Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 73

Thread: Serviciul Live se extinde

  1. #21 SP
    Junior Member Gaby14's Avatar
    Adica no sa mai putem sa jucam online in romania?

  2. #22 SP
    Member Mircea's Avatar
    tara noastra e invizibila careva sa debifeze optiunea

  3. #23 SP
    Member Tsutsy's Avatar
    Quote Originally Posted by Gaby14 View Post
    Adica no sa mai putem sa jucam online in romania?
    putem ... dar ne facem contu pe alta tara... gen anglia

  4. #24 SP
    Junior Member Gaby14's Avatar
    Ms de raspuns

  5. #25 SP
    Member Atrium's Avatar
    Software piracy rate by country. Definition, graph and map.

    Rusia - 73%
    Romania - 68%
    Chile - 66%
    Brazilia - 59%
    Columbia - 58%
    Grecia - 58%
    Polonia - 57%
    Cehia - 39%
    Hungary - 42%
    Africa de Sud - 34%

    Deci in afara de Rusia, avem rata cea mai mare a pirateriei dintre tarile implicate in aceasta discutie.

    La asta se adauga :

    - Procent relativ mic de indivizi care au console.
    - Faptul ca multi isi cumpara jocuri din strainatate pentru a beneficia de preturi mai bune.

    Ca sa beneficiem de serviciile mai sus mentionate spre tara noastra trebuie sa se miste oficial un numar mai mare de jocuri prin intermediul importatorilor. Astfel vom reprezenta un interes pentru publisheri care vor dori sa vanda DLC-uri catre acest install base. Odata existent acest interes se va transmite ulterior si marilor companii care vor vedea oportunitatea si vor actiona in consecinta.

    Problema este ca, in afara de gameshop.ro, nici un importator nu are preturi care sa atraga prea tare cumparatorul roman. Avand in vedere ca de multe ori poti lua jocuri la preturi mai bune de afara, cei mai multi vor alege pretul mai mic peste cresterea cifrelor de vanzari ale importatorului. Lucru care este de inteles, dar oarecum trist pentru ca un numar mai mare de jocuri vandute = numar mai mare de jocuri ce misca spre noi oficial. Un numar mai mare de titluri miscate spre noi ar fi permis importatorului sa negocieze si sa obtina preturi mai bune, de care am fi beneficiat si noi intr-un final. Si automat un numar mare de titluri vandute la noi ar fi atras atentia companiilor mentionate si tot asa. E un cerc vicios in care ne invartim, si eu unul cred ca o sa iesim incet incet din el.

    Eu unul inca sper, sper pentru ca au inceput sa se miste lucrurile la noi. Greu asa, dar se misca.

  6. #26 SP
    Junior Member Gaby14's Avatar
    Si cat tine daca ne facem cont pe alta tara?
    Ma refer la ani sau luni.

  7. #27 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    E irelevant acel top. Acolo intră toate la grămadă...

    Defapt ce se ia �n considerare? General sau doar games...?

  8. #28 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Software piracy rate by country. Definition, graph and map.
    - Faptul ca multi isi cumpara jocuri din strainatate pentru a beneficia de preturi mai bune.
    Si ce le pasa alora de la MS de unde cumparam jocurile ? Noi vrem Live, ca avem de unde sa cumparam jocurile (Gameshop, Webpredator, Zavvi, TheHut, Shopto, Amazon). Cred ca ai incurcat mere cu pere.

  9. #29 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Si ce le pasa alora de la MS de unde cumparam jocurile ? Noi vrem Live, ca avem de unde sa cumparam jocurile (Gameshop, Webpredator, Zavvi, TheHut, Shopto, Amazon). Cred ca ai incurcat mere cu pere.
    Si cumva crezi tu ca ShopTo raporteaza undeva ca au trimis "n" jocuri catre Romania ? Sau Zavvi, sau webpredator ? Acelea pe care le luam din UK sunt contorizate ca vanzari un UK.

    Jocurile care conteaza in a ne pune pe "harta" sunt cele aduse oficial prin importator. Atata timp cat spre noi se misca un numar mic de jocuri oficial, nu reprezentam interes pentru ei ca sa beneficiem de serviciile lor. Ce anume nu intelegi ?

    @RonanN1, acolo este in general. Dar ce te face sa crezi ca trend-ul jocurilor difera cu ceva fata de celelalte elemente ce se pot pirata ?

  10. #30 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Si cumva crezi tu ca ShopTo raporteaza undeva ca au trimis "n" jocuri catre Romania ? Sau Zavvi, sau webpredator ? Acelea pe care le luam din UK sunt contorizate ca vanzari un UK.

    Jocurile care conteaza in a ne pune pe "harta" sunt cele aduse oficial prin importator. Atata timp cat spre noi se misca un numar mic de jocuri oficial nu reprezentam interes pentru ei ca sa beneficiem de serviciile lor. Ce anume nu intelegi ?

    @RonanN1, acolo este in general. Dar ce te face sa crezi ca trend-ul jocurilor difera cu ceva fata de celelalte elemente ce se pot pirata ?
    Atata timp cat la importator preturile sunt aberante o sa stam mult si bine fara Live si PSN daca se va contoriza in functie de asta. Pentru ca sa dau 250ron sau mai mult pe un joc pe care il iau de pe thehut cateodata chiar si la jumatate de pret no offense dar de ce l-as lua de la noi?
    Referitor la pretul de jocuri problema e ca nu se ocupa nimeni de bijnita pe care o fac importatorii. Ca sunt convins ca nu iau ei softul la un pret apropiat de cel care il vand in magazin, poate nu jumate dar un 60-70% tot il iau cu tot cu transport si cheltuieli de "pus in raft". Atata timp cat nu se va ocupa cineva serios de lucrul asta, pirateria va fi la fel...

    Insa revenind la subiectul cu pricina in continuare consider ca nu pirateria este factorul definitiv in introducerea Live-ului in Romania.

  11. #31 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Si cumva crezi tu ca ShopTo raporteaza undeva ca au trimis "n" jocuri catre Romania ? Sau Zavvi, sau webpredator ? Acelea pe care le luam din UK sunt contorizate ca vanzari un UK.
    Corect. Si asta e vina firmelor mari de jocuri din rromanica. De ce naiba e MULT mai ieftin dincolo ? Sa nu-mi ziceti ca-s "obligati" sa tina un anumit pret firmele de aici ca nu cred, pe alea din UK nu le obliga ? Plus ca mor cand vad super oferte dincolo, gen Alan Wake 19 lire (cu livrare gratuita la ei) sau Resident Evil Gold la 16 lire (tot cu livrare gratuita). La noi de ce nu se poate ? Pe langa ca-s preturi mari nu prea vezi nici oferte, in schimb livrarea costa de te usuca, cu un curier si plata ramburs mai dai vreo 30 de lei lejer

  12. #32 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Insa revenind la subiectul cu pricina in continuare consider ca nu pirateria este factorul definitiv in introducerea Live-ului in Romania.
    Poate nu este singurul factor important dar mai mult ca sigur este unul dintre cele multe luate in considerare. Cum putem sa ignoram acest lucru si sa-l dam sub covor ? Nu cred ca este o atitudine corecta, ci mai degraba este una paguboasa. Repet, nu este singurul factor, dar este unul de ordin major.

    Adica tu ai veni cu un produs pe o piata in care stii ca nu vei avea vanzari ?

    Iar la asta de mai sus se adauga numarul redus de jocuri care se misca oficial spre noi.

    In acest sens, din punctul lor de vedere ce anume ar castiga daca ar aduce aceste servicii pentru noi ? Ei sunt oameni ai capitalismului, lucreaza in statistici, in cifre, in calcule, in profit. Momentan, mai mult ca sigur rezultatele acestor calcule nu le sunt pe plac. Este simplu. Chiar si piraterie sa fie, de-ar fi baza pentru profit ar veni, dar in situatia noastra un cumul de elemente ne trag putin in jos.

    Oficial Romania nu exista in procente importante pe nici un grafic pentru ca prea putine jocuri se aduc asa cum trebuie, cu legatura directa cu publisher-ul sau daca nu, prin metode prin care publisher-ul sa stie exact unde se duc acele titluri. In acest sens Gameshop am vazut ca inainteaza foarte mult si exista totusi o licarire a sperantei undeva. Eu sincer cred ca daca va fi cineva care va avea un cuvant de spus in prezenta acestor servicii pe teritoriul nostru, acel cineva va fi reprezentat de cel mai puternic importator de titluri.

    Inca o data, mi se pare absolut normal sa incerci sa iei jocuri de unde iti este mai bine, de unde e mai ieftin. Nu ne obliga nimeni sa luam la 250 RON. Oricum, dupa cum am mai spus, GS de exemplu de la o vreme ati vazut doar ca au inceput sa aiba preturi de bun simt. Eu unul imi pun mari sperante in aceasta firma. Progres se face, incet, dar important este ca se face.
    In final obiectivul este sa ai produs original. Doar este nefericit faptul ca acest lucru, in aceste conditii, nu ne ajuta in scopul de a obtine serviciile dorite.

  13. #33 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by crazyquark View Post
    Ma socheaza ca suntem sub Africa in ochii lor.
    Pai poate chiar suntem sub Africa, te-ai gandit?

  14. #34 SP
    Member Tsutsy's Avatar
    sigur suntem nu poate...

  15. #35 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Czech Republic...unde fug aia pe stradă după salam și p�ine

    ...dar...hmmm....Hungary - poate profităm și noi din asta puțin și aici mă refer la content-ul limitat
    Nu rade de Cehia. Defapt nu rade de nici o tara din Europa inainte sa ne vedem pe noi -> Oficial ultimul loc... chiar ultimul dupa Bulgaria. Cum sa ne bage si pe noi...

  16. #36 SP
    Member kane86's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Software piracy rate by country. Definition, graph and map.

    Rusia - 73%
    Romania - 68%
    Chile - 66%
    Brazilia - 59%
    Columbia - 58%
    Grecia - 58%
    Polonia - 57%
    Cehia - 39%
    Hungary - 42%
    Africa de Sud - 34%

    Deci in afara de Rusia, avem rata cea mai mare a pirateriei dintre tarile implicate in aceasta discutie.

    La asta se adauga :

    - Procent relativ mic de indivizi care au console.
    - Faptul ca multi isi cumpara jocuri din strainatate pentru a beneficia de preturi mai bune.

    Ca sa beneficiem de serviciile mai sus mentionate spre tara noastra trebuie sa se miste oficial un numar mai mare de jocuri prin intermediul importatorilor. Astfel vom reprezenta un interes pentru publisheri care vor dori sa vanda DLC-uri catre acest install base. Odata existent acest interes se va transmite ulterior si marilor companii care vor vedea oportunitatea si vor actiona in consecinta.

    Problema este ca, in afara de gameshop.ro, nici un importator nu are preturi care sa atraga prea tare cumparatorul roman. Avand in vedere ca de multe ori poti lua jocuri la preturi mai bune de afara, cei mai multi vor alege pretul mai mic peste cresterea cifrelor de vanzari ale importatorului. Lucru care este de inteles, dar oarecum trist pentru ca un numar mai mare de jocuri vandute = numar mai mare de jocuri ce misca spre noi oficial. Un numar mai mare de titluri miscate spre noi ar fi permis importatorului sa negocieze si sa obtina preturi mai bune, de care am fi beneficiat si noi intr-un final. Si automat un numar mare de titluri vandute la noi ar fi atras atentia companiilor mentionate si tot asa. E un cerc vicios in care ne invartim, si eu unul cred ca o sa iesim incet incet din el.

    Eu unul inca sper, sper pentru ca au inceput sa se miste lucrurile la noi. Greu asa, dar se misca.
    Eu stiu din surse sigure ca gameshop (best distribution) e detinut de o compania greceasca. Toate jocurile aduse de gameshop sunt aduse din Grecia (vorbesc si din proprie experienta, cumparand de la ei Halo Reach LE in limba greaca, Fifa11 si Forza3 LE la fel, ma refer la manuale & others). In concluzie nu facem nimic daca cumparam din Romania jocurile, pentru ca noi de fapt le luam printr-un intermediar grec, care abia la randul lui le ia de la producator. Deci jocurile vandute in RO se contorizeaza in contul grecilor.

    Dupa parerea mea nu vom aparea prea curand (urmatorii 10 ani!?) pe hartile Live, PSN, Fifa11 (nici nu ma mir de ce nu e nici o echipa romaneasca in joc) sau o multime de alte jocuri care au in meniu si limbile greaca, ungara etc.

    Apropo de Chile si Columbia (spaniola e oficiala) sau Brazilia (portugheza), asa ca localizarea nu a fost mare bataie de cap banuiesc (cel putin din punctul de vedere al traducerii).

    Asa ca degeaba faceti comparatii si calcule. Pana nu aducem jocurile direct de la producator la noi in tara nu avem nici o sansa.

  17. #37 SP
    Member toto's Avatar
    eu nu inteleg mirarea asta , da ce pretentii aveati fratilor , ce va mira , pun ramasag cu voi ca cel putin actuala generatie de console nu o sa avem accesa la life , nu contam in Europa , nu contam in lume , pentru ce atunci , nu e destul ca ne tolereaza cu consolele modate pe life , mai vrem , sa fie si oficial ............... ?

  18. #38 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by toto View Post
    eu nu inteleg mirarea asta , da ce pretentii aveati fratilor , ce va mira , pun ramasag cu voi ca cel putin actuala generatie de console nu o sa avem accesa la life , nu contam in Europa , nu contam in lume , pentru ce atunci , nu e destul ca ne tolereaza cu consolele modate pe life , mai vrem , sa fie si oficial ............... ?
    Tu ai inteles ce-ai scris in postul asta ?

  19. #39 SP
    Member dogdan's Avatar
    care ar fi avantajul xbl romania in detrimentul xbl uk?

  20. #40 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by dogdan View Post
    care ar fi avantajul xbl romania in detrimentul xbl uk?
    Pai sunt anumite jocuri si demo-uri care nu pot fi descarcate (pentru ca-s interzise in unele tari). Iar XBL detecteaza IP dintr-o tara "neutra" (Romania) si nu da voie sa descarci jocurile.

    Probabil mai sunt si alte inconveniente, dar asta e unul de care m-am lovit personal.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 23-07-2009, 11:32
  2. 1st April News: Serviciul Xbox-Live gratuit By Nightbox in forum Offtopic
    Replies: 31 Last Post: 03-04-2009, 01:02
  3. Sony retrage serviciul Go!Messenger By eXist in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 24-02-2009, 19:30
  4. Ubisoft isi extinde operatiunile din Brazilia By GreyhounD in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 22-01-2009, 02:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts