Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: In sfarsit japonezii primesc o data de lansare oficiala pentru PS4

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    In sfarsit japonezii primesc o data de lansare oficiala pentru PS4

    Nu am fost putini cei care am ramas surprinsi afland decizia celor de la Sony ca PlayStation 4 sa nu fie lansat initial si in Japonia, asa cum au facut-o si pana acum. Eu unul ma intrebam daca acest lucru nu ascundea un motiv anume (una dintre problemele care imi veneau in minte fiind cea de "teste de fiabilitate incomplete") dar iata ca ieri au reusit sa spulbere acest "mit". Mai exact, in prima zi a anului, japonezii au primit un cadou frumos din partea celor de la Sony, prin intermediul unei reclame la TV. Prin aceasta aflam ca PlayStation 4 se va lansa oficial si in Japonia pe 22 Februarie 2014.

    Stiu ca unii dintre voi o sa spuneti "Bun, si cu ce ma incanta pe mine acest lucru?". Well, sa nu uitam ca multe din marile nume din gaming sunt totusi "made in Japan" (imi vin acum in minte nume precum Konami, Sega, Atlus, Tecmo Koei, Square Enix, Capcom) si unii dintre noi iubim JRPG-urile. Cu aceasta ocazie sper sa vedem din ce in ce mai multe titluri bune pe PS4! Mai jos aveti reclama despre care vorbeam. Enjoy!

    Attached Images Attached Images japanese_gaming.jpg

  2. #2 SP
    Member broco's Avatar
    deci eu nu prea inteleg, fiind un brand din japonia, cum la ei se lanseaza cel mai tarziu?

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by broco View Post
    deci eu nu prea inteleg, fiind un brand din japonia, cum la ei se lanseaza cel mai tarziu?
    Cel mai probabil, ei nu vor primi console care vin cu BLoD din oficiu sau alte nebunii. Nu e foarte greu de inteles.

  4. #4 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Ca nu aveau jocuri pentru japan, de aia. Doar nu joaca ei killzone si battlefield.

  5. #5 SP
    Member eneea's Avatar
    Quote Originally Posted by broco View Post
    deci eu nu prea inteleg, fiind un brand din japonia, cum la ei se lanseaza cel mai tarziu?
    Pentru ca piata Japoneza e deja in buzunarul lor, asa ca vroiau sa ia fatza Microsftului in restul lumii, mai ales in SUA

  6. #6 SP
    Member rascalov's Avatar
    E o chestie de marketing; are dreptate user-ul eneea. N-ai sa vezi un japonez care sa detina Xbox + ca la ei vor ajunge probabil, cel mai bun lot de PS4.

  7. #7 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Sunt sigur ca si in Japonia exista gameri hardcore care sa aiba toate cele 7 console (asa cum am mai vazut post-uri care ziceau ca cica americanii nu si-ar lua PS-uri din cauza unui sentiment de mandrie nationala, la fel si acolo, nu e vorba de patriotism aici, ci de jocuri)

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci sa inteleg ca de-aia isi cumpara multi romani PC-uri... din cauza patriotismului si a mandriei nationale. Nu-si cumpara consola pana nu va exista una "Made in Romania"

    P.S. Pacat ca pe toate componentele din PC scrie 99% din cazuri "Made in China"!

  9. #9 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Cred ca mai multe dintre motivele mentionate aici sunt valabile.

    In primul rand produsele firmelor japoneze vandute pe piata japoneza (asa numitele JDM - Japan Domestic Market) sunt net superioare dpdv calitativ celor vandute la export. Chiar si cand, din motive obiective, produsul e cam acelasi, gasesc ei o chichita care sa-l faca mai cu mot pe cel JDM. Si in orice caz QC-ul e mult mai sever decat cel pentru export.

    Avand in vedere experienta avuta cu ylod-ul la prima serie de PS3, nu m-ar mira ca Sony sa se fi gandit ca nu strica sa verifice pe alte piete cum se comporta consola inainte s-o lanseze pe piata interna.

    In al doilea rand, japonezii sunt in continuare foarte nationalisti deci riscul sa le ia M$ fata celor de la Sony pe piata japoneza era nul. Sigur, n-ar fi putut s-o lungeasca un an, dar vreo doua luni asteapta japonezul ca sa-si ia produsul unei firme japoneze in loc de produsul unei firme americane.

    In fine, un factor cred ca a fost si cel mentionat de C3zar, nu avea rost sa lanseze consola daca nu aveau jocuri cerute pe piata interna.

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Daca ar fi s-o luam dupa patriotism, inseamna ca (cacofonie intentionata)chinezii sunt cei mai "patrioti", luandu-ne dupa celebrul Made in China.Asta e o chestie de marketing dupa cum ziceau si colegii mai sus.Doar nu-s idioti sa le dea primele loturi de PS4, sau sa le dea cu BF4 pe la nas.

  11. #11 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Macar sa fie cele din Romania la fel de bune calitativ .

  12. #12 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Parca se stia data de lansare asta din vara/toamna trecuta...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 22-08-2015, 21:28
  2. Replies: 17 Last Post: 12-02-2015, 18:45
  3. Replies: 32 Last Post: 24-09-2014, 10:17
  4. Replies: 25 Last Post: 26-02-2012, 12:05
  5. PES 2009 data oficiala de lansare By Khan in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 08-09-2008, 08:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts