Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 31 of 31

Thread: Inca un overclock la Xbox One si e gata de productie!

  1. #21 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Fratilor, voi uitati ceva... full hd, 4k, 8k, sunt niste standarde care arata o dimensiune, nu neaparat si o calitate. Eu unul prefer detalii incredibile in 720p decat ceva ca in poza atasata, dar 4k...

    Si eu astept multe de la noul val de console, dar astept calitate, nu cantitate...
    Si uneori cantitatea aduce si calitate, cam asa e in cazul rezolutiei.

    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Ati luat-o razna. Voi jucati jocuri sau fpsuri? Parca as fi pe un forum de performante in jocuri pe PC.
    Si e perfect normal ca in 2013 consolele sa ruleze jocuri in 720p, in conditiile in care orice smartphone high-end stie 1080p, asta ca sa nu vorbim de tablete precum iPad sau Nexus. Si te gandesti ca unii dintre noi sperau, acum ceva timp, sa vada jocuri 4K pe aceasta generatie de console.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Ati luat-o razna. Voi jucati jocuri sau fpsuri? Parca as fi pe un forum de performante in jocuri pe PC.
    Din pacate ochiul percepe miscarea in FPS-uri. Nu suntem forum de PC, insa asta nu inseamna ca percem miscarea pe un ecran in mod diferit. In 2013 orice device de gaming ar trebui sa ruleze FullHD la 60FPS. Nu de altceva, dar o consola next-gen inseamna o investitie destul de serioasa (atat in hardware si accesorii cat si in jocuri).
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Fratilor, voi uitati ceva... full hd, 4k, 8k, sunt niste standarde care arata o dimensiune, nu neaparat si o calitate. Eu unul prefer detalii incredibile in 720p decat ceva ca in poza atasata, dar 4k...
    Asa este, poti sa arati o porcarie si in FullHD, 4K si in 8K... faptul ca e o rezolutie mare nu inseamna ca e arata mai bine porcaria respectiva. Insa, de ce sa nu ai si calitate buna si rezolutie mare? Pentru ca la urma urmei asta au trambitat cu next-gen: better quality, higher resolution, better fps, better control. Si gandeste-te ca vorbim de niste console pe care le vor 10 ani pe piata... Parca vad ca la anul vine unul cu cine stie ce amaraciune de smartphone care joaca acelasi joc ca si mine, doar ca la el ruleaza in 4K, pe cand eu ma bucur de "calitate" in 720p. Ar trebui sa fie future proof, nu sa se vaite ca nu pot randa FullHD...
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Si eu astept multe de la noul val de console, dar astept calitate, nu cantitate...
    trickz, stiu ca tu esti maniac cu fotografia. Presupun ca stii ca fiind vorba de 720p, nici cu mama antialiasingului, a filtrelor, odata ce afisezi pe un 50-60", arata urat. Foarte urat. Cam cat de urat arata Wii in rezolutia aceea "mirobolanta" pe un 32-40". Vezi fiecare muchie, fiecare legatura intre texturi. Pare totul washed si "intins". Horrible. E aproape imposibil sa faci ceva de calitate si sa-l arati in 720p pe un ecran mare. Cel putin nu in 2014...

  3. #23 SP
    Manager paul's Avatar
    Ce hardware ar trebui sa aiba o consola ca sa corespunda cerintelor voastre (perfect legitime, dealtfel) ? Si cu cat estimati ca s-ar mari pretul.

  4. #24 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Ce hardware ar trebui sa aiba o consola ca sa corespunda cerintelor voastre (perfect legitime, dealtfel) ? Si cu cat estimati ca s-ar mari pretul.
    Ok paul, imi place intrebarea ta, dar conform cu evolutia da sa moara 1080p dar unii vor sa faca jocuri in 720p.
    Misto mod de a promova UHD !

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Ce hardware ar trebui sa aiba o consola ca sa corespunda cerintelor voastre (perfect legitime, dealtfel) ? Si cu cat estimati ca s-ar mari pretul.
    Pai eu cred ca deja are hardware-ul suficient...dar Sony si Microsoft, in goana dupa titluri exclusive, facute rapid la foc automat, vad ca nu au nicio treaba in a impune un standard. Vorba aceea, de ce sa impuna Microsoft 1080p la Killer Instinct, cand jocul aduce 5$ per caracter?!?

  6. #26 SP
    Manager paul's Avatar
    Aha, deci e o decizie a developerilor. Nu cumva e din cauza strategiei acelea ca pentru un life cycle de 10 ani (mai degraba 6-7 cat e current gen) nu dai totul din prima ? Cum sunt unele jocuri designed astfel incat nu zici in primul joc toata povestea, nu implementezi toate features-urile, lasi ca sa poti face sequeluri.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Aha, deci e o decizie a developerilor.
    Eu din cate stiu ultimul cuvant il are Microsoft si Sony. Ei ar putea sa bata cu pumnul in masa si sa spuna: "Bai, asta e consola next-gen, lasati draq rezolutia aia de 2 lei si optimizati. Uite, va ajutam si noi..."
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Nu cumva e din cauza strategiei acelea ca pentru un life cycle de 10 ani (mai degraba 6-7 cat e current gen) nu dai totul din prima ?
    Strategia asta s-o aplica la anumite titluri (gen The Last of Us, Uncharted), dar in cazul lui Battlefield e cam jenant sa-l vezi ca pe un PC mediu merge in FullHD pe cand pe consola ta care trebuie sa tina 10 ani nu poate.
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Cum sunt unele jocuri designed astfel incat nu zici in primul joc toata povestea, nu implementezi toate features-urile, lasi ca sa poti face sequeluri.
    Una e sa scoti DLC-uri, addon-uri... si alta e sa vii cu un joc prin care sa demonstrezi ca next-gen-ul inca nu merita.

    Noi oricum aici vorbim vorbe. Suntem constienti ca e mult mai important gameplay-ul decat grafica... insa la naiba, gameplay aveam si pe PS3 si Xbox 360... Gameplay bun am si pe PS2... Ce altceva ma convinge sa iau un next-gen? Noul Kinect? Noul PS4 Eye? Butonul de Share?... Da stiu, le vom cumpara pentru ca nu vom rezista sa nu jucam cine stie ce exclusivitate... but we'll still feel cheated. Cel putin unii dintre noi...

  8. #28 SP
    Banned Venom's Avatar
    Va rog eu frumos, nu va mai comportati ca fata batrana la maritat. Aveti putina rabdare si vor aparea titlurile in conditiile pe care le doriti. Judecati un pic cu capul si lasati vrerile voasre. Jocurile astea sunt in productie poate de ani de zile. In momentul cand Sony sau Microsoft au pus la dispozitia producatorilor specificatiile si softurile, multe jocuri erau in stadiu avansat de dezvoltare. Acum ei ce sa faca? Sa inceapa cu designul de la inceput? Sa ia toate scenele la repoligonare? Nu, au facut simple portari si si-au continuat munca. Sa ne aducem aminte de primele jocuri de la PS2 la ce grafica de PSX aveau. Sau primele jocuri de PS3 sau XBox 360 in comparatie cu ultimile titluri. Hai sa avem putintica rabdare ca va veni si 1080p cu 60 fps in mod curent. Pana atunci hai sa ne jucam. Ce ziceti?

  9. #29 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu cred ca e cazul sa avem rabdare. 1080P a fost promis inclusiv pe PS3 si dupa 7 ani ne-am ales cu 2-3 titluri bune care sa ruleze in 1080P. Acum cred ca a venit momentul ca 1080P sa devina standardul, iar in timp grafica sa evolueze, peste 2 ani sa vedem ce poate consola (desi nu cred ca va fi cazul).

  10. #30 SP
    Banned Venom's Avatar
    Si daca n-ai rabdare ce poti sa faci? Sa nu cumperi consola, poate. Repet: voi cumpara una din console si jocurile care-mi plac si le vreau. Ma doare la basca si m-a durut intotdeuna cate frameuri are jocul atata timp cat este jucabil. Si nici dupa grafica n-am plans niciodata. Conteaza gameplayul si eventual povestea.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Venom: si eu sunt genul care inca mai joc pe emulatoare... jocuri care nici macar 320 x 240 nu cred ca au. Asta nu inseamna ca trebuie sa accept de la o consola next-gen care vrea sa stea pe piata 10 ani (si care nici ieftina nu este) , sa vina cu acelasi nivel precum cel de acum 7 ani. Referitor la "ce poti sa faci?"... well, poti sa nu o cumperi si aia e. Pentru mine next-gen nu inseamna sharing si TV. Daca vreau asa ceva am smartphone, am TV... Consola trebuie sa fie pt. gaming, si gamingul a evoluat enorm in ultima perioada. Dar se pare ca unii nu vor, sau nu pot sa evolueze... C'est la vie!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Microsoft deja face overclock la Xbox One! By MonkY in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 06-08-2013, 14:12
  2. WarDevil inca in productie By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 18-11-2010, 22:11
  3. Replies: 1 Last Post: 12-07-2010, 18:51
  4. Age of Conan X360 inca in productie By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 22-02-2010, 09:42
  5. The Last Remnant PS3 inca in productie? By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 17-01-2010, 14:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts