Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Gran Turismo 5 - 1.8 milioane in doar 2 zile

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Gran Turismo 5 - 1.8 milioane in doar 2 zile

    Gran Turismo 5, mult asteptatul simulator auto al celor de la PD, a fost lansat si este, fara doar si poate, unul dintre cele mai discutate jocuri ale anului. Fie ca vorbim de fani ai seriei care l-au asteptat timp de 5 ani, fie ca vorbim de jucatori ocazionali... Gran Turismo 5 a facut ravagii, iar forumurile sunt pline de discuti si argumente conform carora jocul este foarte bun sau dezamagitor. Totusi jocul este un adevarat succes financiar, in primele 2 zile fiind vandute 1.8 milioane de exemplare. Pana la sfarsitul saptamanii se estimeaza vanzari de aproximativ 2.5 milioane de exemplare, destul ca GT5 sa egaleze performantele GT4 (desigur, doar in prima saptamana). GT5 ar fi insa doar a 5a mare lansare pe lista jocurilor de PS3, fiind depasit de CoD: Modern Warfare 2, CoD: Black Ops, GTA IV si Final Fantasy XIII.
    Attached Images Attached Images gran_turismo_5-playstation_3screenshots16770sls_10_03.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Ic3f1r3's Avatar
    a must have pt orice Ps3 Owner

  3. #3 SP
    Banned Miata's Avatar
    Quote Originally Posted by Ic3f1r3 View Post
    a must have pt orice Ps3 Owner
    crezi tu asta, sunt multe simulatoare mult mai bune decat acest, must have pt ps3 e Uncharted 2, MGS 4 etc nu si asta

  4. #4 SP
    Junior Member Landa13's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    crezi tu asta, sunt multe simulatoare mult mai bune decat acest, must have pt ps3 e Uncharted 2, MGS 4 etc nu si asta

    Incearca sa spui asta celor 1.8 mil de fani care l-au achizitionat si celor n care inca nu au reusit sa-l ia. Uncharted este brilliant insa nu are nici o treaba un sim. auto cu un action-adventure. Seria Uncharted defineste PS3 insa seria GT defineste numele playstation per total. Am inteles faptul ca esti fan forza 3 (si din posturile precedente) insa hai sa nu exageram...un arcade mai mare decat forza 3 cred ca sunt doar NFSurile de dupa 2002...si atat. Celelalte simulatoare precum rFactor sau cele de la sim bin care sunt doar pe PC, nu ai nici o treaba cu consolele. Asa ca nu stiu unde gasesti tu simulator mai bun in lumea ps3/xbox360. Nu mai comenta aiurea si nu mai fi hater.

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by Landa13 View Post
    ...un arcade mai mare decat forza 3 cred ca sunt doar NFSurile de dupa 2002...sau cele de la sim bin care sunt doar pe PC, nu ai nici o treaba cu consolele
    Nici tu. Stai jos, ai nota 2.

  6. #6 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Landa13, Miata, de unde ati scapat nene, e vreun centru special si au uitat sa inchida poarta peste noapte?

    Gran Turismo 5 este un must have pentru orice pasionat de jocuri cu masini in general si sim in particular. Nu trebuie ratat sub nicio forma.

  7. #7 SP
    Junior Member Wyzy's Avatar
    salut. se poate juca in modul split-screen?

  8. #8 SP
    Junior Member cyberbob1's Avatar

    split-screen

    Quote Originally Posted by Wyzy View Post
    salut. se poate juca in modul split-screen?
    da se pote split-screen

  9. #9 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    gt5 are vanzari mai putine deoarece este doar pe ps3 in timp ce competitorii lui sunt pe ambele console.lamuriti-ma daca gresesc cumva.

    angelcrying stai jos, nota 10!

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Da, Forza e si pe PS3, le-ai nimerit de le-ai potrivit si-a iesit o ciorba.
    Intri si tu in aceeasi clasa cu cei de mai sus

  11. #11 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    ma refeream la jocurile mentionate de erik95 mai sus, in care nu se afla forza motorsport 3.in fine,nu mai conteaza pt ca am gasit vanzarile jocurilor de ps3 si gt5 e al 5-lea momentan.

  12. #12 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ceea ce e mai mult decat bine. Oricum, 1.8 milioane in doua zile pentru o exclusivitate inseamna vanzari extrem de bune. Mai ales pentru un joc care e oarecum de nisa.

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    dupa cum zicea si colegul meu @GreyhounD trebuie sa intelegeti un lucru, 1.8 milioane de joacuri vandute in 2 zile pentru un joc exclusiv si care din intamplare este si un simulator de racing, nu prea atractiv pentru clienti, este enorm de mult. anyway o informatie mai noua despre vanzarile jocului: GT5 has sold over 2.4 million copies during its first 4 days

  14. #14 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    @AndRewqp la partea cu "nu prea atractiv pt clienti" nu stiu ce sa zic. Eu sincer cred ca e unul dintre cele mai "atractive" categorii pt gameri: jocul e cumparat nu numai de hardcore gameri dar si de cei un pic mai casual.

    Tin minte cand mergeam la un prieten acasa si el isi aducea consola si pe langa Halo 3, MW 2, GoW si alte shootere avea si Fortza 3. Ocazional chem si prieteni care nu prea se jucau nimic (nici pe console si nici pe pc). Ii chemam sa se joace cu noi un halo sau ceva, da nu se bagau pt ca era "prea complicat". In momentul in care am bagat DVD-ul cu Fortza, toti acei prieteni deja vroiau sa joace...cat mai mult posibil. Pana la urma nu mai aveam loc la consola din cauza lor care tot mai vroiau "inca o cursa" lol.

    Ideea e urmatoarea: simulatoarele de racing cred ca sunt printre cele mai atractive jocuri pt clienti(indiferent de cat de gameri sunt, ce varsta au sau cine stie ce alte criterii), si asta e motivul pt care Gran turismo s-a vandut asa de bine(pe langa fan base-ul imens, hype-ul creat in ultimul timp si fiind unul dintre cele mai asteptate exclusve-uri pt ps3 pt ca nu prea are un "rival" pe consola celor de la Sony. Eu am fost sincer uimit cand am vazut cati useri au cumparat jocul la noi pe forum(nu zic de cei cu care ne-am obisnuit ca fac cumparaturi saptamanal, ma refer la useri care nici nu aveau 10-15 post-uri da si l-au cumparat din prima sau a 2a zi).

    Deci da, vanzarile la Gran Turismo sunt extrem de bune. Momentan cel mai bine vandut ps3 exclusive e MGS 4 care are fix 5 mil de exemplare vandute. Ganditi-va ca GT5 a vandut aproape jumate in 4 zile. Craciunul e la o luna distanta deci o sa se mai vanda mult si bine, o sa mai apara fel de fel de oferte la joc si cand jocul se va ieftinii pt ca a devenit un Platinum Game, Greatest Hit whatever ei bine si atunci o sa se mai vanda cateva sute de mii de exemplare.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 15-05-2013, 19:26
  2. 7 milioane de device-uri iOS au jailbreak in doar 4 zile By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 04-03-2013, 03:11
  3. Replies: 2 Last Post: 09-02-2010, 15:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts