Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Clubul Samsung Galaxy Tab (latest: Tab S9, S9+, S9 Ultra)

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Lightbulb Clubul Samsung Galaxy Tab (latest: Tab S9, S9+, S9 Ultra)

    UPDATE 2020: Threadul devine Club pentru seria Galaxy Tab.

    Well, am fost deja de 2 ori la emag incercand sa ma joc cu tableta (in speranta ca ma va convinge ca merita mai mult decat un iPad)... din pacate de fiecare data nu aveam retea. iPad-ul de alaturi in schimb incarca consolegames.ro instant...

    Am deschis threadul in speranta ca voi da de cativa posesori de Tab care sa ne impartaseasca din propria experienta (si nu din biased reviews sau din "auzite").

    Multi probabil se intreaba de ce ma uit la un device expensive cand am si iPhone 4, si iPod Touch (si in curand sper si la un MacBook Air sau poate ceva cu un i5...)... fiind toate compatibile si ok intre ele. Well, stii voi cum e... si curiozitatea, si dorinta de "altceva". Nu sunt genul "fanboy" care sa nu accept si altceva... si n-ar si stricat un Android in casa

    Pe de alta parte, m-au ingrozit problemele de care am tot citit... in special incompatibilitatea aplicatiilor pe Tab. In general incompatibilitate datorita rezolutiei... unde iPad stie sa le faca zoom 2x, Tab afiseaza in rezolutia nativa... avand pur si simplu in fata un "timbru" pe o diagonala de 7".

    So, astept cu interes parerile voastre... sau macar ce impresie v-a facut cand v-ati jucat cu el... cum se comporta cu flashul (de exp. sunt sanse sa functioneze jocurile de pe facebook ? )

    Thx in advance !

    P.S. Pe de alta parte... cum e bugetul greu, ma bate tare rau sa astept iPad 2 (care sunt sanse sa apara prin Martie - Aprilie 2011). Voi ce ziceti ?

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Parerea mea este foarte subiectiva. Sunt fan Apple si o recunosc. Nu am nici iPad si nici Galaxy Tab din lipsa banilor.

    Pe iPad m-am jucat cateva zile. L-am avut de la un prieten si am avut ocazia sa-mi fac o parere mai mult decat ok. Este un device foarte bun, un iphone mare. Nu are rost sa zic ce si cum, ca stii foarte bine ce poate face un iphone. Ce mi-a placut, in schimb, a fost faptul ca, mama (care nu are nici o treaba cu tehnologia, cand o sun sa-mi deschida calculatoru, tre sa-i zic sa apese pe butonu albastru de la cutia aia mare si alba, nu de la monitor/televizor), cand i l-am dat si i-am arata google earth, a stiut singura, sa se miste pe ecran si sa dea zoom in si zoom out.

    Pe Galaxy Tab, am avut ocazia sa ma joc putin la un Orange Store si intr-o seara, intr-un pub, pe al unui prieten. In primul rand, ecranul mi s-a parut foarte aiurea. Desi e mare, are o rezolutie mica. Totul parca se vede patratos, touch-ul nu raspunde atat de perfect ca la iPad, mi-a luat app 2 minute pana am gasit pozele (care tocmai le facusem cu camera lui), iar camera este de toata jena. O poza 1:1 pe ecranul lui, se vede execrabil.

    Imi cer scuze daca e scris prea haotic, dar sunt prea obosit

    Parerea mea e sa astepti iPad 2, in speranta ca va avea si alte facilitati decat dispui deja pe iPhone 4, sau sa-ti iei un MacBook Air de 11 sau 13.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-am mai documentat un pic si am vazut ca problema cu aplicatiile in full screen se rezolva usor cu un simplu fix. Also, lag-ul se rezolva prin schimbarea sistemului de fisiere de 2 lei gandit de Samsung (se pune un ext4 si zboara). N-am inteles niciodata de ce Dzeu device-urile Android merg ca un fund din start... si trebuiesc tweakuite in draci... dar asta este.

    Mai departe insa, ma socheaza partea cu "Tab-ul are o rezolutie mica" ?!? Pai Tab-ul are 1024 x 600 pe 7" pe cand iPad are 1024 x 768 pe 9.7". Asta inseamna mai multi ppi la Tab, adicatalea less pixel gaps = better quality (vezi Retina Display). Personal n-am vazut nimic patratos... in schimb trebuie sa recunosc ca iPad are ecranul ceva mai luminos si unghiuri mai bune.

    Well... ramane sa mai vedem... momentan la Tab nu ma atrage deloc pretul. Daca era la jumatate de pret fata de iPad, nici nu mai stateam pe ganduri

  4. #4 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Tocmai ce am trecut acum 3 zile prin Baneasa Shopping Center si la o reprezentanta Samsung aveau un Tab. Multe aplicatii nu functionau, printre care si Need for Speed Shift. Incercam sa le rulez si dupa 3/4 secunde ajungem din nou in home fara niciun prompt sau ceva de genu. Sadly enough, nici modelul de acolo nu avea retea. Si ce e si mai naspa, exista un mic delay la schimbarea de la un slide la altu, ceea ce nu cred ca ar fi trebuit sa existe.

    Acum cu iPad-ul. L-am incercat la un coleg si am ramas uimit. Unele aplicatii sunt HD si pe iPad iti face placere sa le folosesti. Plus ca am reusit sa scriu la muzica cu tastatura iPad-ului mai repede decat as fi scris cu pixul.

    Avand in vedere ca Mosu m-a intrebat ce tableta as dori, i-am zis ca cea de la Apple. Am si eu un telefon cu Android acasa, dar m-am saturat repede de el. Deci iPad > Tab.

    Si uite niste accesorii foarte elegante si niceee:

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by goodfellam View Post
    Si uite niste accesorii foarte elegante si niceee:
    Daaa... foarte elegante si complet aiurea. Pentru un device negru, accesorii albe. Sunt curios care o fi mintea creata din spatele acestei "elegante" combinatii. Exact cum am la iPhone 4... casti albe la telefon negru. Zici ca-s din alt film...

  6. #6 SP
    Member novi's Avatar
    De 3 sapt folosesc un galaxy tab si sunt foarte miltumit de el mai ales de multitaskingul oferit. Mi-a deschis toate paginile web fara probleme. Am facut videoconferinte cu el transfer de files pe messenger si tot tacamul. Mie imi place ca imi intra in orice buzunar de la geaca si e super portabil.

    Sent from Galaxy Tab

  7. #7 SP
    Banned Trip's Avatar
    Ce jocuri recomandati ?

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Ce jocuri recomandati ?
    N.O.V.A.


  9. #9 SP
    Banned Trip's Avatar
    Altul, ca asta e cam complicat de controlat. Ceva gen Angry Birds ?...

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Ceva gen Angry Birds ?...

    Minisquadron.

  11. #11 SP
    Banned Trip's Avatar
    Am probleme cu unele jocuri. Nu sunt Full Screen ... Cred ca isi pastreaza rezolutia de pe telefon, sau ceva de genu. Aveti vreo idee cum se poate rezolva?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Am probleme cu unele jocuri. Nu sunt Full Screen ... Cred ca isi pastreaza rezolutia de pe telefon, sau ceva de genu. Aveti vreo idee cum se poate rezolva?
    This should help:

  13. #13 SP
    Banned Trip's Avatar
    Am incercat solutia aia, nu functioneaza

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Am incercat solutia aia, nu functioneaza
    Ar trebui sa mearga... exceptie facand jocurile de la EA
    Aici era si o lista cu cele care nu merg full screen: List of apps that don’t scale up to the Galaxy Tab’s resolution | Galaxy Tabs
    Ce pot sa zic... asteapta Honeycomb sau get an iPad

  15. #15 SP
    Banned Trip's Avatar
    Am iPhone 3GS, dar in nici un caz nu voi lua iPad... ii lipsesc mult prea multe lucruri sa-si merite banii.

    Honeycomb pare destul de interesant.

    Daca e vorba desre asta

    Attached Images Attached Images ipad.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Am iPhone 3GS, dar in nici un caz nu voi lua iPad... ii lipsesc mult prea multe lucruri sa-si merite banii.
    Asa este... de-aia se vinde atat de bine
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Honeycomb pare destul de interesant.
    Pare interesant... insa este foarte posibil sa nu mearga pe actuala generatie hardware (se aud zvonuri despre dual core required). Oricat de interesant ar fi, daca se misca asa cum se misca Galaxy Tab-ul in general... zic Pass !

    Cat despre poza de mai sus... un 9.7" este totusi un tablet... un notebook mai mic. Ai vazut pe cineva care sa-si poarte notebook-ul in pantaloni pana sa apara iPad-ul si sa fie luat la misto? Galaxy Tab din pacate nu e nici portabil ca un telefon (prefer Galaxy S sau iPhone 4) nici cu ecran mare precum un tablet (prefer iPad). Ca unii vor ceva de mijloc care costa prea mult si nu face nimic bine... asta e alegerea fiecaruia.

    A nu se intelege ca am ceva cu cei carora le place Tab-ul. Doar ca ma plictiseste faza cu "iPad sucks ca n-are camera video". No offense, dar nu fac videochat pe tablet si nici nu fotografiez cu senzori de 2 lei (asa cum gasesti pe orice telefon). Eu am avut Galaxy Tab o zi... si m-am ingrozit. A face pinch & zoom in browser... in imagini... e o gluma. Se misca exact ca si cand ar avea nevoie de procesor de 2 ori mai puternic pentru a face fata oricarei situatii. Bateria tine prea putin... mobilitatea mi se pare aiurea (orice este peste 4.2" nu are ce cauta in "buzunarul de la pantaloni"). De ecran nu mai zic, ca puteau sa puna si ei un Super Amoled, la cat costa... Dar, repet, fiecare cu alegerea sa.
    Attached Images Attached Images galaxy-tab-not-so-your-pocket-500x266.jpg

  17. #17 SP
    Banned Trip's Avatar
    Well, cine a spus ca ipad sux ca nu are camera video ? ... I realy dont care. Eu una prefer sa tin in mana un 7inch cand citesc. Inainte de Tab am avut Kindle. Oricum, nu-ti inteleg ironia cu "de-aia se vinde atat de bine", este Apple, normal ca se vinde, si nu vad de ce mi-ar pasa ce se vinde. Ma intereseaza ce este mai potrivit pentru mine.

    Cand o sa pot copia pe iPad fisiere cu copy/paste, si cand o rula Flash, atunci poate cine stie, sau sa faca cel putin o versiune de 7". Nu ma intereseaza camera.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trip View Post
    Cand o sa pot copia pe iPad fisiere cu copy/paste, si cand o rula Flash, atunci poate cine stie, sau sa faca cel putin o versiune de 7". Nu ma intereseaza camera.
    Fisiere poti copia linistit pe iPad (ca dealtfel pe orice alt iOS). Poti folosi iFile pt. asta (pt. ca vad ca nu stiai). Iar via PC (ca toti sunt disperati ca nu pot copia pe iPhone/iPad) poti copia pana si cu Total Commander (cu T-Pot). Sau iei una din zecile de tool-uri care iti transforma device-ul in USB stick, sau in server ftp/http via wireless... si poti accesa totul remote. Atata timp cat pe orice iOS merge VNC, FTP, SSH, RDP, Apache, etc... a te plange ca nu poti sa faci copy/paste inseamna ca n-ai habar de ce tii in mana (no offense).

    Cat despre flash, hai sa fim seriosi... flashul "lite" de pe Android e o gluma. 99% din jocurile testate nu au mers (sau au facut-o cu o viteza de-mi venea sa-l arunc la gunoi)... De ce sa am Flash? Ca sa-mi mearga in reluare orice site si sa-mi sara bannerele in ochi? Thx, but no thanks!

  19. #19 SP
    Banned Trip's Avatar
    Eu vreau sa-l conectez la PC, cu cablul lui de date, si sa-mi apara in My Computer. Si sa dau copy/paste. Nu vreau sa fac inginerie.

    Vreau sa pot copia orice film/serial, pe el si sa pot sa-i dau play si sa mearga. Vreau sa pot intra pe Vplay.ro si sa pot vedea orice serial. Vreau sa scot cardul daca am nevoie de backup... Ipad-ul are prea multe limite, exact ca iPhoneul. Este ok, dar nu si pentru mine, poate pentru niste persoane mai experimentate in ale tehnologiei.


    Flash pentru video, nu pentru jocuri. Iar in browser, nu iti apare flash-ul decat daca il activezi, cu un touch simplu care apare pe site. Altfel nu apare, deci nu deranjeaza.

    Poti sa intri pe vplay.ro si sa dai play la orice clip video si sa mearga? ..pe iPad ? sunt curioasa.

  20. #20 SP
    Member iUser's Avatar
    Oameni buni , eu nu prea inteleg rostul acestor tablete... iPad-ul este un iPhone mai mare, fara camera ,iar Galaxy Tab-ul este un Galaxy S mai mare , cu o camera de 2 bani si rezolutia asemanatoare... Totusi , dintre cele doua as alege Apple-ul ,pt. marimea si rezolutia ecranului. O alta varianta ar fi o tableta cu Windows 7 ,Msi , Gigabyte (care sta sa apara) sau Acer...

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 95 Last Post: 31-01-2024, 20:24
  2. Replies: 2 Last Post: 04-09-2020, 15:38
  3. GPS Samsung Galaxy Tab S2 By lddman25 in forum Android
    Replies: 1 Last Post: 13-09-2016, 17:47
  4. Licitatie: HUSA Samsung Galaxy Tab 7 By cryyo in forum Licitatii
    Replies: 6 Last Post: 03-09-2011, 19:25
  5. Samsung Galaxy Tab 8.9 si 10.1 By MonkY in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 18-04-2011, 11:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts