Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Primele impresii dupa lansarea lui Mortal Kombat 9

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Primele impresii dupa lansarea lui Mortal Kombat 9

    Cu ajutorul ultimului joc lansat, seria Mortal Kombat, care si-a pierdut mult din farmec in ultimii ani, a revenit in atentia fanilor si a gamerilor. Studioul "NetherRealm Studios" (fostul "Midway Games") cu ajutorul lui Ed Boon, au reusit sa creeze un joc demn de universul Mortal Kombat, prin violenta excesiva, un gameplay foarte bine pus la punct si totodata atractiv, atat pentru gamerul casual cat si pentru cel experimentat, si cu o grafica extraordinara. Toate aceste lucruri au facut din Mortal Kombat 9 unul dintre cele mai anticipate jocuri din anul 2011. Ok, jocul arata foarte bine, potential avea, iar fanii il asteptau cu sufletul la gura, acum mai ramane intreabrea "oare cat de bine a fost primit de fani, cat si de critici?"

    Raspunsul o sa-l dau tot eu, pe sistemul eu centrez si eu dau cu capul. Potrivit site-ului Metacritic, MK9 a avut parte de review-uri foarte bune (nota medie fiind 87), iar site-uri ca IGN, Gamespot si Gametrailers oferindu-i note foarte mari. Sa intelegem ca cei din presa l-au apreciat, acum sa vedem ce parere au avut gamerii despre joc, analizand numarul de copii vandute. Prima data as vrea sa fac cateva precizari, toate numerele sunt preluate de pe siteul vgchartz.com, jocul nu a fost lansat si in Japonia, iar acesta a aprut in magazinele de specialitate pe 19 aprilie in America si pe 21 aprilie in Europa. In saptamana lansarii Mortal Kombat s-a vandut in peste 700.000 de jocuri, 310.000 pe X360 si 420.000 pe PS3. Un adevarat succes pentru "Warner Bros. Interactive Entertainment", publisherul jocului. In cea de-a doua saptamana MK9 a dominat vanzarile de software, versiunea de PS3 ocupand primul loc, luandu-i fata chiar si lui Portal 2. Dupa doar 2 saptamani ajugand la aproape 1.000.000 de unitati vandute.

    Ce mi se pare mie interesant si curios este ca versiunea de PS3 s-a vandut mai bine decat cea de X360. Probabil ca va intrebati de ce (mi se pare mie curios, nu vreau sa existe neintelegeri)? Pai e simplu, unu la mana, 650.000 de jocuri s-au vandut in SUA, o piata dominata de consola celor de la Microsoft si doi la mana, PSN nu functioneaza de cand a fost lansat jocul, asfel posesorii de PS3 nu au reusit nici pana acum sa incerce jocul in multiplayer online, o parte foarte importanta. Mai in gluma mai in serios, acest lucru ar trebui sa-i fie o lectie lui Microsoft, un amarat de D-pad reprezinta o diferenta enorma in jocurile fighting.
    Attached Images Attached Images mortal-kombat-characters-2011-widescreen-wallpaper.jpg vanzarimk.jpg vanzarimk-ps3.jpg vanzarimk-xbox360.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Chaser's Avatar
    Un joc excelent.
    Versiunea de PS3 are in plus doua lucruri fata de cea de XBOX 360 : Kratos si suport 3D.

  3. #3 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    ca bine ai punctat problema cu d-padul microsoftului...
    jocul este excelent..dar din pacate ca detinator de xbox d-padul controlerului ma omoara...sunt fortat sa cumpar ori cel nou argintiu care promite un d-pad mai bun ori sa obtin ceva modat cum ar fi de exemplu
    Evil D-pad New Microsoft Xbox 360 Controller Dpad Twist | eBay UK

  4. #4 SP
    Banned Snowmanul92's Avatar

    Red face

    Salut AndRew. Hai sa vedem lucrurile din punct de vedere GAMERS ! ..... Mortal Kombat este unul printre cele mai tari jocuri arcade de pana acum ,insa are un rival destul de puternic Tekken , care a taiat gloria mk-ului imediat la lansarea acestuia . Mortal Kombat a ramas prea mult timp pe un gameplay in 2D ...... Tekken insa a evoluat imediat ajungand la miscari in 3D de la tekken 2 la tekken 6 (se vede evolutia la ochiul liber) ......Imagineaza-ti sa vezi SCORPION vs SUBZERO cu miscarile ca in tekken 6 + FINISHER ar fi un vis Mortal Kombat va ramane in top pana in 2012 mai bine zis pana la lansarea lui TEKKEN TAG TOURNAMENT 2 apoi se pune o PIATRA PESTE si se merge mai departe MK va pierde iar printr-un FLAWLESS VICTORY .

  5. #5 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Mortal Kombat a ramas prea mult timp pe un gameplay in 2D ...... Tekken insa a evoluat imediat ajungand la miscari in 3D de la tekken 2 la tekken 6 (se vede evolutia la ochiul liber) ......Imagineaza-ti sa vezi SCORPION vs SUBZERO cu miscarile ca in tekken 6 + FINISHER ar fi un vis
    2D Fighting Games > 3D Fighting Games

  6. #6 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    oare apare vreodata pe pc???

  7. #7 SP
    mrx
    Junior Member mrx's Avatar
    Snowmanul92 - Nu cred ca cineva de aici ar putea sa aleaga intre MK si Tekken. Personal urasc si am urat mereu incercarile celor de la MK in ceea ce priveste 3D-ul, pentru mine MK s-a terminat la MK Trilogy.

  8. #8 SP
    Junior Member Derek's Avatar
    @mrx - Ultimul MK, cel despre care se vorbeste aici este, din punctul meu de vedere, cel mai reusit fighting game din ultimii ani buni. Alegerea de a reveni in plan 2D a fost una foarte inspirata. Iar pe langa asta, un story nesperat de bun pentru un Fighting game, Challenge Tower si o multime de unlockables, pentru "devotati". Pacat de controlul slab de pe X360, dar asta nu este vina jocului ci a hardware-ului.

  9. #9 SP
    Junior Member skoaer's Avatar
    un joc foarte tare...chiar mi`a placut

  10. #10 SP
    Junior Member Lightt's Avatar
    helo, am si eu o problema, am cumparat un DLC la mk 9 de pe psn, si nu imi intra characteru, iar la DLC scrie there is not down. contest at this time, ce sa fac ? need help

  11. #11 SP
    Member Ares's Avatar
    trebuie sa fie aceasi zona si contul si jocul , de ex. daca ai jocul zona 2 contul trebuie sa fie de uk....

  12. #12 SP
    Junior Member darkcip's Avatar

    O impresie

    Parerea mea e ca nu trebuie ca NetherRealm Studios sa renunte la 2d style fighting si sper ca urmatorul mk sa fie cel putin la fel de reusit ca mk9 si chiar pacat de controlul de pe xbox dar exista solutii prin arcade stick-uri

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 44 Last Post: 09-12-2013, 21:07
  2. Replies: 27 Last Post: 21-11-2013, 01:33
  3. Replies: 11 Last Post: 17-06-2013, 15:08
  4. Lansarea lui HAWX 2 si RUSE By Zombozo in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 04-11-2010, 00:08
  5. Primele impresii din Final Fantasy XIII By istrategie in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 30-03-2009, 11:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts