient. Din cate am inteles multi se sperie doar cand aud si vad arcul de curent...

    Acum ramane sa vad unde gasesc ceva mai bun si mai eficient... ah, si mai ieftin

  8. #28 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Cand povesteai parca il vedeam pe frate-meu carand picioare javrelor care ii ataca cateaua labrador, animal care nu doar ca nu a muscat in viata ei de 11 ani ceva, dar nici macar nu maraie si nici nu latra. Sigur, javrele respective (daca au stapan) sunt reflectia perfecta a modului in care stapanul le-a crescut. Si atunci probabil ca primele picioare le-ar merita respectivul/respectiva. Pacat ca la asemenea specimene nici violenta n-ar rezolva nimic.

    Apropos de rahatii de pe strada, am fost intr-o mini vacanta in Londra acum o luna si mergeam (din reflex) cu capul in jos atent sa nu calc in ceva. Evident in Bucuresti nu pot face doi pasi fara sa dau peste unul. Si eu sunt si "norocos", cum ridic capul pentru un minut, aproape garantat il iau in talpa. In Anglia in schimb, nu am vazut nici macar un rahat pe asfalt. Nici unul.... Ma intreb oare fac aia curat non stop? Nu parea. Poate strang stapanii dupa caine. Sau poate cainii lor nu se rahatesc. Mister!

  9. #29 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    In orice tara civilizata, stapanul strange dupa caine pe strada, nu doar de frica amenzii, ci si din respect pentru ceilalti.

  10. #30 SP
    Junior Member DjBaros's Avatar
    Lumea are ce are cu goldenii Si eu am golden.Micutul meu batranel Athos face aproape 11.As putea sa fac parte din categoria stapanilor prosti.Nu de alta dar al meu nu musca...Fura.Fura mancarea oamenilor care trec pe strada.Bine in ultima vreme s-a mai linistit ca si-a luat cateva capacele pentru asta.Ei ca si rasa sunt foarte cuminti, docili.Nu ar ataca nicio musca.Probleme cu muscat, cu batai, chestii de genul nu am avut.Se descurca singur, e baiat mare.Problema este ca: majoritatea isi cumpara caini agresivi, de bataie in baza la ce? Merg cu ei pe strada liberi nu au stres.Si daca ataca, o trantesc pe aia:A fost provocat.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Legat de treaba cu furatul mancarii... aici tine de cum l-ai invatat (chiar daca are o personalitate aparte). Mai toti goldenii trebuiesc de mici invatati ca afara nu se mananca decat de la stapan. Nu de alta, dar sunt unii dintre cei mai pofticiosi caini... ever! Aldo a trebuit operat pentru ca a mancat o punga pe-afara, CU TOTUL! Punga s-a rasucit in 8 pe intestin... la operatie a avut 50/50 sanse sa scape, iar dupa asta, tot restul vietii trebuie sa tina regim. Prin urmare, aveti mare grija!

  12. #32 SP
    Junior Member DjBaros's Avatar
    E ahtiat de mancare.Asta e felul lui de a fi.Oricum stie mosu cand are voie si cand nu are voie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-09-2012, 21:02
  2. Atentie la promotii!! By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 35 Last Post: 23-02-2011, 19:08
  3. Atentie la cumparaturile pe shopto.net ! By muggs in forum Console Club
    Replies: 63 Last Post: 02-11-2010, 13:51
  4. Replies: 48 Last Post: 08-02-2009, 15:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts