Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 177

Thread: Smartwatches - ceasuri inteligente

  1. #41 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Sper ca pe viitor app-ul Android Wear sau OS-ul ceasului sa contina un mini update in care:

    1. Sa se poata seta durata acvtiva a fetei in modul Always-on screen. Adica...acele ~5/6 secunde sa se poata edita...la 10 sau 11, etc. ca display-ul unui telefon.
    2. Sa existe o optiune care sa permita afisarea fetei in permanenta...fara a mai intra in fata safe mode (Asa-i zic eu)
    No hai ca s-a rezolva si fara update (am cerut ajutor baietilor de pe neogaf)
    • Folosind app-ul AutoWear ([video=youtube;kNwaydWwy34]https://www.youtube.com/watch?v=wZXy7CSrXkg&t=93"]clip 1[/URL] - [URL="https://www.youtube.com/watch?v=kNwaydWwy34[/video])
    • Fata ceasului pe care o folosesc se numeste Odyssey. Ei bine aceasta are o setare avansata ("Disable minimal ambient mode") ce permite display-ului sa ramana activ in permanenta

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, acum sunt curios cat te tine bateria cu display-ul activ in permanenta

  3. #43 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  4. #44 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eh, acum sunt curios cat te tine bateria cu display-ul activ in permanenta
    La urmatoarea incarcare iti spun

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am incercat (mi-a luat ceva timp), sa fac un tabel cu mai toate modelele interesante de pe piata (sau care sunt "pe vine"). O sa-l pun aici, dar de updatat, o voi face in primul post al threadului. Hope it helps you. Daca am gresit ceva, sau lipseste ceva... sa ma trageti de urechi si repar. Thanks!

    # Apple Watch Asus ZenWatch LG G Watch R LG Watch Urbane Moto 360 Pebble Pebble Time Steel Samsung Galaxy Gear 2 Samsung Galaxy Gear S Sony SmartWatch 3
    Pret: 349$ - 10000$ 199$ 299$ TBA 249$ 99$ 299$ 299$ 299$ 300$
    Lansare: Aprilie 2015 Noiembrie 2014 Q4 2014 TBA Septembrie 2014 Ianuarie 2013 Iulie 2015 Aprilie 2014 Octombrie 2014 Q4 2014
    Compatibilitate: iOS Android Android Android Android iOS / Android iOS / Android Android Android Android
    Material: Aluminiu / Otel Inoxidabil / Aur Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil + Plastic Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil Plastic / Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil Otel Inoxidabil
    Dimensiune: 38 / 42mm 51 x 39.9 x 7.9mm 46.5mm (diametru) 45.5 x 52.2 x 10.9mm 46mm (diametru) 51 x 33mm / 46 x 34mm TBA 58.8 x 36.9mm 58.1 x 39.9 x 12.5mm 51 x 36mm
    Greutate: TBA 50 / 75g (cu curea) 62g TBA 49g / 104-124g (cu curea) 38g / 47g TBA 55g 67g 45g
    Protectie: Sticla / Safir Gorilla Glass 3 TBA TBA Gorilla Glass 3 Optical Hard Coating TBA Gorilla Glass Gorilla Glass -
    Diagonala ecran: 1.5" / 1.65" 1.63" 1.3" 1.3" 1.56" 1.26" 1.26" 1.63" 2.0" 1.6"
    Rezolutie ecran: 272 x 340px / 312 x 390px 320 x 320px 320 x 320px 320 x 320px 320 x 290px 144 x 168px TBA 320 x 320px 360 x 480px 320 x 320px
    Tehnologie ecran: LED Color AMOLED P-OLED P-OLED LCD Color e-Ink Alb - negru e-Ink Color Color LED LED Color Transreflective display
    Baterie: TBA 369mAh 410mAh 410mAh 320mAh 130mAh TBA 300mAh 300mAh 420mAh
    Autonomie (estimata): all day - 18 ore 2 zile TBA all day 7 zile 10 zile 2-3 zile 2 zile
    Procesor: Apple S1 1.2Ghz 1.2Ghz 1.2Ghz 1Ghz 120Mhz TBA 1Ghz dual-core 1Ghz dual-core 1.2Ghz
    RAM: TBA 512MB 512MB 512MB 512MB TBA 512MB 512MB 512MB
    Storage total: 8GB 4GB 4GB 4GB 4GB 2MB TBA 4GB 4GB 4GB
    NFC: Da Nu Nu Nu Nu Nu TBA Nu Nu Da
    GPS: Nu Nu Nu Nu Nu Nu TBA Nu Da Da
    Bluetooth: 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 TBA 4.0 4.1 4.0
    Camera: Nu Nu Nu Nu Nu Nu TBA 2Mpx Nu Nu
    Rezistenta la apa/praf: Partial IP55 IP67 IP67 IP67 pana la 50m TBA IP66 IP67 IP68
    Altele: phone calls, digital touch, force touch, digital crown, ppg camera viewfinder, find my phone, cover to mute, ppg gyro, acc, compass, ppg, barometru gyro, acc, compass, barometru, ppg pedometru, ppg, vibratii, dual mic daylight reading, acc, compass, light sensor e momentan in faza de proiect infrarosu, giroscop, ppg wifi, gsm 3g, ppg, barometru, uv, ambient light gps, gyro, compass, acc, ambient light
    Link-uri oficiale: Apple Asus LG LG Motorola Pebble Kickstarter Samsung Samsung Sony

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    LOL! Asta chiar e tare: The Apple Watch event likely caused a spike in Pebble Kickstarter backers | The Verge. Apple a ajutat cel mai mult finantarea via kickstarter Pebble Time si Pebble Time Steel (indirect, desigur). Au sarit de 18 milioane de dolari

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dar asta v-ar fi placut? E vorba de Neptune Suite, din care (culmea) ceasul e creierul, si nu smartphone-ul. E un proiect de tip crowdfunding - detalii aici.

    Attached Images Attached Images neptune_smartwatch_1.jpg neptune_smartwatch_2.jpg neptune_smartwatch_3.jpg neptune_smartwatch_4.jpg

  8. #48 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si articol pe TheVerge despre asta - One company is trying to sell a smartwatch that powers phones, tablets, TVs, and more | The Verge

    Ce pot sa zic, uimitor de misto. Inovatii, de asta avem nevoie, nu de mizeriile pe care ni le baga Apple pe gat in ultimii ani.

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    nu de mizeriile pe care ni le baga Apple pe gat in ultimii ani.
    Sa nu exageram totusi... nu cred ca baga Apple nimic pe gat nimanui. Iti place (si iti permiti), cumperi. Nu-ti place, nu cumperi. Is that easy
    Eu zic ca sunt destule alternative la produsele Apple... unele chiar mai scumpe si mai proaste. In final, e alegerea fiecaruia. Iar Apple, daca face ceva slab, stai linistit ca si-o va fura (nu se va vinde) si va trebui sa repare problema. That's how it usually works...

  10. #50 SP
    Member dtancu's Avatar
    MonkY, nu bagi in comparație si chestiile gen fenix 3 al lui Garmin sau VX800 al lui Polar, sau astea nu sunt considerate smartwatch?

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer nu le cunosc... am preferat sa introduc doar ce se incadreaza 100% in gama asta si despre care am tot citit, vazut reviews & co... Asa, daca stai si te uiti la ofertele de smartwatches prin magazinele online, o sa gasesti sute de alternative (inclusiv de la firme de care nici n-am auzit vreodata). Daca vrei, le introduc... dar o sa devina cam prea comprimat tabelul, si nu stiu daca ar fi cineva interesat de ele.

  12. #52 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu neaparat. Era doar o curiozitate unde se oprește definiția de smartwatch. Garmin si Polar fac cele mai scumpe si mai bune trackere de fitness de tip watch insa nu cu toată gama de funcții a unui smartwatch.
    Sunt mult peste ce poate un smartwatch dpdv activity tracking, sleep tracking, GPS navigation insa la capitolul apps stau mai slab. Personal ma mănâncă tare de tot un fenix 3 doar ca la 600 EUR bate spre Apple Watch

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E foarte subtire linia aceasta dintre ceasuri electronice si smartwatches... Eu vad un smartwatch ca fiind un smartphone mult mai mic. Si care ar trebui sa fie independent de un alt device - dar din pacate vad ca sunt multe smartwatches care sunt aproape zero in momentul in care nu au un smartphone langa (ceea ce mi se pare complet aiurea).

    Daca iti iei o nebunie de genul acela dtancu, asteptam un review... cine stie, poate schimba opinia generala.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ia uitati cine vrea sa intre pe piata: LVMH's Tag Heuer surfs wave of smartwatch partnerships | Reuters. Mai multe pe Tag Heuer confirms Baselworld smartwatch launch, Intel and Google expected partners - Pocket-lint. De la ei chiar am asteptari mari... dar sa vedem ce iese
    Attached Images Attached Images tag_heuer.jpg

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ohooo, interesant: http://www.consolegames.ro/forum/f11...-vector-watch/. 30 de zile autonomie? Bring it on!

  16. #56 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Eu sunt doar curios, nu prea vad cum as putea avea asteptari mari. Cei de la Tag Heuer fac ceasuri. Mecanice sau cu quartz. Pentru un smartwatch au nevoie de o cu totul alta tehnologie, core-ul unui smartdevice este fix utilizarea ca smartdevice, nicidecum caracteristicile unui ceas conventional (indiferent de cate tehnologii ar include acesta). Eu o vad ca si cum Bugatti s-ar apuca sa faca frigidere (aoleu, n-am verificat, or face deja?!). Este evident ca s-ar asigura ca totul este de cea mai buna calitate, insa ar fi mai degraba "styled by Bugatti/ Tag Heuer etc".

    Sunt insa convins ca va arata demential, o fi putin dar e sigur.

  17. #57 SP
    Member dtancu's Avatar
    Da, numai ca Tag are ceva ce Apple sau ceilalți producători de smartwatchuri n-au pe piața ceasurilor: nume. Părerea mea e ca toți producătorii swiss vor juca aceeași carte: ceasuri cu renume, cu ceva funcții de smartwatch dar cu pedigree-ul swiss in spate.

  18. #58 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Voi inca aveti impresia ca cei care vor cumpara ceasuri sunt iubitorii de ceasuri? Sunt convins ca vanzarile se fac iubitorilor de tehnologie, tech stuff, carora le plac chestiile noi si alte nebunii, sau in cazul Apple aplaudacii.

    Daca voi credeti ca la Monte Carlo vreun miliardar o sa se fataie cu porcaria aia de 20.000 $ de Apple Watch pe mana dovedeste ca nu stiti nimic despre ceasuri in general. Si nu mai iau de nimeni, e doar o observatie fara rautate.

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: tu chiar crezi ca pe Apple ii intereseaza cei 100 de miliardari posibili clienti pt. Apple Watch-ul de 10.000$? Eu cred ca pe ei ii intereseaza cam 100 de milioane de potentiali clienti pt. Apple Watch-ul de 349$ si 549$... Ei banii nu cred ca si-i vor scoate din ceasuri cat din aplicatii, reclama si accesorii... Faptul ca au si un model din aur pt. ei a fost doar asa un fel de "in your face". Daca-i pasiona intr-adevar ceasul acela foarte scump, atunci acela ar fi avut specificatii mult mai bune decat celelalte... insa dupa cum vezi, e acelasi model, doar imbracat in aur. Cu alte cuvinte, nu prea le pasa...

  20. #60 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, de acord, de aici si remarcile mele vizavi de cine cumpara ceasurile astea. Tu ziceai ca nu iti plac ceasurile, mie imi plac foarte mult si port de cand ma stiu, nu sunt o zi fara ceas la mana. Punem pariu ca e foarte probabil ca tu sa iti iei o jucarie de genul astora inainte mea? Pentru ca nu sunt ceasuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 06-09-2014, 00:22
  2. 2014 - anul ceasurilor inteligente By trickz in forum Tech News
    Replies: 9 Last Post: 18-03-2014, 23:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts