Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Sony PSVita: un ochi rade, altul plange...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony PSVita: un ochi rade, altul plange...

    Odata cu update-ul la firmware-ul 1.80 pentru PSVita, multi gameri au fost fericiti sa vada ca au acum abilitatea de a putea juca titluri de PSOne. Au devenit disponibile titluri precum Final Fantasy VII, Syphon Filter, Tomb Raider, Twisted Metal (pana la 100 de titluri) de pe venerabila consola PSOne. Din pacate insa, dupa cum spune si titlul, Sony (care nu stiu ce Dzeu a patit in ultima vreme), cu o mana da ceva, si cu cealalta ia. In cazul de fata, odata cu acelasi firmware, PSVita blocheaza memory card-ul pentru un singur cont de PSN. Asta inseamna ca daca aveati mai multe conturi de PSN, aleluia (sau cumparati cate un card separat pentru fiecare cont in parte).

    Din pacate, Sony nu a anuntat in prealabil acest "lock", si prin urmare multi gameri s-au trezit ca nu-si mai pot folosi save-urile. Intre timp insa se pare ca a aparut si o solutie pentru a va transfera totusi acele save-uri. Detalii aici.



    Sursa: PS Vita v1.80 update now available, PSOne titles for download revealed (video) -- Engadget
    Sursa: Latest PS Vita update locks memory cards to one PSN account - SlashGear
    Attached Images Attached Images psvita-lockdown.jpg

  2. #2 SP
    Member Darku's Avatar
    Se poate face backup la actualul card de memorie, dupa aia se poate formata si folosi pe oricare alt cont PSN.
    Dupa mine este Ok, nu inteleg care e problema. Plus la asta cati din voi folositi mai multe conturi PSN ??

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    PSN UK, US, HK.. daca ai jocuri pe regiuni diferite si vrei sa joci online.. you're ****ed.

  4. #4 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Mda , i'm starting to hate my VITA .

  5. #5 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Sincer sa fiu avand in vedere ca cei 8 GB din PSV ul meu sunt 99.5 % full chiar imi doresc mai multe carduri (avand in vedere ca nu conteaza daca ai 2 de 8 GB sau 1 de 16 GB - din punct de vedere al pretului - diferenta fiind minima si nu in ultimul rand cea mai scumpa de pe piata nejustificand performantele). Oricum e o noua bariera pusa si o noua ingradire - stupid avand in vedere epoca in care traim.

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ok - gasind din intamplare un card de memorie de 32 GB la un pret decent (SONY CENTER Praha are super oferte - am cumparat 3D display la doar 300 EU) - am decis sa testez pe pielea mea.

    Procedura e banala - practic ideea e simpla, vechiul card se dezactiveaza, se reseteaza consola la setarile initiale - partea cea mai enervanta fiind filmuletul de inceput care NU POATE FI SKIPed - si apoi se pune noul card cu noul cont - se activeaza si voila. Fara sa exagerez dureaza ~ 4-5 min totul (din care filmuletul dureaza cel mai mult).

    Din pacate asa trebuie sa faci de fiecare data cand vrei sa treci pe alt cont - deci nu este straight forward, ci prin ocolire, insa nu imposibil ceea ce este decent (inca decent) sper sa nu ne trezim iar (cum fac cei de la Nintendo cu 3ds ul - cu region lock si alte mizerii)

    Acum pe cardul de 8 GB am contul de US si pe cel de 32 GB am contul de CZ (pe care il folosesc in ultima vreme cu precadere)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 04-09-2014, 08:53
  2. Replies: 5 Last Post: 02-09-2014, 12:32
  3. Replies: 45 Last Post: 12-09-2013, 21:24
  4. Sony scade pretul la PSVita si accesorii! By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 21-08-2013, 13:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts