Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Macbook furat in Londra, localizat cu Hidden App in Teheran

  1. #1 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar

    Macbook furat in Londra, localizat cu Hidden App in Teheran

    Dom Deltorto, ilustrator, designer grafic si animator, se intorcea in apartamentul sau din Londra, pe data de 4 februarie, pentru a descoperi ca a fost jefuit si ca iPad-ul si MacBook-ul au disparut, relateaza The Telegraph. Din fericire, domnul Deltorto apucase sa instaleze Hidden App, o aplicatie care permite si raporteaza localizarea laptopului si care se foloseste de camera incorporata in rama ecranului pentru a face fotografii.

    La cateva saptamani dupa incident, designerul primeste un e-mail de la aplicatie cu localizarea MacBook-ului in Teheran, capitala Iranului, la peste 4.500 km de apartamentul sau. De asemenea, primeste si o serie de fotografii cu familia care se folosea de laptop.

    Intr-o incercare de a ajunge sa-si recupereze aparatul, dupa o serie de demersuri care nu condusesera la nici un rezultat, urmarite de The Telegraph inca din februarie, aparat ce continea o serie de proiecte si fotografii atat personale cat si profesionale, Dom Deltorto creeaza un website pe care-l numeste Dom’s Laptop is in Iran unde incarca fotografiile primite cu ajutorul aplicatiei, fotografii care au facut rapid inconjurul internetului.

    Familia a luat legatura cu Deltorto explicandu-i ca nu stiau ca aparatul fusese furat, iar Deltorto a declarat ca ii va lasa pe actualii posesori sa pastreze MacBook-ul drept cadou, MacBook pentru care designerul nu avea asigurare, si a sters fotografiile de pe site-ul sau.

    Intr-unul dintre posturile de pe site-ul sau (al carui link il gasiti mai jos) Deltorto afirma ca ”noii proprietari nevinovati ai laptopului meu cu care am fost in contact sunt socati de intreaga poveste si sunt nerabdatori sa mi-l restituie”.

    "Considerand uriasa greseala de rationament pe care am facut-o in a fi facut public incidentul si a incalcat intimitatea lor, le-am cerut sa pastreze [laptopul] ca pe o forma de scuza din partea mea.”

    "Cei care acum au laptopul meu au fost atat de buni incat sa ia legatura cu mine, prin urmare aplicatia de localizare si-a facut treaba”

    Ce mi se pare reprobabil este ca stirea a fost preluata astazi de cateva publicatii online, printre care cea mai importanta mi se pare Realitatea, fara ca respectivii redactori sa urmareasca stirea in detaliu si sa prezinte si deznodamantul. Mai mult, ei au publicat si fotografiile familiei in cauza, cu toate ca The Telegraph s-a grabit sa le stearga din articolul original si sa le cenzureze acolo unde estetica le-a dictat sa le pastreze.
    In rest, Marul este cu ochiul pe noi. Inca odata, aflam ca exista deznodaminte fericite in astfel de situatii!

    Surse si resurse: The Telegraph, Blog-ul lui Deltorto, Link Hidden App

    Am ales sa nu public preluarea celor de la Realitatea.net. Am facut un backup al stirii asa cum a fost ea publicata astazi 12 aprilie si este la dispozitia oricui mi-o va solicita.
    Attached Images Attached Images hidden_app.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Ceva similar, dar cu un final mai fericit


  3. #3 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Interesanta stirea, pacat ca nu s-a mai aflat nimic de hot

  4. #4 SP
    Member -=Gamer X=-'s Avatar
    Interesant!

  5. #5 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Mă întreb dacă nu cumva este o strategie de marketing foarte bine pusă la punct

  6. #6 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Realitatea sux hard. Scriu numai rahaturi...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jocurile Olimpice Londra 2012 By tudyniuz in forum Health, Food & Sports
    Replies: 50 Last Post: 15-07-2013, 00:09
  2. Replies: 3 Last Post: 04-01-2011, 20:09
  3. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31
  4. Cont furat By klausn in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 11-06-2009, 17:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts