Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: Zvon: Playstation 4 va folosi IBM Power7

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Zvon: Playstation 4 va folosi IBM Power7

    Un nou zvon, dar de aceasta data despre o consola. Urmatoarea generatie se apropie, deci trebuie sa ne asteptam la din ce in ce mai multe zvonuri. Astazi apare un nou zvon legat de Playstation 4. Se pare ca cei de la SCEI au ales deja producatorul CPUului din urmatoarea consola. PS4 va folosi arhitectura Power7, dezvoltata de IBM. Singura informatie cunoscuta este ca acesta va avea 24-32 MB Cache L3. CELL, procesorul din PS3, este capabil de 15 GFLOPS. Noul procesor este capabil de 200 GFLOPS, de aproximativ 13 ori mai mult decat CELL. Aceeasi sursa ne informeaza ca PS4 va fi lansat in 2012.
    Attached Images Attached Images ps4-concept.jpg

  2. #2 SP
    Member no_m3rcy's Avatar
    oare cum vor arata jocurile pe consolele din viitoarea generatie ... de la 15 gflops la 200 e ceva (chiar daca nu prea stiu ce inseamna ) ....... well, om' trai si om' vedea , asta desigur daca nu vine apocalipsa ..

  3. #3 SP
    Senior Member Nash's Avatar
    Mi se pare ca e prea devreme ca in 2012 sa iasa PS4.Din cate stiu Jack Trentton a zis ca pana in 2015-2016 nici sa nu ne gandim la PS4.

  4. #4 SP
    Member Harilip's Avatar
    mesajul ala pentru mine e in chineza mare parte.
    totusi super controller si consola din imagine lol

  5. #5 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ahaaaaaa...
    Deci e momentul sa imi infiintez o pusculitza...

  6. #6 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nici nu pot sa imi imaginez un joc care duce procesorul ala la 100% !
    1012 ? Skorch , si eu stiam tot 2015-2016 .
    Parca prea devreme ,doar 5 ani de la PS3 ?



  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Can't wait. Orice va fi, sunt sigur ca o sa fie traznet. Insa ce ma roade cel mai tare e mediul de stocare. Deja auzim de BD la 200GB, dar totusi, opticele parca nu mai au viata lunga... Online only ?

  8. #8 SP
    Senior Member Madk91's Avatar

    Umpic de reclama nu strica...
    imi place ideea wii controls + xbox grafics + ps3 power =bunatate de nanotehnologie

  9. #9 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Cu mai mult timp in urma era un zvon ca procesorul ps4-ului va fi un CELL pe steroizi, evitandu-se astfel si dificultatile intampinate de programatori pana acum. Deci n-as baga mana-n foc inca
    Iar 2015-2016 chiar nu-i realist, indiferent de ce zic unii. 2012 pe de alta parte...

  10. #10 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    1012 ? Skorch , si eu stiam tot 2015-2016 .
    Parca prea devreme ,doar 5 ani de la PS3 ?
    Da, ce te miri asa?...e posibil avand in vedere ca de la Ps2 pana la Ps3 au fost vreo 7 ani parca...asa ca e posibil sa fie vreo 5-6 pana la Ps4...vom vedea

  11. #11 SP
    Member cloud's Avatar
    aceleasi tip de zvonuri, ca si in cazul gpu-ului de ps4. nici macar n-a anuntat sony consola si deja i-a pus lumea procesor, placa video samd

  12. #12 SP
    Banned hayabusa's Avatar
    in cazul microsoft cu siguranta vom avea o consola pana in 2012 ,dar sony ,cred ca va trebui sa mai asteptam

  13. #13 SP
    Member Razielim's Avatar
    Personal nu simt nevoia unei noi console.

    Cu siguranta nu vom avea un PS4 mai devreme de 2015, indiferent de ce face Microsoft, Sony nu musca momeala de data asta, nu se vor grabi, si nici Xbox720 nu il vad prea devreme, numa ce s-au obisnuit develop-eri cu curentgen consoles, si deja apar zvonuri cu noi nextgen-uri...........

    Sony cred ca face doar cercetari, poate din 2012 incep lucru serios la plansa de proiectare.........ramane se auzim cine va lucra la GPU.
    Imaginativa cum va arata Uncharted3 pe PS3 in 2011-2012........paralela la cum arata God of War, Shadow of the Colossus la final de generatie pt PS2 in 2005.

  14. #14 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Initial PS3ul trebuia sa fie lansat in 2005, dar lansarea a fost amanata pana in 2006-2007.
    Sony va lansa consola cand o va lansa si Microsoft, poate chiar mai repede. Au pierdut destui potentiali clienti si destule jocuri bune datorita intarzierii de un an fata de Microsoft.

  15. #15 SP
    Member CLAuDyA's Avatar
    mai avem de jucat multe titluri de ps3 pana ajungem la ps4 cu sigurantza nu vor scoate ps4 mai devreme de 2014 chiar daca va fi gata ptr k altfel nu se zbateau ei atat sa scoata noul controller de ps3 care inca nici nu a aparut,le merge din ce in ce mai bine cu ps3-ul celor de la sony iar un ps4 prea devreme lansat adica in 2012 nu ar face decat sa duca in jos ps3-ul. mai au de stors mult lapte din aceasta vaca si chiar si din ps2 o cana si ceva

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by cloud View Post
    aceleasi tip de zvonuri, ca si in cazul gpu-ului de ps4. nici macar n-a anuntat sony consola si deja i-a pus lumea procesor, placa video samd

    Pai nu e asa mereu? Fiind piese facute in afara companiei, au si ei tabieturile lor si in cazul de fata, IBM a facut o declaratie ca vor continua cu gama CELL atata timp cat Sony au nevoie de CELL, aka nu le vor utiliza decat pentru Sony. Este singura stire oficiala recenta pe care o stiu eu despre relatia IBM-Sony via CELL.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tot ce pot sa spun este ca suntem pregatiti de mai bine de un an si jumatatate: http://www.playstation4.ro/

  18. #18 SP
    Member Payutzu's Avatar
    dupa mine asta e ps 4 si osa apare in 2015
    Attached Images Attached Images ps4.jpg

  19. #19 SP
    Member dogdan's Avatar
    sper sa aiba alta arhitectura fata de cell desi cu puterea aia de calcul cred ca va fi c-am la fel.ceia ce e naspa pt sony.

  20. #20 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Cu siguranta asta este doar un zvon....in orice caz ps4 nu se va lansa asa repede mai ales ca anul viitor este foarte probabil sa apara motion controller care o sa mareasca gama de jocuri si totodata lifetimeul ps3ului.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Zvon: Datele tehnice pentru PlayStation 4 By Nestea in forum Console News
    Replies: 36 Last Post: 01-11-2012, 22:46
  2. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58
  3. Zvon: Playstation tablet? By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 26-04-2011, 12:17
  4. Zvon: PlayStation Network pe bani By sahara in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 27 Last Post: 01-06-2010, 13:50
  5. Cum pot folosi playstation Eye la pc By Darkman in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 28-12-2009, 18:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts