Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Sony: raport fiscal pe Q3 al anului 2010

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Sony: raport fiscal pe Q3 al anului 2010

    Dupa cum suntem obisnuiti la inceputul fiecarui an marile companii lanseaza diferite rapoarte fiscale despre vanzarile din anul precedent, iar Sony nu face exceptie de la regula lansand astazi un raport pe lunile octombrie-decembrie al anului fiscal 2010. Analizand aceste informatii observam cateva lucruri destul de interesante, cum ar fi: PS3 s-a vandut in aproximativ 47.9 de milioane de unitati de cand a fost lansat, iar in perioada octombrie-decembrie al anului 2010 s-a vandut in peste 6.3 milioane de unitati. PS2 a reusit sa atinga un numar impresionant, aproape 153 de milioane de console vandute de la lansarea din martie 2000, iar in perioada Q3 2010 Sony a vandut aproape 2.1 milioane de PS2. Consola handheld (PSP) s-a vandut in peste 70.7 milioane de unitati de la lansare, iar in perioada Q3 al anului 2010 s-au vandut 3.6 milioane de PSP. Cat despre vanzarile software, Sony a anuntat ca s-au vandut 408.2 milioane de jocuri PS3 de la lansarea consolei.
    Attached Images Attached Images ps3.jpg_1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Member zempty's Avatar
    Eu sunt surprins ca PS2 inca se vinde asa bine . Respect pentru Sony se vede ca au avut un plan pe termen lung cu PS3 .

  3. #3 SP
    Banned Miata's Avatar
    dc nu faceti un raport fiscal si la Microsoft? prea multe stiri dsp Sony si ps3 pe aici, site-ul asta ar trebui sa se numeasca ps3games.ro in opinia mea

  4. #4 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Da' rapoartele nu sunt facute de consolegames lol. Stirile sunt preluate de pe alte site-uri.

  5. #5 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    dc nu faceti un raport fiscal si la Microsoft? prea multe stiri dsp Sony si ps3 pe aici, site-ul asta ar trebui sa se numeasca ps3games.ro in opinia mea
    ? De ce nu faci tu un raport / o stire sa "echilibrezi" balanta?

  6. #6 SP
    Banned Miata's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Da' rapoartele nu sunt facute de consolegames lol. Stirile sunt preluate de pe alte site-uri.
    normal ca sunt preluate, nu ai inteles ideea, am vrut sa spun ca sunt mai multe stiri despre sony si ps3, chiar daca unele dintre ele sunt neinteresante precum si raportul asta
    @gugu nu sunt fanboy, daca te-ai uita mai bine prin posturile mele ai vedea ca am ps3

  7. #7 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Poate pentru ca nu au aparut date despre MS? Si nu mi se pare deloc ca au fost prea multe stiri legate de Sony, in majoritatea stirilor recente e vorba de jocuri multiplatform.

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    dc nu faceti un raport fiscal si la Microsoft? prea multe stiri dsp Sony si ps3 pe aici, site-ul asta ar trebui sa se numeasca ps3games.ro in opinia mea
    oricine are posibilitatea sa scrie stiri pe ConsoleGames.ro

  9. #9 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Miata View Post
    dc nu faceti un raport fiscal si la Microsoft?
    Cand o sa ajung sa fac rapoarte fiscale la Microsoft promit ca o sa le postez aici.

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ii multumesc celui care s-a gandit sa scoata acea comparatie inutila.

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by zempty View Post
    Eu sunt surprins ca PS2 inca se vinde asa bine . Respect pentru Sony se vede ca au avut un plan pe termen lung cu PS3 .
    Considerand ca PS2 a fost lansat 'oficial' in Brazilia acum 2 ani nu ma mira cifrele astea deloc. Isi promoveaza foarte mult PS2-ul pe pietele secundare.

  12. #12 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Sunt adevarate cifrele respective sau nu, numai Sony stie. Oricum, multe dintre produsele care au contat in numaratoare poate ca nici nu s-au vandut din magazinele ce le distribuie... Who knows...

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by angelcrying View Post
    Ii multumesc celui care s-a gandit sa scoata acea comparatie inutila.
    eu am scos-o, am realizat dupa ca informatiile folosite erau aiurea rau (proveneau din alta sura)

  14. #14 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Nu-i nimic, macar informativ, estimativ, foloseste la ceva. Cifrele alea nu o sa fie niciodata adevarate, oricare ar fi sursa; si stii si tu foarte bine de ce.

  15. #15 SP
    Junior Member Ic3f1r3's Avatar
    frumos....acuma cu modarea ps3-ului mie frica sa nu scada vanzarile de jocuri...iar producatori sa nu mai fie asa atrasi si de ps3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 25-01-2011, 21:09
  2. Replies: 0 Last Post: 04-01-2011, 13:39
  3. Replies: 8 Last Post: 13-02-2010, 15:46
  4. Replies: 5 Last Post: 21-12-2009, 15:39
  5. Replies: 0 Last Post: 13-12-2009, 05:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts