Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Little Big Planet Delayed!

  1. #1 SP
    Max
    Member Max's Avatar

    Little Big Planet Delayed!

    Little Big Planet(PS3) avea ca data de lansare 24 Octombrie 2008 dar se pare ca Sony a pus frana, avand niste probleme de copyright. Din pacate nu avem o perioada determinata pe care se desfasoara acest delay dar se estimeaza a fi 3 saptamani. Din comunicatul oficial tragem concluzia ca problema ar fi legata de muzica ce contine cuvinte din Coran: "During the review process prior to the release of LittleBigPlanet, it has been brought to our attention that one of the background music tracks licensed from a record label for use in the game contains two expressions that can be found in the Qur'an. We have taken immediate action to rectify this and we sincerely apologise for any offence that this may have caused."
    Attached Images Attached Images lbp.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    din cate am vazut pe alte surse, doar pentru Europa va fi amanat jocul. Deja era pe rafturi in unele locuri, presupun ca o sa-l retraga... (not!)

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    The words are:
    1- In the 18th second: "كل نفس ذائقة الموت" ("kollo nafsin tha'iqatol mawt", literally: 'Every soul shall have the taste of death').
    2- Almost immediately after, in the 27th second: "كل من عليها فان" ("kollo man alaiha fan", literally: 'All that is on earth will perish').

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    se pare ca e world wide desi initial s-a zvonit ca doar pentru Europa va fi amanat.

    Pasajul "interzis" poate fi ascultat aici:

    quickshareit

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca deja nu mai stiu baietii lui Bill cum sa puna betze in roate... de la user reviews de nota 2-3 pt. LBP, pana la a cauta nod in papura la orice element folosit in joc...

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    NSider's Letter To Sony And Media Molecule Re: Qur'an References

    Macar s-au gandit ca ar fi pierderi mari si n-au zis sa le inlocuiasca pe cele deja trimise la magazine:
    We hope you would remove that track from the game immediately via an online update, and make sure that all future shipments of the game disk do not contain it.

  7. #7 SP
    Member felixxx's Avatar
    pe bune e la noi in magazine? unde l-ati vazut?

  8. #8 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by felixxx View Post
    pe bune e la noi in magazine? unde l-ati vazut?
    Cica e si pe la noi. Zicea cineva aici de un Flanco din provincie.Cred ca prin threadu LBP s-a vorbit despre.

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Ciudata faza cu amanarea asta... dar poate pana la urma poate se va mentine data initiala de lansare, daca vor lansa acel update prin care sa excluda melodia respectiva.

  10. #10 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    uni spun ca este fake....vom veda oricum dupa cum spune monky doar niste,,lame'' ca m$ pot face o asemenea descoperire

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Lol, ar trebui sa vedeti ce note au filmele de Gears of War 2 pe Gametrailer. Ingerasii pesetristi sufera din cauza ca 360 fanboys isi bat joc de ei. Sa fim seriosi. Ambele tabere sunt la fel de spurcate si cu copii idioti in ele.
    In loc sa se duca si ei la un stadion sa sustina o echipa isi refuleaza frustrarile demonstrand ca ce fac ei cand stau in casa fac cel mai bine.

    Si panica asta mi se pare incorecta cu "sabotajul" Microsoft. De parca le-ar fi sugerat cei de la MS soundtrack pentru joc. Au preferat sa scoata pasajul pentru ca s-ar putea crea o situatie gen comic-ul din Danemarca ce a trezit proteste in tot Islamul. Cum ar fi sa fac un nivel in care Sackboy e Mohammed si calca pe cei care i se inchina.. godlike gen.
    Noi am rade, islamicii nu... mai ales pe baza fondului sonor oferit de Sony.
    Indiferent daca va fi amanat sau nu... hai frate.. cat de fanboy sa fii sa spui ca e mana criminala a lu Microsoft.

  12. #12 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Nu inteleg rivalitatea asta de 2 lei fara rost ...Nu sunt gameri sunt niste idioti cei care fac asa......Iubesc PS 3 XBOX 360 PSP SI WII nu inteleg de unde atata ura ....

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Indiferent daca va fi amanat sau nu... hai frate.. cat de fanboy sa fii sa spui ca e mana criminala a lu Microsoft.
    Daca citeai declaratia celor de la Metacritic care mai ca nu si-au cerut scuze in numele utilizatorilor care au dat si note de 1... poate intelegeai. Tu chiar crezi ca e atata "ura" intre fanboys ? Eu zic ca nu, si ca isi aduc aportul cu brio "armatele" de firme cu care M$ are contracte pentru marketing and co. Si sa fim seriosi, marketing negativ pentru o consola automat rezulta in vanzari mai bune pe consola concurenta. Din fericire, gamerul serios/curios nu se ia dupa astfel de tertipuri. Trebuie sa fii cazut in cap sa dai nota de 1 unui astfel de joc, chiar daca nu-ti place deloc.

  14. #14 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar
    Vad ca o gramada de useri de pe diferite situri au anulat pre-orderele. A facut bine Sony, sau nu, pana la urma, ca retrage copiile trimise si amana jocul ?

  16. #16 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    eh macar ii 27 si nu 14-15 noiembrie ca nu aveam de unde sa scot 10 milioane noiembrie pentru jocuri
    P.S voi chiar credeti ca asta o sa afecteze vanzarile unui joc..un week de delay pentru un soundtrack oricum este o mare prostie atatea delay-uri ...se mira de ce nu vand bine consola in usa unde copii nu mai pot astepta 2-3 saptamani pentru un joc jucand ce a aparut pana acum..

  17. #17 SP
    Manager paul's Avatar
    Little Big Delay

  18. #18 SP
    Junior Member I Zuben I's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    uni spun ca este fake....vom veda oricum dupa cum spune monky doar niste,,lame'' ca m$ pot face o asemenea descoperire
    Oh da, acum M$ e de vina si pentru criza economica din lume, si pentru SIDA hai sa dam vina pe Microsoft ca asa e mai frumos. Patetic ce scuze pot gasii unii!

  19. #19 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca citeai declaratia celor de la Metacritic care mai ca nu si-au cerut scuze in numele utilizatorilor care au dat si note de 1... poate intelegeai. Tu chiar crezi ca e atata "ura" intre fanboys ? Eu zic ca nu, si ca isi aduc aportul cu brio "armatele" de firme cu care M$ are contracte pentru marketing and co. Si sa fim seriosi, marketing negativ pentru o consola automat rezulta in vanzari mai bune pe consola concurenta. Din fericire, gamerul serios/curios nu se ia dupa astfel de tertipuri. Trebuie sa fii cazut in cap sa dai nota de 1 unui astfel de joc, chiar daca nu-ti place deloc.
    OK poate ai dreptate in cazul notelor de 1 dar tot nu cred ca ai dreptate in ceea ce priveste partea asta cu fragmentul islamic.

    Quote Originally Posted by I Zuben I View Post
    Oh da, acum M$ e de vina si pentru criza economica din lume, si pentru SIDA hai sa dam vina pe Microsoft ca asa e mai frumos. Patetic ce scuze pot gasii unii!
    Microsoft killed JFK.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, va iesi el, one way or another... eu oricum nu mai inteleg graba asta dupa jocuri... parca nu mai am timp sa termin nimic ca apar 2-3 mai bune
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    OK poate ai dreptate in cazul notelor de 1 dar tot nu cred ca ai dreptate in ceea ce priveste partea asta cu fragmentul islamic.
    Eh acum si tu. De unde s-a trezit brusc spiritul islamic si fix in lumea gamingului. N-am nimic impotriva lor, dar ma mira ca se leaga de 2-3 cuvinte, asta in timp ce lumea vede la cinema parodii dupa Iisus din Nazareth. Imi place ca se leaga de o melodie (care se poate fixa repede printr-un automatic update) de parca s-ar schimba brusc credinta lor din cauza asta. Let's be serious...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Little Big Planet 1 By j0cher90 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 15-12-2012, 01:04
  2. Little Big Planet By AndRewqp in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 10 Last Post: 08-11-2010, 23:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts