Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 108

Thread: Zvon despre noul Xbox ce va fi anuntat in cadrul CES 2012

  1. #21 SP
    Banned isis's Avatar
    Sustin, un SSD de 128GB ar fi mai important decat un HDD de 2 TB. Repet, pretul pieselor de PC pe piata de retail este exagerat, costurile de fabricatie sunt mult mai mici, iar la console se vinde foarte apropiat de pretul de manufacturare pentru ca banii vin din jocuri. HDD-ul e cea mai lenta piesa dintr-un PC, nu vrei sa stii, pe un PC high end, cat limiteaza un HDD clasic. Tu de ce crezi ca mi-am luat SSD, din grandoare? Pentru ca intreg sistemul era tras in jos. Dupa ce am montat SSD parca am schimbat placa de baza procesorul si ramul, sporul de viteza este semnificant. Iar loadingul in jocuri este foarte rapid, am scapat de agatari care nu se datorau GPU-ului ci loadingului texturilor mari de pe HDD.

    Sa stii ca mare parte din agatarile din jocurile de consola sunt din cauza citirii de pe bluray sau de pe HDD in cazul in care streamul de date este mare si nu reuseste sa incarce in timp real [cazul Killzone 3 care ziceai ca agata, agata dar nu din cauza GPU ci din motivul descris mai sus].

    Cum am spus cea mai mare problema este cipul grafic si nu din cauza ca nu ar fi puternic ci pentru ca este fierbinte iar in consola nu iti poti permite sa pui raciri sofisticate. Cred ca generatia pe 28nm va rezolva problema asta. Nu poti scoate consola sa agati pisi insa daca tu esti null, nici iphone-ul nu te ajuta. Sau te ajuta pana deschizi gura. Depinde de la pisi la pisi.

  2. #22 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Sau te ajuta pana deschizi gura. Depinde de la pisi la pisi.
    Ooo, pai faci o mare confuzie amice, ele tra sa deschida gura nu eu.
    Mda, ca la o pisy d'asta ii si traba ei citate filozofice sau analize literare ca sa-mi fac eu griji ce nivel de conversatie am cu ea !
    Crede-ma, cand ii voi arata noul Xbox s-a terminat cu conversatia. Bagam un Halo-Reloaded de moare lumea.

    ---------- Post added 17-11-2011 at 01:15 PM ----------

    Apropo de harduri. Este in dezvoltare noi HDD-uri pe baza de sare fina. Nu-i la misto.
    S-a folosit sarea fina in locul particule magnetice pentru a dezvolta un tipar nou care sa permita hard disk-urilor sa stocheze 3,3 terabiti de date pe 4 cm patrati (un inch patrat). Asta inseamna o capacitate de stocare de 6 ori mai mare decat modelele care sunt disponibile in prezent pe piata.
    Bine, eu am descris mai sus foarte sumar tehnica folosita. Nu stiu cum se fac hardurile asa ca va invit pe voi sa cititi materialul din link.
    Ideea importanta e ca noua tehnica face ca datele sa fie stocate in alt mod decat cel cunoscut. Asa se ajunge la capacitati mari de stocare.
    http://www.imre.a-star.edu.sg/fckedi...%29%281%29.pdf

  3. #23 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Asta in cazul in care va fi SSD. Si cred ca asa va fi. Nu-i nevoie intr-o consola sa ai tone de spatiu pt stocare.
    Pentru filme exista scule dedicate. Un loading rapid in jocuri de pe un hard SSD de numai 60G e de 1000 de ori mai important pt mine decat 1T.
    Chestia e ca SSD-urile sunt inca al dracu de scumpe. Iar 60G, exemplu dat de mine, e cam putin, totusi. Mai mare de 60G ar ridica mult costurile consolei.
    Speram sa se mai ieftinesca pana la lansarea propriuzisa.
    Sau vor folosi alte medii de stocare.

    Eu bag seama, mai de graba, ca unii dintre cei cu iPhone sunt invidiosi ca am ramas eu cu 3000lei in buzunar, iar ei manaca pita cu ceapa ca tra sa platesca rate la banca.
    Eu cred ca vorbesti pe nas. Suntem romani si nu avem voie sa ne permitem un tel scump pt ca suntem catalogati cocalari. Repet zicala cu strugurii, daca nu e asa v-ati fi abtinut de la alte remarci. Poate am dat doar 1500 ron de la lamsarea lui in Romania. E bine asa? La juma de pret? Mai sunt cocalar? Ce oameni... N-am avut nimic cu voi dar vad ca...

    In rest personal mi-ar placea sa vedem un PS4 sau XBOX720 la anul, de ce nu? Cu cat mai repede cu atat mai bine. Ma intreb insa un lucru: cum va arata Gran Turismo pe un PS4? Hmmmm... divin.

  4. #24 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    voi speculati ca noile console xBox si PS4 undeva pe la vreo 3000 ron))))))n-o sa le cumpere nici dracu..daca astea actuale sunt 1000 eu cred ca urmatoarea generatie nu are voie sa depaseasca 2000 ron..in alta ordine de idei am auzit mai sus pe thread ca or sa puna nush ce placa video si nush ce rami ca merge ca uns pe jocurile actuale..parerea mea este ca vor fi nevoiti sa puna placi video mult superioare si procesoare si rami la fel din moment ce scot o consola care va fi utilizabila pentru urmatorii 6-8 ani..in alte cuvinte ei trebuie sa creeze un ansamblu care va functiona si cu jocurile de peste 6 ani lejer,adica sa gandeasca in avans cumva...nu in ultimul rand ar trebui sa se gandeasca mai ales cei de la xBox sa faca ceva impotriva RROD adica poate sa devina ceva mai seriosi si nu ar fi rau ca si cei de la SONY sa mai scada temperatura din console si mai mult..peace! btw am iPhone 3G,o sa imi iau 4S la abonament unde nu e 3000 ron ci vreo 900 cause iPhone rullez

  5. #25 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    voi speculati ca noile console xBox si PS4 undeva pe la vreo 3000 ron))))))n-o sa le cumpere nici dracu..daca astea actuale sunt 1000 eu cred ca urmatoarea generatie nu are voie sa depaseasca 2000 ron..
    Astea actuale sunt la 1000 dupa o gramada de ieftiniri de la aparitie, ambele console au deja peste 5 ani pe piata. In caz ca n-ai stiut PS3 a costat 600 dolari cand s-a lansat. Apoi s-a tot ieftinit periodic (cam de 2 ori pe an). Ultima reducere a fost de la 299 dolari la 249 dolari.

    In rest ce-ar mai fi de zis... PS4 apare 100% in toamna-iarna 2012 sau cel tarziu in primavara 2013, pot paria orice pe asta. Ca nu se va numi PS4 e alta discutie, cunoscatorii stiu despre ce vorbesc

    XBOX 720 (sau cum se va numi) ar trebui sa apara mai repede ca sa respecte "traditia". Insa de asta nu-s sigur. Oricum o sa apara un pic inainte sau un pic dupa, n-o sa stea Microsoft sa vada cum Sony face vanzari la greu.

    Cat despre hardware...tehnologia evolueaza prea repede ca sa stim ce va contine fiecare consola, pararea mea e ca nici inginerii cei mai buni de la Microsoft sau Sony nu stiu 100% sigur ce configuratia vor avea urmatoarele console. Un lucru e sigur: vor fi mult mai puternice decat de 2 ori ca si consolele actuale(ca tot am citit pe thread o opinie care spunea ca XBOX 720 va fi doar de 2 ori mai rapida).

    Oameni buni, ganditi-va ca in XBXOX360 avem o placa video echivalenta cu X1950Pro... Si daca ar pune o placa video echivalenta cu Radeon4870 (mult, mult invechita deja) si ar fi de vreo 4 ori mai rapida... Nu mai vorbesc de PS3 care are un 7600GT modificat, practic e un 7900GT cu bus pe 128 biti.

  6. #26 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Probabil ca Sony va folosi din nou ceva componenta revolutionara gen Cell CPU. Microsoft nu a inovat cu nimic in XBOX360, poate ar fi timpul.

  7. #27 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Next generation to arrive in 2012 - Edge Magazine

    Ubisoft Montreal currently working with next-generation Xbox devkits; major Sony studio shifts focus to new PlayStation.

    Ubisoft Montreal is hard at work on 'target boxes' based on the intended specifications of Microsoft�s Xbox 360 successor, according to an Edge source. Delivery of the first iteration of genuine devkits, running custom hardware, is expected to reach studios before Christmas, and all signs point to the finalised console arriving at retail in late 2012.

    We can also reveal that one major Sony-owned studio has now ceased PlayStation 3 development, its entire focus having shifted to the console�s successor. The studio is also said to have been involved in the development process of the graphics technology adopted by Sony�s new hardware.

  8. #28 SP
    Member maravela's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Probabil ca Sony va folosi din nou ceva componenta revolutionara gen Cell CPU. Microsoft nu a inovat cu nimic in XBOX360, poate ar fi timpul.
    Propun sa inceapa cu sistemul de racire.

  9. #29 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    [QUOTE=RaverX;728230]Astea actuale sunt la 1000 dupa o gramada de ieftiniri de la aparitie, ambele console au deja peste 5 ani pe piata. In caz ca n-ai stiut PS3 a costat 600 dolari cand s-a lansat. Apoi s-a tot ieftinit periodic (cam de 2 ori pe an). Ultima reducere a fost de la 299 dolari la 249 dolari.

    si eu ce am spus man? $600=1800 ron si ceva...si eu am spus maxim 2000)oricum ai dreptate in privinta performantelor..eu zic ca o placa de 1gb pe 256 rami gddr5 si 2 gb rami plus un procesor de'al lor specific ar trebui sa isi faca treaba..cu toate ca nici o placa de 2Gb video nu ar fi o idee rea.ca sa nu zic ca orice joc care apare de acu incolo p console ar trebui sa fie 1080P nu de alta da mi se vede mie naspa daca nu e asa

    ---------- Post added 17-11-2011 at 03:58 PM ----------

    Quote Originally Posted by mark View Post
    Probabil ca Sony va folosi din nou ceva componenta revolutionara gen Cell CPU. Microsoft nu a inovat cu nimic in XBOX360, poate ar fi timpul.
    Nu vreau sa incep vreun flame wars sau ceva dar sunt convins 100% ca SONY isi va face treaba asa cum trebuie si cum ne'a obisnuit,doar sunt japonezi ce naiba...sunt curios ce problema va avea insa noul xBox...poate un RROD 2?

  10. #30 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu cred ca mai vedem ceva cu adevarat nou. Sony a pierdut destul de mult din aceasta cauza (au lansat consola mai tarziu si la un pret cam mare, iar asta s-a vazut in vanzari si profit).

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

  11. #31 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Am retinut foarte interesant din linkul dat de Clopotarul ca exista deja un studio care ar fi renuntat sa mai dezvolte pt PS3.
    Hm, care o fi ala ?! Santa Monica?
    Cum, necum, se pare ca toti cei 3 mari competitori se pregatesc intens pt anul 2012.
    Trei, Doamne, şi toţi trei.

    Alte amanunte:
    Ubisoft source suggests Xbox 720 will launch in 2012 - VideoGamer.com
    News: Xbox 720 to arrive in 2012 - Edge source - ComputerAndVideoGames.com
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu cred ca mai vedem ceva cu adevarat nou.
    Pt mine 1080p si ceva filtre ar fi superb de nou, ca sa zic asa.
    In rest dezvoltare de motoare grafice istete si treaba-i rezolvata.
    Si totusi, batalia nu va fi pe puteri brute, grafica super realista, bla, bla.
    Cine vrea grafica cand se joaca in draci Angry Birds ?!
    AI-ul din jocuri, fizica elementelor ca foc, apa, fum, etc. Astea vor fi baza, ma gandesc.
    Si am imprsia ca in ideea de a face cat mai multe, consolele vor fi pline de retele de socializare, Skype clar pe consola celor de la Microsoft si alte "minunatii".

  12. #32 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cat despre hardware...tehnologia evolueaza prea repede ca sa stim ce va contine fiecare consola, pararea mea e ca nici inginerii cei mai buni de la Microsoft sau Sony nu stiu 100% sigur ce configuratia vor avea urmatoarele console.
    Mnah, daca era asa aveau probleme cu developerii, din moment ce s-au trimis deja devkituri. Eventual sa-l mai imbunatateasca, dar e putin probabil. Cartile sunt deja facute.
    In privinta sony, asa cum ziceam mai demult, sper sa mearga pe varianta cell v2. Nu s-a scos tot ce e posibil din hardware, iar in acest fel pot face si economii.

  13. #33 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    si eu ce am spus man? $600=1800 ron si ceva...si eu am spus maxim 2000)oricum ai dreptate in privinta performantelor..eu zic ca o placa de 1gb pe 256 rami gddr5 si 2 gb rami plus un procesor de'al lor specific ar trebui sa isi faca treaba..cu toate ca nici o placa de 2Gb video nu ar fi o idee rea.ca sa nu zic ca orice joc care apare de acu incolo p console ar trebui sa fie 1080P nu de alta da mi se vede mie naspa daca nu e asa
    Eu ziceam ca tu ai spus ca acum e 1000 o consola si te-am atentionat ca ala e pretul dupa multe reduceri. Iar calculult tau e profund gresit, la noi pretul in dolari se transforma in euro si apoi se pune si TVA. PS3 e 249 dolari in SUA, vezi daca-ti iese la noi dupa calculul tau pretul 249*3.2...

  14. #34 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Eu ziceam ca tu ai spus ca acum e 1000 o consola si te-am atentionat ca ala e pretul dupa multe reduceri. Iar calculult tau e profund gresit, la noi pretul in dolari se transforma in euro si apoi se pune si TVA. PS3 e 249 dolari in SUA, vezi daca-ti iese la noi dupa calculul tau pretul 249*3.2...
    Extreme Digital: aparat foto digital, camer

    aproximativ pret...oricum eu zic ca si ei sunt constienti de faptul ca spre deosebire de 2006-2007 acum a fost,este si va fi CRIZA.dupa cum vezi si in alte produse gen iphone ,care inainte se vindea si cu 3800ron la liber si 4s se da cu 3000 deci deja diferente clare se vad.eu zic ca Sony va face la fel si va incerca avand in vedere puterea de cumparare a publicului lor tinta pt console sa incerce sa puna ps4 in mainile cator mai multi oameni chiar la un pret usor redus pentru ca oricum vor face bani din jocuri si probabil psn platinum din ce am inteles..eu imi pastrez speranta ca nu va depasi 2000 ron sau poate doar cu putin

  15. #35 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ma intreb daca poate sa aduca ceva nou in materie de medii optice? Un bluray plus ceva? Cu fiecare consola Sony a inovat aici: PS1 - CD, PS2 - CD/DVD, PS3 - DVD/BD, PS4 - BD/?

  16. #36 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Ma intreb daca poate sa aduca ceva nou in materie de medii optice? Un bluray plus ceva? Cu fiecare consola Sony a inovat aici: PS1 - CD, PS2 - CD/DVD, PS3 - DVD/BD, PS4 - BD/?
    Probabil ca asa ceva
    Holographic Versatile Disc - Wikipedia, the free encyclopedia

    Iar Microsoft (ca despre el e topicul) probabil ca va pasi doar acum la bluray (probabil un BD Dual layer - 50 GB), tot timpul au fost cu un pas in spate.

  17. #37 SP
    Member krOOm's Avatar
    Nu este nevoie pentru noi tipuri de disc deoarece blu-rayele ajung acum si la 200GB din cauza ca au mai descoperit straturi pe disc,plus de asta daca ar scoate holographic disc un joc ar costa 500 lei. PS:As vrea sa vad 2 porturi HDMI si cand te joci co-op fiecare sa aiba ecranul lui, gen la Borderlands.

  18. #38 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Quote Originally Posted by krOOm View Post
    Nu este nevoie pentru noi tipuri de disc deoarece blu-rayele ajung acum si la 200GB din cauza ca au mai descoperit straturi pe disc,plus de asta daca ar scoate holographic disc un joc ar costa 500 lei. PS:As vrea sa vad 2 porturi HDMI si cand te joci co-op fiecare sa aiba ecranul lui, gen la Borderlands.
    Au scos deja un ecran pl vreo 500 de usd din cate imi aduc aminte si cand se joaca 2 in loc de split screen in care nimeni nu vedea nimic,ecranul fiind 3D fiecare vede pe ecran jocul lui..e super tare..eu as vrea sa lucreze la capitolul fiabilitate si jocurile sa ruleze snur fara probleme,tocmai scriu mesaju asta ca ps3 meu tocmai a inghetat in bf3 si astept sa isi dea restart..sincer as fi mult mai fericit fara probleme din astea

  19. #39 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Ma intreb daca poate sa aduca ceva nou in materie de medii optice? Un bluray plus ceva? Cu fiecare consola Sony a inovat aici: PS1 - CD, PS2 - CD/DVD, PS3 - DVD/BD, PS4 - BD/?
    mai mult ca sigur nu....tehnologia BD este inca destul de scumpa pentru consumer-ul de rand...poate doar daca vor lansa noua consola prin iarna 2013 iar pretul BD-ului va scadea...

  20. #40 SP
    Junior Member IceBlast13's Avatar
    Vad ca lumea asteapta cu nerabdare noile console.... eu nu sunt prea impacientat de noua generatie, vreau sa ma bucur mai mult de PS3 si Xbox360.
    Eu cred ca voi exagerati cu lansarea urmatoarelor console, eu cred ca cel mai posibil ar fi caz Q3 2013

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Detalii despre noul Xbox 720 By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 43 Last Post: 13-11-2012, 18:41
  2. Replies: 0 Last Post: 28-01-2012, 20:14
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2012, 13:49
  4. Replies: 22 Last Post: 20-07-2011, 07:21
  5. Replies: 20 Last Post: 07-06-2011, 21:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts