Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 58 FirstFirst ... 8 48 56 57 58
Results 1,141 to 1,149 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1141 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai Air-urile noi au design asemanator cu Pro-urile, nu mai arata ca Air-urile vechi.
    Stiu ca unul dintre motivele pe care mi le-a expus, a fost acela ca Air-ul avea notch-ul super enervant. Guess what, din ce am vazut, noile Pro-uri au si ele notch.

  2. #1142 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Din pacate asta este imaginea spre care se indreapta cu toate produsele, indiferent daca au face ID sau nu. Mie nu-mi place dar nici nu-mi displace.

    Partea buna e ca zona aia e cam nefolosita de OS, deci nu cred ca deranjeaza prea mult, mai ales ca pe telefon se pierde destul de rapid din vedere, iar pe Mac nu prea e folosita zona aia oricum, mai ales ca nu prea ai chestii full screen.

  3. #1143 SP
    Member Antiohh's Avatar


    Nu stiu unde trebuia postat, dar e prea amuzant si adevarat

  4. #1144 SP
    Manager paul's Avatar
    Air cu M3:
    Quote Originally Posted by Apple
    The world’s most popular laptop is better than ever with even more performance, faster Wi-Fi, and support for up to two external displays — all in its strikingly thin and light design with up to 18 hours of battery life [...]

    M3 takes MacBook Air performance even further:
    - Game titles like No Man’s Sky run up to 60 percent faster than the 13-inch MacBook Air with the M1 chip.
    - Enhancing an image with AI using Photomator’s Super Resolution feature is up to 40 percent faster than the 13-inch model with the M1 chip, and up to 15x faster for customers who haven’t upgraded to a Mac with Apple silicon.
    - Working in Excel spreadsheets is up to 35 percent faster than the 13-inch model with the M1 chip, and up to 3x faster for customers who haven’t upgraded to a Mac with Apple silicon.
    - Video editing in Final Cut Pro is up to 60 percent faster than the 13-inch model with the M1 chip, and up to 13x faster for customers who haven’t upgraded to a Mac with Apple silicon.
    - Compared to a PC laptop with an Intel Core i7 processor, MacBook Air delivers up to 2x faster performance, up to 50 percent faster web browsing, and up to 40 percent longer battery life. [...]
    Apple unveils the new 13- and 15-inch MacBook Air with the powerful M3 chip - Apple
    Attached Images Attached Images apple-macbook-air-2-up-front-240304.jpg

  5. #1145 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu inteleg de ce tot compara cu M1. Chiar asa mici sunt diferentele vs M2 de le e rusine sa o faca pentru ca nu ar mai vinde nimic?
    Daca e asa, de ce nu scot la 2-3 ani si nu anual?

  6. #1146 SP
    Member codpin's Avatar
    Da, diferentele sunt mici fata de M2 si cred ca si-au dat seama de la celelalte macbooks cu M3 ca targetul lor sunt cei cu macbooks pe intel sau cu M1. Altfel nu se justifica upgrade-ul.

  7. #1147 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, mai fac si altii chestii de genul acesta (vezi Intel), care nu-si compara direct ultima versiune cu cea anterioara, pt. ca s-ar face de ras cu upgrade de boost per clock de doar 10%. Macar Apple pt. noile modele vine nu doar cu procesoarele mai rapide cu 20-30% (ca ar fi putut face doar asta si gata), ci aduc pt. Air-uri si ceva extra. Gen 2 core-uri extra la GPU (parca inainte erau maxim 8), better WiFi (WiFi6E acum - nu inteleg de ce nu deja WiFi7), extra monitors support, blah blah. Plus ca nah, altfel suna upto 60% better performance, decat upto 30% better, nu?

    Pe de alta parte, da... inteleg ce ziceti voi. Eu daca as avea deja un M2, nu as fi tentat sa fac upgrade la M3. Insa cu M1 (asa cum am acum iPad-ul), as face o trecere la M3.

  8. #1148 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, si sa nu uitam ca mai sunt si alte mici diferente, care pentru multi chiar conteaza. De exp. primul MacBook Air cu M1 avea camera de 720p, cel cu M3 are camera 1080p (jenant, if you ask me - ar fi putut pune ceva 4K). La M1 nu exista acel Media Engine (a hardware-accelerated video encoding and decoding feature), pe cand la M3 da. Also, nu sunt sigur, dar parca Air-ul cu M1 avea 400nits ecranul, cel cu M3 are 500nits. Bonus: Air-ul cu M1 nu avea portul nou cu MagSafe, deci pierdeai un port Thunderbolt cand incarcai. Extra bonus: MacBook Air avea baterie de 49.9Wh, pe cand Air-ul nou de 13" are 52.6Wh iar cel de 15" are 66.5Wh.

    Sunt chestii pe care urasc ca Apple nu le prezinta, pentru ca unii ca mine apreciaza astfel de mici upgrade-uri. De exp. citisem ca si SSD-urile sunt mult mai rapide pe varianta cu M3, dar aici ramane de vazut daca e valabil pentru toate storage-urile, sau ca la M1, sa fie valabil doar pentru 500GB-2TB. Da, aici va recomand, daca vreti sa achizitionati asa ceva, sa stati deoparte de variantele cu 256GB, intrucat sunt mult mai lente (folosesc single channel memory flash, fata de celelalte care folosesc dual sau chiar quad). Este si motivul pt. care la Apple nu ma mai ating de nimic sub 500GB.

  9. #1149 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca vreti performantele unui MacBook Pro cu M3 pe un MacBook Air cu M3:



    Pentru ca da, Apple continua sa creada ca la un asemenea super procesor, poti scapa si fara active cooling. Motiv pt. care, tineti-va bine, procesorul poate sari si de 114 grade! More infos in here: M3 MacBook Air hits eye-popping 114 degrees Celsius in stress test and didn't melt — temperature settles down at 100 degrees after thermal throttling.

    Ah, si gata, au rezolvat in sfarsit problema de care spuneam mai devreme... in care recomandam sa stati departe de modelele cu 256GB. Acum au pus un extra nand flash, si s-a dublat performanta. But still, go for at least 512GB, trust me on that! More infos here: Extra NAND chip makes Apple MacBook Air M3 256GB SSD drastically faster than predecessor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 58 of 58 FirstFirst ... 8 48 56 57 58

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts