Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: Zvon: Datele tehnice pentru PlayStation 4

  1. #1 SP
    Member Nestea's Avatar

    Zvon: Datele tehnice pentru PlayStation 4

    Sony a afirmat in mod repetat ca Playstation 3 este proiectat sa reziste cel putin 10 ani pe piata (dublu fata de generatiile anterioare), dar acest lucru nu a anihilat aparitia de zvonuri si speculatii cu privire la viitorul Playstation 4. Comunicatul de la VGLeaks vine in premiera mondiala cu specificatiile de PS4, aparent cunoscuta cu numele de cod "Orbis". Site-ul afirma ca acestea nu sunt specificatiile finale, ci doar cele din kit-ul alfa trimis prima oara la dezvoltatori. Potrivit sursei specificatiile sunt de aproximtiv 10 ori mai mari decat cele ale Playstation 3-ului actual.

    PS4 SPECS

    CPU:
    4 core (2 core pairs) 3.2 GHz AMD x86 (Steamroller)
    aggregate, 10x PS3 PPU performance
    512 KByte L2 per core pair
    64-bit pointers

    GPU:
    AMD R10x series GPU @ 800 MHz (Tahiti)
    10x aggregate performance RSX, 1.84 TFlops
    DX "11.5"
    cheap branching
    18 compute units, focus on fine grained tessellation, compute

    MEMORY:
    2 GByte UMA, pushing for 4 GByte
    192 GB / sec access for non-coherent g GPU
    12 Gb / s coherent access for CPU
    > 50% longer? Memory latency for CPU / GPU Compared to PC!
    DXT texture compression format is lowest bpp

    MEDIA:
    50 GByte BD drive
    PCAV, Between 3.3 and 8x BD, Most Likely clamped to 6x
    automatic background caching to HDD
    SKU HDD with at least 380 GB
    downloadable games

    EXTRA HARDWARE:
    video encoder / decoder
    audio processing unit, MP3 ~ 200 concurrent streams
    HW zlib decompressor
    Attached Images Attached Images playstation.jpg

  2. #2 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nuuu...not again !

  3. #3 SP
    Member A_A_A's Avatar
    ONs4 va avea in Romania un pret de cel putin 17.000 de lei...daca ne luam dupa performantele lui...

    OFF:Stiu ca nu e potrivit sa postez aici....dar nu prea stiu unde ca pe forumul ps2 nu prea mai e nimeni...Intrebarea mea esteot lua de pe ps2 procesorul, placa video sau chestii din astea sa le pun la pc(pc-ul meu e varza)?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    ONs4 va avea in Romania un pret de cel putin 17.000 de lei...daca ne luam dupa performantele lui...
    Poate vrei sa zici 1700 RON. 17.000 RON inseamna in bani vechi 170 milioane!
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    OFF:Stiu ca nu e potrivit sa postez aici....dar nu prea stiu unde ca pe forumul ps2 nu prea mai e nimeni...Intrebarea mea esteot lua de pe ps2 procesorul, placa video sau chestii din astea sa le pun la pc(pc-ul meu e varza)?
    Nu, nu poti face nimic cu ele. Nu doar ca sunt custom, dar sunt piese de acum 12 ani. Probabil un telefon mobil de 10 EUR in ziua de azi e mai puternic decat un PS2

  5. #5 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    E cineva interesat de un rinichi?

  6. #6 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Probabil un telefon mobil de 10 EUR in ziua de azi e mai puternic decat un PS2
    Eh nici chiar asa.

  7. #7 SP
    Ω Pira's Avatar
    se referea la un telefon cu prelungire de abonament + punctele orange thank you.

  8. #8 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Sincer eu as fi foarte fericit sa apara si in mod sigur daca as vrea sa il cumpar as compara pretul(care o sa se invarta in jurul cifrei de 3000 RON) cu un comp bun si asa as lua o decizie.Insa nu doar partea hardware spune totul.Daca e cum se spune ca nu vor putea fi cumparate jocuri SH o sa fie cam nasol si o sa fie un argument puternic pentru PC.Eu inca sunt f multumit d PS3 meu

  9. #9 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Nici SH ? Ce mai am in dublu exemplar... un plaman. De cat timp a aparut PS 3?

  10. #10 SP
    Member eastbason's Avatar
    Nu stiu de ce....dar am un sentiment ca nu o sa vina cu un pret exagerat de mare. Si in plus, daca imi amintesc bine, in momentul in care au lansat ps3...au spus ca au gresit enorm cu pretul...!

  11. #11 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nici macar un PC cu acele componente (sau asemanatoare ca si putere de procesare) nu ar ajunge la preturile vehiculate pe aici. Eu sunt gata sa pun pariu ca pretul nu va fi mai mare de 400$, si asta pentru versiunea "de top" (cea cu cel mai mare HDD ). Oricum specificatiile nu mi se par chiar extraordinare, dar par mai bune decat cele ce aparusera initial pe net.

  12. #12 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Stiu ca suna aiurea dar imaginati-va daca o sa mearga pe design-ul acela al controller-ului cate vor fi sparte si ce usor se vor sparge

  13. #13 SP
    Member felixanu's Avatar
    Nu are nici un dumenzeu poza aia.....
    Cat despre ps4 asteptam cat mai repede anuntarea lui. Acum ca trebuie sa-mi cumpar din nou un ps3, ma gandesc cat timp ma voi bucura de el pana la aparitia lui ps4. Sper macar la 2 ani.

  14. #14 SP
    Member eastbason's Avatar
    eu zic sa iei un ps3!daca o sa aleaga un stil atat de futurist....pe mine unu nu ma atrage! PS3 a avut ceva magic....ceva care a atras!

  15. #15 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by eastbason View Post
    eu zic sa iei un ps3!daca o sa aleaga un stil atat de futurist....pe mine unu nu ma atrage! PS3 a avut ceva magic....ceva care a atras!
    imaginea e un concept făcut de un fan. nu e nimic oficial.

  16. #16 SP
    Member eastbason's Avatar
    Era pur si simplu...o discutie! Ne'am dat si noi seama....

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa fiu sincer, mie mi-ar place sa arate ca in concept. Cu mici modificari, desigur... in rest, nota 10
    Pe partea de hardware insa... AMD de la cap la coada se pare... lucru nu neaparat fantastic in carnetul meu de note...
    Sa inteleg ca daca Sony merge cu AMD, Microsoft va merge cu nVidia (si eventual Intel)?

  18. #18 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by felixanu View Post
    Nu are nici un dumenzeu poza aia.....
    Cat despre ps4 asteptam cat mai repede anuntarea lui. Acum ca trebuie sa-mi cumpar din nou un ps3, ma gandesc cat timp ma voi bucura de el pana la aparitia lui ps4. Sper macar la 2 ani.
    si ce daca apare PS4(deocamdata nici nu exista macar un anunt oficial in acest sens deci sigur nu apare pana in decembrie 2013) ?dispar toate jocuriile de ps3 ?n-o sa le mai poti juca ? ia PS3 si bucura-te de el...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oamenii inca mai isi cumpara PS2... nu-ti face probleme felixanu! Unii vor mai mult gameplay/fun/story decat grafica ultimul racnet...

  20. #20 SP
    Junior Member xbox_cluj's Avatar
    cumparativa cate un tetris din piata ! mai uitati si voi de probleme

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 22-08-2013, 20:53
  2. Replies: 25 Last Post: 21-02-2013, 04:30
  3. Replies: 0 Last Post: 13-06-2011, 02:13
  4. Replies: 3 Last Post: 12-05-2011, 21:00
  5. Zvon: Playstation tablet? By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 26-04-2011, 12:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts