Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: PlayStation Now are preturi venite din alta galaxie

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    PlayStation Now are preturi venite din alta galaxie

    Desi vorbim de o varianta beta a noului serviciu de game streaming a celor de la Sony, trebuie sa recunoastem ca preturile afisate la jocurile disponibile in PlayStation Now sunt pur si simplu exagerate (si incerc sa fiu moderat, sa nu vorbesc urat pe site)! Sa luam un simplu exemplu: inchirierea unui joc precum Final Fantasy XIII-2 costa 4.99$ pentru 4 ore (da, ati citit corect, 4 ORE), 7.99$ pentru 7 zile, 14.99$ pentru 30 de zile sau 29.99$ pentru 90 de zile.

    5 dolari pentru 4 ore de streaming? 30 de dolari pentru INCHIRIERE de STREAMING? Fara suparare, dar jocul cu mici eforturi il poti cumpara cu 10-15 dolari (sigilat, retail).

    Sau luam un alt exemplu: Guacamalee! Nu mai vorbim de faptul ca a fost free pe PS+, dar acesta costa 2.99$ pentru inchiriere de 4 ore si 14.99$ pentru 90 de zile. Asta in timp ce jocul full costa tot 14.99$. Oare cine este nebun sa dea asemenea sume pentru inchiriere?

    Eu inca sper ca vorbim doar de niste sume aruncate aiurea pentru beta (desi multi au cumparat "de proba" - in speranta ca isi vor primi banii inapoi probabil), altfel va recomand sa va cumparati un PS3 si sa va bucurati de jocurile full, fara lag si probleme de streaming. Mai multe detalii si discutii, pe threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...aystation-now/.
    Attached Images Attached Images playstation-now.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Exemple:
    Attached Images Attached Images playstation_now_prices_1.jpg playstation_now_prices_2.jpg playstation_now_prices_3.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Preturile sunt intr-adevar astronomice, chiar si daca ar fi puse doar asa, pentru varianta beta, tot ar "speria" eventualii utilizatori.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    RIP PS Now

  5. #5 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Pai nu vreau sa ma gândesc, dar last of us sau uncharted cat o sa coate pentru 14 zile 50$???

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Personal ma asteptam si eu la ceva de genul: "Abonament PS Now pe o luna - 9.99$" si daca ai deja PS+ sa primesti la 4.99$. In schimb, Sony vad ca vrea 4.99$ pe 4 ore?!? Pai de-asta OnLive (care cerea 9.99$) mai ca a intrat in faliment?

  7. #7 SP
    Member nutzule's Avatar
    probabil e doar versiunea beta, ptr cei care nu au rabdare pot juca jocurile respective la preturi mai mult decat exagerate, sigur vor implementa si psnow in serviciul ps+
    vanzarile nu vor merge la aceste preturi, automat vom vedea reduceri

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    Sincer mie mi se pare ok varianta de 8 $ pt o saptamana.Un joc lung sa zic ca imi ia o saptamana sa il termin si pot proba si MP. 8$ x 3,3 = 27 lei ceea ce e echivalentul banilor pe care ii pierd daca imi iau un joc sigilat din magazin si il vand SH pe forum dar fara bataia de cap, stau acasa si downloadez, il joc si gata.Nu stiu cine o sa inchirieze ORICE joc 4 H, aia e cam o tampenie din moment ce unele jocuri au si demo!
    Toata lumea zice ca sunt preturi de Beta si ca nu astea o sa fie dar in cazul asta ce naiba testez la Beta daca nu imi iau jocuri???

  9. #9 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Mie preturile mi se par nesimtite, cel putin acestea din varianta beta. PlayStation Now poate fi un feature extraordinar, practic ai toate tilurile la cateva click-uri distanta, eu chiar l-as folosi, dar la niste preturi acceptabile, bineinteles. Este extraordinar sa ai titluri de PS3 pe care sa poti sa le joci chiar daca nu mai ai un PS3.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tempplier: eu cred ca iti scapa din vedere ca nu vorbim de inchirierea unui joc retail sau chiar digital/downloadabil. Vorbim de streaming. Adica ceva ce nu se compara cu experienta jocului original oricat de mult ti-ai dori. Lag, banda folosita non-stop... Tu spui "stau acasa si downloadez, il joc si gata". Nimic mai gresit. Nu downloadezi nimic. Faci exact ca la OnLive (fa-ti cont trial de 7 zile si o sa vezi ce si cum), adica jocul se randeaza pe serverele Sony si tu primesti un "film" - care oricat de mult ti-ai dori sa fie impecabil, va avea compresie in draci. Orice comanda dai (apesi un buton), comanda se duce la Sony, se aplica jocului, iti trimite tie "film-ul" si tu vezi rezultatul comenzii date. La jocuri mai lente nu va fi o problema (TBS, puzzles, etc.) dar fast games, ma indoiesc. Anyway, daca tie iti plac preturile... have fun with it. Eu sumele acelea nu o sa le platesc in vecii vecilor pe asa ceva.

    tudomih: stai linistit ca nu vor fi "toate titlurile cateva click-uri distanta". Doar anumite titluri vor fi selectate. Si decat sa le joci cu lag, mai bine iti cumperi un PS3. Iesi si mai ieftin, poti sa vinzi totul cand te saturi si-ti recuperezi macar partial banii

  11. #11 SP
    Banned Templier's Avatar
    probabil ca ai dreptate MonkY, nu am OnLive si nici nu o sa am. ca principiu imi place ideea lui Sony de a "inchiria" jocuri, sub orice forma.nu stim sigur daca sau nu o sa fie cu lag jocurile dar eu merg pe ideea " full me once shame on you fool me twice shame on me ". o sa vad cum e la un joc si daca nu imi place nu mai folosesc! nu ar fi PSN primul sau ultimul lucru gresit/prost facut/money grabbing thing pe care ni-l face Sony.

  12. #12 SP
    Member eneea's Avatar
    UAI ce preturi...
    Eu speram sa fie ceva abonament si sa fie incluse vreo 2-3 jocuri lunar...chiar sunt cateva exclusivitati Sony pe care le-as fi incercat, dar asa sa si le tina

  13. #13 SP
    Member Privatul's Avatar
    Quote Originally Posted by tempplier View Post
    probabil ca ai dreptate MonkY, nu am OnLive si nici nu o sa am. ca principiu imi place ideea lui Sony de a "inchiria" jocuri, sub orice forma.nu stim sigur daca sau nu o sa fie cu lag jocurile dar eu merg pe ideea " full me once shame on you fool me twice shame on me ". o sa vad cum e la un joc si daca nu imi place nu mai folosesc! nu ar fi PSN primul sau ultimul lucru gresit/prost facut/money grabbing thing pe care ni-l face Sony.
    Ba, ar cam fi primul lucru prost/gresit facut de sony. Toate consolele au fost cu o clasa peste competitori, la fel si exclusivitatile (aici sa zicem ca o parte din "vina" o au si studiourile) sau handheld-urile excelente de pana acum. Si multiplayer-ul gratis a fost o idee foarte buna fiindca a compensat live-ul de la microsoft prin gratuitate. Au fost si primii care au introdus 3D gaming pe console sau care au scos cel mai ieftin blu-ray player asa ca despre ce vorbim?

  14. #14 SP
    Banned Templier's Avatar
    The way that Playstation Plus distributes free games is changing - National Console Game | Examiner.com

    -lipsa jocurilor pt PSV

    -PSP nu a avut remote play :

    Despite Sony's early emphasis on Remote Play and PlayStation 1 game support, it was used very sparingly between the PS3 and PSP, with very few PS3 titles allowing for its use. The feature was even removed from several titles before their final release, most notably Gran Turismo HD and Formula One Championship Edition.[9] Most titles were small PlayStation Network-only titles. The late 2007 PS3 title Lair was notable for being one of the few original, physical Blu-Ray disc releases work between the PS3 and PSP.

    -PS3 a avut pret enorm at launch ( 500/600 $ )
    -PSP-ul e scos di productie pt a incuraja vanzarile la PSV
    -PSV putea sa aiba price cut fara a scoate un PSV fara OLED

    Mai e si asta daca vrei sa citesti
    My PSN Account was Hacked, and Sony is trying to screw me now. [x-post from r/PS4] : gaming

    The PlayStation Network outage was the result of an "external intrusion" on Sony's PlayStation Network and Qriocity services, in which personal details from approximately 77 million accounts were stolen and prevented users of PlayStation 3 and PlayStation Portable consoles from playing online through the service.[1][2][3][4] The attack occurred between April 17 and April 19, 2011,[1] forcing Sony to turn off the PlayStation Network on April 20. On May 4 Sony confirmed that personally identifiable information from each of the 77 million accounts appeared to have been stolen.[5] The outage lasted 24 days.[6]

    At the time of the outage, with a count of 77 million registered PlayStation Network accounts,[7] it was one of the largest data security breaches in history.[8][9] It surpassed the 2007 TJX hack which affected 45 million customers.[10] Government officials in various countries voiced concern over the theft and Sony's one-week delay before warning its users.

    Sony stated on April 26 that it was attempting to get online services running "within a week."[11] On May 14, Sony released PlayStation 3 firmware version 3.61 as a security patch. The firmware required users to change their password upon signing in. At the time the firmware was released, the network was still offline.[12] Regional restoration was announced by Kazuo Hirai in a video from Sony.[13] A map of regional restoration and the network within the United States was shared as the service was coming back online.[14]

  15. #15 SP
    Member Privatul's Avatar
    Chiar nu ar strica sa te informezi inainte sa postezi:
    -Ps Vita are 642 de jocuri conform List of PlayStation Vita games - Wikipedia, the free encyclopedia comparativ cu 3ds care are 504 conform paginii de pe wikipedia. Probabil ar fi bine de mentionat ca 3DS e si mai batran cu un an.
    -PSP a fost prima consola handheld capabila de remote play. 3DS nici acum nu stie de remote play. Criticam pana si ideile inovatoare cand ceilalti nu sunt nici macar la a doua generatie sa le aplice?
    -PS3 a fost cel mai ieftin blu ray la acea ora din lume. Da, a avut un pret de lansare cu 100$ mai mare insa 60$ se duceau pe xbox live/an deci cred ca putem fi de acord ca un sistem mai puternic, mai bun prin prisma blu-ray-ului si mai ieftin (daca adunam si abonamentul anual la live) e un super deal. De fiabilitate fata de xbox cu al sau rrod si nenumaratele revizii cred ca nu mai are rost sa vorbim.
    -Psp-ul a fost scos din productie la fel cum a fost scos si dsi pentru a-i face loc lui 3Ds, ca si wii pentru wiiU ca si iphone 5 pentru 5s ca si vechea generatie de audi,mercedes,bmw pentru una noua. E upgrade tehnologic si nu inteleg de ce ti se pare anormal doar in cazul psp-ului, care totusi a avut o durata de viata de 9 ani, o durata de viata enorma in comparatie cu ce se intampla in tehnologie.
    -De ce sa aiba price cut? Tu daca ai avea un produs foarte bun in care ai investit milioane poate sute de milioane de dolari si ai vedea ca se vinde foarte bine i-ai face un price cut? Nu prea cred. Nici apple, htc sau alte mari companii nu fac price cut la produsele lor high end si nu se supara nimeni.

    Data viitoare cand te lansezi in afirmatii argumenteaza-le serios. Nu ca e mai scump ps3-ul ca si xbox da are si blu-ray si multiplayer gratis si exclusivati mai bune da mie tot nu imi place.

  16. #16 SP
    Banned Templier's Avatar
    Privatu nu inteleg de ce te inflamezi atat ? E punctul meu de vedere si nu incerc sa conving pe nimeni ( asa cum faci tu, poate esti fanboy sau iti iei bani de la Sony ).

    1. In lista de care ai pomenit tu uita-te bine ca unele sunt doar in Japonia lansate,in EU si SUA release date N/A si multe nu sunt sub format fizic ci download
    2. Nu uita ca pe langa 100 $ in plus la consola a trebuit sa mai platesti si 60 pt PS+ deci oricum diferenta se pastreaza.nu neaga nimeni ca nu ai beneficii foarte mari pe PS+ dar abonamentele au explodat deabea acum la PS4, nu atunci
    3. Cred ca si PS a avut seria sa de probleme + un controler care este/a fost inferior celui de XBOX.Sa nu mai adaug problema cu acele conturi de PSN
    4. Asta numesti tu ca merge foarte bine?

    PS Vita: Units sold 4 million (as of January 2013) in 2 ani si cateva luni
    PSP : Units sold Worldwide: 80 million (as of November 2013) in 10 ani
    5. Price cut pt Vita fat e in avantajul consumatorului pentru ca are ecranul Oled care e superior Lcd ului

    Cred ca am argumentat destul de bine, tu cam vorbesti pe langa subiect si ai atitudine de fanboy.Nu am spus ca nu e bine sa ai PS ci doar sunt anumite decizii care nu sunt ok pt noi, end user.Nu cred ca am inceput vreo data sa compar PS ul cu alte consola ca sa imi dea la calcul si nici sa conving pe cineva de ceva.Daca eu am o consola asta nu inseamna ca sunt fanboy, imi plac si jocurile de Xbox, 3DS si altele si pot sa vorbesc onest fara sa iau partea uneia sau alteia.

  17. #17 SP
    Member Privatul's Avatar
    Nici nu iau bani de la sony nici fanboy nu sunt (stau dovada consolele xbox si nintendo) ce le am pe langa play stationuri.

    1. Irelevant pe ce format sau unde sunt lansate. Si 3DS are jocuri lansate doar in Japonia. Nu cred ca sunt jocuri doar alea care le poti lua in mana si restul sa le disconsideram.
    2. PS+ nu era obligatoriu ca sa te joci multiplayer pe cand xbox live era este si va fi. Deci e irelevant ceea ce zici tu in contextul asta.
    3. Nu neg ca PS are probleme dar fata de concurenta sunt minore spre inexistente. Cat despre controller ai dreptate, cel de xbox este mai bun insa ce e mai usor de cumparat: un controller aftermarket asemanator cu cel de xbox sau un xbox care sa citeasca blu-ray-urile?
    4. Merge foarte bine.. 4 milioane de unitati vandute... xbox cate a vandut? Sunt 84 de milioane de unitati in plus fata de principalul rival.

    Eu am argumentat cu cifre si fapte. Tu imi vorbesti de "o serie de probleme" ale play stationului care nu stie nimeni altcineva care e in afara de tine sau ca au luat decizii care nu sunt ok pentru consumatori. Care sunt acestea iar nu stim. E irelevant ca sony e lider de piata la console, relevant e ca nu ii atacam pe ei sau pe microsoft sau nintendo sau pe altii pentru fapte care ni se par sau le-am auzit sau le-am visat. Daca ne ofera ocazii reale cum e aceasta putem sa ii apostrofam fara jena.

  18. #18 SP
    Banned Templier's Avatar
    Asta e din link ul tau :

    Games dated December 17, 2011 (Japan) and February 15/22, 2012 (NA and EU) are launch titles for the specified regions. Physical games are region free, and can be played on any device; downloadable games and DLC however are restricted by the PSN region the user's account is associated with; this page lists the release date of games within the North American, European and Japanese regions, in addition to whether the game is available physically.

    Faptul ca s-au furat datele personale a 77 milioane de useri sunt cifre si fapte!

    4. Merge foarte bine.. 4 milioane de unitati vandute... xbox cate a vandut? Sunt 84 de milioane de unitati in plus fata de principalul rival.

    Xbox nu are consola portabila! Deci e cel mai tare din parcarea lui Microsoft, dar nici nu participa la cursa.Asa ca nu ne ramane decat DS ul ( sub toate formele lui ) si PSP ul care a avut vanzari mult mai mari decat Vita.

    Imi vorbesti de jocuri de Vita dar scapi din vedere ca multe sunt minis,PS1 sau luate de la PSP. Vita la ce hardware are sincer este peste jocurile alea si daca vrei sa joci asa ceva iti sugerez un PSP Go.
    Probleme cred ca mai gasesti si despre PS daca mai cauti aici pe thread uri!

    ---------- Post added 25-06-2014 at 01:14 ----------

    PS Vita System Games - PlayStation®Vita

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ati cam trecut in off-topic. Despre PlayStation Now mai discutam si noi?

  20. #20 SP
    Banned Templier's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Personal ma asteptam si eu la ceva de genul: "Abonament PS Now pe o luna - 9.99$" si daca ai deja PS+ sa primesti la 4.99$.
    Daca ar baga asa ceva sincer nu si-ar mai cumpara nimeni jocuri oricat de prost e semnalul!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Now By mentorica in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 138 Last Post: 06-12-2021, 19:56
  2. PlayStation Now vine in 2015 si la concurenta By MonkY in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 28-12-2014, 17:07
  3. Faceti cunostinta cu PlayStation Now By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 24-12-2014, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts