Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Wii U - specificatiile tehnice dezvaluite

  1. #1 SP
    Banned isis's Avatar

    Wii U - specificatiile tehnice dezvaluite

    Site-ul WiiUDaily a primit specificatiile tehnice ale noii console Wii U care va fi lansata de Nintendo in 2012. Desi pana acum au fost tot felul de speculatii privind puterea de procesare a noii console, iar developerii s-au grabit in a prognoza un spor de performanta de 50% in plus fata de actualele console [Xbox 360 si PS3], acum avem cateva informatii concrete. Astfel, specificatiile consolei sunt urmatoarele:
    • Quad Core, 3 GHz PowerPC-based 45nm CPU, foarte asemanator cu CPU-ul din Xbox 360.
    • 768 MB of DRAM �embedded� with the CPU, shared intre CPU si GPU
    • Unknown, 40nm ATI-based GPU
    Aceeasi sursa afirma ca Nintendo testeaza 2 versiuni ale consolei, una cu 768 DRAM si una cu 1 GB DRAM. Ceea ce ramane de dezvaluit pe viitor este GPU-ul consolei, Nintendo afirmand ca va fi capabil de 1080 si foarte posibil, de 3D [in aceasta rezolutie].

    Aceste informatii sunt preluate de aici:
    Wii U has quad core 3GHz CPU, 768 MB of RAM | WiiUDaily
    Attached Images Attached Images wii_u_nintendo_e3_2011_01.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, CPU-ul din Xbox 360 este cu 3 Core-uri, tot PowerPC, dar pe 65nm (initial era pe 90nm), si din cate stiu este tactat la 3.2Ghz. Ce mi se pare aiurea insa, este sa vii in 2012 cu un CPU la 45nm... avand in vedere ca Intel a scos deja CPU-uri pe 22nm. 45nm, quad core... parca imi suna a 2009. Sper sa nu treaca si Nintendo prin problemele avute de Microsoft cu incalzirea excesiva a CPU-ului...

    768MB aceia shared parca ar suna mai bine daca ar fi minim 1GB... totusi in ziua de azi mai toate smartphone-urile au 1GB...

    Ramane de vazut ce poate GPU-ul... Oricum ar fi, e un pas inainte pentru Nintendo

  3. #3 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Totusi..sa ne mai uitam si la sursa stirii...

  4. #4 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    La prima vedere nu pare "next-gen"...ma consoleaza ideea ca poate ii mai stimuleaza pe Microsoftisti si/sau Sonyisti sa se grabeasca cu consolele lor 'next-gen".

  5. #5 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Nothing can stop the Ps360, but, there is one they fear.
    In their tongue, he is WiiU, not yet born.

    Nu conteaza ce zice un site, pana nu aud ceva de la Shigeru nu cred

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Mi se pare fix un Wii, avand in vedere ca in viitorul foarte apropiat Microsoft si Sony vor lansa si ei ceva nou pe piata. Slabut...

  7. #7 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    este un simplu zvon, cei de la Nintendo au declarat ca nu vor oferi aceste detalii inca. asa ca mai avem de asteptat

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    destul de slabut...sper ca Nintendo sa nu ramana iar in urma in viitoarea generatie de console si aceasta stire sa nu se confirme..intel scoate in martie-aprilie ivy bridge pe 22nm si ei folosesc 45nm ?

  9. #9 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, CPU-ul din Xbox 360 este cu 3 Core-uri, tot PowerPC, dar pe 65nm (initial era pe 90nm), si din cate stiu este tactat la 3.2Ghz. Ce mi se pare aiurea insa, este sa vii in 2012 cu un CPU la 45nm... avand in vedere ca Intel a scos deja CPU-uri pe 22nm. 45nm, quad core... parca imi suna a 2009. Sper sa nu treaca si Nintendo prin problemele avute de Microsoft cu incalzirea excesiva a CPU-ului...

    768MB aceia shared parca ar suna mai bine daca ar fi minim 1GB... totusi in ziua de azi mai toate smartphone-urile au 1GB...

    Ramane de vazut ce poate GPU-ul... Oricum ar fi, e un pas inainte pentru Nintendo
    Stii ca pentru Nintendo nu conteaza tech specs, ei au alt target de piata, nu gamerii hard core, ci gamerii causal. Si din cate i-am observat, daca le pui un joc cu grafica de smartphone pe un display mare, niste bere si ceva de mancat, se distreaza la maxim. Eu zic ca tech specs sunt foarte OK pentru segmentul de piata careia i se adreseaza. Nu e nevoie de mai mult.

    E nevoie de mai mult la SONY si MS care tintesc gamerii hardcore si maniaci de genu pixelCounters si Digital Foundry, plus multi gameri care vor sa admire peisajele.

    Eu sper sa nu vad la Sony si MS hardware de 2009 in consola, ca atunci as fi trist... Temerea mea cea mai mare este cipul grafic, chiar si pe 28nm, ca sa fie un salt puternic de performanta e nevoie de cip grafic de generatia actuala, sunt curios cum il vor raci..

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine nu ma durea atat de mult de tech specs, cat de faptul ca pt. o "family console", un quad core pe 45nm ar fi cam... HOT! Si chiar nu vreau sa mai vad console care sa aiba nevoie de n revizii pana sa scape de RRoD-uri si alte nebunii...

  11. #11 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe mine nu ma durea atat de mult de tech specs, cat de faptul ca pt. o "family console", un quad core pe 45nm ar fi cam... HOT! Si chiar nu vreau sa mai vad console care sa aiba nevoie de n revizii pana sa scape de RRoD-uri si alte nebunii...
    Poate ii costa prea mult manufacturarea pe 22 de nanometrii..

  12. #12 SP
    Junior Member nagy77's Avatar
    Nintendo stie sa ramana acolo unde le este locul , na fost niciodata in urma cu preferintele clientilor de 3 - 12 anisori .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Specificatiile Consolei PlayStation 4 By MiniEmotion in forum Console News
    Replies: 21 Last Post: 29-03-2013, 17:49
  2. Zvon: Specificatiile noii console de la Microsoft By MihneaWii in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 27-01-2013, 16:26
  3. Zvon: Datele tehnice pentru PlayStation 4 By Nestea in forum Console News
    Replies: 36 Last Post: 01-11-2012, 22:46
  4. Kinect: detalii tehnice By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 01-07-2010, 00:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts