Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 35 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 697

Thread: iPhone 4

  1. #221 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    Cum vine asta cu facetime video CALLING wifi only? Ca sunt in ceata...adica il sun pe frati-miu in canada pe mobil si telefonul realizeaza in paralel o conexiune prin wifi cu terminalul lui....daca si el e intr-o zona cu wifi?
    Adica e un fel de skype... Si mai exact am un feeling ca e genul de feature care n-o sa convina mai deloc providerilor de telefonie

  2. #222 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Ovidiu View Post
    3gs 99$
    Se gaseste la 99$? Unde?

  3. #223 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Se gaseste la 99$? Unde?
    Probabil ca acela va fi pretul de cumparat de la Apple, cu abonament AT&T. Asa cum poti sa-l cumperi si de la Orange Romania cu 99 EUR: https://www.orange.ro/magazin-online...ane/iphone-3gs (de 16GB).

    ---------- Post added 08-06-2010 at 09:18 AM ----------

    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Pentru MonkY:

    iOS se va lansa pe 21 Iunie.
    Acelea sunt asa numitele "bumpers". Adica un fel de case-uri de diverse culori

  4. #224 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Cred ca e cu Pantera 20 (20$), pe 2 ani.

  5. #225 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Au spus ca Facetime va folosi doar WiFi in 2010 , de la i4 la i4 , dar se discuta cu providerii ...

  6. #226 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sa inteleg ca va avea acelasi procesor ca iPad-ul, A4 la 1Ghz?
    Oricum inca nu inteleg de ce se vinde atat de bine, sunt destule telefoane care ofera acelasi lucru ( telefoanele cu Android si au destule aplicatii).

  7. #227 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Sa inteleg ca va avea acelasi procesor ca iPad-ul, A4 la 1Ghz?
    Va avea un A4, insa eu n-am vazut pe nicaieri sa spuna ca ar fi la 1Ghz... Presupun ca da insa, pentru a face fata rezolutiei mari.
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Oricum inca nu inteleg de ce se vinde atat de bine, sunt destule telefoane care ofera acelasi lucru ( telefoanele cu Android si au destule aplicatii).
    Daca nu intelegi de ce se vinde atat de bine, inseamna ca nu ai avut niciodata un Apple

  8. #228 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca nu intelegi de ce se vinde atat de bine, inseamna ca nu ai avut niciodata un Apple
    Recunosc, n-am avut mai nimic Apple. Pur si simplu mi se pare stupid sa dau de 2 ori mai mult pentru un device cu aceleasi functionalitati, desigur exista si exceptia numita iPad.

  9. #229 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Recunosc, n-am avut mai nimic Apple. Pur si simplu mi se pare stupid sa dau de 2 ori mai mult pentru un device cu aceleasi functionalitati
    Pai tocmai asta este... ca nu ai aceleasi functii, sau daca le ai, pe un device Apple le faci intr-un mod placut, cu o interfata super, in cel mai simplu si elegant mod. Fara sa dai restart de 2-3 ori pe zi, fara sa-ti pese ce procesor ai, cata memorie ai... Because it just works !

    Cat despre "de 2 ori mai mult", sorry... dar vad ca in ultima vreme sunt chiar mai scumpe device-urile noi cu Android decat iPhone-ul... Culmea, cu un OS free...

  10. #230 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Adica e un fel de skype... Si mai exact am un feeling ca e genul de feature care n-o sa convina mai deloc providerilor de telefonie
    aha, deci am intuit bine. si eu am acelasi feeling. pe de alta parte, dependenta de wifi e aiurea, asta pe langa faptul ca depinzi de cealalta persoana pentru ca si ea trebuie sa aiba tot un iPhone 4. daca o sa fie posibila chestia asta prin 3G, sa poti folosi conexiunea la Internet la telefonului, atunci da, dar vorba ta, nu cred ca o sa convina cind exista abonament special creat pentru asta (ceea ce ar insemna o pierdere majora pentru providerul de telefonie respectiv). chestia asta era tare de tot daca ar fi functionat cu orice telefon care ar fi avut camera frontala, sa fi fost independent dpdv hardware. inteleg ca apple ar vrea ca toata lumea sa aiba iphone, insa nu cred ca e si realizabila chestia asta asa ca sa iesi in fata cu un feature de care doar o parte din userii tai va beneficia, este cumva counterproductive. gandeste-te, cine o sa beneficieze de asta. familii care cumpara iphone 4, prieteni care au asa ceva sau eventual firme care adopta sistemul ptr toti angajatii ca doar nu o sa ma apuc sa sun straini doar ptr ca au iphone 4 si vreau sa ii vad. daca in cazul familiei sau firmelor cred ca asta e cat de cat posibil (nu in RO insa), care credeti ca va fi probabilitatea in RO ca o parte din prietenii tai sa aiba i4? eu de ex am 2 prieteni cu 3GS din care unul e MonkY si inca unul cu 3G. ar fi tare sa putem ruga comunitatea CG, mai ales pe cei care au iphone, sa ne spuna citi priteni cu iphone au. in felul asta putem vedea cam care e probabilitatea ca in viitor sa avem persoane cu iphone 4 PE CARE LE CUNOASTEM si cu care am putea efectua un apel video. eu tind sa cred ca probabilitatea este extrem de scazuta si ca, pentru RO, este un feature care nu o sa prinda.

    cu privire la procesor ne lamurim cand o sa fie pe piata si il desfac astia. poate e, poate nu.

    erik95, nu privi din punct de vedere al romanului pentru ca ce se vinde la noi e egal cu zero. numai daca iei in calcul avantajele itunes si appstore si ti-am raspuns. ti-l dau exemplu pe fratimiu care e de aproape 2 ani in canada. la un salariu de 5000 de dolari, tu crezi ca simte cum se duc 200 de dolari pe itunes si appstore pe luna? nu ar fi dat un ban pe asa ceva in RO, dar acum gaseste ca e mult mai convenabil sa nu te stresezi cu torrente si nici nu il afecteaza financiar (si-a cumparat si PS3, si plasma, joaca ce vrea fara sa se streseze cu banuri sau alte prostii). fiind in RO insa, ne e greu sa intelegem sau sa acceptam asa ceva si ii facem pe cei de afara prosti, insa daca am fi acolo, in scurt timp am face la fel ca ei ptr ca ne-am permite (stiu ca poate nici asta nu crezi insa toti cei care eu plecat peste ocean s-au transformat din punctul asta de vedere, toti pe care ii cunosc eu cel putin). apoi, bineinteles, este experienta Apple, de la hardware la OS si apps. trecand si peste astea (care mie imi ajung), ai posibilitatea de customizare dupa jailbreak pe care o discutam cu MonkY pe topicul iPad. nu sunt adeptul ei, insa o ai si o parte din utilizatorii de iphone se folosesc de ea. btw, sunt aproape 100mil de iphoneuri vandute to date.

    m-am jucat pe un HTC HD2. dragut, dar feels cheap (pe langa faptul ca mi se pare un pic prea mare). Android o sa prinda asa cum a prins si Linux. din punct de vedere al vanzarilor insa, un sistem open source nu prinde la public asa de bine ca unul inchis. e mai bine sa stii ca ai control si ca cineva vegheaza sus ptr ca tu sa nu te stresezi. asta conteaza mult. poate tine si de ritmul de viata. in afara e alt ritm de viata fata de romania. ma uit la italia (unde sta mama) si la canada (unde e fratele meu), medii pe care am ajuns sa le cunosc cat de cat din ce mi-au povestit. ritmul de viata e mult mai lent decat in RO, nu te stresezi cu absolut nimic, ai totul pus la punct (de la bunuri la servicii, inclusiv publice) asa ca singura ta treaba e sa iti asiguri un venit, deci sa muncesti, iar acasa sa te relaxezi asa cum poti/stii. da, peste ocean se munceste mai mult, legile sunt oarecum in favoarea angajatorului, in timp ce UE pune ceva mai mult accent pe social, insa in UE nu faci banii din US/Canada. judecand asa, inteleg de ce ei afara cumpara iphone. se potriveste cu ceea ce traiesc ei. gasesc faptul ca iphone li se potriveste stilului lor de viata. noi suntem altfel. ne place sa avem tot, toate features posibile si imposibile, sa controlam noi tot, sa fim over the top, sa scotocim pana si in cel mai mic coltisor chit ca nu gasim nimic interesant. e normal ca la noi sa ruleze torrentele, jailbreak-ul, open source, tot ceea ce iti permite o libertate de miscare/actiune cat mai mare, indiferent daca e legal sau nu. astia suntem si la asta se adauga si puterea de cumparare fff mica (comparabil cu vestul).

  11. #231 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Oricum inca nu inteleg de ce se vinde atat de bine, sunt destule telefoane care ofera acelasi lucru ( telefoanele cu Android si au destule aplicatii).
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca nu intelegi de ce se vinde atat de bine, inseamna ca nu ai avut niciodata un Apple

  12. #232 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu vorbeam numai de telefoane, vorbeam de Apple in general. Sa luam de exemplu Mac: MacBook Pro incepe de la 1200$, la acelasi pret poti avea un Alienware ( e doar un exemplu) care are o configuratie mult mai buna. La fel si in cazul iMac, cu banii aia poti face o configuratie beton, iar Windows este inca superior Mac datorita aplicatiilor.

    iPhone ( fara abonament) costa cam 800$ ( pretul de eBay, nu vorbesc de 3GSul de 3500ron din MG) sau 650eu ( Orange RO). In banii aia gasesti destule alte telefoane, iar apps... Android are deja peste 50.000, eu le consider de ajuns. Oricum incep sa cred ca un telefon scump nu merita, baterie 0, iar pentru restul exista o gramada de device-uri.

  13. #233 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu vorbeam numai de telefoane, vorbeam de Apple in general. Sa luam de exemplu Mac: MacBook Pro incepe de la 1200$, la acelasi pret poti avea un Alienware ( e doar un exemplu) care are o configuratie mult mai buna. La fel si in cazul iMac, cu banii aia poti face o configuratie beton, iar Windows este inca superior Mac datorita aplicatiilor.
    Confunzi pere... cu mere Se vede ca nu ai lucrat niciodata cu Photoshop, Lightroom and so on pe un Mac. Diferenta dintre super Alienware-ul tau si cel mai slab MacBook este de la cer la pamant (in favoarea Mac-ului, of course). Degeaba are super configuratie PC-ul tau daca software-ul e facut ca naiba. Ceea ce pe Windows gafaie cu 4GB RAM (de-aia nu-mi ajung in momentul actual nici cei 8GB instalati), zboara pe Mac in 512MB. Am ajuns sa-mi iau SSD ca sa nu stau sa incarc 10 minute un .psd pe Windows, lucru pe care-l face in 2 minute pe un amarat de Mac cu HDD de 5400 RPM... Cand spui ca "Windows este inca superior Mac datorita aplicatiilor" presupun ca te referi la torrents, cracks, warez, etc... pt. ca altfel nu vad avantajele. Nu uita ca MacOS este bazat pe Unix, pe cand Windows a devenit un mambo jambo mancator de resurse. Singurul avantaj ar fi la jocuri (si ce am zis mai sus). Cum unii ca mine insa nu se mai joaca de mult pe PC... e egal cu zero !
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    iPhone ( fara abonament) costa cam 800$ ( pretul de eBay, nu vorbesc de 3GSul de 3500ron din MG) sau 650eu ( Orange RO). In banii aia gasesti destule alte telefoane, iar apps... Android are deja peste 50.000, eu le consider de ajuns.
    Tu te-ai jucat cu cele 50.000 de aplicatii de pe Android Market pe care le lauzi atat ? Trei sferturi din ele sunt facute cu "fundul" (pardon my french)... jumatate din ele nu incearca decat sa fie niste clone ale aplicatiilor de pe iTunes (si nu prea reusesc)... E dovada clara ca nu se agita nimeni pe-acolo sa le impuna un barem de calitate. Momentan Android Market nu incearca decat sa aiba un numar cat mai mare de apps... pe cand Apple taie in carne vie...
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    baterie 0
    Pe-asta de unde ai scos-o ? De curiozitate, cate device-uri cu Android ai testat si te-a tinut bateria mai mult ? Si aici ma refer la cele cu procesor la 1Ghz (pt. ca restul sunt mult prea departe de procesorul de pe 3GS)...
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    iar pentru restul exista o gramada de device-uri.
    Intr-adevar, poti avea vreo 5-6 device-uri... si vei face cam ce face iPhone. Sunt unii care prefera sa cumpere unul singur si bun

  14. #234 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Confunzi pere... cu mere Se vede ca nu ai lucrat niciodata cu Photoshop, Lightroom and so on pe un Mac. Diferenta dintre super Alienware-ul tau si cel mai slab MacBook este de la cer la pamant (in favoarea Mac-ului, of course). Degeaba are super configuratie PC-ul tau daca software-ul e facut ca naiba. Ceea ce pe Windows gafaie cu 4GB RAM (de-aia nu-mi ajung in momentul actual nici cei 8GB instalati), zboara pe Mac in 512MB. Am ajuns sa-mi iau SSD ca sa nu stau sa incarc 10 minute un .psd pe Windows, lucru pe care-l face in 2 minute pe un amarat de Mac cu HDD de 5400 RPM... Cand spui ca "Windows este inca superior Mac datorita aplicatiilor" presupun ca te referi la torrents, cracks, warez, etc... pt. ca altfel nu vad avantajele. Nu uita ca MacOS este bazat pe Unix, pe cand Windows a devenit un mambo jambo mancator de resurse. Singurul avantaj ar fi la jocuri (si ce am zis mai sus). Cum unii ca mine insa nu se mai joaca de mult pe PC... e egal cu zero !
    Actualul meu PC are doar 2GB Ram si nu "gafaie" deloc, dar placa video si procesorul din Mac te asigur ca gafaie cand trebuie sa randeze ceva mai evoluat. Personal inca ma joc pe PC, mi se pare ca are mult mai multe jocuri bune decat au unele console. Si nu ma referam la torrents...

    Tu te-ai jucat cu cele 50.000 de aplicatii de pe Android Market pe care le lauzi atat ? Trei sferturi din ele sunt facute cu "fundul" (pardon my french)... jumatate din ele nu incearca decat sa fie niste clone ale aplicatiilor de pe iTunes (si nu prea reusesc)... E dovada clara ca nu se agita nimeni pe-acolo sa le impuna un barem de calitate. Momentan Android Market nu incearca decat sa aiba un numar cat mai mare de apps... pe cand Apple taie in carne vie...
    Nu, nici n-am atat timp. Nu le-am laudat, dar ma indoiesc ca as sta sa caut in atatea mii de apps. La Apple sunt convins ca toate apps sunt bune si foarte utile...

    Pe-asta de unde ai scos-o ? De curiozitate, cate device-uri cu Android ai testat si te-a tinut bateria mai mult ? Si aici ma refer la cele cu procesor la 1Ghz (pt. ca restul sunt mult prea departe de procesorul de pe 3GS)...
    Aici m-am referit la toate smartphones, mi se pare inutil un telefon care sa te tina jumate de zi.

    Intr-adevar, poti avea vreo 5-6 device-uri... si vei face cam ce face iPhone. Sunt unii care prefera sa cumpere unul singur si bun
    Nu-mi spune ca tu preferi camera foto/video pe care o are iPhone-ul in locul unui aparat sau ca preferi jocurile de iPhone in locul unor jocuri de DS/PSP. As putea continua cu exemplele.

  15. #235 SP
    Junior Member mikeee!'s Avatar
    Sper sa nu incepeti Mac vs. PC pentru ca nu ajungeti nicaieri.

  16. #236 SP
    Member Snake's Avatar
    Imi cer scuze pentru off-topic, insa nu m-am putut abtine vazand posturile lui erik95 si cum le stie el pe toate si ne poate da lectii despre Mac-uri, Android si alte tehnologii. Dupa care m-am uitat pe profilul sau ca sa observ ca are 15 ani. Cum sa-l intrebi pe un pusti de 15 ani despre astfel de lucruri cand la varsta lui n-a descoperit inca nici ce-s alea fetele ? Daramite sa dea lectii despre multele smartphones, Mac-uri si gadgeturi pe care le-a folosit in lunga sa viata.

    Eu zic sa mai aruncati o privire pe profilul userilor inainte de a va lua cu ei la tranta. Nu din alte motive, dar poate nu are rost

  17. #237 SP
    Member angellicus's Avatar
    No offense, dar varsta nu are legatura absolut deloc. Putea avea 10 ani, daca argumenta ceva bine sau avea un punct de vedere interesant, trebuia discreditat pentru virsta lui? La fel cum sunt oameni de 80 de ani retardati, la fel de bine pot fi pusti de 15 ani care sa stie despre ce vorbesc.
    Este de inteles atitudinea lui fata de Apple, din moment ce nu a avut pina acum produse Apple. Eu am cumparat, sincer, din fite, abia apoi am realizat cit de genial este telefonul. Ma simteam cu tehnologie extraterestra in mina.
    Oricum sunt nerabdator sa vad cum ruleaza 3gs-ul cu noul OS. Ma asteptam sa refuze sa il bage chiar si pe telefoanele 3gs. La cat de bune sunt telefoanele isi pot permite sa isi bata joc de clienti si tot s-ar cumpara marfa.

  18. #238 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Windows este inca superior Mac datorita aplicatiilor
    Cam exagerată afirmația �n cazul �n care nu ai apucat să butonezi un Mac OS mai mult de c�teva minute/ore �ntr-un showroom.

    Fiecare sistem de operare are avantaje și dezavantaje. Folosesc Mac OS de c�țiva ani buni și sunt de părere că este superior față de Windows (XP/Vista/7), �nsă susțin acest lucru �n ideea �n care am folosit Windows foarte mulți ani �nainte de a descoperi că mai există și alte sisteme de operare dec�t al monopoliștilor Microsoft.

    P�nă la urmă sunt niște tool-uri care ne ajută să ne facem treaba, răm�ne la latitudinea fiecăruia ce folosește, �nsă hai să nu ne dăm aiurea cu părerea despre c�t de acrii sunt strugurii pe care nu i-am gustat.

  19. #239 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Imi cer scuze pentru off-topic, insa nu m-am putut abtine vazand posturile lui erik95 si cum le stie el pe toate si ne poate da lectii despre Mac-uri, Android si alte tehnologii. Dupa care m-am uitat pe profilul sau ca sa observ ca are 15 ani. Cum sa-l intrebi pe un pusti de 15 ani despre astfel de lucruri cand la varsta lui n-a descoperit inca nici ce-s alea fetele ? Daramite sa dea lectii despre multele smartphones, Mac-uri si gadgeturi pe care le-a folosit in lunga sa viata.

    Eu zic sa mai aruncati o privire pe profilul userilor inainte de a va lua cu ei la tranta. Nu din alte motive, dar poate nu are rost
    Personal nu mi-as da cu parerea despre o persoana pe care nu o cunosc, dar asa e romanul se baga in seama, poate pare si el mai inteligent.

    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Cam exagerată afirmația �n cazul �n care nu ai apucat să butonezi un Mac OS mai mult de c�teva minute/ore �ntr-un showroom.

    Fiecare sistem de operare are avantaje și dezavantaje. Folosesc Mac OS de c�țiva ani buni și sunt de părere că este superior față de Windows (XP/Vista/7), �nsă susțin acest lucru �n ideea �n care am folosit Windows foarte mulți ani �nainte de a descoperi că mai există și alte sisteme de operare dec�t al monopoliștilor Microsoft.

    P�nă la urmă sunt niște tool-uri care ne ajută să ne facem treaba, răm�ne la latitudinea fiecăruia ce folosește, �nsă hai să nu ne dăm aiurea cu părerea despre c�t de acrii sunt strugurii pe care nu i-am gustat.
    De butonat, l-am butonat aproape 2 saptamani si intradevar nu e un sistem de operare prost, doar ca pentru mine nu e superior Windows-ului.

  20. #240 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    ... doar ca pentru mine nu e superior Windows-ului.
    Cred ca asta trebuia sa spui de la bun inceput ca sa nu mai existe discutii de genul pro/contra. Fiecare alege ce este mai mult pentru el si cu asta basta. Eu unul m-am saturat de sistemul lui Microsoft pe care am inceput pe primul pc care avea Windows3.1 si din acest motiv mi-am comandat un macbook din state la pretul de 999$ care mi se pare un pret decent. Ma saturasem sa salivez cand mai posta Graft cate ceva (sper ca nu ai sughitat din cauza mea ) lucrat in os-ul de la apple.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 35 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts