Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Zvon: Specificatiile noii console de la Microsoft

  1. #1 SP
    Member MihneaWii's Avatar

    Zvon: Specificatiile noii console de la Microsoft

    Se pare ca zilele trecute a avut loc o scurgere de informatii (accidentala sau nu) in care se specificau cateva din componentele noii console de la Microsoft, Xbox 720 sau cum doriti dumneavoastra sa o numiti. Dupa cum spune site-ul vgleaaks.com noua consola Microsoft va fi dotata cu un procesor 8-core 1.6GHz, 8GB of RAM, 800MHz graphics processor, un Blu-Ray Disc drive de 50GB 6x si conectivitate Gigabit Ethernet.

    Nu stim inca daca zvonul este 100% adevarat sau daca este ceva inventat. Putem totusi specula ca prin aceasta scurgere Microsoft incearca sa puna presiune pe celalalt competitor Sony care este pe cale sa lanseze o noua consola. Mai jos aveti un videoclip legat de scurgerea de informatii .

    Attached Images Attached Images xbox_720.jpg

  2. #2 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Saitul asta e pe cale sa se transforme in exclusivitate intr-unul de zvonistica.
    MihneaWii, de cand n-ai mai calcat p'aici ? E plin de zvonuri despre noul Xbox.
    Macar de-ar fi diferite zvonurile, de dragul diversificari.

  3. #3 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Imi permit sa spun ca stau mai mult ca tine pe forum .
    Si pentru cultura ta generala, zvonul asta a aparut si pe contul de YouTube de la IGN ieri . Daca zvonul asta a atras atentia celor de la IGN cred ca merita sa apara si pe umilul nostru forum .

  4. #4 SP
    Banned isis's Avatar
    8 nuclee la 1600Mhz... cu arhitectura AMD... suna grav de tot. Un FX8350 [procesorul de varf de la AMD] cu 8 nuclee, are nevoie de o frecventa la 5000Mhz pentru a echivala in jocuri un i5 3570k la 3400Mhz.

    Asta inseamna ca arhitectura AMD este dependenta de frecventa pentru a scoate performanta. 1600Mhz este foarte putin. Degeaba ai 8 nuclee, optimizarea pe 8 nuclee este inca o utopie pentru marea majoritate a jocurilor. Jocurile inca sunt dependente de viteza procesorului in single-threading, iar acolo AMD sta foarte prost, chiar si cu ultima arhitectura Piledriver si cu procesoarele Vishera.

    Mi teama sa nu se ajunga la povestea cu Wii-U in care dezvoltatorii se plang de CPU. Iar cipul video, din moment ce nu stim detalii, e irrelevant ca ruleaza la 800Mhz.

  5. #5 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    dar stati bai oameni buni..ca frica..ne-frica..tot ce conteaza sunt banii...o sa faca ceva care sa aiba rata de profit cat mai mare si noi nu avem cum schimba asta....punct.

    asa cum e si Wii-u..pana la urma developerii fac jocuri..

  6. #6 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu ma prea pricep, dar la video 800Mhz inseamna putin, nu?

  7. #7 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    OK, asta e deja prea mult .
    Se pare ca in cursul zilei de astazi au avut ceva scurgeri de informatii si cei de la SONY, culmea, referitoare tot la specificatiile noii lor console.
    Avem pentru PS4 urmatorul zvon cu specificatii :
    -8GB of video RAM
    -2.2GB of GPU memory
    -4x "Dual-Core Bulldozers" (this is nonsensical as written but presumably refers to BD's "dual-module" design)
    -GPU: AMD R10xx (aka GCN, aka the Radeon HD 7000 family)

    Eu cred ca cineva e in spatele acestor zvonuri. Acum dupa ce si cei de la Sony au avut parte de o scurgere la numai cateva ore dupa ce Microsoft a avut scurgere referitoare la acelasi lucru...tind sa cred ca totul e o minciuna... sau o strategie de marketing incercand sa puna presiune unii pe altii.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Nu ma prea pricep, dar la video 800Mhz inseamna putin, nu?
    E putin, insa fiind un custom GPU, poate insemna enorm. De exp. daca are 800Mhz si 12 core-uri capabile sa prelucreze date in paralel, poti sa spui ca ai o frecventa (teoretica) de peste 9Ghz! Acum, depinde insa de bandwith-ul memoriei, depinde de bandwith-ul dintre GPU si CPU, modul in care lucreaza, software-ul, etc... De aceea, la o prima estimare GPU-ul din Durango e estimat ca fiind capabil sa produca aproximativ "1.2 trillion floating-point operations per second". Comparativ, Orbis (PS4) se presupune ca va avea 16 core-uri, capabile sa produca aproximativ "1.8 trillion floating-point operations per second".

    Repet, totul este la nivel de zvon (desi multi au descusut arhitectura AMD in 14)... totul este la nivel de estimari (pt. ca nimeni nu stie exact cum lucreaza chip-urile respective), iar SDK-urile despre care s-a discutat, nu prea au legatura cu configuratia finala a consolei. Eu zic sa asteptam E3-ul, sau un comunicat oficial, altfel o sa calculam pana ne sare sangele pe nas si tot nu ajungem la un punct comun. Deja mi-e frica de versus-urile care or sa apara, cum ca Orbis bate Durango, PS4 bate Xbox 3 si Jackie Chan il bate pe Van Damme!

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Saitul asta e pe cale sa se transforme in exclusivitate intr-unul de zvonistica.
    MihneaWii, de cand n-ai mai calcat p'aici ? E plin de zvonuri despre noul Xbox.
    Macar de-ar fi diferite zvonurile, de dragul diversificari.
    Pe mine nu ma deranjeaza deloc sa citesc despre zvonuri, cat timp sunt prezentate frumos. Dar din pacate site-ul asta se transforma intr-unul de macelarit limba romana, asta ma deranjeaza mult mai tare. Fiecare cu durerea lui.

    Daca zvonurile sunt prea diferite nu e bine, inseamna ca fiecare isi da cu parerea fara sa aibe ceva "concret" in spate. Daca zvonurile sunt extrem de asemanatoare, well........ inseamna ca undeva "in spate" exista ceva "sursa", deci e posibil ca in curand sa vedem si "the real thing".

  10. #10 SP
    Junior Member ionutph's Avatar
    Nu va mai bateti capul cu zvonuri si specificatii. The real thing o sa vedem atunci cand apar. Nici nu ma mai intereseza specificatiile ca oricum nu-mi folosesc la nimic. Din partea mea pot sa le tina secrete. Eu vreau sa vad cum vor folosii acel hardware, ce jocuri vor scoate, cu ce grafica, cum vor rula. Niste specificatii tehnice sau ca are sau nu are nustiu ce arhitectura nu garanteaza calitatea jocurilor.

    Pe PS3 avem si titluri care arata jalnic si ruleaza la fel de jalnic si altele care arata grozav si au framerate stabil. Nu stiu daca e cazul sa comparam atat de mult consolele cu PC-ul. Consolele nu au un sistem de operare mancator de resurse si am citit pe undeva ca jocurile de consola au legatura directa cu hardware-ul, fara a mai avea un API / strat software care sa faca legatura intre joc si hardware-ul pe care ruleaza, cum se intampla in cazul PC-urilor.

    Cine vrea gaming la cel mai inalt nivel tehnic isi ia PC high-end, daca isi permite. Consolele sunt facute sa fie cat de cat accesibile. Oricum se vor vinde indiferent de ce vor scoate. Marea masa a cumparatorilor (prostimea) nici nu stiu ce e ala Cell sau care e diferenta intre 4 si 8GB Ram, ei oricum se joaca aproape non stop Call of Duty la 1024x600 pe televizoare de 50".

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie sa ne umplem si noi timpul cu ceva... pana se lanseaza, nu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia! By MonkY in forum Console News
    Replies: 31 Last Post: 06-03-2015, 22:20
  2. Replies: 47 Last Post: 08-11-2013, 21:38
  3. Zvon: Microsoft pregateste HDD-ul de 1TB By MonkY in forum Console News
    Replies: 31 Last Post: 14-10-2009, 20:00
  4. Zvon: Microsoft va lansa Halo 4 By erik95 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 19-05-2009, 21:41
  5. Zvon: 3D Realms va fi cumparat de Microsoft By erik95 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 11-05-2009, 18:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts