Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 58 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 ... LastLast
Results 161 to 180 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #161 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am fost astazi la Apple Store in Paris ca sa cumpar un Air de 13, cu i5 si 8GB RAM. Nu s-a putut. Cu o saptamana inainte am sunat la ei si i-am intrebat urmatoarele:
    1. Se poate sa beneficiez de reducere de student chiar daca nu sunt student in Franta? Daaaaaaaa, biensur monsieur.
    2. Pot configura orice model de Air direct in magazin? Oui, oui!!!
    3. Exista si Mac-uri cu tastatura QWERTY si nu AZERTY ( asa au francezii) la voi in magazin? Desigur.

    Bun zic, ma duc si il iau naibii. Nimic din ce mi s-a spus la telefon nu mi s-a confirmat. Am plecat cu mainile in buzunar. Mi se pare aiurea, pentru ca in Amsterdam aveau orice pe stoc, dar am zis ca iau din Paris pentru ca era o diferenta de vreo 100 de euro.

    Acum am facut comanda pe amazon uk, pentru ca acolo au tastatura QWERTY, insa nu stiu daca o sa imi ajunga la timp pana ma intorc eu in Amsterdam. Alta problema este ca de pe amazon nu poti configura nimic, adica am mers pe modelul standard cu 4GB si nu cu 8GB cum mi-am dorit. Din partea mea Apple Support primeste nota 2 si e corigent pe toamna.

  2. #162 SP
    Member Mythul's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post

    Acum am facut comanda pe amazon uk.
    Welcome to the club !

  3. #163 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Varianta mai buna decat amazon uk nu am gasit. Chiar mi-ar fi placut sa il pot configura cum vreau eu, vroiam cei 8GB RAM. Dar n-a fost sa fie. La urmatorul...

  4. #164 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu in locul tau mai asteptam 2 saptamani... sa iau varianta cu 2560 x 1600 (sau cat Dzeu vor fi cele care se presupune ca vor primi refresh).

  5. #165 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poti elabora te rog? Inca pot anula comanda in caz de ceva, am facut-o abia acum vreo ora.

  6. #166 SP
    Member Mythul's Avatar

  7. #167 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai din pozele alea Air-ul pare mai gros decat Pro. Ce Air e ala?

  8. #168 SP
    Member Duni's Avatar
    Ala nu e Air, e Pro cu Retina Display de 13"

  9. #169 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz, mai toate site-urile vuiesc de zvonul ca atat MacBook Pro cat si Air si iMac vor primi un "refresh". Inclusiv despre noul iPad se spune acelasi lucru. Mai asteapta 3 zile sa vezi daca vor fi adevarate sau nu (eu asa as face). La urma urmei nu ai nimic de pierdut. Ba din contra daca iese "refresh/updated version" si nu vrei sa-l iei, versiunea "veche" ar trebui sa o gasesti mai ieftin. So, it's a win-win!

  10. #170 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Gata, am anulat comanda. Nu e graba mare, dar in vreo 3 saptamani o sa am nevoie. Merci de sfaturi!

    LE: Daca mai gasiti ceva info legate de treburile astea pe net, poate le postati si pe aici, ca eu nu prea dau de informatiile astea de obicei. Ca dovada ca nici nu stiam de refresh-ul asta si credeam ca apare doar prin aprilie.

  11. #171 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  12. #172 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Apple Store suge rau. De doua ore ma chinui sa fac o nenorocita de comanda la un Mac si nu ma lasa. Am incercat 4 carduri, din 3 tari, si pe nici unul nu il primeste. Cred ca o sa renunt la intreaga decizie de a lua un Mac. In magazin am primit flit, pe site la fel. Deja e bataie de joc.

    Cat despre cardurile folosite, le-am folosit de zeci de ori pentru comenzi pe net, si ei imi spun ca nu e bun. Desi toate sunt VISA sau Mastercard. Problema clar nu e de la mine. Nici nu stiu ce sa mai fac.

  13. #173 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul Mac OS

    Eu nu pot sa inteleg asta. Mi se pare foarte ciudat sa se comporte cei din Apple Store astfel si site-ul sa nu mearga nicicum la plasarea unei comenzi.

    Ai mai sunat la ei,ai incercat sa-i contactezi?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #174 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In dimineata asta ii sun, daca tot nu se rezolva nimic, cred ca renunt.

  15. #175 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    In dimineata asta ii sun, daca tot nu se rezolva nimic, cred ca renunt.
    Tudy, pana la urma, la ce te-ai hotarat?

  16. #176 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    11" i7 2.0GHZ, 256 SSD, 8GB RAM. Dar la cum tot stau pe hold de 10 minute, nu cred sa rezolv ceva.

  17. #177 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    11" i7 2.0GHZ, 256 SSD, 8GB RAM. Dar la cum tot stau pe hold de 10 minute, nu cred sa rezolv ceva.
    Bun, bun. Lasa ca o sa se rezolve, lasa nervii deoparte , ca o sa merite investitia.

  18. #178 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa nu ma enervez? Am stat 15 minute pe hold. In sfarsit raspunde. Bonjour bonjour, ii dau numele si prenumele. Si intreb, vorbiti si engleza? Preferam sa vorbesc in engleza, franceza mea e putin ruginita. Imi spune nu. Apoi inchide

    Si tot eu sa nu ma enervez.

  19. #179 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Sa nu ma enervez? Am stat 15 minute pe hold. In sfarsit raspunde. Bonjour bonjour, ii dau numele si prenumele. Si intreb, vorbiti si engleza? Preferam sa vorbesc in engleza, franceza mea e putin ruginita. Imi spune nu. Apoi inchide

    Si tot eu sa nu ma enervez.
    lol, no comment.....Dar de ce franceza? Esti in Franta?

  20. #180 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, aici preturile sunt mai mici decat in Olanda. Am zis ca ies mai bine aici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 58 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts