Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Gamerii vs retrocompatibilitate

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Gamerii vs retrocompatibilitate

    Acum 5 ani ne-am bucurat sa calarim prin universul western al jocului Red Dead Redemption. Timpul a trecut, consolele noastre favorite s-au modernizat si cuvantul momentului este "retrocompatibilitate". Mike Ybarra, Director of Product Management la Microsoft, a declarat intr-un interviu recent ca si el se numara printre persoanele care s-au indragostit de ultimul titlu Red Dead si ca a facut personal toate demersurile necesare pentru a putea aduce pe Xbox One jocul in care a "investit sute de ore".

    Cu toate intentiile bune, Mike tot a intampinat piedici. Pentru a putea porta un joc trebuie indepliniti doi pasi, unul software si unul logistic. Primul reprezinta modificarea anumitor parametrii ai codului jocului pentru a suporta noua consola, dar acesta nu este nici complicat, nici costisitor. Cel mai important factor este acceptul direct al publisherului. In cazul de fata, Rockstar Games nu au dat unda verde portarii.

    Ybarra le transmite fanilor ca singurul mod in care vor avea disponibile din ce in ce mai multe titluri din gama Xbox 360 este daca isi fac vocea auzita in fata companiilor producatoare de jocuri!
    Attached Images Attached Images red.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sper ca se vor razgandi. E cam singurul joc pe care l-as juca cu adevarat pe Xbox One. Poate si GTA IV

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mesajul e clar... MS facut tot ce au putut. Mai departe, tine de gameri. Majoritatea site-urilor de stiri din US indeamna gamerii sa le scrie pe Twitter sau alte canale media oficiale celor de la R*, asta va sugerez si eu!

  4. #4 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Eu zic ca acel joc a ramas un masterpiece al vechii generatii , de ce sa-i luam Cezarului ce e al Cezarului ?!

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vine varianta RDR Remastered, 1080p @60 fps

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu m-ar deranja, sincer. Dar as prefera, totusi, un RDR 2, ca tot au trecut 2 ani de la ultimul joc R*.

  7. #7 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Eu chiar nu vreau jocul asta backwards, e tâmpit să vi cu asta la doi ani de la lansarea generației. Părerea mea e xa și PS Now și Backwards de la Ms sunt niște aberații și chestii de publicitate, având în vedere distanța la care au apărut, dacă era la lansare, da, jos pălăria.

    În schimb nu aș refuza un RDR 2 și eventual un Remaster la 1 cu o luna doua înainte de lansarea la 2.

  8. #8 SP
    Junior Member mayo92's Avatar
    hai sa aducem si mario pe ps4 sa aducem si pac man xbox one, ca tot am dat 500 euro pe consolele 2014...sa jucam supaplex hd si eventual un tetris remastered...
    Incepe sa-mi fie scarba de atata japca...ma consider cel putin eu, luat de prost...

  9. #9 SP
    Banned Pirvu_mb's Avatar
    Adevărat, mayo92 )




    Trimis din android, Tapatalk

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sincer nu m-ar deranja Mario HD pe Xbox sau PS si la fel de sincer, nu ma deranjeaza remasterizarea jocurilor bune (RDR a fost chiar foarte bun) sau a BC prin Xbox One. Si totodata, tineti minte. Nu va obliga nimeni sa le cumparati.

  11. #11 SP
    Banned Pirvu_mb's Avatar
    Și uite așa începe polemica




    Trimis din android, Tapatalk

  12. #12 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eu cred ca nu prea conteaza ce vrem noi
    Conteaza cum se pot face niste bani (de pe urma noastra).

    Se vor face bani in continuare din remasterizari la fel cum se vor face bani si din clould gaming.
    Asta cu retrocompatibiltatea pe cat de buna pentru noi este, pe-atat de .. nu prea buna este pentru "baieti".
    Scopul este de a scoate cat mai multi bani ... sa dezvolti / promovezi jocuri noi, sa vinzi, sa scoti profit, repeti ciclul.

    M$ a facut treaba asta cu retrocompatibilitatea (**** ce cuvant greu de scris pentru ca ... imagine.
    Trebuie sa fie cat mai relevanti pe o piata destul de neprietenoasa (pentru ei / XBOX) si cu cifre nu tocmai imbucuratoare (bineinteles cu largul lor concurs).
    Pe Sony "ii doare la bashchetzi", nu au nevoie de asa ceva, pentru ei cifrele sunt ... mult mai bune sa zicem.
    Ba mai mult, "umbla cu o cioara vopsita pe nume PS Now" (care de fapt nu este nimic altceva decat o alta sursa de venit, mascata intr-un fel de "hei, uite ca tinem cont de dorintele clinetilor nostri si oferim posibilitatea de juca titluri de generatie veche pe actualele console!).
    Ei impaca astfel si capra si varza.
    Ba mai mult ... incearca sa asigure o piata profitabila (mizand pe un viitor al cloud gaming-ului).

    Pana la urma, poveste lunga scurta, nu se vrea (iar acolo unde se vrea, vezi M$ si XBOX ONE, nu reprezinta altceva decat o strategie de marketing).
    Nimeni in afara de noi nu doreste de fapt sa se foloseasca jocuri vechi ce vor merge pe console de generatie noua.
    Nu ar fi complicat sa faci acest lucru anul 2015.. este vorba de profitabilitatea acestui aspect.

  13. #13 SP
    Junior Member mayo92's Avatar
    RAZVANRAZY sunt intru totul de acord cu tine, nu sunt obligat sa cumpar, insa cumpar o consola de ultima generatie, ultimul ragnet ca sa zic pe romaneste, ca sa joc jocuri respectiv de ultimul ragnet, hai sa-i dam drumul la un GT7 cu potential, poate la un RDR 2, ca GTA 5 face 3 ani acum...etc...

    Ma deranjeaza pe mine personal ca dezvoltatorii NU isi ocupa timpul cu jocuri noi, ci bat pasul pe loc, PE BANII nostri.

    Parerea mea, va multumesc pentru atentie!

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai inteleg ce zici si sunt complet de acord cu tine, DAR R* scoate un GTA cam odata la 5 ani si un alt joc odata la 2 ani. Naughty Dog Uncharted odata la 3-4 ani si s-a intamplat ca intre 3 si 4 sa scoata si The Last of Us (+ 2 remasterizari care nu cred ca au deranjat pe nimeni) si cam asa se dezvolta jocurile bune de catre filmele capabile.

    Ubisoft si EA scot jocuri noi in fiecare an, pe care le poti cumpara linistit. Ei nu scot remasterizari. Deci nu poti spune ca nu exista jocuri bune si noi, pe PS4/XO si sunt doar remasterizari.

  15. #15 SP
    is the man! trickz's Avatar
    N-ai inteles un lucru. Poate tu nu ai dat bani pe jocul ala acum cativa ani, dar altii au dat. Doar ei pot spune cu adevarat daca developerii fac sau nu fac ceva pe banii lor. In problema portarii x360 xone nu se pierde timp. Schimbarile necesare sunt rapide si usor de implementat. Eu, ca fan inrait Gears 2 (de exemplu) as prefera sa pot sa bag discul vechi in consola noua, sa downloadeze cateva chestii si sa ma pot juca linistit. Fara HD remake, fara 4k explosion, fara 180fps bull****. Jocul pe care am dat bani. Oriunde.

    Pana atunci studiourile oricum vor face tot ce pot sa mai scoata un ban de la noi. Ca vrem sau nu.

  16. #16 SP
    Banned Pirvu_mb's Avatar
    Din păcate nu avem o statistică, dar mare parte dintre posesorii de console din România sigur sunt consumatori de remasterizări.

    Dar, totul se reduce la:
    Cumperi,
    Sau, nu cumperi.
    Simplu!

    PS: fac parte din categoria... Fără Mario remasterizat




    Trimis din android, Tapatalk

  17. #17 SP
    Junior Member georgeleus's Avatar
    Ciudat ca se dezbate acest aspect. In sens pozitiv ma refer.

    Eu citisem ca principala metoda prin care se poate face backward compat e prin emulare soft, care presupune (pentru a rula flawless) in primul rand o frecventa de 10 ori mai mare decat a predecesoarei si celelalte resurse aproape tot pe-atat.

    Un mai mare de pe la SONY cita:
    "Software emulation is very hard to do unless you have 10 times the frequency of the previous console,"
    Gargara toata aici.

    Mi-a placut Red Dead Redemption, n-am jucat Revolver dar asta chiar e ok. N-am apucat sa-l termin ca am descoperit Dragon's Dogma inainte, dar pentru PS3 e un titlu care se vede si se simte fantastic.

  18. #18 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ugh Dragon Dogma ... sunt curios ce o sa iasa cu varianta de PS4 (online)
    Cred ca pot spune ca mi-a placut pe PS3 (cu toate ca nu am apucat sa-l joc prea mult).
    A fost unul dintre cele mai underrated titluri.

    Revenind, nu stiu exact daca sunt fan "ciorbe reincalzite", am cumparat insa vreo 2 remaster-uri.
    Cu siguranta as prefera un sistem prin intermediul caruia as putea juca toata "libraria" sau sa am acces la ceva ce am platit oricand, oriunde (apropos acesta va fi un argument pro cloud gaming in batalia astora).
    Problema e ca sunt destui care ar vrea sa se joace titluri vechi, dar cum dpdv financiar pentru "baieti" nu este profitabil, fac remasterizari.
    Ei trebuie sa vanda, iar noi ei bine, cumparam pentru ca alta solutie nu avem (decat daca intentionam sa avem vreo 4 console sau mai mult pe mobila langa TV).
    Si spun din nou, nu au niciun interes sa faca backwards compatible in totalitate, pentru ca nu vor vinde jocuri, prin urmare nu ies bani.
    Atunci cand o fac, va fi un numar fix de jocuri, agreate cu developeri / publisheri, astfel incat sa atraga clienti sa le cumpere unitatile sau sa-si mai spele din "pacatele originale" (vezi M$ / lansare si viata Xbone).

  19. #19 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Daca merita vreun joc remaster, acela este RDR si Bad Company 2...(never gonna happen)

  20. #20 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Și trilogia Mass Effect

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Ce gen de filme urmaresc gamerii? By MonkY in forum Polls
    Replies: 5 Last Post: 18-07-2014, 19:45
  2. Gamerii: mai mult control in propriile vise By Tudoran in forum Stories & Other News
    Replies: 9 Last Post: 27-02-2013, 19:25
  3. Gamerii de astazi, redactorii de maine By trickz in forum Hot Story
    Replies: 104 Last Post: 26-06-2011, 18:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts