Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Xbox Smartglass vine odata cu Windows 8

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox Smartglass vine odata cu Windows 8

    Desi o parte din functionalitatile SmartGlass exista deja pe consola Xbox 360 datorita ultimului update la Dashboard, acesta nu va fi activ 100% si oficial decat pe 26 Octombrie 2012, atunci cand de la Microsoft odata cu lansarea lui Windows 8 vor veni si tabletele aferente (cu Windows RT sau Windows Pro). In acel moment, toate functiile SmartGlass vor fi activate si disponibile in sectiunea Games.

    Sunt sigur ca multi dintre voi va intrebati cand (si daca) vom avea SmartGlass si pe alte platforme (Android, iOS, Windows Phone). Well, Microsoft nu ne spune decat ca da, vom avea si pe alte platforme, probabil in variante "crippled" si "soon after October 26 launch of Surface". Cu alte cuvinte, "Microsoft first".

    Nu ne suparam, si asteptam cuminti. Mie imi place ca au incercat sa copieze cat mai mult din ideea de AirPlay de la Apple. Ceea ce cateodata nu e un lucru rau... mai ales cand vrei sa playezi un film, o melodie, sa vizualizezi ceva imagini sau sa faci browsing pe telefon sau tableta, si sa treci instant pe Xbox 360/TV. Si invers.

    Mai jos aveti un filmulet de prezentare precum si comunicatul oficial de presa. Sa fiti cuminti pana pe 26 Octombrie, da? :)
    Navigation: Your phone and tablet will become the best remote controls in your house. Use the touch screen on your smartphone or tablet to control your Xbox 360 and use your devices to pause, rewind, or advance entertainment. (Available when SmartGlass launches)

    TV & Movies: With Xbox Video, start a TV show or movie on your tablet and finish it on the big screen through Xbox 360; get real-time updates on the cast and crew for the film you are watching, discover related films, get unique bonus features with films from Xbox Video. (Available when SmartGlass launches). And coming next season, HBO GO's "Game of Thrones" will offer groundbreaking Xbox SmartGlass experiences. (This is the only HBO GO program we're announcing at this time)

    Sports: While watching the game, use a second screen to follow real-time stats, player bios, news, and highlights you may have missed. All of this and more will be available for NBA Game Time (app launches 10/22, SmartGlass elements go live 10/26), ESPN and UFC in the coming months.

    Music: Control your Xbox Music experience on the TV using your smartphone or tablet, discover related artists and songs, cue up additional music, read artist bios and more. (Available when SmartGlass launches)

    Internet Explorer for Xbox: The web comes to TV like never before with Xbox 360 and Xbox SmartGlass. With your smartphone or tablet, pan or pinch and zoom to explore the web on the largest and best screen in the house, enjoy easy text entry with the keyboard on your tablet, and then move your browser back to your device to take it on the go. (Available when SmartGlass launches)

    Games: Get more from your game when you can use a second screen. Turn you phone or tablet into a virtual GPS in Forza: Horizon (Available when SmartGlass launches). Don't stop the dance party in Dance Central 3 by going back to the menu to choose your next song. Instead, queue it up on your tablet or smartphone (Available when SmartGlass launches). In HomeRun Stars, use SmartGlass on your favorite device to throw a surprise pitch to your friend up at bat in front of Kinect (Available when game launches). See detailed stats on how you are progressing in Halo 4, or check up on friends (Available when game launches).

    Partners

    Gaming: Forza Horizon, Home Run Stars, Halo Waypoint, Karaoke, Kinect Sesame Street TV, Ascend, Dance Central 3, Prima Games

    Sports: NBA Game Time, ESPN, UFC

    Entertainment Apps: MSN, NBC News, TODAY, Slacker Radio, NOW TV, HBO GO, Univision, Elections 2012
    Attached Images Attached Images xbox_smartglass_live_karaoke.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Treaba asta ma face sa trec pe Windows cu toate device-urile.

  3. #3 SP
    Member Snake's Avatar
    Si eu de-abia astept sa-mi pun Windows la toilet. Intotdeauna mi-am dorit un Blue Screen of Death cand trag apa!

    Seriously dude, daca te uitai macar la 2-3 filmulete, inclusiv cel pus de Monky, ai fi vazut ca merge bine merci si pe Android iar Microsoft a facut demo-ul initial pe un Ipad. Asta pentru ca daca iti aduci bine aminte tableta lor cu Windows RT se cam bloca.

    Daca luam la analizat ce face tipul respectiv pe Smartglass, nu inteleg ce este nou. Cu AirPlay faci aceleasi chestii, ba chiar mai multe. Si poti sa faci asta de cativa ani buni. Ba chiar poti sa te joci, sa-ti asculti muzica, sa-ti vezi filmele, sa te uiti la imagini, sa faci mirroring (oops, Smartglass nu stie asta). Wireless. Si pe langa asta mai ai XBMC, aTV Flash si altele.

    Inteleg ca ei trebuiau sa gaseasca o contra solutie la Wii U, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne spalam creierul si sa ne luam toti "vai minunea de Windows RT". Eu unul, decat sa-mi pun mizeria aia de dreptunghiuri colorate (care mi-au stricat si Xbox 360-ul dealtfel), mai bine trec pe Linux sau Mac. Daca vroiam dreptunghiuri imi cumparam un smartphone ieftin cu Windows Mobile si ma simteam fericit.

    Acum se poate spune ca in sfarsit si-a rezolvat Microsoft solutia la toate problemele. A scapat de resursele folosite la maxim cu ferestre transparente, grafica, taskbar-uri si toate cele. Practic a rezolvat problema eliminand orice urma de element grafic. Ma astept ca Windows 9 sa fie in mod text, ca sa ruleze si mai bine. Aleluia!

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu cred ca o sa mai rezist cu al meu Windows 7 (care are deja 2 ani si 5 luni de cand este instalat). Nu-mi place nici mie chestia cu "dreptunghiuri", dar poate cine stie... vor veni cei de la Stardock cu un Windoblinds capabil sa mai "infrumuseteze" peisajul (si iar ajungem la resurse mari folosite aiurea). Insa cred ca Microsoft face bine ceea ce face cu SmartGlass-ul. Normal ca va fi initial doar pentru device-urile cu Windows (ar fi fost culmea sa nu-si promoveze propriile nebunii). Insa avand in vedere "succesul" avut cu Zune, cred ca de data asta Microsoft nu va risca si va dori sa-si atraga cat mai multi clienti pentru noul lor store (pentru muzica, filme, canale tv). Ganditi-va ca a nu scoate aplicatia pe iPad, e ca si cand ar da "reject" din start la peste 100 milioane (da, atatea s-au vandut in 2 ani) de iPad-uri!

    Asta fara sa punem la socoteala iPod-uri, iPhone-uri, Androids and stuff... Nu cred ca Microsoft va face aceeasi greseala ca si la Zune.

    Anyway, citind ce a scris Snake si tudyniuz, cred ca amandoi sunt "extremisti". Unul vrea sa aiba pana si postere cu dreptunghi-uri ala Microsoft iar altul vrea ca si cel mai mic icon sa fie pigulit la maxim (pe Snake il cunosc si-i cunosc mania pt. detalii). Eu zic ca pot co-exista ambele tabere, pot colabora... eu sunt cam la mijloc. Windows for work, iOS for the rest, consoles for playing! Mai am si cateva mici device-uri cu Android, dar cred ca vor disparea in curand. Sunt prea inconsistente pentru gustul meu.

    Eu de-abia astept sa vad cu ce va veni Sony... ca prea e liniste pe-acolo

    ---------- Post added 24-10-2012 at 07:09 AM ----------

    Am aflat de ce e liniste la Sony (pe langa oameni dati afara - am scris aici despre asta): au fost hacked again! Damn!

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce oftica simt pe aici. Cum am zis ca pare interesat, mi-ati si sarit la gat. Doar e forum, e normal sa gandim cu totii altfel. Ce nu inteleg eu este de ce mereu cand vine vorba de Apple, mereu e cineva care se simte ofensat la cea mai mica critica.

    Eu am zis altceva. Nici macar n-am pomenit de Apple, dar tot acolo s-a ajuns. Ca deh, va place. Poate totusi nu s-a inteles ce am zis. Am sa explic ca sa priceapa tot romanul. Stiu ca Smartglass functioneaza cu orice OS mobil. Au spus asta inca de la inceput. Dar consider ca ar functiona toate in armonie daca ar avea acelasi OS. Nu e logic? Apple are Apple TV. Si inca de mult. Eu cand am fost sa vad cu ce se mananca, am fost complet dezamagit. Poate tipul din Applestore era habarnist, dar el cand mi-a aratat cum functioneaza, mi-a zis ca pe TV nu imi face fullscreen, doar daca folosesc iPad 3, ca doar ala are rezolutia mai mare decat TV-ul. Am ridicat din spranceana si l-am lasat sa isi continue demo-ul. Din ce am inteles de la el, plateam 109 euro ca sa ma pot uita la filme de pe iPad. El asta mi-a explicat. Acum ca se pot face si altele, stiu si am vazut si eu. Dar prima impresie conteaza mult, cel putin la mine. Asa ca sincer am zis pas de atunci.

    Smartglass imi place. De ce? Pai am deja Xbox. Si imi convine ca nu mai dau 100 euro pe inca o chestie care sa stea prin casa. Si inainte sa imi spuneti iar ca are doar 10 grame si 2x2 cm, tot e o chestie in plus. De ce sa nu simplific lucrurile in loc sa le complic?

    Cat despre treaba cu Windows 8, n-am spus ca e cel mai grozav. Dar imi place ca mai apar alternative la ce avem acum pe piata. Diversitatea e cea mai importanta. Poate raman la W7, poate trec pe W8, poate ma duc pe OS X. Naiba stie, ma uit la toate si aleg ce imi place. Dar faptul ca a mai aparut un sistem in plus, e bine. Nu ma deranjeaza. M-am saturat de Windows pana peste cap. Acelasi rahat din 95. Au mai schimbat grafici dar cam atat. Windows 8 e altceva. Daca e bun sau nu, nu stiu inca. Dar ma bucur ca e o schimbare. Eu ma plictisesc repede de orice. Telefoanele le schimb toata ziua, tabletele, PC-urile si tot asa. In afara de masina si caine, toate m-au plictisit repede in viata. De femei nu mai zic.

    Chestia cu blocatul de care zicea Snake am auzit-o si eu. Si da, asta e problema cea mai mare. In aproape un an de cand am luat iPad-ul nu s-a blocat niciodata. Dar niciodata. Nici macar nu l-am oprit vreodata. A mers perfect mereu. Cand reinstalam Windows-ul, dupa primele 2-3 ore deja apareau freeze-uri si erori s.a.m.d.

    Nu am zis ca ma duc sa imi iau tableta de la Microsoft, si numai fan Microsoft nu sunt. In afara de Xbox, nu au facut nimic in ultimii ani. Si ce au facut, au facut prost. Am fost blocat cu un telefon cu Windows 7,5 cateva luni. A fost oribil. Se misca greu, era incet, meniul prost. Mi s-a parut pur si simplu defect. Acum insa am auzit si chestii bune despre Windows 8 si daca sunt adevarate, e o alternativa buna.

    Si ca sa inchei, cand am zis ca as trece pe toate device-urile cu Windows, am zis-o in cel mai bun caz posibil. Adica Windows pe PC functioneaza cum trebuie, tableta lor e la fel de buna ca un iPad si poate scot si un telefon demn de luat in calcul. Imi place armonia creata intre toate. E si la Apple. Dar acum nu mai e doar la Apple.

    Sper ca s-a inteles.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca multi dau exemplul cu Apple pentru ca nah, ei sunt pe val acum. Poate la anul va fi Google... poate Microsoft. Poate Sony. Stii cum e, ne orientam si noi dupa ce merge bine.

    Eu ma bucur ca macar s-au mai trezit un pic cei de la Microsoft. Bine, in mod normal nu ar fi trebuit sa se culce. Dar pe mine unul m-au dezolat, pentru ca eu am detinut vreo 3-4 Tablet PC-uri de la ei... si de fiecare data ma simteam de parca si-ar bate joc de mine (in sensul ca functiile de tablet erau niste chestii facute de mantuiala, sa fie acolo). N-am vazut pic de inovatie in ani de zile la Tablet PC-urile lor... si pana la urma au renuntat pur si simplu la a mai face ceva. Dupa care a venit Apple, si a schimbat totul.

    Sincer eu ma asteptam ca Microsoft sa reactioneze imediat, sa ia masuri. De-abia dupa atatia ani vine cu ceva pt. tablets/touch. Si cand vine, o face cu grafica minimalista si incearca sa-mi scoata ochii cu faze de genul "Nu este Retina Display, dar este mai bun pentru ca noi avem ClearType". Deci la faza asta, au fost exact la acelasi nivel cu Nokia care in reclama aceea filmau cu o super camera profi, dar ne explicau ca asa filmeaza noul lor smartphone. E pe sistemul "sa-i prostim pe prosti".

    ClearType-ul nu este nimic altceva decat echivalentul unui antialiasing pe text... pe care Apple il are de cand lumea si pamantul. Sorry, iar ajungem la Apple, dar ce sa le fac daca ei au facut asta? ClearType nu se face la Microsoft decat pe text, si in niciun caz nu substituie lipsa rezolutiei. Oricat ar incerca sa-mi explice mie (prostul) ca 1366 x 768 se vede la fel (si chiar mai bine au spus) ca si 2048 x 1536 (si la diagonala mai mare in primul caz), ca tot nu-i cred.

    Vezi tu, pe mine cand ma minte unul in fata, mi-e greu sa-l mai cred spunand si alte lucruri care e posibil sa fie adevarate...

    On-topic acum: da, e bine sa ai un ecosistem de la aceeasi corporatie. In cazul tau, Xbox 360 + PC cu Windows + Smartphone cu Windows Mobile. Eu unul insa, n-am simtit niciodata chestia asta de incompatibilitate... la mine in retea se pupa la fel de bine si Linux-ul, si Windows-ul, si Mac-ul. De console nu mai zic, ca lor le place de orice

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si dupa cum spuneam... Xbox SmartGlass e deja disponibil pe Android!

    • Navigate your Xbox 360 with swipe and tap
    • Use your phone's keyboard to type to your Xbox 360
    • Browse the Internet on your Xbox 360 with full keyboard and zooming
    • Play, pause, fast forward, rewind, and stop videos and music on your Xbox 360
    • Search the full Xbox catalog of music, video, and games
    • Enjoy rich, interactive experiences from select game and entertainment content creators
    • Track and compare your achievements with your Xbox friends
    • Change up your 3D avatar
    • Message your Xbox friends
    • Edit your Xbox profile
    Attached Images Attached Images xbox-smartglass-android.jpg

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Salve MonkY, ai idee de ce nu gasesc aplicatia pe google play ?

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Xbox Smartglass vine odata cu Windows 8

    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Salve MonkY, ai idee de ce nu gasesc aplicatia pe google play ?
    Nu cred ca e valabila pt Rom�nia
    LE eu am găsit-o dar nu merge pe tel meu, scrie ca de la android 4.0 in sus.

    "Integration is now a reality for Android 4.0 users"

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    da, am intrat pe site-ul xbox .com si mi-a spus la fel : for android 4.0 and higher....
    astia ne obliga sa ne schimbam telefoanele si sistemul de operare pentru o singura aplicatie. Ce sa zic, sunt buni !

  11. #11 SP
    Manager paul's Avatar
    Xbox SmartGlass pentru Android: https://play.google.com/store/apps/d...oft.smartglass .

  12. #12 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    xbox smartglass for android is not aveilable for your country !! Imi zice ca telefonul meu fiind din Romania nu se poate instala. ...

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    xbox smartglass for android is not aveilable for your country !! Imi zice ca telefonul meu fiind din Romania nu se poate instala. ...
    Foloseste o aplicatie de gen Market Enabler si poti intra pe orice regiune/tara/provider. Dar vezi ca trebuie sa ai Android 4.x ca sa mearga...

  14. #14 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Monky, am voie sa postez linkul de download de pe Mediafire al apk.ului (Xbox Smartglass pt. Android) ? Nu vreau sa fac ceva care sa contravina politicilor site-ului consolegames. Multumesc !

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Monky, am voie sa postez linkul de download de pe Mediafire al apk.ului (Xbox Smartglass pt. Android) ? Nu vreau sa fac ceva care sa contravina politicilor site-ului consolegames. Multumesc !
    Poti sa-l pui, nu-i bai. Insa personal nu prea-i vad sensul... il gasesti instant pe Play Store si e free

  16. #16 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ma gandeam la cei care nu pot trece de limitarile de tara ale telefonului android. Anyway daca ajuta pe cineva : com.microsoft.smartglass-1-hacked-nodevicecheck.apk aici descarca Xbox Smartglass apk. no-device check. Dar nu vrea sa se instaleze fara Android 4.0.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 25-02-2016, 10:36
  2. Replies: 0 Last Post: 20-08-2013, 16:51
  3. Xbox SmartGlass By paul in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 29 Last Post: 28-03-2013, 14:46
  4. Replies: 35 Last Post: 29-10-2012, 10:07
  5. Red Ring of Death dispare odata cu Xbox Slim By naz in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 23-06-2010, 16:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts