Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Reducere de Preturi la PS3 si un PS3 Slim?

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Reducere de Preturi la PS3 si un PS3 Slim?

    Internetul este plin de ceva timp de zvonuri legate de o reducere de preturi pentru PlayStation 3 si de aparitia unui nou model de PS3, pe care toti il banuiesc a fi un PS3 Slim, desi eu cred ca e vorba de vreun bundle ceva. Lantul de magazine KMart din America a postat recent pe site-ul lor un banner in care anunta "The rumors are reality. New low price & a new exciting Playstation 3". Imediat ce vestea a ajuns pe internet site-ul www.kmart.com a devenit inaccesibil pentru oricine. Orice pagina ai incerca sa accesezi primesti un mare Acces Denied. Credeam intai ca e vreo problema ca e IP de Romania dar dupa m-am interesat mai bine si am realizat ca aceasta problema este una generala. Deci ceva sigur se intampla.

    Cum site-ul nu mai functioneaza nu ne mai ramane decat sa asteptam pana la conferinta Sony sa vedem ce ne pregateste? Sony scade preturile in timp ce Microsoft le creste? Un nou model PS3 sau doar un bundle ceva dragut?

    Ce credeti ca ne pregateste Sony?
    Attached Images Attached Images sony_slin.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Ne pregateste un nou PS3 cu camera incorporata.

  3. #3 SP
    Member zaice's Avatar
    Eu sustin faptul ca scoaterea pe piata a unui model slim s-ar sutine si datorita crizei financiare.Investitia intr-un model nou ar putea duce la un cost mai redus de productie dar si imbunatatirea performantelor ,per ansamblu ar insemna cresterea vanzarilor.Sper ca intr-o zi sa se scoata slimul pe piata.

  4. #4 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Da, normal ... costa mai putin sa faci un aparat performant de dimensiuni reduse ... Am "auzito" si p-asta

  5. #5 SP
    Member Atrium's Avatar
    Nu stiu de ce razi, probabil este caracterul tau sa razi de fiecare data de afirmatiile altora.

    Si afla si de la mine, ca da, ar costa mai putin sa produci un aparat de dimensiuni mai mici, este normal. Mai putine materiale, mai putina manopera, mai putina energie consumata in producerea unitatii. Si daca ai cauta un pic pe unde ai vrea tu, ai afla acelasi lucru, ca o reducere a dimensiunilor se asociaza frecvent cu o ieftinire a produsului in discutie.

    Si tocmai faptul ca ar trece ipotetic la un PS3 slim ar denota ca au ajuns la o maturitate a liniei de productie ce le permite sa schimbe design-ul fara sa creasca pretul, ci din contra sa beneficieze pe urma acestei modificari in design. Acum ca iau ei scurtaturi in a realiza asa ceva e partea a doua. Apar revizii si revizii, dar nu vezi cresteri de preturi nu ?

    Ce-ar fi ca atunci cand MS scoate Revizia pe 45nm cu GPU/CPU pe acelasi dye sa creasca pretul consolei ?

    Tendinta e spre simplificare, simplificare ce duce la scaderi de preturi. Punct.

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Toate rumours-urile: PS3 Slim - Kotaku

  7. #7 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Nu stiu de ce razi, probabil este caracterul tau sa razi de fiecare data de afirmatiile altora.

    Si afla si de la mine, ca da, ar costa mai putin sa produci un aparat de dimensiuni mai mici, este normal. Mai putine materiale, mai putina manopera, mai putina energie consumata in producerea unitatii. Si daca ai cauta un pic pe unde ai vrea tu, ai afla acelasi lucru, ca o reducere a dimensiunilor se asociaza frecvent cu o ieftinire a produsului in discutie.

    Si tocmai faptul ca ar trece ipotetic la un PS3 slim ar denota ca au ajuns la o maturitate a liniei de productie ce le permite sa schimbe design-ul fara sa creasca pretul, ci din contra sa beneficieze pe urma acestei modificari in design. Acum ca iau ei scurtaturi in a realiza asa ceva e partea a doua. Apar revizii si revizii, dar nu vezi cresteri de preturi nu ?

    Ce-ar fi ca atunci cand MS scoate Revizia pe 45nm cu GPU/CPU pe acelasi dye sa creasca pretul consolei ?

    Tendinta e spre simplificare, simplificare ce duce la scaderi de preturi. Punct.

    cred ca donely ar putea sa ne lamureasca mai bine... desi eu nu prea te cred.. pentru ca ma gandesc ca daca micsoreaza piesele alea inseamna o noua tehnologie, nu ? ceea ce inseamna investitii noi... nu cred ca doar taie din el si cam asta e.... si ma indoiesc ca o sa apara slim

  8. #8 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Ce-ar fi ca atunci cand MS scoate Revizia pe 45nm cu GPU/CPU pe acelasi dye sa creasca pretul consolei ?

    Tendinta e spre simplificare, simplificare ce duce la scaderi de preturi. Punct.

    Lasa, ca MS , o sa-ti dea in curand X360 fara cabluri, fara controller si fara cutie mai nou , o sa ti-l dea bulk intr-o punga de plastic ... si da, or sa le ieftineasca, pana nu le mai cumpara nimeni. LOL ...

    Cand un produs este nou pe piata, este scump pentru ca este NOU, asta au recunoscut cei de la Sony cand au prezentat PSP Go! ... Nu eu.

    Pe criza asta se practica dubios ... Se prefera sa se vanda mai scump in cantitati mai mici, decat mai multe in cantitati mai mari. Este o treaba de marketing care functioneaza pe toata piata produselor electronice si nu numai.

    Ramane de vazut daca Sony lanseaza un nou PS3 , si daca o sa-l scoata din vanzare pe cel actual, cum a procedat si cu PSP 1000, PSP 2000.

    Tehnoligia avanseaza, este si normal ca cipurile care se faceau acum 3 ani nu mai sunt la fel de mari si de puternice cu cele care se fac anul acesta, dar asta nu inseamna ca este si mai ieftina...

  9. #9 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Lasa, ca MS , o sa-ti dea in curand X360 fara cabluri, fara controller si fara cutie mai nou , o sa ti-l dea bulk intr-o punga de plastic ... si da, or sa le ieftineasca, pana nu le mai cumpara nimeni. LOL ...
    Nu mai au mult pana fac asta. am citit cateva stiri conform carora modelul Elite va veni fara cablu HDMI, iar accesorile pentu Arcade se vor scumpi.

  10. #10 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Nu mai au mult pana fac asta. am citit cateva stiri conform carora modelul Elite va veni fara cablu HDMI, iar accesorile pentu Arcade se vor scumpi.
    In UK, nu si restul Europei.

  11. #11 SP
    Member Atrium's Avatar
    Da, la inceput produsele sunt noi in principal din cauza a 2 aspecte :
    1. Cum ai spus si tu, ca este nou pe piata si se profita de pe urma lui.
    2. Datorita liniei de productie noua, si a investitiilor in aceasta.

    Ulterior, cand hype-ul a scazut si mai ales linia de productie a fost optimizata pot incepe scaderile de preturi.

    Mariuck, nu ma crezi, dar asa se intampla. Nu inseamna ca e tehnologie noua, in consola tot hardware cu aceleasi specificatii primesti, doar ca chip-urile la GPU/CPU/etc pot fi micsorate, ceea ce inseamna cum am spus consum redus de materiale, manopera mai putina, heatsink-uri mai mici, coolere mai mici, consum mai mic de energie in general in timpul productiei etc.

    Daca tot nu crezi, revezi ce s-a intamplat cu consolele PS2. Nici atunci nu iti venea sa crezi ca ditamai consola aia Phat s-a transformat in Slim. Toti erau sceptici, dar uite ca sunt la fel de bune si merg si acum fara probleme.

    Inca o data, doar daca nu crezi, nu inseamna ca nu se intampla.

    Si referitor la PS3 slim, poate apare, poate nu apare. Mie imi pare bine ca se mai reduc preturile (aparent).

  12. #12 SP
    Member mariuck's Avatar
    @atrium: posibil sa ai dreptate ... oricum cred ca ce e cel mai important din stirea asta e ca se ieftineste

  13. #13 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Intr-un fel mi-ar placea sa scoata pe piata PS3 Slim. Din punctul meu de vedere singurul avantaj ar fii ca ne-am putea cara consola la un prieten sau o luam dupa noi in vacanta. Probabil ca va avea un pret mai mic, dar nu sunt sigur ca va avea si performante inbunatatite. A PS3 is a PS3 ! S-au va fii ceva asemanator cu variantele de PSP asa cum spune si Exist. O-m trai si o-m vedea !

  14. #14 SP
    Junior Member Kenny's Avatar
    Reducere de preturi si ps3 slim, saracii dau in faliment.

  15. #15 SP
    Member collector's Avatar
    ps3 slim - 299$ , 299eurfe1a36ea-3c19-4ebf-ace2-50b61975ea84_400.jpg

  16. #16 SP
    Senior Member eXist's Avatar

  17. #17 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Damn! That's ugly as hell!

  18. #18 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    DecalGirl sa traiasca

  19. #19 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Mie unul imi place cum arata...

    Prefer sa nu speculez nimic..

    Astept sa apara la vanzare, cumpar, testez, nu-mi place, il schimb ...imi place, pastrez.









  20. #20 SP
    Senior Member huber's Avatar
    ma intereseaza mai degraba ce stie sa faca decat cum arata dar e ok

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts