Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: Pregatiti-va portofelele! Xbox One se ieftineste (din nou)!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Pregatiti-va portofelele! Xbox One se ieftineste (din nou)!

    O sa incep prin a fi al naibii de onest: imi place la nebunie ce face Microsoft in ultima perioada! Aproape as putea spune ca sunt de nerecunoscut, in special pe divizia Xbox. Desi au avut un inceput cu stangul, au inceput sa-si spele pacatele prin bundle-ul fara Kinect, au continuat prin reduceri de pret si au pus cireasa pe tort cu ultimele update-uri (care sunt geniale si aduc cam tot ceea ce si-au dorit gamerii de la o consola). Iar astazi vine un anunt oficial care le mai acorda o bila alba: incepand din 2 Noiembrie 2014, vom avea parte de noi bundle-uri iar pretul consolei scade la 349$! Da, ati citit bine: Xbox One in mai putin de un an de la lansare a ajuns sa coste cu 150$ mai putin - lucru care pare aproape incredibil daca ne uitam la Xbox 360, care dupa 18 luni de-abia scazuse cu 50$.

    Ba mai mult, Microsoft pluseaza si in pretul de 349$ include 2 jocuri! Acest bundle se va numi Xbox One Assassin’s Creed Bundle si va contine Assassin’s Creed Unity si Assassin’s Creed IV: Black Flag on Xbox One. In varianta Xbox One Assassin’s Creed Bundle with Kinect veti avea aceleasi doua jocuri din seria AC, dar in plus veti avea si Dance Central Spotlight precum si Kinect-ul - pretul insa sare la 449$ (care inca mi se pare o afacere buna, pentru cineva care isi doreste si Kinect).

    Vom mai avea consola in varianta alba (contine si gamepad alb), in editia denumita Xbox One Special Edition Sunset Overdrive Bundle. Aceasta va include o copie digitala a jocului Sunset Overdrive Day One Edition si va fi de asemenea la pretul de 349$. Atentie insa, aceasta va fi o editie limitata (ca si cantitate).

    Si in sfarsit avem o a treia varianta a consolei, cu un skin special (atat pe consola cat si pe gamepad), sub semnatura Xbox One Limited Edition Call of Duty: Advanced Warfare Bundle. Aceasta, pe langa jocul in varianta digitala si custom skins, mai vine si cu un HDD nou de 1TB (default avem 500GB). Pretul sau va fi de 449$.

    Desigur, anuntul a fost facut oficial pentru US, iar variantele respective se vor gasi in magazinele Amazon, Best Buy, GameStop, Microsoft Stores, Target, Toys ‘R Us si Walmart, dar sunt ferm convins ca vom avea parte si in UK/UE de astfel de reduceri. Imi place faptul ca Microsoft a ales sa faca aceasta reducere inainte de nebunia de Black Friday (repet, incepand cu 2 Noiembrie). Totodata ne este reamintit faptul ca pana de sarbatori vom avea ce titluri exclusive sa jucam si sunt enumerate titluri precum Sunset Overdrive, Halo: The Master Chief Collection, Forza Horizon 2.

    Nu pot sa spun decat "Bravos Microsoft! Tineti-o tot asa!" urmat de "Va asteptam si in Romania!". Mai jos aveti si un filmulet de prezentare pentru bundle-uri. Enjoy!

    Attached Images Attached Images xbox_one_new_bundles_price_drop.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si ceva imagini extra (imi place la nebunie cum arata varianta cu HDD de 1TB):
    Attached Images Attached Images assassinscreed-bundle_final.jpg games_info_r1t1_sk.jpg group_threebundles_stackb_hires.jpg

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Reducerea e valabila doar pana in ianuarie 2015? Eu sper sa rămână si sa ajunga si in Europa, deja strâng pt un bundle Quantum Break

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ei asa spun, ca e pana pe 3 Ianuarie 2015 reducerea... dar am impresia ca de-acum incolo cam asa vor fi bundle-urile.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Doamne ajuta!

  6. #6 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Big + pentru Microsoft. Jos palaria din partea mea. Cred ca este esential si deosebit de prioritar sa urmezi cu sfintenie feedbackul venit din partea userilor care iti cumpara produsul pentru ca ei sunt sufletul businessului tau.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ^^^Foarte bine spus. La acest capitol sunt de 10+ Cred ca in noiembrie si decembrie vor depăși în sfârșit vânzările PS4 in US

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, si un bun exemplu ar fi acesta: https://xbox.uservoice.com/. Puteti posta acolo propunerile voastre, si daca primesc suficiente voturi, vor fi luate in seama de developerii Microsoft. Multe din ele au fost deja puse in practica.

    P.S. cj_quest chiar a propus si un Live pentru Romania. Dati si voi un vot daca nu va e greu: https://xbox.uservoice.com/forums/25...ld-for-romania

  9. #9 SP
    Junior Member alpontos's Avatar
    am dat un vot...chiar cred ca daca se aduna un numar de voturi poate va fi luata in considerare aceasta idee. Mda, Andorra are mai multe voturi decat Romania :-)

  10. #10 SP
    Banned Venom's Avatar
    Nu prea este de bun augur chestia asta cu ieftinirea. DPDV economic ieftinirea inseamna apropierea de colaps. Sau credeti ca pe Microsoft l-a apucat mila de clienti?

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu cred ca a spus nimeni ceva de mila, sunt disperați, iar pe mine ma bucura acest lucru.

  12. #12 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ieftinirea in cauza este ca sa tina pasul cu Sony si sa-i depaseasca la vanzari, este o strategie de marketing mai mult decat colaps, dar asta e parerea mea.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Venom: din punctul meu de vedere sunt 2 chestii care duc la aceasta ieftinire, si niciuna nu are legatura cu colaps-ul. Hai sa incerc sa explic care sunt cele 2:
    1. Capacitatea de productie a crescut intr-un an, prin urmare si costurile de productie sunt mai mici.
    2. Vor install base mai mare. Cu cat e mai mare, cu atat vand mai multe servicii (Gold in special).

    Cineva de la Microsoft si-a dat seama ca banii multi nu vin din profitul per consola vanduta... ci din servicii si jocuri. Ori daca ai install base mic, pret mare, nu ai cum sa faci asta.

  14. #14 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Si la lansarea PS3 s-a intamplat la fel. Din cauza stocurilor mici si a pretului mai mare Sony a pierdut startul. Dupa ieftiniri, bundle-uri si disponibilitate mare si-au revenit. Acum e randul Microsoft sa incerce

  15. #15 SP
    Member nutzule's Avatar
    pretul e bun, ptr USA, insa ptr EU... e acelasi, dar in euro
    cel putin din 2015 se vor ieftini puternic, vor ajunge la 300-350 e, la oferte poate si mai ieftin
    ptr gameri e cel mai bine, cu cat mai multe bundle uri, oferte, beneficii etc, cu atat mai bine, ai de unde alege

    ceva exemple reale, console xboxone:

    SATURN Die Xbox One Konsolen bei SATURN online kaufen

    MEDIAMARKT Xbox One kaufen bei Media Markt

    ALTEX Console - Xbox One - Gaming - Jucarii | ALTEX

    cu ceva rabdare prinzi insa bundle uri mai bune, gen: consola + 2 jocuri + 2 controlere incluse undeva la 400 e

    Am vazut un bundle foarte avantajos PS4: consola + joc the last of us + 2 controlere + camera in jur de 430 e
    la fel si ptr xboxone, cred ca a si cumparat cineva bundle ul respectiv cu 2 jocuri incluse

  16. #16 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cineva de la Microsoft si-a dat seama ca banii multi nu vin din profitul per consola vanduta... ci din servicii si jocuri.
    Excelenta observatie. Despre asta este vorba, servicii/jocuri. Si de altfel de asta avem nevoie. Eu sun fan Sony si nu sunt familiarizat bine cu universul micro/xbox, dar astfel de anunturi iti poate atrage atentia, cel putin.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum mi s-a aprins si mie beculetul de rezerva: nu cumva totul are legatura cu plecarea lui Steve Ballmer? Prea o luase totul razna sub "tutela" lui, si tot de la el aparuse si ideea de a vinde divizia de Entertainment (inclusiv Xbox). Parca de cand e un nou CEO (Satya Nadella), se misca ceva mai bine lucrurile... sunt mai open minded. Hmmm...

  18. #18 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum mi s-a aprins si mie beculetul de rezerva: nu cumva totul are legatura cu plecarea lui Steve Ballmer? Prea o luase totul razna sub "tutela" lui, si tot de la el aparuse si ideea de a vinde divizia de Entertainment (inclusiv Xbox). Parca de cand e un nou CEO (Satya Nadella), se misca ceva mai bine lucrurile... sunt mai open minded. Hmmm...
    Eu stiam ca CEO Xbox e Phil Spencer, iar Satya Nadela e CEO Microsoft! Dar pana la urma cred ca marile decizii din curtea Microsoft vin de la Phil dupa care sunt aprobate de mai multi din consiliul director. Si mai cred ca anumite lucruri sunt aprobate si in fuctie de cum sunt prezentate.
    Adica daca le spune careva sa ieftineasca Xbox One-ul multi vor sari ca pierd bani, dar daca le spune...stai sa vezi..install base mai mare, mai multe jocuri vandute, mai multe abonamente de Live, mai multi bani...le schimba pararea.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu misca nimic la Microsoft fara sa dea CEO-ul Microsoft OK-ul. Xbox o fi o divizie Microsoft, Phil Spencer e in continuare CEO Xbox, insa... tot la marele sef se ajunge. Si daca el de maine zice ca vrea install base mai mare, Phil face o plecaciune si vine sa ne aduca vestea interesanta. Lucru care pe vremea lui Ballmer era o minune. Sa va reamintesc ca toata aberatia cu DRM-ul si ALWAYS ONLINE a venit tot din vremea lui Ballmer?

    P.S. In caz ca ati uitat de el, va aduc eu aminte...
    Attached Images Attached Images steve_balmer_01.jpg steve_balmer_02.jpg steve_balmer_03.jpg steve_balmer_04.jpg steve_balmer_05.jpg steve_balmer_06.jpg steve_balmer_07.jpg steve_balmer_08.jpg

  20. #20 SP
    Member eneea's Avatar
    Buna stire. DIn punctul meu de vedere a fost perfect ca PS4 i-a intrecut asa de mult in vanzari, ca au revenit cu picioarele pe pamant

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft lanseaza un nou Xbox One! By djleo666 in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 14-06-2015, 01:24
  2. Replies: 10 Last Post: 12-11-2014, 10:39
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 11:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts