Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 30 of 30

Thread: Ce se ascunde in spatele Origin's Big O

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e chiar atat de simplu... ochii nu vad in FPS-uri... e mai complicat. Mai documentati-va si voi inainte sa aruncati afirmatii. Uitati cateva linkuri ajutatoare:

    How many frames per second can the human eye see?
    How many FPS human eye can see - Whisper's Wiki

  2. #22 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu e chiar atat de simplu... ochii nu vad in FPS-uri... e mai complicat. Mai documentati-va si voi inainte sa aruncati afirmatii. Uitati cateva linkuri ajutatoare:

    How many frames per second can the human eye see?
    How many FPS human eye can see - Whisper's Wiki
    Exact. Dar e si mai mult. Pur si simplu jocurile sunt mai "fluide" si mai placute cand ai FPS mai mare, chiar daca numarul de FPS-uri pare suficient nu inseamna ca mai mult n-are rost. Chiar si pe LCD-uri (cu "refresh"-ul la 60 FPS) se simte daca joci un joc cu 60 FPS sau cu 100 FPS. Pur si simplu se misca mai "bine".

  3. #23 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    De fapt sunt necesare doar 30 fps ca ochiul uman sa perceapa miscarea ca fiind fluida.

  4. #24 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    De fapt sunt necesare doar 30 fps ca ochiul uman sa perceapa miscarea ca fiind fluida.
    Serios ? Cum ai tras concluzia asta ?
    Ochiul poate perecepe o miscare fluida si la 15 FPS, filmele sunt de obicei la 24 FPS si nu cred ca vezi "sacadari". Asta nu inseamna nimic, intr-un joc o sa simti cand treci de la 30 fps la 40 fps. O sa simti chiar si cand treci de la 60 fps la 80 fps.

  5. #25 SP
    Member dogdan's Avatar
    de banii aia imi iau pc racheta care rupe crysis +monitor de 30,xbox 360+ps3+wii,iphone,laptop,masina si motocicleta. ) sauu.....imi cumpar cate un pc 1000$ in fiecare an acel rig chiar daca este impresionant peste 8 ani va fi mediocru daca nu slab,cu aceii bani voi avea asigurat cel mai bun pc timp de 15 ani.
    nu pot sa cred ca exista vre-un idiot care sa il fi cumparat.

  6. #26 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pentru unii banii aia sunt maruntis. Si nu-s idioti daca-l cumpara.

    Quote Originally Posted by dogdan View Post
    imi cumpar cate un pc 1000$ in fiecare an acel rig chiar daca este impresionant peste 8 ani va fi mediocru daca nu slab,cu aceii bani voi avea asigurat cel mai bun pc timp de 15 ani.
    Desigur. Dar vezi ca "idiotii" aia isi vor lua si ei anul viitor ceva mult mai tare ca pc-ul tau Sau tu crezi ca aia care-l cumpara acum raman cu el 8 ani ?

    Asta e ca si cum ai zice acum : ce idiot e ala care-si ia i7 920 si radeon 5850, pai mai bine imi cumpar un core2 duo si 8800gt, ca oricum merg bine jocurile. Si de banii ramasi mai iau si la anul un pc care va fi mai tare ca i7 920 acum.

  7. #27 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    PCul ala e facut pentru cei care au foarte multi bani, oamenii normali care se uita pana si la cei 60$ dati pe un joc, isi vor cumpara altceva de banii aia (cu 17000$ cumperi si un Porsche SH, sau mergi in cateva vacante).

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu ce va agitati atat pt. un super PC care costa 17.000 USD. Va dau rapid 3 exemple de CABLURI AUDIO (da, ati citit corect, niste "amarate" de cabluri) care sar de 20.000 USD:

    Nordost ODIN Supreme Reference Cables – $20,000
    Nordost WHITELIGHT Glass Fiber Optic Cables – about $33,000
    Siltech Emperor Crown – over $40,000

  9. #29 SP
    Member zempty's Avatar
    nu prea sunt amarate daca costa atat ... mai bogate ca mine oricum sunt

  10. #30 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Exact. Dar e si mai mult. Pur si simplu jocurile sunt mai "fluide" si mai placute cand ai FPS mai mare, chiar daca numarul de FPS-uri pare suficient nu inseamna ca mai mult n-are rost. Chiar si pe LCD-uri (cu "refresh"-ul la 60 FPS) se simte daca joci un joc cu 60 FPS sau cu 100 FPS. Pur si simplu se misca mai "bine".
    De fapt chestia mai delicata Senzatia de fluiditate o da un fps relativ mare acompaniat de un motion blur foarte bine implementat. Motiv pentru care unele jocuri la 45 fps sunt mai putin fluide decat Crysis la 25.

    Motiv pentru care Killzone 2 la 25 fps e mai fluid [controler analog + motion blur + vsync + etc] decat Call of Duty pe PC la 40 FPS

    A zis bine MonkY, ochiul nu percepe FPS-uri iar fps-urile din "jocuri" sunt alta mancare de peste decat fps-urile din "filme". Pentru filme 24 de FPS sunt exceptionale, pentru jocuri, fara motion blur, 24 fps sunt durere de cap si departe de orice senzatie de fluiditate.

    Fluiditatea este perceputa in primul rand de motion blur [pentru ca la fel face si creierul - daca misti rapid din cap percepe imaginea "motion blur" iar tu ai senzatia de fluiditate ] nu de numarul mare de fps-uri. Sunt o tona de articole pe net si pot sa spun ca nu am inteles foarte bine tot ceea ce se petrece in tartacuta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Omul din spatele controllerului By Dj Mo in forum Console Club
    Replies: 1585 Last Post: 25-07-2023, 01:17
  2. Timpul maxim petrecut in spatele controlerului By maniac360 in forum Console Club
    Replies: 225 Last Post: 12-06-2010, 08:52
  3. Costurile din spatele Uncharted 2 By erik95 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 23-10-2009, 03:11
  4. Ne-omul din spatele controllerului By ffocus in forum Console Club
    Replies: 28 Last Post: 16-01-2009, 22:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts