Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: Fara voci in japoneza in FFXIII US

  1. #1 SP
    Member Solozaur's Avatar

    Fara voci in japoneza in FFXIII US

    Se pare ca toate barfele cum ca decizia de a aduce Final Fantasy XIII pe Xbox 360 v-a trage in jos jocul din cauza mediului mic de stocare se adeveresc. Producatorul Yoshinori Kitase a declarat recent intr-o sesiune de Q&A ca este foarte posibil ca jocul final in versiunea US sa nu contina voci in Japoneza ci doar cele in Engleza. Pai da! de cele mai multe ori dublarea in engleza nu se ridica nici la jumatate din calitatea inregistrarii originale in Japoneza. Japanese audio + eng subs > Eng audio la orice ora din zi in opinia mea!

    "Obviously, when we talk about XIII it's for PS3 and Xbox -- with PS3 being on Blu-ray there would be enough memory, but on Xbox probably not."

    "At the moment we're thinking of releasing the voice in English only. Are there many people who would like to play with Japanese voices?"

    Original Interview: IGN Video: Final Fantasy XIII PlayStation 3 Video - Q and A Feature@@AMEPARAM@@flashvars='object_ID=826843&dow nloadURL=http://xbox360movies.ign.com/xbox360/video/article/980/980223/finalfantasy_trl_qanda_50609_flvlowwide.flv&allown etworking=@@AMEPARAM@@object@@AMEPARAM@@826843@@AM EPARAM@@xbox360movies@@AMEPARAM@@xbox360@@AMEPARAM @@980/980223@@AMEPARAM@@finalfantasy_trl_qanda_50609_flv lowwide

    Exemplu de voiceover: IGN Video: Final Fantasy XIII PlayStation 3 Series - IGN Originals: Final Fantasy XIII: English Voice Localization - Snow and Co.@@AMEPARAM@@flashvars='object_ID=826843&downloa dURL=http://xbox360movies.ign.com/xbox360/video/article/976/976564/ff13_spc_trans2_042409_flvlowwide.flv&allownetwork ing=@@AMEPARAM@@object@@AMEPARAM@@826843@@AMEPARAM @@xbox360movies@@AMEPARAM@@xbox360@@AMEPARAM@@976/976564@@AMEPARAM@@ff13_spc_trans2_042409_flvlowwid e
    Attached Images Attached Images ffxiii03.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...japanese!!

  3. #3 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Sun idioti? Sa lase vocile in japoneza si sa bage sub. Punct

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Sun idioti? Sa lase vocile in japoneza si sa bage sub. Punct
    Poate unora nu le va conveni sa joace jocul in japoneza. Sper sa fie vorba doar de versiunea de X360, pentru ca ar fi pacat sa se renunte la vocile in japoneza doar pentru ca DVDul e prea mic. Pana la urma ce legatura are asta cu versiunea de PS3

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Recunosc ca la Lost Odyssey au facut treaba buna cu vocile in US... dar majoritatea celorlalte au fost de tot rasul. Nu numai ca la versiunile US folosesc voci de copiii (nu stiu de ce ei au impresia ca manga/anime = kids only), dar sunt si facute in graba (la urma urmei, cei de la Square Enix muncesc ani de zile la partea audio, iar studiourile care se ocupa de voice US rezolva in cateva luni)... Daca ar fi sa votez, as prefera Japaneese cu subtitrare.

  6. #6 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Sper ca si-a dat toata lumea seama ca exmplul ala e o gluma eu m-am tavalit pe jos de ras!

  7. #7 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Pe mine nu ma deranjeaza, oricum nu stiu japoneza. I dont care, with, or without. Poate totusi la versiunea asta, or sa acorde mai multa atentie vocilor, si or sa bage niste artisti adevarati.

  8. #8 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Pe mine nu ma deranjeaza, oricum nu stiu japoneza.


    citi din cei care au spus ca prefera japoneza cu subs crezi ca stiu japoneza? nu despre asta e vorba. problema este ca voice actingul este in general de *** pentru ca actorii folositi nu au nici o tangenta cu jocul si in plus de asta vocile sunt atit de copilaroase incit discrepanta dintre ceea ce vezi si ceea ce auzi e foarte mare. asta strica pur si simplu experienta de joc, asa ca, INDIFERENT daca stii sau nu japoneza, sa joci cu subs este intotdeauna de preferat.

    damn, pls, citeste si tu ce au spus altii inainte sa postezi si incearca sa iti dai seama ce si cum ca altfel nu faci decit sa "scrii din burta", iar asta e rau. intotdeauna.

  10. #10 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Stiu, am citit...Am si zis de chestia cu acting-ul "sa acorde mai multa atentie vocilor" ... Ideea e ca eu nu stau sa citesc, daca vreau sa citesc imi iau o carte. Prefer sa ascult in engleza decat sa stau sa citesc, poate si pentru ca am trait in US o vreme.
    Nu este singurul joc care sufera la voice acting (in engleza), multe JRPG-uri sufera la capitolul asta. Nu ma consider un fan OTAKU, nu trag spre cultura asta, sa ma dau interesant ascultandu-i in japoneza.

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    clar. si eu prefer voice acting in engleza dar numai daca este de calitate, ceea ce in cazul JRPG nu e intotdeauna asa. problema nu e ce preferam noi pentru ca asta e clar pentru toata lumea, problema este realitatea care ne arata ca de multe ori voice actingul in japoneza se potriveste, iar cel in engleza nu. imi vine greu sa cred ca ai prefera sa aculti un dialog in engleza inregistrat cu niste actori de duzina, decit unul in japoneza unde ritmul cu care vorbeste respectivul si tonul lui se potrivesc perfect cu imaginea.

  12. #12 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    imi vine greu sa cred ca ai prefera sa aculti un dialog in engleza inregistrat cu niste actori de duzina, decit unul in japoneza unde ritmul cu care vorbeste respectivul si tonul lui se potrivesc perfect cu imaginea.
    Logic ca nu... Doar despre asta era vorba in subiectul de mai sus ... jezzzzz !!!!

  13. #13 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Japanese FTW !

  14. #14 SP
    Member collector's Avatar
    Engleza rulz frate !

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Logic ca nu... Doar despre asta era vorba in subiectul de mai sus ... jezzzzz !!!!
    intrebarea era mai mult retorica....

  16. #16 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Pot face ca la Naruto Ultimate Ninja Storm,sa alegi limba dorita - Engleza sau Japoneza.
    Cred ca ar fi o idee buna.

  17. #17 SP
    Senior Member huber's Avatar
    si de unde spatiu ?

  18. #18 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Mask View Post
    Pot face ca la Naruto Ultimate Ninja Storm,sa alegi limba dorita - Engleza sau Japoneza.
    Cred ca ar fi o idee buna.
    Despre asta era vorba in stire. Nu au destul spatiu de stocare pentru a putea pune ambele limbi

  19. #19 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    "Obviously, when we talk about XIII it's for PS3 and Xbox -- with PS3 being on Blu-ray there would be enough memory, but on Xbox probably not."


    Eternal Sonata asa are.

  20. #20 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    personal selectez JAP ori de cate ori am ocazia

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. FFXIII: 1.5 milioane de exemplare in Japonia By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 21-12-2009, 16:10
  2. Demo-ul FFXIII pe 16 aprilie By istrategie in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 19-01-2009, 12:01
  3. Experienta japoneza: Tales of Vesperia By MonkY in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 11-09-2008, 10:18
  4. Zvon - FFXIII demo pe bani By h0stile in forum Console News
    Replies: 21 Last Post: 10-09-2008, 18:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts