Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Zvon: Microsoft pregateste HDD-ul de 1TB

  1. #21 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    De unde 1TB intr-un hard de 2.5? Nu exista asa ceva pe piata
    Haleluia, wake-up corect, nu exista inca si as adauga ca nu a sustinut nimeni contrariul in fapt subiectul este Microsoft pregateste HDD-ul de 1TB ... Pentru moment pe 2.5" ne multumim cu limita de 0.5 TB pentru 2.5" dar nu pentru mult.

    Quote Originally Posted by Christien
    OFF : Asta inseamna ca vor fi valabile si pentru laptop-uri HDD-uri de 1TB , nu ?
    Absolut, din moment ce dimensiunea corespunde (2.5") interfata nu a fost niciodata un impediment.

  2. #22 SP
    Junior Member Tzeb's Avatar
    Ce naiba sa "pregateasca" MS, nu gandesti? MS ia hardul de la fujitsu, samsung sau whatever si il baga intr-un shell cu o mufa sata. Sunt si ei la mana producatorilor de hard disk-uri si a evolutiei tehnologice. Crezi ca daca fujitsu o sa aiba la retail in 2010 un hdd de 1tb ce va costa 200$ in america (sa zicem, intr-un caz fericit), ms o sa-l poata cumpara de la ei cu 100? Zvonul asta cu 1tb e doar un zvon. In 2011, POATE daca preturile la un hdd de 1tb ar fi la nivelul unui 500GB de azi, adica ~100$....

    Nu realizati ca mai e putin si suntem in 2010 aproape si ms au cel mai mare hard de 120 GB, pe care il vand la un pret absurd?
    Ar putea sa scoata in 2 secunde un hard mai mare. Nu pot fi mai mult de cateva linii de cod ce ar face compatibil un hdd cu 360-ul.

    Mult mai realistic, LOGIC, fezabil, convenabil pentru toata lumea este sa introduca un upgrade intermediar pana cand 1tb va deveni viabil in 2011 poate. Adica un 250, 320 sau 500GB, dar ultimul tot ar fi foarte scump chiar si azi, dupa ce ms is face calculele cat ii costa hardul ala de la producator, pana ajunge la ei, pana il pun in shell, dupaia mai tre' sa mananca si gura lor ceva... SCUMP!

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Western Digital's 2.5-inch to hit 1TB by early 2010 ? Channel Register

    Our sources say WD and Fujitsu will have 750GB 2.5-inch drives by mid-2009 and 1 terabyte units by early 2010, if not the end of 2009.

  4. #24 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    Ce naiba sa "pregateasca" MS, nu gandesti? MS ia hardul de la fujitsu, samsung sau whatever si il baga intr-un shell cu o mufa sata. Sunt si ei la mana producatorilor de hard disk-uri si a evolutiei tehnologice. Crezi ca daca fujitsu o sa aiba la retail in 2010 un hdd de 1tb ce va costa 200$ in america (sa zicem, intr-un caz fericit), ms o sa-l poata cumpara de la ei cu 100? Zvonul asta cu 1tb e doar un zvon. In 2011, POATE daca preturile la un hdd de 1tb ar fi la nivelul unui 500GB de azi, adica ~100$....

    Nu realizati ca mai e putin si suntem in 2010 aproape si ms au cel mai mare hard de 120 GB, pe care il vand la un pret absurd?
    Ar putea sa scoata in 2 secunde un hard mai mare. Nu pot fi mai mult de cateva linii de cod ce ar face compatibil un hdd cu 360-ul.

    Mult mai realistic, LOGIC, fezabil, convenabil pentru toata lumea este sa introduca un upgrade intermediar pana cand 1tb va deveni viabil in 2011 poate. Adica un 250, 320 sau 500GB, dar ultimul tot ar fi foarte scump chiar si azi, dupa ce ms is face calculele cat ii costa hardul ala de la producator, pana ajunge la ei, pana il pun in shell, dupaia mai tre' sa mananca si gura lor ceva... SCUMP!

    Da , dar treaba e ca fujitsu sau ce alte firme zici tu .. fac aceste hdd-uri exclusiv pentru microsoft , din cate stiu.

    Oricum vor fi multe persoane care isi vor procura hdd-uri fara shell , si le vor converti pentru xbox 360. De asta sunt sigur.

  5. #25 SP
    Junior Member Tzeb's Avatar
    Nu face nimeni niciun hard "exclusiv". Se ia un hard pe care fujitsu, hitachi sau samsung il vind in magazin si se scriu 2 randuri in firmware pentru a fi vizibil doar in 360 (lucru pe care il face fiecare firma inainte de a livra 50 de mii de bucati catre fabrica ce le baga in shell si apoi in plastic). Bineinteles ca daca il scoti din shell si il bagi in pc si dai format NTFS va merge perfect.
    Fujitsu MHW2120BH e un exemplu de hard ce se gaseste in 360, dar poate fi cumparat si separat.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru cine se intreba mai devreme ce facem cu atata spatiu... Ma uit ca azi am pus un al treilea HDD de 1.5TB in HTPC, si tot n-am loc suficient pentru ce imi doresc. Astept 2TB...

  7. #27 SP
    Member obidan's Avatar
    Eu am hard de 20gb
    Abia reusesc sa instalez 1 joc pe Hard
    Si-mi convine, oricum Games on Demand va fi implementat in cativa ani, cand probabil vom auzi zvonuri despre un nou Xbox

    Good day.

  8. #28 SP
    Member verde's Avatar
    deci era si timpu ,cred ca toata lumea stie ca la xbox 1 (cel clasic) puteai sai pui un hard de 1 terra ,sa speram ca acum sa nu se i-a iarasi playstation dupa noi

  9. #29 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by kagula_89 View Post
    deci era si timpu ,cred ca toata lumea stie ca la xbox 1 (cel clasic) puteai sai pui un hard de 1 terra ,sa speram ca acum sa nu se i-a iarasi playstation dupa noi
    Sony dupa Microsoft la HDD? In caz ca nu stiai la PS3 poate fi pus orice HDD Sata de 2.5". In acest moment pe PS3 poti pune un HDD de 750gb, iar cand va aparea cel de 1TB il vei putea pune. Acest lucru este valabil si pentru cel de 2TB si asa mai departe

  10. #30 SP
    Junior Member Tzeb's Avatar
    In other news, mi-am instalat azi in 360 un WD3200BEKT - 7200rpm, 16MB, 320GB.

    Am mai avut un bevs de 250, dar era 5400 cu 8MB si am zis sa incerc nava asta, modelul de top. De ce am ales 320 si nu 160, cand oricum nu vad decat 107GB in 360? Simplu. Cand scoate MS un hdd oficial de 250 sau 320, scot hardul asta modat, pun firmware original la loc, iar ulterior il remodez cu dimensiunea maxima ce va fi suportata oficial de 360.

    Am avut mici probleme la modare, dar i-am dat de cap. Cine e slab de inima si nu vrea sa riste 2.8 milioane, poate sta linistit cu hardul de 20, sau poate cumpara un hdd de 120 oficial/china.

    Am apucat sa instalez pe el doar 2 jocuri pana acum, la care am cronometrat loading times. Daca are cineva jocurile astea pe hdd de 20/120 oficial, poate reface foarte rapid urmatoarele teste pentru a compara eventualele diferente de timp.

    1. Forza 2 - Free Run, Ferrari F50, Laguna Seca - Timpul din care incepe incarcarea traseului si pana apare masina pe traseu ~12 secunde.
    2. COD4 - Mission select, act1, charlie don't surf ~11 secunde. Mission select, act1, the bog ~11, la fel. Aici am cronometrat pe ceas momentul cand apesi A la "select difficulty" si pana in momentul cand ajunge linia de jos la capat si se poate apasa rapid A sa dai skip la descrierea misiunii, ce ar continua chiar daca a terminat de incarcat.

    Pun si niste screens cu hdtune la diferite harduri testate de mine.

    De la stanga spre dreapta avem asa:

    1. hdd de 20 - oficial MS
    2. hdd fujitsu 120GB - oficial MS
    3. hdd WD 250GB - BEVS - inainte de modare
    4. hdd WD 250GB BEVS - dupa modare
    5. hdd WD 320GB BEKT - inainte de modare
    6. hdd WD 320GB BEKT - dupa modare
    Attached Images Attached Images 1.-hdd-de-20-oficial-ms.png 2.-hdd-fujitsu-120gb-oficial-ms.jpg 3.-hdd-wd-250gb-bevs-inainte-de-modare.png 4.-hdd-wd-250gb-bevs-dupa-modare.png 5.-hdd-wd-320gb-bekt-inainte-de-modare.png 6.-hdd-wd-320gb-bekt-dupa-modare.png

  11. #31 SP
    Junior Member sEs1er*'s Avatar
    misto hdd 1TB dar.... o sa coste mult

  12. #32 SP
    Junior Member Tzeb's Avatar
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    Mult mai realistic, LOGIC, fezabil, convenabil pentru toata lumea este sa introduca un upgrade intermediar pana cand 1tb va deveni viabil in 2011 poate. Adica un 250, 320 sau 500GB...
    Ma injura cineva daca imi citez spusele din iunie? Se pare ca am avut perfecta dreptate, acum ca bundle-ul cu Forza3 este aici si include si noul hard de 250GB. Ma felicit cu ocazia asta ca am ales un hdd de 7200rpm si 320GB. Sper sa il fac din 120GB in 250GB cat mai curand, avand in vedere ca a aparut si ultima versiune a HDDHacker ce permite urmatoarele :

    (v1.20)
    * Fixed issue with Intel ICH9, ICH10 and VIA chipsets
    * Implemented progress bar
    * Added support for 80GB and 250GB HDDs (HDDSS.BIN required)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 30-09-2014, 20:38
  2. Replies: 10 Last Post: 21-02-2014, 01:37
  3. Zvon: Pentru 2012, Ubisoft ne pregateste.... By Honord in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 20-02-2012, 16:49
  4. Replies: 6 Last Post: 17-10-2010, 20:09
  5. Replies: 1 Last Post: 04-06-2010, 10:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts