Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 58 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast
Results 141 to 160 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #141 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Ce rezolutie au wallpaper-ele?
    3200�2000 au, super rezolutie

  2. #142 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Asa mai merge. Wallpaper-ele care le poti pune de la inceput mi s-a parut ca au rezolutie mai mica de 1920x1080.

  3. #143 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  4. #144 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Nu stie cineva daca este vreun site din Europa cu produse Apple (ma intereseaza un MacBook Pro sau un iMac) care sa livreze in Romania la un pret decent?

    Habar n-am unde sa intreb,daca nu e locul potrivit,sugerati-mi un thread si o voi muta acolo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #145 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

  6. #146 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    ColorfulSidebar
    Make Lion's grey Finder sidebar icons color again.
    Download ColorfulSidebar for Mac - Make Lion's grey Finder sidebar icons color again. MacUpdate.com

  7. #147 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Resellerii de la noi au adaos cam măricel �ntradevăr. Din c�te știu de la majoritatea macuserilor pe care-i cunosc, Amazon UK este cel mai indicat din cauză că au politica de refund foarte ok.

    Pentru că ai adus vorba de MBP, nu �ți recomand modelul retina deocamdată (la produsele Apple este cel mai bine să aștepți a doua generație), dispayul este produs de două firme, LG și Samsung, se pare că cele LG au probleme grave și nu poți controla �n nici un fel ce cumperi, iar la un produs at�t de scump nu te poți baza pe noroc că poate vei primi un laptop cu display Samsung, deci fără probleme.

    -

    Dacă vrei să mai sapi după informații �ți recomand MacUser.ro: Forumul utilizatorilor Macintosh, iPod, iPad si iPhone din Rom�nia | Powered By ExpressionEngine

  8. #148 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Multumesc inca o data pentru indrumare,de MacBook Pro cu Retina nici nu se pune problema,ar insemna un efort financiar urias pentru mine.

  9. #149 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De curand m-am hotarat sa renunt la iPad in favoarea unui MacBook Air. Stiu ca nu sunt exact acelasi lucru dar Mac-ul mi-ar fi mai util. Ma intereseaza cel de 13 inchi cu 128GB si mai mult ca sigur cu 8GB RAM. Asta ar ajunge la suma de 1350 euro, care nu e atat de usor de trecut cu vederea. E un efort financiar si vreau sa stiu daca merita.

    Eu l-as folosi in mare parte pentru portabilitatea asemanatoare unui iPad. Dar, avand un sistem de operare mai puternic pot lucra foarte usor pe el pentru proiecte si etc, loc unde iPad-ul nu mi-a fost de ajuns. De aici si dorinta de o schimbare. Nu vreau orice alt ultrabook din cauza sistemului de operare, m-am saturat pana peste cap de Windows si super timpii lui de incarcare. Vreau sa incerc Mac OS X Lion Mountain etc.

    Poate imi da cineva ceva informatii in plus despre Mac-uri si cum se compara OS-ul cu Windows in cea ce priveste usurinta de munca, programe compatibile si chestii de genul asta.

  10. #150 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Cu riscul de a mă repeta, recomand din nou Macuser (wiki, și dacă nu ți se pare suficient, poți să răsfoiești și prin forum), găsești acolo cel puțin c�teva informații utile pentru un "switcher". Poți să arunci un ochi și pe secțiunea Why Mac de pe Apple.

  11. #151 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Cu riscul de a mă repeta, recomand din nou Macuser (wiki, și dacă nu ți se pare suficient, poți să răsfoiești și prin forum), găsești acolo cel puțin c�teva informații utile pentru un "switcher". Poți să arunci un ochi și pe secțiunea Why Mac de pe Apple.
    Eu unul nu gasesc nimic de actualitate pe Macuser. Site-ul Apple pare mai util, dar eu chiar caut niste pareri personale de la persoane care au folosit si Windows si OS X. E plin internetul de comparatii de doi bani intre cele doua si nu am gasit nicio sursa pana acum care sa imi inspire incredere

  12. #152 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci am tot cautat documentatie pe net dar nu gasesc nimic care sa mi se para de incredere. Tot auzeam povesti de genul pe Mac nu poti face aia, nu poti face cealalta. Am aflat insa ca aproape orice se poate face si pe Mac, doar ca este altfel si mi se pare logic fiind un alt OS. Nu inteleg atunci de ce foarte multi utilizatori de OS X isi instaleaza si un Windows ca sa faca alte chestii. E vorba de obisnuinta sau pur si simplu nu poti fara Windows?

    Sunt unele lucruri pe care tot nu le-am aflat. De exemplu, o sa am aceleasi limitari la redarea formatelor video ca si cu iTunes? Adica nu am cu ce deshide MKV-uri si alte formate nesuportate de iTunes? Sau am un app si se rezolva treaba? La fel si audio, imi poate reda FLAC?

    Am observat ca intr-un an se schimba de doua ori intreaga gama de produse, primesc mereu upgrade-uri prin vara modelele lansate la inceputul anului. Am tot vazut folosirea termenului e.g. mid 2012. E de preferat sa astept pana la anul cand apare o gama noua, sau ma pot arunca acum? Intentionez sa tin Air-ul o vreme mai lunga.

    Acum mi-am adus aminte de discutiile pe care le-am tot intalnit cu copy si paste. Nu pot face copy si paste cand lucrez in Word sau ceva de genul?

  13. #153 SP
    Member Mythul's Avatar
    Este pe Appstore un app care te lasa sa rulezi toate formatele populare din cate stiu.

    Stii cum e faza, pe Mac poti rula toate softurile care sunt open source (f multe merg si pe mac) sau majoritatea softurilor populare, gen word, playere, photoshop etc. + ca Mac-ul vine cu suficiente aplicatii gata instalate care iti acopera toate necesitatile (calendar, mail, internet browser, to do, sticky notes, weather, Pages, Numbers, Keynote, Contacts, iMovie, iPhoto etc.).

    Daca esti utilizator normal sau chiar si power user ai cam toate aplicatiile ce le gasesti pe windows (plus altele foarte misto).
    Problema de compatibilitate e atunci cand vrei un software mai de nisa, specializat, sau cand vrei sa rulezi software-uri facute de altii in windows (c#) (exemplu, poate ai nevoie de un software de contabilitate, sau cine stie ce soft utilitar, iar daca e facut doar pe windows(cel mai probabil) atunci nu il vei putea rula).

    Macurile din cate stiu au un singur refresh pe an. Primavara-vara sunt laptopurile, iar toamna iMacurile, Mac pro, desi nu e o regula.
    Faza cu mai multe modele pe an, cred ca au doar mici imbunatatiri fata de modelul de acum 6 luni, dar nu cred ca upgrade-ul e unul major. Au adoptat acelasi ciclu de 1 an si la Macbooks la fel ca la iPhone/iPad.

  14. #154 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am inteles. Asta inseamna ca la ce am eu nevoie e perfect.

    Momentan sunt indecis intre un Air de 13" cu i5 sau unul de 11" cu i7, ambele 8GB RAM. Am tot citit pe net ca s-ar putea ca modelul din 2013 sa fie si mai mic si subtire. Dar cred ca imi va fi greu sa mai astept inca 4-5 luni pana apare, mai ales ca nu mai am nici iPad-ul. Nu stiu ce sa fac momentan. In doua saptamani as lua unul.

  15. #155 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Eu unul chiar nu ti-as recomanda MacBook-ul de 11". E extrem de mic ecranul. Chiar daca are i7. Parerea mea e ca la un laptop e necesar minim 13".

    Oricum,mult succes cu achizitia,sunt luni de zile de cand imi doresc si eu unul.

  16. #156 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie imi trebuie ceva foarte portabil. Singurul mare avantaj al celui de 13" pentru mine este bateria de 7 ore fata de cea de numai 5 ore la 11".

    Ma tot uitam la benchmarks de la geekbench. Cele doua care sunt in bugetul meu au 6913 puncte pentru cel de 11" i7 si 8GB RAM si 6141 puncte pentru cel de 13" i5 si 8GB RAM. Diferenta e cam mare, dar bateria e mai buna la 13" dar portabilitatea e mai buna la 11". Si tot asa... Mi-e foarte greu sa ma decid, mai am timp doua saptamani.

  17. #157 SP
    Member Mythul's Avatar
    Grea alegere, ambele sunt laptopuri bune, iar daca vrei sa lucrezi intens le poti conecta la un monitor extern si esti good to go. Ia-l pe cel care-ti place cel mai mult.

  18. #158 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Mie imi trebuie ceva foarte portabil. Singurul mare avantaj al celui de 13" pentru mine este bateria de 7 ore fata de cea de numai 5 ore la 11".

    Ma tot uitam la benchmarks de la geekbench. Cele doua care sunt in bugetul meu au 6913 puncte pentru cel de 11" i7 si 8GB RAM si 6141 puncte pentru cel de 13" i5 si 8GB RAM. Diferenta e cam mare, dar bateria e mai buna la 13" dar portabilitatea e mai buna la 11". Si tot asa... Mi-e foarte greu sa ma decid, mai am timp doua saptamani.
    Dintre cele 2, personal as alege macbook-ul de 13'', baterie mai buna, unitatea dvd inclusa (la air nu exista), si in primul rand si ecranul care este mai mare decat cel de 11''. Ca si portabilitate, nu cred ca-i asa mare diferenta la greutate intre ele.

  19. #159 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    Dintre cele 2, personal as alege macbook-ul de 13'', baterie mai buna, unitatea dvd inclusa (la air nu exista), si in primul rand si ecranul care este mai mare decat cel de 11''. Ca si portabilitate, nu cred ca-i asa mare diferenta la greutate intre ele.
    Eu nu vreau Pro, vreau Air, deci avantajul cu unitatea optica nu exista. Am un laptop foarte capabil cu care sa imi fac treaba acasa, vreau ceva portabil pentru scoala si etc. Ma gandeam ca cel de 13" desi e mai greu, avand baterie mai mare, nu mai iau incarcatorul cu mine, astfel greutatea lui 11" plus incarcator e cam cat cel de 13" fara incarcator. Deci tot acolo ajung cu greutatea. Momentan tind si eu spre cel de 13". Zilnic caut informatii si pareri ca sa ma pot decide.

  20. #160 SP
    Member Duni's Avatar
    Si eu am renuntat la ideea de a cumpara un iPad in favoarea unui Mac Air de 13". Am butonat unul de 11" si mi s-a parut prea mic, eu trebuie sa bag nasu in ecran ca sa vad textul (sunt eu mai chior de fel ) ), cel de 13" este perfect pentru mine, mai les ca bateria imi ajunge sa trec peste o zi de cursuri

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 58 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 18 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts