Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Aplicatii utile in mileniul 3?

  1. #1 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

    Aplicatii utile in mileniul 3?

    Traim intr-o lume a tehnolatriei, iar in ultimii ani device-urile noastre au evoluat considerabil. Nu am reusit sa gasesc totusi aplicatii elementare, asa ca va intreb pe voi, care poate v-ati confruntat candva cu problema asta.

    1. Caut o aplicatie pentru keyboard care sa aiba limba romana fara diacritice. Ma intereseaza sugestii si autocorector care nu imi baga pe gat diacritice, in conditia in care SMS-urile sunt mai scumpe daca includ si diacritice. Plus ca nu imi plac deloc.

    2. O aplicatie messenger prin intermediul careia sa pot trimite imagini fara sa mi le comprime in draci, si mai mult sa pot trimite videoclipuri lungi, nu doar de 5 secunde (whatsapp anyone).

    3. Un manager care sa imi arate exact ce mama zmeului imi consuma memoria RAM: 600mb sistemul de operare si inca 600MB aplicațiile, dar care aplicații nu stiu, ca toate sunt închise.

    LG G Flex 2 running Android 5.

  2. #2 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    in cazul ultimului rand schimba telefonul ,android e nasol iar LG suck la telefoane

    in alta ordine de idei, nu stiu la ce-ti trebuie primele doua

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu inteleg cum vine faza cu diacriticele si pretul SMS-ului.

    Cat de imagini si video, am observat ca pe facebook messenger comprima fff tare imaginile, deci le poti trimite in continuare pe whatsapp, iar videos poti trimite pe facebook messenger, chiar daca le comprima, dar macar nu e limita de 5s (nu stiu care e limita, dar am trimis si flmulet de 3-5 min si nu s-a intamplat nimic).

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 1 as zice ca mai bine iti schimbi abonamentul... eu unul nici nu credeam ca mai exista operatori de telefonie in Romania care taxeaza SMS-urile (indiferent de marime). Cred ca sunt ani buni de cand sunt nelimitate (inclusiv la pachetele mici, de 5-10 euro). Nu stiu sa-ti recomand o tastatura anume intrucat primul lucru pe care-l dezactivez la aplicatii de genul asta este auto-suggestion-ul. Atat din motive de ergonomie (mananca din ecran), cat si din motive de privacy/securitate (cam toate trimit ceea ce scrii, pentru a "invata" - zic ei).

    La 2 din cate stiu Yahoo Messenger nu comprima nimic. Daca insa vrei sa trimiti videoclip-uri mai lungi, nu stiu... cred ca Whatsapp? Sau eventual un Dropbox ceva, si dai link-uri la fisierele tale? Sau le pui pe YouTube ca private si dai acces la cine vrei...

    Iar la 3 nu te mai agita (mai ales ca ai Android destul de nou). Politica Google in privinta memoriei folosite in ultimii 5 ani or so este "Free RAM = Unused RAM = Bad RAM". Cu alte cuvinte, Android-ul va incerca sa tina in cache aplicatiile (pentru a se incarca mai rapid), sa faca preemptive cache la cele pe care stie ca le folosesti mai des, and so on. Daca pe vremuri o aplicatie gen Auto Task Killer era de baza, in ziua de azi e useless, ba chiar faci mai rau daca te bagi peste modul de optimizare al memoriei. Daca vrei tu insa neaparat sa vezi ce si cum, incearca un ES Task Manager.

  5. #5 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Limita de caractere a unui SMS este înjumătățita atunci cand acesta conține diacritice, deci mesajele lungi se taxează mai mult. Plus ca nu imi plac diacriticele.
    Atat facebook cat si whatsapp comprima media oribil de mult si nu înțeleg de ce nu am optiunea de a trimite HD. Limita la whatsapp e de 24mb per filmare, iar daca vreau sa trimit un FHD nici 10 secunde nu pot...


    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    in cazul ultimului rand schimba telefonul ,android e nasol iar LG suck la telefoane

    in alta ordine de idei, nu stiu la ce-ti trebuie primele doua
    Nu stiu ce vorbesti, orice alt telefon care sa faca ce face al meu costa cel putin 1500 de lei, eu l-am luat cu 900 acum cateva luni bune, si mai are si un ecran superb OLED.

    Monky, eu am nelimitat in orice retea, dar stiu pe cineva care nu isi poate schimba abonamentul. Iar eu nu suport diacriticele, am un pitic.
    Foloseam deja YouTube, dar e destul de incomod sa tot folosesc linkuri externe. La Yahoo nu m-am gândit, voi încerca astăzi, mulțumesc.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    ^Limita de caractere a unui SMS este înjumătățita atunci cand acesta conține diacritice, deci mesajele lungi se taxează mai mult.
    Eu zic sa-ti suni operatorul si sa-i aduci aminte ca suntem in 2016... cine mama naibii mai numara caracterele din SMS-uri? Cred ca e 1 EUR pe luna optiune de SMS-uri nelimitate la Vodafone.
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Plus ca nu imi plac diacriticele.
    Eu chiar le urasc!

  7. #7 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Nici diacriticele nu vă plac pe voi, na!

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    1. In Swiftkey daca tin bine minte poti opri diacriticele, dar nu sunt 100% sigur si nu am Nexus-ul langa mine acum ca sa verific. Pentru limba romana e de departe cea mai completa tastatura cu sugestii, indiferent de platforma.
    2. La poze poti folosi Hangouts, nu comprima nimic si am trimis si clipuri de 1-2min. Pozele nu sunt comprimate, la video e posibil sa fie, nu am verificat atent, cat sa trimiti cuiva sa vada cum alearga cainele pe langa rate in parc e ok.
    3. CPU-Z, Aida, etc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandari aplicatii Android By MonkY in forum Android
    Replies: 17 Last Post: 12-01-2013, 23:47
  2. Lucruri utile By Graft in forum Offtopic
    Replies: 5 Last Post: 15-06-2011, 01:37
  3. Site uri cu informatii utile - reviewuri and stuff (RETRO !!!) By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 06-11-2009, 01:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts