Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce iPod Touch ati comandat?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • Black&Slate 32GB

    2 40.00%
  • Silver 32GB

    1 20.00%
  • Blue 32GB

    0 0%
  • Pink 32GB

    0 0%
  • Yellow 32GB

    0 0%
  • RED 32GB

    0 0%
  • Black&Slate 64GB

    0 0%
  • Silver 64GB

    0 0%
  • Blue 64GB

    1 20.00%
  • Pink 64GB

    0 0%
  • Yellow 64GB

    0 0%
  • RED 64GB

    1 20.00%
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 37 of 37

Thread: iPod Touch 5

  1. #21 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Intr-un sfarsit mi-au trimis si mie iPod-ul,cel al lui Jenei a ajuns deja in NY si saptamana viitoare ajunge in Ro,probabil al meu va ajunge mai tarziu.
    Mersi din suflet.De indata ce il am,va raspund la intrebarile voastre,si ii voi face un review.

  2. #22 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Astazi mi-a ajuns iPod-ul.Maine ii voi face un review detaliat.
    Attached Images Attached Images dscn0383.jpg dscn0385.jpg dscn0386.jpg dscn0388.jpg

  3. #23 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Astazi mi-a ajuns iPod-ul.Maine ii voi face un review detaliat.

    Astept cu nerabdare niste pareri

  4. #24 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPod Touch 5

    It looks kind of cool,dar vad si 2 iPhone-uri in imagine. Cum de te-ai hotarat sa iti iei si iPod?
    Intreb asta deoarece,dupa parerea mea,un iPhone e mult mai performant si elimina nevoia unui iTouch.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #25 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    It looks kind of cool,dar vad si 2 iPhone-uri in imagine. Cum de te-ai hotarat sa iti iei si iPod?
    Intreb asta deoarece,dupa parerea mea,un iPhone e mult mai performant si elimina nevoia unui iTouch.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    1 iPhone e doar al meu.Celalalt e al lui frate-meo.Am decis sa iau iPod din cauza greutatii,si grosimii.Iar nu vreau sa ma deranjeze nimeni cand ascult muzica/ma joc.

    Review ii voi face maine @FaLLouT

    P.S.I-am dat in mana la mama,si acum nu se lasa din jucat Bad Piggies/Where's My Perry

  6. #26 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Comparatie cu iPhone 4S.

    Diferenta de greutate este enorma.Cand am primit 4Sul mi s-a parut foarte usor,dar acum mi se para foarte greu pe langa iPod.La versiunea neagra benzile negre aproape ca nici nu se observa.
    Attached Images Attached Images dscn0395.jpg grosime.png

  7. #27 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Daca va intereseaza orice detaliu va stau la dispozitie

    P.S.Eu incarc toate iDevice-urile mele cu incarcatorul de la iPad (10W),acum am pus iPod-ul la incarcat de ~30 de minute si este aproape incarcat full.Foarte impresionant.

    Testandu-l nu s-a incalzit deloc.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa-l stapanesti sanatos! Vezi ca nu e asa recomandat sa-ti incarci iPhone-ul/iPod-ul la chargerul de 10/12W. Intr-adevar, e mai rapid.. dar in timp se duce mai repede bateria. Chargerul de la iPhone daca nu ma insel este cel de 5W. Mai lent, dar mai sigur

  9. #29 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa-l stapanesti sanatos! Vezi ca nu e asa recomandat sa-ti incarci iPhone-ul/iPod-ul la chargerul de 10/12W. Intr-adevar, e mai rapid.. dar in timp se duce mai repede bateria. Chargerul de la iPhone daca nu ma insel este cel de 5W. Mai lent, dar mai sigur
    Eu nici nu am despachetat incarcatorul de la 4S,si dupa 1 an nu am nici-o problema cu terminalul. Azi a aparut o stire ca incarcatorul de 12W incarca orice dispozitiv dupa iPad 3 (parca asa am citit) mai repede si sigur,deci cred ca si cea de 10W este sigura.

    I think the OP is asking if the iPad 2 10W charger is safe to use to charge the iPT5. All I know is that I've been using my iPad 2 charger to charge my iPhone 4S for a year and had no issues.
    It is absolutely fine to charge iPods and iPhones with the 10w charger. The iPod's chipset controls how much power it takes from the adapter; it won't take more than it can handle. The problem is the smaller iPhone and iPod specific charger not charging iPads.
    Sursa : http://support.apple.com/kb/HT2537
    Note: iPad devices include a 10W USB Power Adapter that can be used with iPod.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu incarc iPhone 4 tot cu chargerul de iPad (cel de 10W). Dar fac asta fiind complet constient ca i-am redus din viata bateriei. Este valabil la orice incarcator/acumulator bazat pe Lithium de pe piata. Daca te vei uita la chargerele de calitate pentru AA si AAA-uri, nu vei gasi nicaieri unul bun care sa spuna "charge 2700mAh in 1hr". Toate cele de calitate vor face chestia asta in 4-8h si chiar 12h. Chinezariile vor spune ca fac asta in 30minute. Nu e mare branza sa-i dai putere mai mare... doar ca dupa ce faci un test cu un charger profi si o chinezarie, o sa vezi ca la chinezarie mai ca nu poti tine acumulatorii in mana dupa ce i-a incarcat (fierb nu alta), pe cand la cel profi nici nu se simte.

  11. #31 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Scuze ca review-ul intarzie dar ieri si azi am avut ore la facultate.Review-ul este terminat in proportie de 60%.Urmand ca maine sa il termin si sa-l postez.Va multumesc pentru intelegere.

    ---------- Post added 27-10-2012 at 11:24 PM ----------

    Mai am de terminat de review-at camera foto/video,plus autonomia iPod-ului (pana acum se descurca excelent),si unele lucruri marunte.

  12. #32 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Din cauza lipsei timpului doar acum am putut sa termin review-ul.Este in format Word,pentru ca imaginile nu au un aspect ratio asemanator,si iese urat pe thread.Daca vreti sa vedeti imaginile la rezolutie normala,atunci dati click dreapta pe ele si "Save as Picture".

    Va multumesc.


  13. #33 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar

    iPod Touch 5

    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    Din cauza lipsei timpului doar acum am putut sa termin review-ul.Este in format Word,pentru ca imaginile nu au un aspect ratio asemanator,si iese urat pe thread.Daca vreti sa vedeti imaginile la rezolutie normala,atunci dati click dreapta pe ele si "Save as Picture".

    Va multumesc.

    Foarte bun review-ul ma bate gandul si pe mine sa cumpar un astfel de gadget.... Felicitari man la mai multe!

  14. #34 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    2012 iPod touch 5th generation - review by JeNeI

    Specificații :
    - iPod-ul are acelasi procesor dual-core A5 ca si 4S/iPad 2 clock-uit la 800MHz.
    - Ecranul Retina Display de 4” este un element forte din compenentele lui,culoriile sunt mai calde față de iPhone 4S,și mărimea lui oferă mai multe detalii.
    - Camera foto principală iSight de 5MP și cea frontala de 1.2MP (720p).
    - Camera foto are flash (primul iPod touch care �l are inclus),și un microfon �ncorporat pentru Siri/cameră video.
    - Este primul și unicul produs Apple la care este inclusă curelușa de m�nă „Loop”.
    - Capacitate de 32GB sau 64GB (versiunea de 16GB mai este valabil,dar doar la iPod touch 4th generation).
    - Are 512MB RAM ca si 4S/iPad 2,dar in testele facute de mine,iPod-u mi s-a părut a fi ceva mai rapid.
    - A primit acelasi dual-band WiFi de 5GHz ca și iPhone 5,și diferențele in viteza de descărcare/�ncărcarea de pagini web este semnificativă.
    - Prețurile �ncep de la $299 pentru 32GB,iar $399 pentru versiunea de 64GB.

    Ce primim cu el :
    - Handsfree “EarPods”
    - Cablu “Lightning”
    - Curea de m�nă “iPod Loop”

    Design :
    Design-ul se aseamănă cu cel al iPhone 5,dar este mult mai subtire,doar 6,1mm.Este produs din același material ca și iPhone 5,adică din aluminiu anodizat.Finisajul este de produs premium,să nu va deruteze greutatea și subțiritatea.
    Prima dată c�nd l-am ținut �n m�nă,nu mi-a venit să cred că țin �n m�nă un produs Apple,iPhone 4S-ul mi-a părut foarte greu �n fată cu iPod-ul,deși diferența este de doar 52gr (140gr vs 88gr).
    Butonul Home este diferit de cele din iDevice-urile anterioare,ea av�nd membrană din cauciuc,ceea ce �ntărește longetivitatea lui.

    Ecran :
    Av�nd modelul Black&Slate,benzile negre de la aplicațiile ne-optimizate nu mă deranjează deloc.

    Jocurile se văd superb pe displayul de 4”,iar filmele la fel

    iPhone 5 și noul iPod nu doar că au primit ecran Retina de 4” dar au și culori mai calde/vivide.

    Camera foto :
    Camera este adoptata de la iPhone 4/iPad �,este una de 5MP.

    Conectivitate :
    - �mpreună cu anunțarea iPhone 5 și noul line-up pentru game iPod,Apple a anunțat și succesorul conectorurul cu 30 de pini,așa numitul Lightning.Acest cablu se poate insera cu ambele capete in iPod,si este foarte mic la marime.

    - Eu sunt pe deplin multumit cu introducerea conectorului Lightning,deoarece fiind conectorul mai mic/este interschimbabil,se poate insera mai ușor �n dispozitiv (noaptea abia puteam introduce iPad-ul in conectorul de 30 de pini – �n �ntuneric desigur).
    - A primit Bluetooth 4.0 care permite conectarea la o larga arie de dispozitive și promite o autonomie mai bună bateriei.

    Browsing web :
    - iPod-ul a primit și chip WiFi mai rapid,am trimis un email de 1MB intr-o secundă (am și verificat dacă chiar l-a trimis).Jocurile/aplicațiile se descarca mai repede din App Store.Navigarea pe web a devenit mult mai rapidă.
    o Dacă vreți viteză mai mare mergeți la setăriile rețelei WiFi și la DNS adaugați 8.8.8.8 (eu de un an folosesc metoda asta,și conexiunea la internet a devenit mai rapidă pe iDevice-uri – testat pe iPhone 4/4S,iPad 2 și iPod touch 5G).

    Speedtest : vezi imaginea atasata
    Benchmark : vezi imaginea atasata
    PerformanceTest Mobile

    iPod touch 5th generation :
    - System : 1985
    - CPU : 9048
    - Disk : 8349
    - Memory : 1735
    - 2D : 653
    - 3D : 1195

    iPhone 4S :
    - System : 1821
    - CPU : 8816
    - Disk : 3821
    - Memory : 1882
    - 2D : 577
    - 3D : 1201

    Sunspider : vezi imaginea atasata
    BrowserMark : vezi imaginea atasata

    Siri :
    Cu toții știm că Siri nu suportă nici limba Rom�nă,nici căutarea restaurantelor sau a altor servicii.Știe să afișeze scorurile la MLB,NBA și a altor sporturi americane,dar cam at�t.

    Autonomie :
    Av�nd iPod-ul de aproape o săptăm�nă pot să vă spun,ca cei de la Apple,au făcut un lucru grozav cu bateria iPod-ului.Acesta este de 1030mAh,și tine mai mult sau la fel de mult ca și 4S-ul.Cu WiFi activat,m-a ținut 8-9 ore de folosire �ncontinuu. Great job Apple

    Concluzie :
    Noul iPod touch este revolutionar nu doar din perspectiva design-ului,dar și d.p.d.v. al specificațiilor.Desigur că nu a �mprumutat procesorul A6 din iPhone 5,și chipul graphic quad-core,dar astea nu �l �mpiedica �n a oferi o experiența/performanță dorită.Motto-ul “Engineered for maximum funness” (Proiectat pentru distracție maxima) este fară �ndoială valabilă din orice punct de vedere.

    Noul conector Lightning este fenomenal,căștile EarPods se aud mult mai bine decat cele vechi,și oferă un bass impresionant,dar mă cam deranjează lipsa butoanelor de comandă de pe el (valabil doar la iPod-uri,iPhone 5 le are – dar asta poate fi și un avantaj,nu mai dau skip la unele melodii )

    Lucrurile care mă deranjează sunt cu privire la iOS6 și nu la iPod,ex.a) lipsa procentajului la acumlator (deși statistica este prezentă), b) aplicația Maps,care in Rom�nia este slab actualizată (aici mă refer la provincie,fiindcă nu știu care este situația in București), c) Siri poate afișa doar rezultatul MLB,NBA,etc. din SUA, dar sporturile care mă interesează lipsesc (Formula 1,tennis,Moto GP).
    Per total sunt foarte mulțumit cu achiziția facută.Sunt sigur că odată ce �l veți ține �n m�nă. vă veți da seama că munca celor de la Apple s-a dovedit a fi un „masterpiece” (operă de artă) din toate punctele de vedere.

    Vă mulțumesc pentru atenția și timpul acordat să citiți acest review.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thx pentru review JeNei! Eu am incercat sa iau si pozele, din pacate cred ca avem versiuni diferite, pentru ca eu nu am putut salva pozele. Daca le poti uploada undeva separat, le voi atasa eu postului.

  16. #36 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Thx pentru review JeNei! Eu am incercat sa iau si pozele, din pacate cred ca avem versiuni diferite, pentru ca eu nu am putut salva pozele. Daca le poti uploada undeva separat, le voi atasa eu postului.
    Azi dupa ce voi termina orele de la facultate le voi uploada

  17. #37 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Dupa o luna de utilizare pot sa ma exclam ca sunt tare multumit de iPod.Se misca mai repede decat iPhone 4S,si chiar incepe sa imi placa iOS6 din ce in ce mai mult.Am comandat un case Poetic Atmosphere si o folie zag invisible shield.Cand le voi primi va voi spune parerea despre ele.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts