Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Monitor LG W2452T 24` LCD pentru xbox 360?

  1. #1 SP
    ame
    Junior Member ame's Avatar

    Monitor LG W2452T 24` LCD pentru xbox 360?

    Ce parere aveti despre acest monitor?Vreau sa-l cumpar pentru x360.
    Si ce cabluri imi trebuie pentru el ca sa-l conectez la xbox?
    sau daca imi puteti spune altul de 24` mai bun din site-urile urmatoare(eu sunt din arad):domo,altex,flanco,ultraprocomputers sau orice magazin din arad.Pretul nu conteaza,poate sa fie si cel mai scump,numai sa se vada bine.
    Sper ca am postat unde trebuie si voi fi ajutat.ms

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ame: ti-as recomanda sa mergi pe un monitor/tv care e 16:9... altfel 16:10 oricum ai face fie vei avea benzi negre, fie vei folosi zoom sau stretch. Singurul impediment este ca la diagonale atat de mici, la TV LCD nu prea vei gasi FullHD (ci 1366x768 in general). Also, recomandat sa iei un monitor/tv cu HDMI ca sa nu te complici cu conexiunile.

  3. #3 SP
    ame
    Junior Member ame's Avatar
    adica sa fie de 22`?ca eu nu prea ma pricep la monitoare...eu nu am la xbox HDMI...este cablu de cumparat cu iesire HDMI si cu intrarea in xbox sa fie normala(xbox-ul il am din ianuarie anul acesta si nush cum ii zice la iesire)?ms mult

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    deci, un monitor cu rezolutia 1920x1200 nu este 16:9, ci 16:10. problema este ca consola vrea musai 1920x1080. asta inseamna ca se pot intimpla urmatoarele situatii. daca monitorul are setari de interpolare, atunci vei vedea niste benzi negru subtiri in partea de sus si de jos. nu este atit de problematic cit pare pentru ca nu iti mananca fff mult. on the other side, daca monitorul nu are asemenea setari, atunci va afisa imaginea pe tot ecranul. ecranul lui insa are rezolutia de 1920x1200, in timp ce consola scoate 1920x1080. rezulta ca el face un strectch si implicit micsoreaza calitatea imaginii. unele monitoare o fac mai bine, altele mai prost. depinde de monitor.

    acum, ontopic ref modelul propus de tine. vestea buna este ca are asemenea setari, deci poti sa il setezi sa iti afiseze 1:1 (cu benzi negre) fara sa pierzi din calitate. vestea proasta este ca nu are decit o mufa vga d-sub si una DVI, insa si asta se rezolva oarecum pentru ca ori conectezi pe d-sub cu un cablu vga pentru xbox360, ori pe hdmi cu un adaptor dvi-hdmi. in alta ordine de idei, eu as recomanda monitorul acesta pe baza specificatiilor. mai multe insa nu pot sa iti spun pentru ca nu l-am vazut fizic. mai este un model care are si mufa hdmi, W2452V, care afara e cu vreo 50EUR mai mult. probabil ca o sa intre la vanzare si la noi, nu stiu. ambele modele sunt cu panouri TN care sunt bune ptr gaming, au 5ms rise to fall si 10.000 contrast dinamic (care cifra oricum nu zice nimic clar in legatura cu contrastul insa ar trebui sa fie de ajuns). nu in ultimul rind, pretul e imbatabil (la emag e sub 12mil) avind in vedere ca in categoria asta de pret nu prea gasesti monitoare de 24 cu setari de interpolare.

  5. #5 SP
    ame
    Junior Member ame's Avatar
    ms mult de informatii
    acest samsung are rezolutia mai mica?poate transmite 1080p?
    am vazut pe youtube mai multe filmuletze cu acest monitor.il seta la 1080p si cand m-am uitat la setari nu avea rezolutia 1920/1080 ci mai mica,este posibil?si vreau sa stiu,acest monitor este 16/9?

  6. #6 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    in mod normal nu ar avea cum sa afiseze 1080p pentru ca rezolutia lui este 1680x1050, nu 1920x1080. nu exista monitoare cu 1920x1080 la noi. toate au 1920x1200 (d'aia e important sa aiba si setari de interpolare ca altfel face stretch). nu, nu iti recomand monitorul ala. intre el si LG, ia LG (modelul mentionat de tine).

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    nu exista monitoare cu 1920x1080 la noi. toate au 1920x1200
    Eeeh, sunt si monitoare 1080p la noi. Uite aici, doar cateva (si-am selectat doar in gama de pana in 1500 RON):

    Benq E2200HDA 9H.Y3VLN.I8E Lista de preturi - cel mai mic pret
    Benq E2400HD Lista de preturi - cel mai mic pret
    Dell S2409W Lista de preturi - cel mai mic pret
    Iiyama Pro Lite E2208HDS Lista de preturi - cel mai mic pret

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    my bad, stiam ca au iesit (mai e unu misto si de la HP), insa nu stiam ca au aparut si la noi. BenQ E2200HDA nu il recomand. are numai d-sub. din cite vad, pret/performanta cel mai avantajos ar fi BenQ 2400HD. singurul dezavantaj e ca se pare ca nu suporta montare pe perete.

  9. #9 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    si de ce nu recomanzi Samsung-ul ? LG e mai slab la panel.

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    poftim? ambele au panouri TN deci diferenta majore nu au cum sa fie. avantejele LG stau in rezolutia care acopera 1080p si setarile de interpolare (chestii pe care samsungul din linkul lui ame nu le are). cu toate astea, BenQ-ul de 24 din link-ul lui MonkY suna mai apetisant pentru ca are rezolutia nativa chiar 1080p plus 3 intrari (dsub, dvi, hdmi) si e si ceva mai ieftin.

    iar daca nu te deranjeaza un pic de stretch, in limita a 1500RON poti sa iei chiar asa ceva. mini-review aici. chestia cu stretchul oricum e cu dus si intors. pe unii ii deranjeaza, pe altii nu. eu m-am jucat primul Gears of War cu consola setata la 720p pe un monitor de 19 wide cu rezolutie 1440x900 si am fost super fericit.

  11. #11 SP
    ame
    Junior Member ame's Avatar
    pai mi-as cumpara Benq-ul de la MonkY dar nush dak se gaseste in arad sau cel mai departe in timi.pn acolo ma duc dupa el dar mai departe nuh dak stiti voi sa-mi spuneti dak se gaseste in arad sau timi at o sa-l iau.ms moolt

  12. #12 SP
    Junior Member Giovanny's Avatar
    eu am deja acest Yakumo Monitor LCD Yakumo TFT 17 XJ (Monitor) - Preturi monitor i merge xbox360 pe el????

    eu am deja acest Yakumo Monitor LCD Yakumo TFT 17 XJ (Monitor) - Preturi monitor imi merge xbox360 pe el????

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, merge cu un cablu vga pentru xbox 360 pe care va trebui sa il cumperi separat, insa nu il vei putea folosi in acelasi timp si la xbox 360 si la PC deoarece are un singur conector monitorul tau. practic, cind vei dori sa te joci va trebui sa schimbi cablurile (asta daca nu ai un alt monitor pentru PC).

  14. #14 SP
    Junior Member Giovanny's Avatar
    k ms moolt

  15. #15 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    eu am un hyundai de 24inch si se vede superb cu cablul vga.il tin la 1280*720.se vede putin lungitta imaginea dar in jocuri ca gears of war,cod nu se simnte diferenta.cu dashbordul nou poti avea si rezolutie de 16:10 dar se va vedea cu 2 dungi pe ecran

  16. #16 SP
    Junior Member adybote's Avatar
    Am si eu o problema. Mi-am instalat W7 pe laptop si acum cand intru in WARCRAFT 3 imi apare imaginea cu doua benzi negre in stanga si in dreapta(nu mi se vede wide). ce setari trebuie sa fac si de unde va rog daca ma puteti ajuta. Pe vista imi mergea ok...

  17. #17 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by adybote View Post
    Am si eu o problema. Mi-am instalat W7 pe laptop si acum cand intru in WARCRAFT 3 imi apare imaginea cu doua benzi negre in stanga si in dreapta(nu mi se vede wide). ce setari trebuie sa fac si de unde va rog daca ma puteti ajuta. Pe vista imi mergea ok...
    Faci misto de noi??? CONSOLEgames iti spune ceva?

  18. #18 SP
    Junior Member mihaipiratu's Avatar
    care se merita dintre cele doua lcd tv ptr. gaming in cazul xbox?
    LG 32LG5700 32 inch Full HD 1080p Televizor LCD - PC Garage
    sau
    LG 37LG6000 37 inch 5 ms Televizor LCD - PC Garage

  19. #19 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    in mod normal nu ar avea cum sa afiseze 1080p pentru ca rezolutia lui este 1680x1050, nu 1920x1080. nu exista monitoare cu 1920x1080 la noi. toate au 1920x1200 (d'aia e important sa aiba si setari de interpolare ca altfel face stretch). nu, nu iti recomand monitorul ala. intre el si LG, ia LG (modelul mentionat de tine).


    Pe acesta vreau eu sa il achizitionez si pare destul de bun si la bani rezonabili .
    PS : rez 1920x1080
    Monitor LCD 24 Acer V243HQB et.uv3he.002

  20. #20 SP
    Member poolonik's Avatar
    la jocuri diferenta este sesizabila intre un lcd de 81cm full HD si unu tot de 81cm dar Hd ready ? Am vazut la magazin 2 lcd-uri aceiasi marca unu HD ready altu full HD rulau aceiasi imagine HD si nu se vedea nici o diferenta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 30-05-2011, 00:05
  2. Monitor LCD pentru PS2 By Gokuva in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 16-02-2009, 10:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts