Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 58 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 54 ... LastLast
Results 861 to 880 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #861 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Sa faca o reclama cu melodia asta in background atunci :


  2. #862 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O lista mai completa legata de El Capitan!

    New Features in OS X 10.11 El Capitan:
    • A new Windows 7 Snaps-style split view multitasking makes it super easy to have two applications running side-by-side on your screen at once
    • An improved Mission Control makes it so you can more easily manage your desktops, the applications running in each desktop, and create side-by-side multitasking scenarios for each desktop
    • If you have lost your cursor on your screen somewhere, you can violently move your finger over the track pad to call it out
    • An improved SpotLight with more refined search results that are smarter and tailored to what you are looking for with support for personalized search queries and improvements to search sources
    • An improved Mail application with better full-screen support and improvements to adding attachments, adding contacts, adding calendar events, and iOS-style swipe gestures for your inbox messages
    • An improved Notes application that accepts text formatting, images, smart links, sketches, checklists, and other interactive content
    • An improved Photos application with added photo editing tools and sharing tools
    • An improved Safari Web browser with Web site pinning, audio cancellation (good for Rick Rolls), AirPlay Web video sharing, and more
    • An improved Maps application that gives you transit directions, walking distances, and the ability to see what's nearby with Yelp-like discovery
    • Support for Metal GPU API to improve efficiency and power of graphics and rendering
    • Improved font, keyboard input, and track pad input for Chinese users
    • Improved font and keyboard input for Japanese users
    Improvements to Mac OS X That Aren't Really New 'Features'
    • OS X 10.11 El Capitan improves system performance and stability by speeding up features, animations, processes, and giving your computer a more responsive feel
    • OS X 10.11 El Capitan improves computing, graphics, and rendering performance on various fronts; app launching is up to 1.4x faster, app switching is up to 2x faster, loading e-mails is up to 2x faster, and viewing PDFs in Preview is up to 4x faster
    • Swift 2 programming language for iOS 9 & OS X 10.11 El Capitan will be an open source project later this year

  3. #863 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    OS X El capitan ? Asta e ceva gluma proasta sau e pe bune ?

    yo no soy marinero yo soy capitan!
    Quote Originally Posted by iry View Post
    Toate bune si frumoasa, mai putin numele noului OS X, I mean wtf? )
    Liniștiți-vă un pic.

    El Capitan is a vertical rock formation in Yosemite National Park, located on the north side of Yosemite Valley, near its western end.
    El Capitan - Wikipedia, the free encyclopedia

  4. #864 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si o veste buna pentru cei care doresc sa foloseasca SSD-uri "ne-oficiale"... El Capitan va suporta TRIM pt. orice SSD: OS X El Capitan Opens Door to TRIM Support on Third-Party SSDs for Improved Performance - Mac Rumors.

  5. #865 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  6. #866 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Este tare si nu prea - sunt destul de multe probleme la ora actuala cand vorbim de external GPU, e nevoie sa fii un pic de tech savvy (sau sa ai noroc destul de mare cu o compatibilitate intre cele 3 bucati hardware si 2 bucati software) respectiv:

    1. computer (oricare ar fi acela)
    2. adaptorul extern
    3. placa video aleasa

    si software

    1. OS-ul
    2. driverii placii video

    Eu am vrut sa incerc la un moment dat, insa cand am pus cap la cap costurile a rezultat ca mai bine imi iau un laptop care sa aibe o placa video similara ca si putere si fara durere de cap, daca ai insa timp si rabdare este un proiect extrem de fun.

    Din cate stiu eu acum MSI se lupta din rasputeri sa creeze adaptorul perfect pe thunderbold 3 care sa ofere comatibilitatea dorita sincer sa fiu aceste adaptoare ar trebui sa fie produse de Nvidia / AMD si Intel pentru a oferi siguranta compatibilitatii.

  7. #867 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie mi se pare geniala ideea in sine, am vazut ca pana acum executarea nu e ce trebuie iar rezultatele sunt fie prea scumpe fie sunt ca scarpinatul pe dupa cap. Imi place ideea de a avea un ultrabook la care sa pot adauga atunci cand sunt acasa un GPU potent pentru diverse sarcini. De exemplu 750M mi se pare slab, iar aici nu ma refer la performantele din jocuri ci in editarea foto/video. Nici noua placa video de la AMD nu e cu mult mai buna. Oferta de GPU disponibila pentru Macbooks e foarte slaba si din cauza asta cred ca o solutie de genul celei de mai sus ar fi grozava pentru unii, inclusiv pentru mine.

  8. #868 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Te inteleg perfect - eu am fost cel mai mare fan cand am auzit prima data, insa am renuntat datorita durerilor de cap care pot aparea (si odata cu acestea - *costurile destul de mari

    (*explicatie: daca pui macbook-ul/placa video si adaptorul eGPU eventual si sursa puternica pentru placile de top - ajungi la un pret mult mai mare decat recomandarea mea din finalul postului, sa nu mai zic un display extern pentru a putea cu adevarat sa te bucuri o pierdere minima de performanta)


    Iti recomand (in caz ca nu ai citit deja) -> DIY eGPU experiences [version 2.0]

    Uitasem de asta (nu de alta dar are si preturi) -> http://www.notebookcheck.net/Review-....112162.0.html

    Eu sincer ti-as recomanda mai bine sa-ti iei un laptop cu un GPU din seria GTX 780m/880m/980m si sa-l faci hackintosh ... e mult mai elengat

    later edit: inainte sa-mi cumpar laptopul asta "nou" m-am uitat catre cele 2 solutii profesionale de pe piata si anume:

    1. Alienware - cu al lor Amplifier
    2. MSI - cu al lor G30 Shadow gaming dock

    Am citit zile intregi review-uri si am stat pe forumuri si m-am inspaimantat cat de "sensibile" sunt aceste solutii.

    Stiu ca pe tine te intereseaza exclusiv "Thunderbolt solution" si poate nu conteaza cele 2 solutii PCI Express de mai sus, insa ma gandesc ca 2 mari producatori Dell/MSI ar fi ales cu siguranta solutia aceasta daca ar fi fost una "usoara" - nu s-ar fi chinuit sa faca sloturile proprietare PCIx4/PCIx8 ci ar fi vrut sa vanda pulbicului larg in special celor cu Mac-uri care au porturi TB de cand lumea

    Am vazut de curand ca cei de la MSI lucreaza de zor la o solutie mai eleganta pentru G30 si din "culise" se pare ca lucreaza chiar la o versiune pe Thunderbolt 3

  9. #869 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, iti dau dreptate. Eu aplaudam ideea in sine, sunt constient ca cel putin pana in momentul de fata nu exista solutii decente, decat in mare parte improvizatii, care sunt fie prea scumpre, fie prea sensibile la o sumedenie de chestii si deloc fiabile.

    Ce am vrut de fapt sa transmit e faptul ca mi se pare o idee buna si nimeni nu a fost in stare pana acum sa vina cu o solutie viabila pentru ce vreau eu si vad ca si tu. Citisem si eu de MSI si ce vor sa faca cu Thunderbolt 3, dar tot mi se pare ca va ramane in plan de idee.

    Printre cele mai elegante solutii pe care le-am vazut pana acum au venit de la Lenovo. Ei te lasa la anumite modele, Y50 de exemplu, sa adaugi un extra GPU in loc de unitatea optica. E o solutie interna, dar pentru Windows mi se pare printre cele mai bune solutii. Laptopurile pe care le amintesti tu de la Alienware de exemplu mi se par niste struto-camile. Sunt prea mari si grele pentru a fi portabile, iar asta te face sa le folosesti doar acasa/la birou/etc fara sa le cari dupa tine. Caz in care un PC va fi mereu mai rapid si mult mai ieftin, avand si posibilitatea sa faci upgrade la ce piese doresti tu.

    Repet, mi-a suras ideea in sine pentru cei ca mine care au nevoie de un Macbook, doar si suntem pe aria respectiva, dar nu au solutii viabile pentru un laptop din gama ultrabook care sa si aibe un GPU mai de doamne-ajuta.

  10. #870 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Dap - suntem in sync, eu inca sper ca voi avea posibilitatea sa am un super portabil pe care sa-l conectez la un GPU extern si sa il pot folosi pe post de extreme gaming rig.

  11. #871 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, cum pot sa-i dau drept de modificare, unui program, care-mi cere mereu sa bag parola pentru orice modificare ?

    Fiind cald, cand se mai incinge, l-am lasat sa treaca automat pe higher rpm, dar imi cere mereu parola asta. Inclusiv daca trec eu pe higher rpm.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2015-07-10-14.17.27.png

  12. #872 SP
    Member Hitman's Avatar
    In settings, User si ai al doilea tab daca imi aduc aminte. Acolo poti sa ii dai add. Nu mai stiu exact si nici nu am in fata mac-ul.

  13. #873 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Dacă doriți Civlization V - FREE

    MacRumors | Giveaway

  14. #874 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    thanks for the heads up!

  15. #875 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Am primit un iMac pe mana, tipu vrea Windows XP pe el. Bun, avea deja Windows XP instalat asa ca l-am sters si am facut o singura partitie. Dupa am incercat cu Boot Camp sa creez o a 2-a partitie pentru a pune W XP dar mi-a dat o erroare si sa folosesc Disk Repair. Ok, am folosit disk repair dar din nou alta erroare (nu mai tin minte, failed to create partiton parca). Dupa am citit sa incerc cu fsck -fy. Dau restart, intru in single user mode, scriu fsck -fy si dupa acele checking-uri imi apare "disk0s2 I/0 error. Scriu reboot si dupa ce se imi apare logoul cu Apple, se face ecran negru si se stinge. Daca tin apasa pe option key, imi apare icoana de la HDD si un 0.

    E vorba de un iMac 2008, 2.8GHZ Core 2 Duo, 2GB Ram si HDD de 500gb (cred ca e schimbat, pe sticker e trecut 320gb).

  16. #876 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Merita update-ul la El Capitan? Din preview vad putine lucruri noi. Nu vreau sa fac update si sa ma trezesc ca imi incetineste scula

  17. #877 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai depinde ce Mac ai. Daca e mai nou de 2-3 ani nu ar trebui sa ai probleme. Eu pe un Air din 2013 tocmai am facut update-ul si pare sa fie ok, pe un MacbookPro din 2014 inca nu am facut din frica sa nu imi pierd anumite proiecte din niste aplicatii care inca nu au primit update pentru El Capitan.

  18. #878 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Pai depinde ce rulezi acum (in ideea ca Yosemite nu difera prea mult de Capitan), imac-ul meu din 2007 ruleaza Yosemite. eu unul o sa pun El Capitan.

  19. #879 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu vreau sa-mi pun El Capitan pe Macbook Pro 2011, dar nu-l gasesc in AppStore. De unde sa-l iau ?

  20. #880 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Am iMac si MB Pro din 2014 ambele. Cu toate aste merg mai incet acum decat cu MAverick. Paote e din cauza ca am facut upgrade si nu fresh install. Cert e ca niciodata nu sunt toate roz asa cum le prezinta ei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 58 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 54 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts